Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

nico4gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αριζόνα
Στα μέσα Ιουνίου έχω προγραμματίσει ταξίδι για μια εβδομάδα στη Πολωνία και συγκεκριμένα Βαρσοβία Βρότσλαβ και Γκντανσκ.
Διάβασα κάποια πράγματα στο φόρουμ για την Πολωνία αν και τα περισσότερα αναφέρονται στη Κρακοβία.
Για τις πόλεις που θα πάω ποιες συμβουλές θα δίνατε (αξιοθέατα, μέρη που αξίζουν, τι να προσέξουμε, ασφάλεια κλπ.) ;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

voulasolo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
καλησπερα σας σε 9 μερες πεταμε για βαρσοβια για ενα ταξιδι αναψυχης των 3 ημερων.η παρεα αποτελειται απο 3 κοριτσια και η αληθεια ειναι οτι χρειαζομαι την βοηθεια διοτι δεν μπορω να καταλαβω που πρεπει να κλεισουμε το διαμερισμα -στουντιο.θελουμε οι μετακινησεις μας να ειναι ευκολες ιδιως το βραδυ ωστε να μπορουμε να επιστρεφουμε ανετα μετα απο την βραδινη εξοδο.βρηκα στην οδο Mirow καποια ενδιαφεροντα δωματια και καποια αλλ στη Νowy Swiat.Ποιο ειναι το καλυτερο μερος να μεινουμε.?παρακαλω βοηθηστε με γιατι εχω μπερδευτει
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
καλησπερα σας σε 9 μερες πεταμε για βαρσοβια για ενα ταξιδι αναψυχης των 3 ημερων.η παρεα αποτελειται απο 3 κοριτσια και η αληθεια ειναι οτι χρειαζομαι την βοηθεια διοτι δεν μπορω να καταλαβω που πρεπει να κλεισουμε το διαμερισμα -στουντιο.θελουμε οι μετακινησεις μας να ειναι ευκολες ιδιως το βραδυ ωστε να μπορουμε να επιστρεφουμε ανετα μετα απο την βραδινη εξοδο.βρηκα στην οδο Mirow καποια ενδιαφεροντα δωματια και καποια αλλ στη Νowy Swiat.Ποιο ειναι το καλυτερο μερος να μεινουμε.?παρακαλω βοηθηστε με γιατι εχω μπερδευτει
Nowy Swiat δαγκωτό. Κοντά στο παλιό και νέο κέντρο - με τα πόδια - και πολύ πιο όμορφη σαν περιοχή από το Mirow.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
καλησπερα σας σε 9 μερες πεταμε για βαρσοβια για ενα ταξιδι αναψυχης των 3 ημερων.η παρεα αποτελειται απο 3 κοριτσια και η αληθεια ειναι οτι χρειαζομαι την βοηθεια διοτι δεν μπορω να καταλαβω που πρεπει να κλεισουμε το διαμερισμα -στουντιο.θελουμε οι μετακινησεις μας να ειναι ευκολες ιδιως το βραδυ ωστε να μπορουμε να επιστρεφουμε ανετα μετα απο την βραδινη εξοδο.βρηκα στην οδο Mirow καποια ενδιαφεροντα δωματια και καποια αλλ στη Νowy Swiat.Ποιο ειναι το καλυτερο μερος να μεινουμε.?παρακαλω βοηθηστε με γιατι εχω μπερδευτει
Ριξε μια ματια κ στο Warsaw city hostel. Είναι εξαιρετικό. Ασφαλέστερο κ στο κέντρο ακριβώς. Απλά δουλεύει μόνο ΠΣΚ. Εμείς μείναμε ενθουσιασμένοι από εγκαταστάσεις αλλά κ συμπεριφορά διαχειριστών.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Δεν ανοίγω νέο θέμα, ελπίζω να το δουν εδώ τα κατάλληλα άτομα γιατί η βοήθεια που ζητάω είναι κάπως εξειδικευμένη. Θα είμαι Πολωνία 13 - 23 Ιουλίου και έχω κλείσει κάποιες μετακινήσεις με PolsiBus. Την πρώτη την έκλεισα μόνη της, ενώ τις υπόλοιπες 6 τη μία μετά την άλλη προσθέτοντας προορισμούς. Έχω στα χέρια μου εκτυπωμένα δύο επιβεβαιωτικά που γράφουν και τα δύο
This email is your e-ticket and e-invoice, please retain it for your records.
Το πρόβλημα μου είναι ότι στην κάρτα μου έχει γίνει χρέωση μόνο για το ποσό της διαδρομής που έκλεισα μόνη της. Οι άλλες ισχύουν -λογικά θα πρέπει- ή θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα όταν φτάσω εκεί; Τι μπορώ να κάνω;
 

nico4gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αριζόνα
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς όταν λες πως προσθεσες προορισμούς γιατί κάθε διαδρομή θεωρηται ξεχωριστό εισιτήριο www.polskibus.com/en/faqs?faq=577246
Μπορείς παντως να τους στείλεις email στο [email protected] και να ρωτήσεις.
Εγώ είχα κλείσει τρεις διαδρομές και το τελευταίο εισιτήριο που μου στείλανε δεν διαβάζονταν (κάτι με την κωδικοποίηση). Τους έστειλα μειλ και το ξαναστειλανε. Τελικά όλα πήγαν καλά
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Απλα οταν εκλεινα καθε διαδρομη δεν τυπωνα το εισητηριο, πατουσα add και προχωρουσα στην επομενη. Το χαρτι που τυπωσα εχει επανω 6 επιμερους διαδρομες. Το θεμα ειναι γιατι δεν εχουν χρεωθει στην καρτα. Αλλα καλα λες, θα στειλω mail να ρωτησω
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Άφιξη στην Κρακοβία

Στην Κρακοβία μπορείς να φτάσεις με πολλούς τρόπους.

Αεροδρόμιο Balice (John Paul II). Το αεροδρόμιο της Κρακοβίας. Υπάρχουν απευθείας πτήσεις από Αθήνα με την LOT κάθε Τρίτη, Πέμπτη με τιμές από 150 ευρώ rtn. Επίσης υπάρχουν προγραμματισμένες πτήσεις της Austrian, Lufthansa, CSA, Easyjet και άλλες.
Από το αεροδρόμιο για την πόλη μπορείτε να επιλέξετε τα λεωφορεία (2,5 ζλότυ) ή τον προαστιακό (Balice Expres 7 με 7 ζλότυ) για να σας βγάλουν και τα δύο ακριβώς μπροστά στον σταθμό του τρένου. Το ταξί δε σας το συνιστώ γιατί η ταρίφα του αεροδρομίου είναι 20 ευρώ (καμία 10χλμ)
ΠΡΟΣΟΧΗ. Αν φτάσετε με αεροπλάνο της LOT από Βαρσοβία, θα σας στείλουν στο Domestic Terminal (Terminal Krajowy) απ’ όπου θα πρέπει να πάρετε το λεωφορείο του αεροδρομίου (δωρεάν) για να σας πάει στο κεντρικό αεροδρόμιο και στον σταθμό του τρένου.

Αεροδρόμιο Pyrzowice (Katowice). Το αεροδρόμιο αυτό βρίσκεται γύρω στα 60 χλμ από την Κρακοβία, και εκεί βρίσκεται η Βάση της πολύ αγαπημένης μου WizzAir. Επίσης εκεί πετάει και η LOT, Lufthansa. Από το αεροδρόμιο μπορείτε να φτάσετε στο Κατοβίτσε (20 ζλότυ) και από εκεί τρένο για Κρακοβία (γύρω στα 15 – 20 ζλότυ, ανάλογα το τρένο). Επίσης από εκεί υπάρχουν τα mini bus της εταιρίας Matuszek που σε πάνε και σε παίρνουν από την Κρακοβία με 80 ζλότυ, ότι ώρα θες εσύ.

Ο σιδηροδρομικός σταθμός της Κρακοβίας, είναι ένα από τα στολίδια μας. Είναι χτισμένος το 1840 σε νεογοτθικό στυλ. Στο σταθμό αυτό έρχονται τρένα σχεδόν από όλη την Ευρώπη. Από το Αμβούργο μέχρι την Μόσχα και από το Gdańsk μέχρι τα Σόφια.
Το δρομολόγιο Κρακοβία – Βαρσοβία διαρκεί από 2 ½ μέχρι 5 ½ ώρες (ανάλογα το τρένο και το δρομολόγιο) και τιμές από 20 ζλότυ μέχρι 150 ζλότυ το EIC. Πληροφορίες www.pkp.pl
Συγκοινωνίες στην Κρακοβία
Στην Κρακοβία μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε λεωφορείο, τραμ και πόδια. Το εισιτήριο κοστίζει στα 2,5 ζλότυ η διαδρομή και το ημερήσιο 10,40 ζλότυ.

Πρώτη συμβουλή, προτιμήστε από συγκοινωνίες τα τραμ, η κίνηση στην Κρακοβία μερικές φορές είναι αφόρητη, και μόνο τα τραμ πάνε γρήγορα.
Δεύτερον η Κρακοβία περπατείται πολύ εύκολα και ευχάριστα, αρά το λεωφορείο αφήστε το για ώρα ανάγκης, κούρασης η καιρού.

Οι λάτρεις του ποδηλάτου μπορούν να νοικιάσουν ποδήλατο σε ένα από τα παρακάτω μαγαζία
www.rent-a-bike.pl (3 ώρες 20 ζλότυ, όλη μέρα 50)
www.art-bike.pl (1 ώρα 5 ζλότυ, όλη μέρα 30)
Γειά χαρά.

Είμαι Βερολίνο και προσπαθώ να κλείσω εισιτήριο με το λεωφορείο για κρακοβία με την polskibus.com. δεν ξέρω τη να κάνω, γιατί μόλις επιλέγω το συγκεκριμένο δρομολόγια για την πέμπτη το πρωι, το βάζω στο καλάθι μου, αλλά δεν υπάρχει πουθενά ένδειξη για αγορά. Τι πρέπει να κάνω για να το αγοράσω; μήπως φταίει ότι το επιχειρώ μέσω ταμπλετ; πες μου σε παρακαλώ γιατί έχω πελαγώσει. Ήμουν το πρωί στον σταθμό στο βερολίνο για να αγοράσω εισιτήριο από εκεί, αλα μου είπαν πως μόνο μέσω ιντερνετ μπορώ να το κάνω. Εν τω μεταξύ έχω ήδη κλείσει δωμάτιο για κρακοβία κ δεν ξερω αν θα πρέπει να το κυρώω ή όχι. Μπορεις να με βοηθήσεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom