Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

sada

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα βοηθεια για οποιον ξερει,παμε Κρακοβια 13 του μηνος.Πως φτανουμε στην πολη απο το αεροδρομιο και ποιες εναλλακτικες υπαρχουν.Επισης για το τριημερο που θα κατσουμε τι συμφερει για το πως θα μετακινηθουμε?
Επισης ενδιαμεσα φευγουμε για Βαρσοβια.Πως παμε Μοντλιν απο την πολη και τι συμφερει για να μετακινουμαστε εκει?Εχει καποια καρτα για 3 μερες,κτ αλλο?ευχαριστω πολυ
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Στη Βαρσοβία υπάρχει λεωφορείο (https://www.modlinbus.com/) που πάει από το Kinoteka theatre(κέντρο της πόλης) μέχρι το Μόντλιν και στοιχίζει περίπου 8.5 ευρώ απ' ότι θυμάμαι. Για τα υπόλοιπα ας απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Για να πας από το αεροδρόμιο του Μόντλιν (Modlin Lotnisko) στη Βαρσοβία (κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό Warszawa Centralna), εκτός από το Modlin bus μπορείς να πάρεις πρώτα το λεωφορείο μέχρι το σταθμό του Μόντλιν (διάρκεια 10 λεπτά) και στη συνέχεια το τρένο για περίπου μισή ώρα. Βγάζεις ενιαίο εισιτήριο 19,80 Ζλότι. Έχει εκδοτήριο στο αεροδρόμιο αλλά και μηχάνημα αυτόματο πωλητή να το βγάλεις μόνος το εισιτήριο. Αν θέλεις το αγοράζεις διαδικτυακά. Εννοείται το ίδιο ισχύει και για την επιστροφή αγόρασε το εισιτήριο από το γκισέ στο σιδηροδρομικό σταθμό.
http://www.mazowieckie.com.pl/en
Για μετακινήσεις στη Πολωνία διάβασε και εδώ
https://www.travelstories.gr/community/threads/Μετακινήσεις-στην-Πολωνία.56480/page-10
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Highlands, Ισλανδία
Φεύγω αύριο για Κρακοβία από 29/11 έως 3/12 επιστροφή από Κατόβιτσε.
Λέμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για δύο μέρες οπότε θα επισκεφθούμε το Άουσβιτς και τα αλατωρυχεία.
Τη μέρα που θα επισκεφθούμε το Auschwitz, υποθέτω δε θα προλάβουμε να κάνουμε κάτι άλλο. Μάλλον επιστρέφουμε Κρακοβία και κάνουμε βόλτες εκεί. (Νυχτώνει και νωρίς...)

Θέλω να ρωτήσω για την ημέρα που θα επισκεφθούμε τα αλατωρυχεία. Αν πάμε νωρίς και με δεδομένο ότι είναι πολύ κοντά, που αλλού αξίζει να πάμε σαν κοντινή εκδρομή μια που θα έχουμε το αυτοκίνητο. Θα προτιμούσα όχι κάποια μεγάλη πόλη, δε θα προλάβουμε να δούμε τίποτα, όπως επίσης και Ζακοπανε δε βγαίνει λόγω απόστασης. Κάτι άλλο? Κάποιο χωριουδάκι πχ? Να δούμε και άλλες εικόνες? Να φάμε και κανα καλό φαγητό?
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Άμα είναι να νοικιάσετε αυτοκίνητο μόνο για Άουσβιτς και αλατωρυχεία νομίζω δεν αξίζει τον κόπο γιατί μπορείτε να βρείτε εκδρομές μέσα από την πόλη για τα συγκεκριμένα μέρη που περιλαμβάνουν και μεταφορά ενώ και η ξενάγηση ούτως ή άλλως είναι αναγκαστική. Επίσης στα αλατωρυχεία είχα φάει όλη την ημέρα γιατί είχε και αρκετή ουρά. Λόγω εποχής δε νομίζω να είναι το ίδιο αλλά πάλι θα φάτε αρκετές ώρες και εκεί.
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Highlands, Ισλανδία
Άμα είναι να νοικιάσετε αυτοκίνητο μόνο για Άουσβιτς και αλατωρυχεία νομίζω δεν αξίζει τον κόπο γιατί μπορείτε να βρείτε εκδρομές μέσα από την πόλη για τα συγκεκριμένα μέρη που περιλαμβάνουν και μεταφορά ενώ και η ξενάγηση ούτως ή άλλως είναι αναγκαστική. Επίσης στα αλατωρυχεία είχα φάει όλη την ημέρα γιατί είχε και αρκετή ουρά. Λόγω εποχής δε νομίζω να είναι το ίδιο αλλά πάλι θα φάτε αρκετές ώρες και εκεί.
Κι εγώ αυτό φοβάμαι. Δυστυχώς λόγω εποχής, λόγω επισκέψεων σε Αουσβιτς και αλατωρυχεία και με δεδομένο ότι θα μείνουμε μόνο 5 μέρες και έχουμε να δούμε και την Κρακοβία, δε μας βγαίνει να κάνουμε -έστω και μίνι-roadtrip ή εκδρομές. Ίσως σε άλλη επίσκεψη που δε θα μείνουμε καθόλου Κρακοβία.
Για Αουσβιτς λέγαμε να μην πάμε με ξεναγό και γενικά να αποφύγουμε τα τουρ. Βέβαια στο αλατωρυχείο είναι υποχρεωτικό, αλλά άμα δε νοικιάσουμε αυτοκίνητο, μάλλον θα πάμε με λεωφορείο ή τρένο.
Αν και ήθελα για την εμπειρία να νοικιάσουμε, φοβάμαι ότι δεν αξίζει.
Ευχαριστώ πάντως!! Ίσως αποφασίσουμε επι τόπου.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
@JimBeam Κοντινή εκδρομή από την Κρακοβία μπορείς να κάνεις στην Kalwaria Zebrzydowska όπου βρίσκεται το ομώνυμο μοναστήρι το οποίο περιλαμβάνεται στα μνημεία της Ουνέσκο. http://kalwaria.eu/strona/english Η περιοχή εκεί είναι πνιγμένη στο πράσινο. Βέβαια δεν ξέρω πώς θα είναι τώρα η κατασταση λόγω εποχής, φαντάζομαι θα 'χει χιόνια. Εμείς ήμασταν καλοκαίρι εκεί και το συνδυάσαμε με το Βαντοβίτσε.
Θα σου πρότεινα, αν τελικά το αποφασίσεις, να ξεκινήσεις τη μέρα σου πρώτα με την εκδρομή και στη συνέχεια να πας στα αλατωρυχεία, επειδή νυχτώνει νωρίς και η επίσκεψη στα αλατωρυχεία δεν υπάρχει λόγος να γίνει μέρα. Μπορείς να επιλέξεις την τελευταία ξενάγηση. Αυτό κάναμε εμείς και μάλιστα δεν είχε καθόλου ουρά και καθυστέρηση παρόλο που ήταν καλοκαίρι.

Βαντοβίτσε
Πολωνία 830.JPG Πολωνία 831.JPG Πολωνία 832.JPG Πολωνία 835.JPG

Kalwaria Zebrzydowska
Πολωνία 846.JPG Πολωνία 847.JPG Πολωνία 864.JPG Πολωνία 870.JPG Πολωνία 872.JPG
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Να πω την αμαρτία μου εγώ εκεί βαρέθηκα οικτρά :oops:
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Highlands, Ισλανδία
Ωραία ιδέα! Θα πάμε σε ένα από τα δύο σίγουρα, να πιάσει τόπο η ενοικίαση. Τώρα το πού και σε πόσα, θα το δούμε μάλλον επί τόπου.
Λογικά πρωί και αργότερα μετά το φαγητό πάμε αλατωρυχεία. Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Κι εγώ αυτό φοβάμαι. Δυστυχώς λόγω εποχής, λόγω επισκέψεων σε Αουσβιτς και αλατωρυχεία και με δεδομένο ότι θα μείνουμε μόνο 5 μέρες και έχουμε να δούμε και την Κρακοβία, δε μας βγαίνει να κάνουμε -έστω και μίνι-roadtrip ή εκδρομές. Ίσως σε άλλη επίσκεψη που δε θα μείνουμε καθόλου Κρακοβία.
Για Αουσβιτς λέγαμε να μην πάμε με ξεναγό και γενικά να αποφύγουμε τα τουρ. Βέβαια στο αλατωρυχείο είναι υποχρεωτικό, αλλά άμα δε νοικιάσουμε αυτοκίνητο, μάλλον θα πάμε με λεωφορείο ή τρένο.
Αν και ήθελα για την εμπειρία να νοικιάσουμε, φοβάμαι ότι δεν αξίζει.
Ευχαριστώ πάντως!! Ίσως αποφασίσουμε επι τόπου.
Παντως η διαδρομή απο Κρακοβια για αλατωρυχειο με τρενο ειναι συντομη και το εισιτηριο πολυ φθηνο. Και το τρενο σε αφηνει πολυ κοντα.. Με τρενο πηγαμε και στο Αουσβιτς αλλα ο σταθμος ειναι λιγο μακρια. Περπατησαμε κανενα 20λεπτο. Και στον γυρισμο που ειχε νυχτωσει πηραμε ταξι (μεχρι τον σταθμο του τρενου).
 
Last edited:

eleni79

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Καλησπέρα, μολις εκλεισα εισητηρια για Κρακοβια τον Δεκεμβρη για 4 νυχτες. Θα ήθελα να ρωτησω τα εξης:
1) Για αουσβιτς και αλατωρυχια να κλεισουμε μονοι με τρενο και να βγαλουμε εκει εισητηρια επι τοπου? ή να κανονισω με πρακτορειο ?
2) Να τις κανω και τις δυο επισκεψεις σε μια μερα ή να το σπασουμε σε 2?
3) Στα αλατωρυχεία μέσα υπαρχει θέμα με το υψος ενος ανθρώπου? Δηλαδη, ο αντρας μου ειναι 2 μετρα...θα εχει προβλημα με τις στοες εκει κατω ή οχι?
Ευχαριστω!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom