Συμβουλές για φωτογραφική

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
@Thalassaki μια τελευταία συμβουλή.Αγορασαμε action camera GoPro hero 7με τη σύζυγό, πιστεύοντας πως θα την αξιοποιήσουμε στο έπακρο.Εχει λειτουργίες που δεν εχει το κινητό μας αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν το υποκαθιστά.
Σε καταλαβαίνω πως το εννοείς.Για μια action δεν θα έδινα τόσα χρήματα. Εμείς πήραμε μια με 60 ευρό και μια χαρά κάναμε τη δουλειά μας το καλοκαίρι εκεί που δεν θέλαμε να βάλουμε σε κίνδυνο τα κινητά. Και οι φωτογραφίες που βγάζουν τα κινητά μας είναι αρκετά καλές αλλά νομίζω πως όσο και να ανεβάζει τα MP ενα κινητό λόγω αισθητήρα δεν μπορεί να φτάσει ποτέ την ποιότητα μιας DC με τα ίδια ή και τα μισά ακόμα MP.
Δεν ξέρω αν το μεταφέρω σωστά αλλά φίλος μας που δουλεύει στην αντιπροσωπεία της Canon μαε είχε πει πως ακόμα και η φτηνότερη DC 20MP ανάλυση μπορεί να δώσει καλύτερες λήψεις από ένα πανάκριβο κινητό με 64MP. Αλλά και πάλι όπως είπα ειδικός δεν είμαι για αυτό και ζήτησα τη γνώμη όσων ασχολείστε με την φωτογραφία με πιο μεγάλο πάθος.
 

themischar

Member
Μηνύματα
489
Likes
4.567
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Για ποιο ακριβώς μοντέλο RX100 μιλάτε;
Στην αναζήτηση που έκανα μου βγάζει την
Sony Cyber-Shot DSC-RX100 στα 249
https://aa-digitalphoto.gr/product/sony-cyber-shot-dsc-rx100/
αλλά και άλλα μοντέλα με τον κωδικό RX100 με επεκτάσεις λατινικής αρίθμησης όπως η Sony Digital Camera DSC-RX100 VII (που πολύ μου άρεσε) αλλά φτάνει τα 1150!
Είναι εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους & δε μπαίνει θέμα σύγκρισης!!!

Σε καταλαβαίνω πως το εννοείς.Για μια action δεν θα έδινα τόσα χρήματα. Εμείς πήραμε μια με 60 ευρό και μια χαρά κάναμε τη δουλειά μας το καλοκαίρι εκεί που δεν θέλαμε να βάλουμε σε κίνδυνο τα κινητά. Και οι φωτογραφίες που βγάζουν τα κινητά μας είναι αρκετά καλές αλλά νομίζω πως όσο και να ανεβάζει τα MP ενα κινητό λόγω αισθητήρα δεν μπορεί να φτάσει ποτέ την ποιότητα μιας DC με τα ίδια ή και τα μισά ακόμα MP.
Δεν ξέρω αν το μεταφέρω σωστά αλλά φίλος μας που δουλεύει στην αντιπροσωπεία της Canon μαε είχε πει πως ακόμα και η φτηνότερη DC 20MP ανάλυση μπορεί να δώσει καλύτερες λήψεις από ένα πανάκριβο κινητό με 64MP. Αλλά και πάλι όπως είπα ειδικός δεν είμαι για αυτό και ζήτησα τη γνώμη όσων ασχολείστε με την φωτογραφία με πιο μεγάλο πάθος.
Αφού, λοιπόν, αφού ! προτείνω να δεις αυτή: Fujifilm XF 10 και είναι εκτός των άλλων και στο πλαφόν που θέλεις με 24.2MP APS-C CMOS sensor & 18.5mm f/2.8.
Και μια τίμια τιμή από το : https://www.e-infin.com/eu/item/367...JJH2Qh4vluGIgMU9_9M1MM7weAbmXIBBoC0NMQAvD_BwE.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Αφού, λοιπόν, αφού ! προτείνω να δεις αυτή: Fujifilm XF 10 και είναι εκτός των άλλων και στο πλαφόν που θέλεις με 24.2MP APS-C CMOS sensor & 18.5mm f/2.8.
Και μια τίμια τιμή από το : https://www.e-infin.com/eu/item/367...JJH2Qh4vluGIgMU9_9M1MM7weAbmXIBBoC0NMQAvD_BwE.
Εξαιρετική η τιμή που δίνει το site.Στην Ελλάδα ξεκινάει απο τα 343. Όσο για τα τεχνικά της χαρακτηριστικά η ασχετοσύνη μου μετά απο την πληροφορία 24.2MP δεν μου επιτρέπει να ερμηνεύσω σε τι υπερτερεί απο μια sony h canon της ίδιας κατηγορίας.
Έχεις αγοράσει κάτι από το συγκεκριμένο?Υποστηρίζει service για Ελλάδα?
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Τα MP δεν παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο εκτός αν τυπώνεις σε φωτογραφικό χαρτί μεγαλύτερο από Α4. Θέλω να σου πω το εξής, η τιμή διαφέρει κυρίως λόγω μεγέθους αισθητήρα και στη συνέχεια από τον φακό της μηχανής.

π.χ. έχω την Nikon D7200 με κάποιος φακούς, τα MP αν θυμάμαι καλά είναι κάπου στα 24 ενώ του Xiaomi κινητού μου στα 64....

Φυσικά η Nikon δεν συγκρίνεται με το κινητό, όμως τη μηχανή μου τη χρησιμοποιώ στα ταξίδια και σπάνια σε βόλτες λόγω όγκου. Το κινητό το έχω συνεχώς πάνω μου, οπότε βασικό ρόλο για την αγορά σου πρέπει να παίξει η χρήση.

Όσο για τον αισθητήρα, η σειρά κατάταξης είναι η εξής:

Medium Format (αγοράζεις αν πουλήσεις αυτοκίνητο)
Full frame (φωτογραφική μηχανή dslr ή mirrorless που συνήθως χρησιμοποιούν οι φωτογράφοι)
APS-C (οι λεγόμενες crop, ερασιτέχνες φωτογράφοι, ημιεπαγγελματικές)
4:3 (λίγο μικρότερος από τις crop, συνήθως είναι Olympus ή Fuji)

...και μετά σειρά παίρνουν τα κινητά, όσο μεγαλύτερο είναι το νούμερο, τόσο καλύτερος είναι ο αισθητήρας.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Τα MP δεν παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο εκτός αν τυπώνεις σε φωτογραφικό χαρτί μεγαλύτερο από Α4. Θέλω να σου πω το εξής, η τιμή διαφέρει κυρίως λόγω μεγέθους αισθητήρα και στη συνέχεια από τον φακό της μηχανής.

π.χ. έχω την Nikon D7200 με κάποιος φακούς, τα MP αν θυμάμαι καλά είναι κάπου στα 24 ενώ του Xiaomi κινητού μου στα 64....

Φυσικά η Nikon δεν συγκρίνεται με το κινητό, όμως τη μηχανή μου τη χρησιμοποιώ στα ταξίδια και σπάνια σε βόλτες λόγω όγκου. Το κινητό το έχω συνεχώς πάνω μου, οπότε βασικό ρόλο για την αγορά σου πρέπει να παίξει η χρήση.

Όσο για τον αισθητήρα, η σειρά κατάταξης είναι η εξής:

Medium Format (αγοράζεις αν πουλήσεις αυτοκίνητο)
Full frame (φωτογραφική μηχανή dslr ή mirrorless που συνήθως χρησιμοποιούν οι φωτογράφοι)
APS-C (οι λεγόμενες crop, ερασιτέχνες φωτογράφοι, ημιεπαγγελματικές)
4:3 (λίγο μικρότερος από τις crop, συνήθως είναι Olympus ή Fuji)

...και μετά σειρά παίρνουν τα κινητά, όσο μεγαλύτερο είναι το νούμερο, τόσο καλύτερος είναι ο αισθητήρας.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες και τις επεξηγήσεις σχετικά με τις κάμερες.Δεν γνώριζα τα περισσότερα από όσα αναφέρεις γιατί μέχρι τώρα είχα βολευτεί κι εγώ στην λύση του κινητού και μιας πολύ μικρής compact sony που όμως δεν με εξυπηρετούσε με την τοσοδούλα οθόνης της που με ανάγκαζε κυρίως σε έντονη ηλιοφάνεια να καδράρω στα τυφλά υπολογίζοντας στο περίπου τι θα βγάλει.....
Πολύ όμορφη η μηχανή σου αλλά κι εγώ αν ήμουν στη θέση σου δεν θα την κουβάλαγα μαζί μου.Την θεωρώ μεγάλο μπελά ιδιαίτερα σε πεζοπορικές διαδρομές στη φύση ή ακόμα και τουριστικούς περιπάτους στις διακοπές.
Για αυτό κι εγώ σκέφτηκα να πέσω στη λύση μιας compact χωρίς αποσπώμενο φακο στον όγκο και τα"προσόντα" για παράδειγμα της sony rx100 που ήδη μου πρότειναν πιο πάνω.

Έχω δει τις φωτογραφίες που έχει βγάλει ο κουνιάδος μου πριν αρκετό καιρό με μια sony rx100 iii και μου έφυγε το σαγόνι. Μία για την ευκρίνεια και την ποιότητα των φωτογραφιών και μια για την τιμή που την βρήκα τότε στην Ελλάδα! Κάποιες από τις φωτογραφίες του τις έχει κάνει και κάδρα στο σπίτι του σε μέγεθος Α1 και Α0 με απόλυτη καθαρότητα. Δεν γνωρίζω αν τις είχε επεξεργαστεί με κάποιο πρόγραμμα αλλά πραγματικά ήταν εξαιρετικές! Μάλιστα προ covid με είχε ψήσει κιόλας να μου βρει μια μεταχειρισμένη σαν την δικιά του με 250-300 και να μου την έφερνε το καλοκαίρι αλλά μετά που έκλεισαν τα σύνορα της Αλγερίας μείναμε και οι δύο με την όρεξη.....
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Είναι μια χαρά η Sony, σκεφτόμουν μια τέτοιου τύπου ως 2η...στην τσέπη ανά πάσα στιγμή! Για την εκτύπωση, αν βρεις σωστό μαγαζί δεν θα έχεις πρόβλημα.

Happy black Friday λοιπόν!
 

themischar

Member
Μηνύματα
489
Likes
4.567
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Εξαιρετική η τιμή που δίνει το site.Στην Ελλάδα ξεκινάει απο τα 343. Όσο για τα τεχνικά της χαρακτηριστικά η ασχετοσύνη μου μετά απο την πληροφορία 24.2MP δεν μου επιτρέπει να ερμηνεύσω σε τι υπερτερεί απο μια sony h canon της ίδιας κατηγορίας.
Έχεις αγοράσει κάτι από το συγκεκριμένο?Υποστηρίζει service για Ελλάδα?
Όσοι ασχολούνται με τη “photo“ το γνωρίζουν χρόνια το κατάστημα και δεν τίθεται θέμα για την αξιοπιστία του. Η εγγύηση που δίνεται, ισχύει (είναι διεθνής) και βεβαίως υπάρχει η Ελληνική αντιπροσωπεία για τεχνική υποστήριξη.
Τα 24.2MP που είναι ένα πολύ καλό χαρακτηριστικό (το έχουν και πολλά άλλα σώματα φωτ/κών μηχανών) μαζί με την ειδοποιό διαφορά του καλύτερου αισθητήρα APS-C (όπως σωστά έγραψε παραπάνω ο @Billouk) + τον φακό 18.5mm (είναι 28mm σε φορμά 35mm) με F. 2.8 και σε compact μέγεθος θα ήταν η επιλογή μου σε αυτό το εύρος τιμής με στόχο τη φωτογραφία. Φωτογραφικές compact μηχανές με παρεμφερή χαρακτηριστικά, άλλων εταιρειών, είναι κατά πολύ ακριβότερες.
Ρωτάς, μαθαίνεις, σταθμίζεις τι θεωρείς απαραίτητο να έχει η μελλοντική σου φωτ/κή μηχανή και βέβαια, ό,τι και να ειπωθεί, εσύ αποφασίζεις.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.111
Likes
3.736
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Thalassaki η δική μου πρόταση είναι Panasonic Lumix, όποιο μοντέλο βρεις κοντά στα 300 €. Είναι με διάφορα η καλύτερη επιλογή για ταξιδιωτική φωτογραφία γιατί έχουν μεγάλο zoom και φοβερή ποιότητα για τα λεφτά τους
Είχα για χρόνια ένα μοντέλο TZ 40 (?) που δυστυχώς δεν βγαίνει πια και το επόμενο που το αντικατέστησε ήταν κοντά στα 400 €.
Κανένα κινητό που είχα μέχρι τώρα δεν πλησίασε την ποιότητα της Lumix. Και μιλάω για τα Samsung Galaxy S8 και S9+.
Εν κατακλείδι, επειδή έχω και μια Nikon Dslr με πολλους φακούς και καλό κινητό, κατέληξα ότι θέλω ξανά μια μικρή compact φωτογραφική μηχανή με μεγάλο zoom και οχι πανω απο 20 MP για να την έχω μέσα στην τσάντα και να μην κουβαλάω βάρος.
Εάν είναι να να ξαναδώσω πάνω από 600 € για να πάρω ένα κινητό για να βγάζω μέτριες φωτογραφίες, προτιμώ μια Panasonic Lumix έως 400 € και να έχω εξαιρετικές λήψεις!
Είμαι και εγώ σε αναζήτηση της ελαφριάς φωτογραφικής μηχανής γιατί η Lumix μου έσπασε...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.111
Likes
3.736
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Είναι εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους & δε μπαίνει θέμα σύγκρισης!!!



Αφού, λοιπόν, αφού ! προτείνω να δεις αυτή: Fujifilm XF 10 και είναι εκτός των άλλων και στο πλαφόν που θέλεις με 24.2MP APS-C CMOS sensor & 18.5mm f/2.8.
Και μια τίμια τιμή από το : https://www.e-infin.com/eu/item/367...JJH2Qh4vluGIgMU9_9M1MM7weAbmXIBBoC0NMQAvD_BwE.
Καλή επιλογή, αλλά έχει το μειονέκτημα του σταθερού ευρυγώνιου φακού 18,5 mm. Δηλαδή, ανύπαρκτο zoom, που στην ταξιδιωτική φωτογραφία ειναι απαραίτητο.
Επειδη εχει πολυ φωτεινό φακό, θα ελεγα οτι ειναι ιδανική για φωτογράφηση εσωτερικού χώρου ή για streetphotography.
Πάντως, εγώ με τον κλασσικό 18-55 mm τρελαίνομαι που έχει τόσο μικρό zoom και αναγκάζομαι να κουβαλάω και τον 70-300 mm στα ταξίδια μου....
Για αυτό κατέληξα ότι είναι καλύτερος ένας φακός 18-105 ή 18-140 mm που τα έχει όλα σε ένα και δεν χρειάζεται να μεταφέρεις 3 φακούς στην τσάντα...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
@Thalassaki εαν σε ενδιαφέρει καπως περισσότερο να ξεκινησεις αυτο το ταξιδι και σ αρεσει οντως να ψαχτεις...επειδη αυτο το χομπι ειναι σαν τα ναρκωτικα δε κόβεται :haha: η κομπακτ γρήγορα θα σου φανεί λίγη.

Ψαχνωντας σε γνωστα μαγαζιά με φωτογραφικα ειδη προς κεντρο με αυτα τα χρήματα (επειδη ειδα συζητηση για 250-300) πιθανα να μπορούσες να βρεις μια μεταχειρισμενη Mirrorless. Που σου δινει το συνδιασμο ελαφριου βαρους και τις δυνατοτητες μια dslr ως προς τον πειραματισμο συν την δυνατότητα να επενδύσεις στο μέλλον σε καποιο καλύτερο φακο .
Επίσης απο οτι ειδα πρόχειρα μια sony π.χ a5100 με τον 16-50 που ειναι αρκετα ευρυγωνιος για να τραβηξεις κτιρια και εξισου ικανοποιητικος για προσωπα, εσωτερικα κ.τ.λ (συν αν δε κανω λάθος εχει σχετικα καλη απόκριση στο νυχτερινο φως ) ξεκιναει το κιτ αμεταχειριστη απο 369.

Προσωπικα εχω μια φτηνη mirrorless αλλης μαρκας που βρηκα σε καποια προσφορα νομιζω 239 (εκθεσιακη ηταν απο πλαισιο που της δινουν φτηνοτερα αλλα με εγγυηση κανονικα κ.τ.λ) και την εχω σχεδον μονιμως τσαντα, παραλια, βουνο κ.τ.λ εδω και 5-6 χρονια, δε με κουρασε ποτε.
Και λόγω δουλειας εχω προσβαση σε αυτες που οπως καποιος ανέφερε ειναι πιο ακριβες απο αμαξι ε ναι δε συγκρινονται αλλα δεν χρειάζονται στη καθημερινοτητα. Ειναι για επαγγελματικους σκοπούς. Αλλα σε όλες ανεξαρτητου κόστους του camera body παίζουν ρόλο και οι φακοι,φιλτρα, κ.τ.λ που μπορεις συνεχως να επενδύεις και να πειραματίζεσαι κ.τ.λ

Διαφορετικα αν θες απλα καλες ευκρινείς φωτογραφιες ταξιδιου και δεν εχεις την πόρωση για κατι παραπάνω στο μέλλον ναι πηγαινε σε κομπακτ. Προσωπικα σε αυτη την περίπτωση θα προτιμουσα μια με ικανοποιητικο ευρος ζουμ ωστε να ειναι ενα γενικο εργαλείο για πάσα περίπτωση και ίσως μπορείς να βρεις και με λιγότερα χρήματα. Παλιότερα ειχα δει συμπαθητικοτατες και με 160-180, δεν εχω ιδεα τωρα τι παίζει . Απο το xiaomi με τα 48 Mp μερικες που δοκίμασα εβγαζαν σιγουρα καλύτερα αποτελέσματα και είχαν σαφως περισσότερες δυνατότητες.
Τα μεγαπιξελ ειναι το τελευταιο πραγα που θα κοιτούσα.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.000
Likes
40.902
@Thalassaki η δική μου πρόταση είναι Panasonic Lumix, όποιο μοντέλο βρεις κοντά στα 300 €. Είναι με διάφορα η καλύτερη επιλογή για ταξιδιωτική φωτογραφία γιατί έχουν μεγάλο zoom και φοβερή ποιότητα για τα λεφτά τους
Είχα για χρόνια ένα μοντέλο TZ 40 (?) που δυστυχώς δεν βγαίνει πια και το επόμενο που το αντικατέστησε ήταν κοντά στα 400 €.
Κανένα κινητό που είχα μέχρι τώρα δεν πλησίασε την ποιότητα της Lumix. Και μιλάω για τα Samsung Galaxy S8 και S9+.
Εν κατακλείδι, επειδή έχω και μια Nikon Dslr με πολλους φακούς και καλό κινητό, κατέληξα ότι θέλω ξανά μια μικρή compact φωτογραφική μηχανή με μεγάλο zoom και οχι πανω απο 20 MP για να την έχω μέσα στην τσάντα και να μην κουβαλάω βάρος.
Εάν είναι να να ξαναδώσω πάνω από 600 € για να πάρω ένα κινητό για να βγάζω μέτριες φωτογραφίες, προτιμώ μια Panasonic Lumix έως 400 € και να έχω εξαιρετικές λήψεις!
Είμαι και εγώ σε αναζήτηση της ελαφριάς φωτογραφικής μηχανής γιατί η Lumix μου έσπασε...
Εχω κι εγω την παλια Lumix και ανησυχω μην παθει κατι γιατι οντως τωρα πρεπει να πας στα 400. Ακομη ευγνωμονω τον πωλητη που μου ειπε "παρε αυτην και θα με θυμηθεις" γιατι ημουν αναμεσα στα 2 και τον θυμαμαι τελικα. Αν παθει τιποτε ομως, θα παω σε κινητο. Ασχετη ειμαι και θελω να ταξιδευω light, δεν θα επενδυσω σε κατι που δεν ειναι για μενα η ουσια του ταξιδιου. Δεν ταξιδευω για να βγαζω φωτογραφιες.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καλή επιλογή, αλλά έχει το μειονέκτημα του σταθερού ευρυγώνιου φακού 18,5 mm. Δηλαδή, ανύπαρκτο zoom, που στην ταξιδιωτική φωτογραφία ειναι απαραίτητο.
Επειδη εχει πολυ φωτεινό φακό, θα ελεγα οτι ειναι ιδανική για φωτογράφηση εσωτερικού χώρου ή για streetphotography.
Πάντως, εγώ με τον κλασσικό 18-55 mm τρελαίνομαι που έχει τόσο μικρό zoom και αναγκάζομαι να κουβαλάω και τον 70-300 mm στα ταξίδια μου....
Για αυτό κατέληξα ότι είναι καλύτερος ένας φακός 18-105 ή 18-140 mm που τα έχει όλα σε ένα και δεν χρειάζεται να μεταφέρεις 3 φακούς στην τσάντα...
Σε ευχαριστώ Elena2508 για τις συμβουλές και τις πληροφορίες που μου δίνεις.
Έχω ήδη μια μικρή compact την Sony-W830 https://www.sony.gr/electronics/cyber-shot-fwtografikes-mhxanes-compact/dsc-w830
που ήταν και η πρώτη μου αγορά σε ψηφιακή κάμερα. Σίγουρα βγάζει πολύ καλύτερες φωτογραφίες απο το όποιο κινητό είχα μέχρι σήμερα και με βόλεψε πολύ λόγω του μικρού της μεγέθους που χωράει ακόμα και στη χούφτα μου όμως με τον καιρό οι απαιτήσεις μου άρχισαν να υπερβαίνουν τις δυνατότητές της.To zoum της ήταν απο τα πρώτα που άρχισαν να με ενοχλούν αλλά και η σταθερή οθόνης και η ευκρίνεια της σε έντονη ηλιοφάνεια που με ανάγκαζε πολλές φορές να τραβάω σχεδόν στα "τυφλά".Η sony RX100ii για παράδειγμα που την έχω πιάσει στα χέρια μου μου έλυνε αυτό το πρόβλημα με την πτυσόμενη οθόνη της.
Για αυτό τον λόγο λοιπόν μπήκα στην αναζήτηση μιας νέας μηχανής με ανώτερα χαρακτηριστικά όπως τις dslr που να μην χρειάζεται όμως να την μεταφέρω σε ξεχωριστή τσάντα μαζί με τους φακούς της. Υπάρχουν στην αγορά compact που να φοράνε τους 18-105 ή 18-140 mm που αναφέρεις; Ποια μοντέλα έχεις να μου προτείνεις;

Εχω κι εγω την παλια Lumix και ανησυχω μην παθει κατι γιατι οντως τωρα πρεπει να πας στα 400. Ακομη ευγνωμονω τον πωλητη που μου ειπε "παρε αυτην και θα με θυμηθεις" γιατι ημουν αναμεσα στα 2 και τον θυμαμαι τελικα. Αν παθει τιποτε ομως, θα παω σε κινητο. Ασχετη ειμαι και θελω να ταξιδευω light, δεν θα επενδυσω σε κατι που δεν ειναι για μενα η ουσια του ταξιδιου. Δεν ταξιδευω για να βγαζω φωτογραφιες.
Δεν ξέρω αν είναι ανώτερο ή κατώτερο μοντέλο από αυτήν που ήδη έχεις αλλά σε αναζήτηση μου έκανα βρήκα μεταχειρισμένη την Panasonic Lumix DMC-GF7K Kit (12-32 Asph. Mega O.I.S.) + ΘΗΚΗ και καρτα μνήμης δώρο μόλις στα 190.



Ψαχνωντας σε γνωστα μαγαζιά με φωτογραφικα ειδη προς κεντρο με αυτα τα χρήματα (επειδη ειδα συζητηση για 250-300) πιθανα να μπορούσες να βρεις μια μεταχειρισμενη Mirrorless. Που σου δινει το συνδιασμο ελαφριου βαρους και τις δυνατοτητες μια dslr ως προς τον πειραματισμο συν την δυνατότητα να επενδύσεις στο μέλλον σε καποιο καλύτερο φακο .
Επίσης απο οτι ειδα πρόχειρα μια sony π.χ a5100 με τον 16-50 που ειναι αρκετα ευρυγωνιος για να τραβηξεις κτιρια και εξισου ικανοποιητικος για προσωπα, εσωτερικα κ.τ.λ (συν αν δε κανω λάθος εχει σχετικα καλη απόκριση στο νυχτερινο φως ) ξεκιναει το κιτ αμεταχειριστη απο 369.

Προσωπικα εχω μια φτηνη mirrorless αλλης μαρκας που βρηκα σε καποια προσφορα νομιζω 239 (εκθεσιακη ηταν απο πλαισιο που της δινουν φτηνοτερα αλλα με εγγυηση κανονικα κ.τ.λ) και την εχω σχεδον μονιμως τσαντα, παραλια, βουνο κ.τ.λ εδω και 5-6 χρονια, δε με κουρασε ποτε.
Πολύ χρήσιμα τα όσα γράφεις mfish και δείχνουν πως κατέχεις το αντικείμενο πολύ περισσότερο από εμένα τουλάχιστον.
Την επιλογή mirroless να φανταστείς ούτε καν την γνώριζα αφού μέχρι τώρα πίστευα πως οι mirroless είναι το ίδιο με τις dslr. Ναι τόσο άσχετη , μην γελάς!
Με αφορμή τα όσα γράφεις έψαξα λίγο και μου φαίνεται μια εφικτή επιλογή. Όντως ο όγκος τους δεν είναι απαγορευτικός ούτε και οι τιμές τους στις μεταχειρισμένες.
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και ευπρόσδεκτες οι όποιες άλλες προτάσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.655
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom