Συμβουλές για φωτογραφική

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Το κουβάλημα δεν το αντέχω κι εγώ, άσε που δεν βρίσκω και πολύ θηλυπρεπή τη dslr!
Εχεις δει ποσες γυναικες χρησιμοποιουν τετοιες μηχανες εκτος Ελλαδας? Προσωπικα εχω δει πολλες.

Bahari το βαρος ειναι οντως ενα προβλημα. Η επομενη καλη λυση μετα τις slr ειναι αυτη που προτεινει ο Maltakias παραπανω. Απλα δεν μπορεις να αλλαζεις φακους αν σε ενδιαφερει αυτη η δυνατοτητα. Δεν τις εχω δοκιμασει ποτε αν και θα ηθελα.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Το κουβάλημα δεν το αντέχω κι εγώ, άσε που δεν βρίσκω και πολύ θηλυπρεπή τη dslr!
Τωρα βγαινουν και dslr με χρωματακια και σε σχετικα μικρο μεγεθος...

PENTAX Kx

Παντως για μενα η dslr ειναι αχρηστη για καποιον που δεν εχει το χρονο να ασχοληθει...Μια μηχανη δεν κανει το φωτογραφο... Χρειαζεται να ξερεις αρκετα πραγματα για να μπορεις να τη χρησιμοποιησεις , αλλιως δεν εχει νοημα...Καλυτερα μια καλη κομπακτ...

Panasonic Lumix DMC-TZ8 Review | PhotographyBLOG
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εχεις δει ποσες γυναικες χρησιμοποιουν τετοιες μηχανες εκτος Ελλαδας? Προσωπικα εχω δει πολλες.

.
Όπως καταλαβαίνεις το κόμπλεξ δεν αφορά στο ότι δεν κουβαλάνε οι γυναίκες τέτοιες μηχανές, αλλά στο ότι είναι too much, μέσα σε όλα τ' άλλα που κουβαλάμε να φορτωνόμαστε και την γκουμούτσα!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν νομίζω ότι ψάχνει κανείς να κρίνει την θηλυκότητα μιας γυναίκας από την φωτογραφική της μηχανή.Το βασικό ζήτημα είναι το βάρος αλλά και το κόστος βέβαια.

Το οποίο το αντιπαρέρχεσαι αν πραγματικά είσαι κάτι παραπάνω από χομπίστας.Αυτό που οι ξένοι λένε pro-amateur.Εγώ παραμένω στο σκαλοπάτι του απλού χόμπυ και δεν κάνω το βήμα πιο πάνω,αφού γι'αυτή μου την ασχολία με καλύπτει αυτό το επίπεδο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πάντως αν το προβλημα σου είναι να μην είναι κουνημένες οι βραδυνές φωτό, θα σε παραπέμψω για εερώτηση στον συνοδοιπόρο babaduma που είχε μια κόμπακτ ψηφιακή Canon και ένα μίνι τριποδάκι τόσο μικρό που χωρούσε στη τσέπη του μπουφάν του
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πάντως αν το προβλημα σου είναι οι να μην είναι κουνημένες βραδυνές φωτό, θα σε παραπέμψω για εερώτηση στον συνοδοιπόρο babaduma που είχε μια κόμπακτ ψηφιακή Canon και ένα μίνι τριποδάκι τόσο μικρό που χωρούσε στη τσέπη του μπουφάν του
Μάλλον σε κάτι τέτοιο θα καταλήξω, αφού είναι και μίνι:clap::clap:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Πάντως αν το προβλημα σου είναι να μην είναι κουνημένες οι βραδυνές φωτό, θα σε παραπέμψω για εερώτηση στον συνοδοιπόρο babaduma που είχε μια κόμπακτ ψηφιακή Canon και ένα μίνι τριποδάκι τόσο μικρό που χωρούσε στη τσέπη του μπουφάν του
Εννοεις κατι σαν αυτο? Βαρος 200 γραμμαρια, υπαρχουν και ελαφρυτερα αλλα επειδη εχω το συγκεκριμενο ειναι πολυ σταθερο, μπορει να σηκωσει και slr


Manfrotto Digi Brushed Silver Table Top Tripod with Ball Head - Table Tripods
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Το κουβάλημα δεν το αντέχω κι εγώ, άσε που δεν βρίσκω και πολύ θηλυπρεπή τη dslr!
Δεν νομίζω ότι ψάχνει κανείς να κρίνει την θηλυκότητα μιας γυναίκας από την φωτογραφική της μηχανή.Το βασικό ζήτημα είναι το βάρος αλλά και το κόστος βέβαια. Το οποίο το αντιπαρέρχεσαι αν πραγματικά είσαι κάτι παραπάνω από χομπίστας.Αυτό που οι ξένοι λένε pro-amateur.Εγώ παραμένω στο σκαλοπάτι του απλού χόμπυ και δεν κάνω το βήμα πιο πάνω,αφού γι'αυτή μου την ασχολία με καλύπτει αυτό το επίπεδο.
Αν δεν ήταν το κουβάλημα δε θα είχα κανένα πρόβλημα! Το τελευταίο διάστημα το σκέφτομαι γιατί στην κυριολεξία μου βγαίνει το λάδι για να πετύχω μια καλή φωτογραφία (έχω την Olympus - ?-5000). Την πήρα πέρσυ μια που η προηγούμενη φωτογραφική μηχανή (μια Nikon) που είχα ήταν λίγο παλιά. Και βέβαια το μετάνιωσα... με τη Nikon ήταν καλύτερα! Και για μένα η φωτογραφία είναι ένα απλό χόμπυ, αλλά πια δεν με ικανοποιούν οι φωτογραφίες που βγάζω με την Olympus :(

Πάντως αν το προβλημα σου είναι να μην είναι κουνημένες οι βραδυνές φωτό, θα σε παραπέμψω για εερώτηση στον συνοδοιπόρο babaduma που είχε μια κόμπακτ ψηφιακή Canon και ένα μίνι τριποδάκι τόσο μικρό που χωρούσε στη τσέπη του μπουφάν του
Hydronetta και Socratis νομίζω θα πάρω κι εγώ ένα τριποδάκι τότε, μια και το προτείνετε. Θα το δοκιμάσω στο επόμενο ταξίδι μου και θα σας πω αν είχα καλύτερα αποτελέσματα.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το ίδιο ζήτημα απασχολεί κι εμένα :roll: Πολλές φορές πετυχαίνω το επιθυμητό αποτέλεσμα αφού έχω βγάλει το θέμα μου 10-15 φορές. :mad: Επίσης συχνά προβληματικές είναι οι φωτογραφίες που προσπαθώ να τραβήξω σε κλειστό χώρο, για παράδειγμα σε ένα μουσείο.
off topic αλλά δεν μπορώ...:haha:
Κάτι νυχτερινές στο τέμενος, στο Μπουρνάζι...με τη μια βγήκαν :bleh: Έχω επανεκτιμήσει τη μηχανή μου από τότε...:haha:
 

mobster21

Member
Μηνύματα
32
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba
ειναι εξαιρετικα δυσκολο μια compact να εχει τα ιδια απολεσματα σε υψηλα iso με μια dslr...

η αισθητηρας και ο φακος κανουν την διαφορα πολυ μεγαλη υπερ της δευτερης...

σε καλο φως οι διαφορες φαινονται μικρες πια οταν εχουμε να κανουμε με καλες compact...

η νεα μοδα βεβαια ειναι μικρα σωματα...

π.χ. Sony NEX, Olympus Pen, Fuji X100...

προσωπικα αγορασα μια Canon S90 στα 250 ευρω και ειμαι ευχαριστημενος...

για compact
ειναι εξαιρετικη... και την προτεινω...

οσο ακομα υπαρχει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom