Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

vagelis1978

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΤΑ
Αν ήταν αν διαλέξεις μία από τις δύο? Κρακοβία?
Δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω πάει. Μάλλον Κρακοβία θα μείνω, αλλά δω τι παίζει και με πτήσεις. Επίσης, πολύ όμορφη πόλη είναι και το Βρότσλαβ που είχα πάει πριν από μερικά χρόνια. Θα εξαρτηθούν πολλά από τις τιμές των αεροπορικών...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω πάει. Μάλλον Κρακοβία θα μείνω, αλλά δω τι παίζει και με πτήσεις. Επίσης, πολύ όμορφη πόλη είναι και το Βρότσλαβ που είχα πάει πριν από μερικά χρόνια. Θα εξαρτηθούν πολλά από τις τιμές των αεροπορικών...
Κοίτα και πτήσεις από/προς Κατοβίτσε που συνήθως είναι πιο οικονομικά και είναι αρκετά κοντά στην Κρακοβία. Να συνυπολογίγεις βέβαια και το κόστος του τραίνου για να δεις αν σε συμφέρει.
Κρακοβία με Άουσβιτς και Αλατωρυχεία είναι εξαιρετικά 4,5 μέρες. Θα δεις τα πάντα με την άνεσή σου.
Για Βαρσοβία είναι καλές οι 3,5 μέρες. Μπορείς να κάνεις μια εκδρομή στο Γκντάνσκ από εκεί αλλά και το Γκντάνσκ θα αδικήσεις και δεν θα δεις καλά την Βαρσοβία.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Βρισκομαι σε δίλημμα.... ΄Μαη στη Βαρσοβία για 3,5 μέρες ή στην Κρακοβία για 4,5??? Οι τιμές εισητηρίων ίδιες πάνω-κάτω....
Αν ήταν αν διαλέξεις μία από τις δύο? Κρακοβία?
Αν δεν έχεις πάει και πρέπει να διαλέξεις κι εγώ λέω Κρακοβία, για να δεις με την άνεση σου τ' αξιοθέατα, με ακόμη μεγαλύτερη άνεση την πόλη και να χωρέσεις αν θες και μια ημερήσια εκδρομή. Οι 4,5 μέρες είναι ιδανικές και χορταστικές. Φυσικά και οι 3,5 μέρες στη Βαρσοβία μου φαίνονται αντίστοιχα καλές.

Κατοβίτσε που συνήθως είναι πιο οικονομικά και είναι αρκετά κοντά στην Κρακοβία. Να συνυπολογίγεις βέβαια και το κόστος του τραίνου για να δεις αν σε συμφέρει.
Ασήμαντο, τέσσερα ευρώ το τρένο και περίπου άλλα τόσα με το filxbus, μια ώρα δρόμος.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Οι 3,5 μέρες στην Βαρσοβία είναι τέλειες. Ίσως θα έχετε μισή - μία μέρα για εξόρμηση.
Οι 4,5 στην Κρακοβία είναι ιδανικές, γιατί όπως σας είπαν, μπορείτε να επισκεφτείτε και το πανέμορφο Βρότσλαβ, αλλά και το Ζακοπάνε (αν είστε φυσιολάτρης).
Η ζυγαριά γέρνει προς Κρακοβία, καθαρά λόγω της επιπλέον μίας διαθέσιμης ημέρας. Πάντως ο,τι και να αποφασίσετε, μην μπείτε στην παγίδα να συνδυάσετε στις 4,5 μέρες Βαρσοβία και Κρακοβία.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οι 3,5 μέρες στην Βαρσοβία είναι τέλειες. Ίσως θα έχετε μισή - μία μέρα για εξόρμηση.
Οι 4,5 στην Κρακοβία είναι ιδανικές, γιατί όπως σας είπαν, μπορείτε να επισκεφτείτε και το πανέμορφο Βρότσλαβ, αλλά και το Ζακοπάνε (αν είστε φυσιολάτρης).
Η ζυγαριά γέρνει προς Κρακοβία, καθαρά λόγω της επιπλέον μίας διαθέσιμης ημέρας. Πάντως ο,τι και να αποφασίσετε, μην μπείτε στην παγίδα να συνδυάσετε στις 4,5 μέρες Βαρσοβία και Κρακοβία.
Δεν υπαρχει περιπτωση...Μια φορα το εκανα αυτο (άλλαξα 3 πόλεις σε μια βδομαδα) και ορκιστηκα ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!
Σας ευχαριστώ όλους! Κρακοβία it is then!
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.177
Likes
5.359
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Δεν υπαρχει περιπτωση...Μια φορα το εκανα αυτο (άλλαξα 3 πόλεις σε μια βδομαδα) και ορκιστηκα ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!
Σας ευχαριστώ όλους! Κρακοβία it is then!
[/QUOTE]
Εκανα Krakow - Wroclaw - Poznan - Gdnask - Warsaw με τραινο 10 μερες και ηταν ανετα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δεν υπαρχει περιπτωση...Μια φορα το εκανα αυτο (άλλαξα 3 πόλεις σε μια βδομαδα) και ορκιστηκα ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!
Αυτό το κάνουμε μόνο στα εκτός Ευρώπης για να προλάβουμε... :haha: :haha:
Σας ευχαριστώ όλους! Κρακοβία it is then!
Υπέροχα, με μεγάλη διάρκεια ημέρας θα είναι ιδανική εκδρομή.
Θυμήσου, κράτηση εκ των προτέρων σε Άοσβιτς και αλλατορυχεία, φυσικά σε ξεχωριστές ημέρες. ;)
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μιλας με γριφους γεροντισσα
Είναι απλό....Σα να έρθει κάποιος Ελλάδα έχοντας στη διάθεσή του μια βδομάδα και πχ. να πάει και να μείνει ΚΑΙ Αθήνα ΚΑΙ Θεσσαλονίκη ΚΑΙ Γιάννενα.
Όχι ότι δε γίνεται....αλλά για μένα είναι σκότωμα.
 

domino

Member
Μηνύματα
297
Likes
275
Είναι απλό....Σα να έρθει κάποιος Ελλάδα έχοντας στη διάθεσή του μια βδομάδα και πχ. να πάει και να μείνει ΚΑΙ Αθήνα ΚΑΙ Θεσσαλονίκη ΚΑΙ Γιάννενα.
Όχι ότι δε γίνεται....αλλά για μένα είναι σκότωμα.

Σύρο, Τήνο, Μύκονο δεν είναι ΟΚ? Αθήνα, Ναύπλιο, Καλαμάτα δεν είναι ? Βιέννη , Μπρατισλαβα , Βουδαπέστη ?

Σε ποια πολη θα εμενες μια εβδομαδα για να μην κουραστεις ;
 
Last edited by a moderator:

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σύρο, Τήνο, Μύκονο δεν είναι ΟΚ? Αθήνα, Ναύπλιο, Καλαμάτα δεν είναι ? Βιέννη , Μπρατισλαβα , Βουδαπέστη ?

Σε ποια πολη θα εμενες μια εβδομαδα;
Οι πόλεις που έθεσα ήταν καθαρά για να καταλάβεις τι εννοώ. Και όχι δε θεωρώ ότι πχ με δύο-τρεις μέρες Βιέννη άλλες τόσες Βουδαπέστη κ.ο.κ. θα χαρώ έναν προορισμό σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια.
Προσωπικά όλες όσες είπες θα εμένα μια εβδομάδα... Στόχος μου δεν είναι το "έχω πάει" της Aegean.
Και σε κάθε περίπτωση επειδή είμαστε "εκτός θέματος" εγώ θα το κλείσω κάπου εδώ.✌
 
Last edited:

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλησπέρα σε όλους,
Σε ποιο site μπορούμε να δούμε κ να κλείσουμε εισιτήρια για τρένα ( δεν μου βγάζει το omio) ???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom