Συμβουλές για φωτογραφική

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλές φωτογραφίες το βράδυ ή σε σκοτεινούς χώρους (χωρίς τρίποδο, απλά με λίγο σταθερό χέρι...) θα βγάλετε μόνο με dslr και όχι με compact μηχανή.
Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια...

Απο τότε που πήρα dslr έχω βρεί την υγειά μου. ;)
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πάρτε και ένα παράδειγμα απο την Nikon D60.
Χωρίς τρίποδο, έτσι???
Και χωρίς να είμαι κανένας εξπέρ στην φωτογραφία...

aimg15.imageshack.us_img15_802_dsc00892kx.jpg
Uploaded with ImageShack.us


aimg341.imageshack.us_img341_717_dsc0222o.jpg
Uploaded with ImageShack.us
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οι φωτογραφίες σου είναι πραγματικά πολύ ωραίες, αλλά είπα θέλω η μηχανή να χωράει στην τσάντα μου.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Τρίποδο δεν παίζει, θέλω να την κουβαλάω μαζί μου στην τσάντα, οπότε το τρίποδο αποκλείεται.
Έχεις να πεις κάτι για τις μηχανές που παρέθεσα?
Να επαναλαβω οτι δεν ειναι θεμα μηχανης. Για να τραβηξει βραδυ η μηχανη πρεπει να χρησιμοποιησει πολυ χαμηλη ταχυτητα, λιγοτερο απο 1/15 του δευτερολεπτου (και πολλα λεω), συνηθως τραβαει σε χρονους μεγαλυτερους απο 1/2 δευτερολεπτο. Ελαχιστα χερια, σχεδον κανενα, μπορουν να μεινουν σταθερα στις ταχυτητες αυτες.
Εναλλακτικα, μπορει να χρησιμοποιηθει μεγαλυτερη ευαισθησια ( ψηλοτερο νουμερο ISO απο το μενου ή την αυτοματη ρυθμιση). Στην περιπτωση αυτη ομως αυξανεται ο "θορυβος" στη φωτογραφια, δηλαδη αυτα τα ακανονιστα χρωματιστα "μπιμπικια" που ειναι τοσο περισσοτερα, οσο ψηλοτερο ειναι το ISO. Ειδικα στις μηχανες compact που εκ των πραγματων ο αισθητηρας ειναι μικροτερος, το φαινομενο ειναι πιο εντονο και συχνα κατανταει ενοχλητικο και γινεται ενοχλητικοτερο οσο αυξανουμε την μεγεθυνση.
Σου ειπα για τριποδο ή κατι σχετικο. Υπαρχουν τριποδακια για μηχανες compact σε μεγεθος πακετου τσιγαρων, ειναι και φτηνα. Τα ακουμπας σε ενα πεζουλι, τραπεζι, οπουδηποτε και κανεις τη δουλεια σου. Σαν κατι σχετικο εννοω να ακουμπησεις την μηχανη σε σκληρη επιφανεια για να μενει σταθερη και να τραβηξεις.
Σε καθε περιπτωση (τριποδο ή αυτοσχεδια στηριξη) ειναι καλυτερα να χρησιμοποιεις την επιλογη αυτοφωτογραφισης (το χρονοδιακοπτη που τραβαει συνηθως σε 10 δευτερολεπτα) ωστε να μην κουνηθει η μηχανη ουτε οταν πατας το κουμπι.
Παντως να ξερεις πως δεν ειναι θεμα μηχανης αλλα τεχνικης.
Για να επανελθω στην ερωτηση σου δεν ξερω τις μηχανες αυτες. Προσωπικα χρησιμοποιω Canon 5d Mark II (γομαρι με τους φακους), Leica M και μια compact σπανιοτατα.
Αυτα εν ολιγοις
Οτι αλλο θελεις στη διαθεση σου
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
ΣΔΟΕ (μπρρρ αμαν αλλαξε αυτο το ονομα) πολυ ωραιες οι φωτογραφιες σου αλλα μην παρασυρεις τον κοσμο, τετοιες ληψεις γινονται μονο με slr και τα ψηλα iso που προσφερουν χωρις να παραγουν θορυβο. Μπορει να εχεις πολυ σταθερο χερι, πολλοι δεν εχουν και εγω σιγουρα οχι, αρα πρεπει να κοιταξουμε τον κανονα και οχι την εξαιρεση. Καλη νυχτερινη φωτογραφια χωρις στηριξη δεν γινεται.
Αυτη τραβηχτηκε με τριποδο, 160 iso,οσο και αν μειωθηκε η αναλυση για να μπορω να την ανεβασω στο site, φαινεται η λεπτομερεια (Leica)


Εδω στηριξα τη μηχανη σε ενα κολωνακι, την κρατησα σταθερα και εβαλα την αυτοματη φωτογραφηση (canon 5d)

Σε αυτη κρατησα τη μηχανη με το χερι αλλα ημουν τυχερος (παλι με 5D)

Και αυτη με το χερι, εδω φαινονται λιγο οι παρενεργειες των ψηλων iso αλλα παλι λογω slr δεν ενοχλουν

Εχω εκατονταδες αλλες που βγηκαν χαλια ομως γιατι δεν στηριξα καλα τη μηχανη.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ΣΔΟΕ (μπρρρ αμαν αλλαξε αυτο το ονομα) πολυ ωραιες οι φωτογραφιες σου αλλα μην παρασυρεις τον κοσμο, τετοιες ληψεις γινονται μονο με slr και τα ψηλα iso που προσφερουν χωρις να παραγουν θορυβο.
Δεν νομίζω οτι παρασύρω τον κόσμο, εφόσον είπα ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ που λές και εσύ!

"Καλές φωτογραφίες το βράδυ ή σε σκοτεινούς χώρους (χωρίς τρίποδο, απλά με λίγο σταθερό χέρι...) θα βγάλετε μόνο με dslr και όχι με compact μηχανή."

Τώρα αν θές να βγάλεις βράδυ με κόμπακτ, χρειάζεσαι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ τρίποδο ή στήριξη, αλλιώς θα βγεί κουνημενη. (Αλλά κσι σταθερή να βγεί θα είναι κατώτερη μιας ανάλογης απο dslr.)
Ενώ με dslr πολλές φορές αρκεί να κρατήσεις την ανάσα σου για 2-3 sec. Άλλωστε η στάση που βγάζεις φωτογραφίες με μια dslr (κολλημένοι αγκώνες και το μάτι στο σκόπευτρο) βοηθάει στο να έχεις σταθερό χέρι.


Και για να μείνω on topic, μετά απο αρκετό ψάξιμο χρησιμοποιώ αυτή την compact: Sony Cyber-shot DSC-WX1 Review - Digital cameras - CNET Reviews
Πολύ πάνω απο τον μέσο όρο με μόλις 180 ευρώ.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να επαναλαβω οτι δεν ειναι θεμα μηχανης. Για να τραβηξει βραδυ η μηχανη πρεπει να χρησιμοποιησει πολυ χαμηλη ταχυτητα, λιγοτερο απο 1/15 του δευτερολεπτου (και πολλα λεω), συνηθως τραβαει σε χρονους μεγαλυτερους απο 1/2 δευτερολεπτο. Ελαχιστα χερια, σχεδον κανενα, μπορουν να μεινουν σταθερα στις ταχυτητες αυτες.
Εναλλακτικα, μπορει να χρησιμοποιηθει μεγαλυτερη ευαισθησια ( ψηλοτερο νουμερο ISO απο το μενου ή την αυτοματη ρυθμιση). Στην περιπτωση αυτη ομως αυξανεται ο "θορυβος" στη φωτογραφια, δηλαδη αυτα τα ακανονιστα χρωματιστα "μπιμπικια" που ειναι τοσο περισσοτερα, οσο ψηλοτερο ειναι το ISO. Ειδικα στις μηχανες compact που εκ των πραγματων ο αισθητηρας ειναι μικροτερος, το φαινομενο ειναι πιο εντονο και συχνα κατανταει ενοχλητικο και γινεται ενοχλητικοτερο οσο αυξανουμε την μεγεθυνση.
Σου ειπα για τριποδο ή κατι σχετικο. Υπαρχουν τριποδακια για μηχανες compact σε μεγεθος πακετου τσιγαρων, ειναι και φτηνα. Τα ακουμπας σε ενα πεζουλι, τραπεζι, οπουδηποτε και κανεις τη δουλεια σου. Σαν κατι σχετικο εννοω να ακουμπησεις την μηχανη σε σκληρη επιφανεια για να μενει σταθερη και να τραβηξεις.
Σε καθε περιπτωση (τριποδο ή αυτοσχεδια στηριξη) ειναι καλυτερα να χρησιμοποιεις την επιλογη αυτοφωτογραφισης (το χρονοδιακοπτη που τραβαει συνηθως σε 10 δευτερολεπτα) ωστε να μην κουνηθει η μηχανη ουτε οταν πατας το κουμπι.
Παντως να ξερεις πως δεν ειναι θεμα μηχανης αλλα τεχνικης.
Για να επανελθω στην ερωτηση σου δεν ξερω τις μηχανες αυτες. Προσωπικα χρησιμοποιω Canon 5d Mark II (γομαρι με τους φακους), Leica M και μια compact σπανιοτατα.
Αυτα εν ολιγοις
Οτι αλλο θελεις στη διαθεση σου

Αλήθεια? Και να φανταστείς πρώην φίλος είναι επαγγελματίας φωτογράφος, αλλά μάλλον το θεώρησε μυστικό της δουλείας του και δεν το ανέφερε ποτέ! Επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά η θέση το στην μαύρη λίστα!
Anyway, μήπως να το ψάξω για dslr? Με έβαλες σε σκέψεις:roll:
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μωρέ, κι εγώ το σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό, αλλά δεν αντέχω το κουβάλημα :(
Το κουβάλημα δεν το αντέχω κι εγώ, άσε που δεν βρίσκω και πολύ θηλυπρεπή τη dslr!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κι εγώ γι'αυτό έχω καταλήξει σε αυτό που ονομάζεται κατηγορία bridge.

Μεγάλες super-zoom compact δηλαδή που σου δίνουν ευρεία δυνατότητα επέμβασης στη χρήση χωρίς το βάρος αλλά και την ποιότητα των dslr βέβαια.Αλλά με πολύ καλά συνολικά αποτελέσματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom