Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ναι! αλλωστε νυχτωνει νωρις! πηρα το τρενο των 3 (ticket μεσα στο τρενο) διαρκεια 25 λεπτα απο το κεντρικο σταθμο. πηρα το πρωτο διαθεσιμο για το γκρουπ με ξεναγο στα αγγλικα ειμασταν 6 ατομα , στις 16.00. διαρκεια γυρω στις 2 ωρες.ειχε νυχτωσει οταν τελειωσε. δλδ κερδιζεις σε ηλιο! δες το pdf που ανεβαζω για δρομολογια (καποια γινονται με λεωφορεια, αυτα με 40 min) σταθμος kopalnia βρισκονται τα αλατωρυχεια. αναφερετε το σαιτ, δεσ για τις ημερομηνιες που θες. (με το ιδιο δρομολογιο πας και στο αεροδρομιο της ΚΡΑΚΟΒΙΑς )
Προσγειώνομαστε 8:00 το πρωί. Από το αεροδρόμιο για να πάμε στην στάση του τρένου για Krakow Glowny τι πρέπει να κάνουμε; Υπάρχει κάτι μέσα στο τρένο που μπορούμε να βλέπουμε σε ποιά στάση πηγαίνει;
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
υπαρχει αστικο λεωφορειο νομιζω νουμερο 208 και το τρενο που αναφερω και πιο πανω. μπες εδω και βαλε ημερομηνιες που θες. αφετηρια αεροδρομιο προς Krakow Glowny. ναι εχει για τις στασεις
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
υπαρχει αστικο λεωφορειο νομιζω νουμερο 208 και το τρενο που αναφερω και πιο πανω. μπες εδω και βαλε ημερομηνιες που θες. αφετηρια αεροδρομιο προς Krakow Glowny. ναι εχει για τις στασεις
Δυστυχώς μου βγάζει αυτό όταν πατάω να μου βγάλει δρομολόγια There was an error loading the page element. Please try reloading this page.
 

Fotini98

Member
Μηνύματα
10
Likes
29
Καλησπέρα παιδιά....
Σε 10 μέρες πετάμε για Βαρσοβία με τον φίλο μου και θα είναι το πρώτο μας ταξίδι χωρίς γονείς,για τέσσερα βράδια.Τι μπορεί να κάνει κανείς την περίοδο των Χριστουγέννων στην Βαρσοβία;Έχει αγορές,κόσμο,μαγαζιά ανοιχτά;Το φαγητό πως είναι;Θέλαμε να πάμε και Άουσβιτς αλλά ειδαμε ότι οι οργανωμένες εκδρομές είναι πολύ ακριβές(είμαστε πρωτοετείς φοιτητές και όπως καταλαβαίνετε τα μαζέψαμε ευρουλάκι-ευρουλάκι) αλλά φοβόμαστε να το οργανώσουμε μόνοι μας γιατί δεν το έχουμε ξανακάνει...Ο καιρός πως είναι εκείνη την περίοδο;Ανταλλαγή νομίσματος πως μπορείς να κάνεις εκεί χωρίς να είναι πιο υψηλή η ισοτιμία; Εκλεισα επισης διαμερισμα από το booking(τύπου airbnb) υπάρχει περίπτωση να μας ζητηθούν περισσότερα χρήματα από όσα κλείσαμε για παροχές όπως νερό,ρεύμα κλπ?
Συγγνώμη για το κατεβατό αλλά πλησιάζουν οι μέρες και ένα άγχος το έχω.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα παιδιά....
Σε 10 μέρες πετάμε για Βαρσοβία με τον φίλο μου και θα είναι το πρώτο μας ταξίδι χωρίς γονείς,για τέσσερα βράδια.Τι μπορεί να κάνει κανείς την περίοδο των Χριστουγέννων στην Βαρσοβία;Έχει αγορές,κόσμο,μαγαζιά ανοιχτά;Το φαγητό πως είναι;Θέλαμε να πάμε και Άουσβιτς αλλά ειδαμε ότι οι οργανωμένες εκδρομές είναι πολύ ακριβές(είμαστε πρωτοετείς φοιτητές και όπως καταλαβαίνετε τα μαζέψαμε ευρουλάκι-ευρουλάκι) αλλά φοβόμαστε να το οργανώσουμε μόνοι μας γιατί δεν το έχουμε ξανακάνει...Ο καιρός πως είναι εκείνη την περίοδο;Ανταλλαγή νομίσματος πως μπορείς να κάνεις εκεί χωρίς να είναι πιο υψηλή η ισοτιμία; Εκλεισα επισης διαμερισμα από το booking(τύπου airbnb) υπάρχει περίπτωση να μας ζητηθούν περισσότερα χρήματα από όσα κλείσαμε για παροχές όπως νερό,ρεύμα κλπ?
Συγγνώμη για το κατεβατό αλλά πλησιάζουν οι μέρες και ένα άγχος το έχω.
Καλησπέρα. Πολλά διαμερίσματα στο Booking στα ψιλά γράμματα λένε για παραπάνω χρεώσεις λόγο καθαριότητας! Επίσης να δείτε πάλι στα ψιλά γράμματα γιατί και εμείς στην Κρακοβία που κοιτούσαμε για διαμέρισμα το 90% έπρεπε να πάμε να πάρουμε τα κλειδιά από άλλο μέρος!

Για συναλλαγή από τι έχω διαβάσει εδώ μέσα καλό θα είναι να πληρώνετε με κάρτα αν υπάρχει και να επιλέγετε πάντα το τοπικό νόμισμα! Αυτά από εμένα. Καλό ταξίδι!
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα ! διαφωτίστε με βρε παιδιά αν μπορείτε ! έκλεισα να πάω Κατοβίτσε 9 -11 Μαρτίου . προφανώς και δεν μου φαίνεται δελεαστική πόλη για ένα ολόκληρο διήμερο . το αρχικό μου πλάνο ήταν να μείνω στο Κατοβίτσε και τις 2 νύχτες και το Σάββατο να πάω Κρακοβία όλη μέρα και να γυρίσω το βράδυ πάλι στο Κατοβίτσε, όμως ψάχνοντας Hostel και airbnb βλέπω ότι ή θα πρέπει να μείνω σε ένα κακό hostel το οποίο όμως είναι στο κέντρο αλλά γενικώς έχει πολύ κακό rating ή να μείνω σε aribnb που δεν βλέπω τίποτα που να ταιριάζει στο budget μου και να είναι στο κέντρο. οπότε σκέφτομαι μήπως κατευθείαν πάω από το αεροδρόμιο του katowice στην Κρακοβία που από ότι είδα (εδώ : https://infobus.eu/en ) κοστίζει περίπου 12-15 ευρώ το πήγαινε-έλα . τι πιστεύετε ότι θα είναι πιο συμφέρον ως προς το χρόνο που θα χάσω στις μετακινήσεις κλπ. ?
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Κατ αρχας πρεπει να αποφασισεις τι θες απο το ταξιδι αυτο. Θες να δεις την Κρακοβια ή το Κατοβιτσε και τριγυρω;

Το κατοβιτσε αν και σαν πολη δε λεει για πανω απο μια μερα εχει πολλα μερη τριγυρω που ειναι ευκολα προσβασιμα με τα ΜΜΜ. Κατ αρχας τη μια μερα μπορεις να την αφιερωσεις στο αουσβιτς. Επιπλεον, μπορεις να δεις Bytom, Bielsko Biala, Nikiszowiec, mykolow, Rybnik κλπ. Πρωτα διαλεγεις τι θες και μετα αναλογως τη διαμονη. Οι μερες παντως ειναι λιγες για να αποαυσεις την κρακοβια οποτε εγω θα επελεγα το Κατοβιτσε. Τη μια μερα μπορεις να πας αουσβιτς το πρωι κ το απογευμα βολτα στην πολη και τη δευτερη Nikiszowiec με Bielsko Biala.

Edit: Απ οτι καταλαβαινω προσγειωνεσαι αργα το βραδυ στις 9 μαρτιου και αναχωρεις νωρις το μεσημερι στις 11 μαρτιου, σωστα; δηλαδη καθαρη μια μερα (10 μαρτιου) συν 2 ωριτσες το πρωι στις 11.3. Μην το σκεφτεσαι καν, Κρακοβια δε θα προλαβεις να δεις τιποτα, θα τρεχεις ολη μερα σαν τον Βεγγο. Μεινε Κατοβιτσε, Σαββατο στο Αουσβιτς και το απογευμα βολτα στην πολη. Κυριακη πρωι για λιγο μπορεις Nikiszowiec . Δε σε παιρνει για πολλα πολλα με τοσο λιγο χρονο. Σκεψου 12μιση το μεσημερι πρεπει να εχεις ξεκινησει για το αεροδρομιο.
 
Last edited:

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Το Άουσβιτς το έχω αποκλείσει από τις επιλογές μου γιατί επηρεάζομαι συναισθηματικά και δεν θέλω για 2 μέρες να έχω αρνητικά συναισθήματα. Όσο για το ότι είναι λίγος ο χρόνος το γνωρίζω αλλά έτσι κ αλλιώς θα πάω κρακοβία είτε μείνω στο κατοβίτσε, έιτε στην κρακοβία. οπότε το ερώτημα μου στην πραγματικότητα είναι το που είναι καλύτερο να μείνω με βάση τα προηγούμενα που είπα. το έχει κάνει κάνεις άλλος δηλαδη να χρησιμοποιήσει το αεροδρόμιο του κατοβίτσε μόνο ως σύνδεσμο με τη χώρα ;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Καλησπέρα ! διαφωτίστε με βρε παιδιά αν μπορείτε ! έκλεισα να πάω Κατοβίτσε 9 -11 Μαρτίου . προφανώς και δεν μου φαίνεται δελεαστική πόλη για ένα ολόκληρο διήμερο . το αρχικό μου πλάνο ήταν να μείνω στο Κατοβίτσε και τις 2 νύχτες και το Σάββατο να πάω Κρακοβία όλη μέρα και να γυρίσω το βράδυ πάλι στο Κατοβίτσε, όμως ψάχνοντας Hostel και airbnb βλέπω ότι ή θα πρέπει να μείνω σε ένα κακό hostel το οποίο όμως είναι στο κέντρο αλλά γενικώς έχει πολύ κακό rating ή να μείνω σε aribnb που δεν βλέπω τίποτα που να ταιριάζει στο budget μου και να είναι στο κέντρο. οπότε σκέφτομαι μήπως κατευθείαν πάω από το αεροδρόμιο του katowice στην Κρακοβία που από ότι είδα (εδώ : https://infobus.eu/en ) κοστίζει περίπου 12-15 ευρώ το πήγαινε-έλα . τι πιστεύετε ότι θα είναι πιο συμφέρον ως προς το χρόνο που θα χάσω στις μετακινήσεις κλπ. ?
Αφού δεν σας φαίνεται δελεαστική πόλη το Κατοβίτσε, πηγαίνετε απευθείας στη Κρακοβία και περάστε και τις δύο σας μέρες εκεί. Και δίχως ημερήσιες (Αλατορυχεία, Άουσβιτς, Ζακοπάνε), η Κρακοβία είναι πανέμορφη και σίγουρα θα γεμίσει το διήμερό σας.
Και όσο αφορά τη διαμονή, οι τιμές των χόστελ και η ποιότητα αυτών είναι εξαιρετικές στη Κρακοβία. Εμείς είχαμε μείνει στο Atlantis, που είναι σε πολύ καλή τοποθεσία, πεντακάθαρο, ευρύχωρο και οικονομικό.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
έτσι κ αλλιώς θα πάω κρακοβία
Εε τοτε μεινε κρακοβια.
να χρησιμοποιήσει το αεροδρόμιο του κατοβίτσε μόνο ως σύνδεσμο με τη χώρα ;
Ναι. Το 99% των Ελληνων επιβατων της πτησης για Κατοβιτσε. Κανεις δεν παει για το ιδιο το Κατοβιτσε. Το χρησιμοποιουν για Κρακοβια κυριως αλλα και για ολη την υπολοιπη Πολωνια, Τσεχια κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom