Πολωνία Συνάλλαγμα - πληρωμές στην Πολωνία

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Διάβασε τις τελευταίες 3-4 σελίδες, και θα μάθεις
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
οταν στο pos βγάζει επιλογή για zl η euro αρκετοι προτείνεται να πληρώσουμε σε zl .
αν επιλέξουμε ευρώ δεν θα χρεωθούμε την προμήθεα συναλλάγματος αλλα θα βγει ακριβότερο γτ η ισοτιμια που θα βγάλει η πολωνική τραπεζα θα βγει ακριβότερη απο οτι η μετατροπη στην ελληνική + προμηθεια?
Ναι.
 

Αnne

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μόλις επέστεψα από Βαρσοβία Κρακοβία αν θέλει κανείς πληροφορίες για κάτι μπορώ να βοηθήσω.

Γεια σου :)

Φεύγω για Πολωνία στις 18/4 . Δεν έχω αποφασίσει ακόμα που να κάνω την αλλαγή νομίσματος . Ελλάδα ή Κρακοβία ; Εσύ τι μου προτείνεις;

Σ'ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά .
Καλό βράδυ :)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Γεια σου :)

Φεύγω για Πολωνία στις 18/4 . Δεν έχω αποφασίσει ακόμα που να κάνω την αλλαγή νομίσματος . Ελλάδα ή Κρακοβία ; Εσύ τι μου προτείνεις;

Σ'ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά .
Καλό βράδυ :)
Καλημέρα! Καλύτερα να πληρώνεις παντού με κάρτα! Ειδικά αν έχεις Εθνική η Πειραιώς είσαι μια χαρά! Η Εθνική έχει 1% προμήθεια και η Πειραιώς 2%! Αν έχεις Eurobank μακριά! Εμεις πληρώναμε παντού με την κάρτα και επιλέγαμε πληρωμή στο τοπικό νόμισμα Ζλοτι δηλαδή! Κερδίζεις αρκετά έτσι! Αλλάξαμε μόνο 10 ΕΥΡΩ στο αεροδρόμιο όταν φτάσαμε ΑΛΛΑ δεν μας χρειάστηκαν πουθενά 5 μέρες!
 
  • Like
Reactions: mmm

Αnne

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα! Καλύτερα να πληρώνεις παντού με κάρτα! Ειδικά αν έχεις Εθνική η Πειραιώς είσαι μια χαρά! Η Εθνική έχει 1% προμήθεια και η Πειραιώς 2%! Αν έχεις Eurobank μακριά! Εμεις πληρώναμε παντού με την κάρτα και επιλέγαμε πληρωμή στο τοπικό νόμισμα Ζλοτι δηλαδή! Κερδίζεις αρκετά έτσι! Αλλάξαμε μόνο 10 ΕΥΡΩ στο αεροδρόμιο όταν φτάσαμε ΑΛΛΑ δεν μας χρειάστηκαν πουθενά 5 μέρες!
Καλημέρα! Καλύτερα να πληρώνεις παντού με κάρτα! Ειδικά αν έχεις Εθνική η Πειραιώς είσαι μια χαρά! Η Εθνική έχει 1% προμήθεια και η Πειραιώς 2%! Αν έχεις Eurobank μακριά! Εμεις πληρώναμε παντού με την κάρτα και επιλέγαμε πληρωμή στο τοπικό νόμισμα Ζλοτι δηλαδή! Κερδίζεις αρκετά έτσι! Αλλάξαμε μόνο 10 ΕΥΡΩ στο αεροδρόμιο όταν φτάσαμε ΑΛΛΑ δεν μας χρειάστηκαν πουθενά 5 μέρες!




Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες:)
Δυστυχώς,εχω eurobank οπότε θα αλλάξω το νόμισμα..δεν γνωρίζω όμως που με συμφέρει περισσότερο..
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες:)
Δυστυχώς,εχω eurobank οπότε θα αλλάξω το νόμισμα..δεν γνωρίζω όμως που με συμφέρει περισσότερο..
Στο κέντρο έχει πολλά ανταλλακτηρια! Όχι στο αεροδρόμιο! Δεν σας συμφέρει! Να θυμάσαι πως αν κάνεις χρήση της Eurobank θα χρεώνεσαι 2 ΕΥΡΩ σε κάθε συναλλαγή!
 

Αnne

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Με συμφέρει περισσότερο να τα ανταλλαξω εκει παρα εδώ;έλεγα να παω στη Τράπεζα της Ελλάδος
 

Mairoula

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γεια σου :)

Φεύγω για Πολωνία στις 18/4 . Δεν έχω αποφασίσει ακόμα που να κάνω την αλλαγή νομίσματος . Ελλάδα ή Κρακοβία ; Εσύ τι μου προτείνεις;

Σ'ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά .
Καλό βράδυ :)
Με συμφέρει περισσότερο να τα ανταλλαξω εκει παρα εδώ;έλεγα να παω στη Τράπεζα της Ελλάδος
Εγώ άλλαξα λίγα χρήματα εδώ προς 3,9 ενώ στην Κρακοβία τα άλλαξα προς 4,1 ή 4,2 οπότε καλύτερα σε συμφέρει εκει νομίζω.Εχει πολλά ανταλλακτήρια παντού.
 
Last edited by a moderator:

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Με συμφέρει περισσότερο να τα ανταλλαξω εκει παρα εδώ;έλεγα να παω στη Τράπεζα της Ελλάδος
Στην Τράπεζα της Ελλάδος έχουνε σταματήσει να αλλάζουν συνάλλαγμα σε ιδιώτες εδώ και πολλά χρόνια.
 

milt94

Member
Μηνύματα
48
Likes
103
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Καλημέρα! Καλύτερα να πληρώνεις παντού με κάρτα! Ειδικά αν έχεις Εθνική η Πειραιώς είσαι μια χαρά! Η Εθνική έχει 1% προμήθεια και η Πειραιώς 2%! Αν έχεις Eurobank μακριά! Εμεις πληρώναμε παντού με την κάρτα και επιλέγαμε πληρωμή στο τοπικό νόμισμα Ζλοτι δηλαδή! Κερδίζεις αρκετά έτσι! Αλλάξαμε μόνο 10 ΕΥΡΩ στο αεροδρόμιο όταν φτάσαμε ΑΛΛΑ δεν μας χρειάστηκαν πουθενά 5 μέρες!
Σε μια βδομάδα ακριβώς θα βρίσκομαι Βαρσοβία για 4 ημέρες. Σκέφτομαι να αλλάξω από εδώ λίγα χρήματα (20-30 ευρώ) και στη συνέχεια να πληρώνω με κάρτα όπως προτείνεις και εσύ σε τοπικό νόμισμα. Μπορείς να μου δώσεις λίγες πληροφορίες γι αυτό ; Πάντα στο εξωτερικό έκανα συνάλλαγμα και χρησιμοποιούσα μόνο μετρητά. Σου δίνει επιλογή να πληρώσεις σε ευρώ ή σε τοπικό νόμισα ; ( έχω χρεωστική της Εθνικής ) . Ευχαριστώ !
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σε μια βδομάδα ακριβώς θα βρίσκομαι Βαρσοβία για 4 ημέρες. Σκέφτομαι να αλλάξω από εδώ λίγα χρήματα (20-30 ευρώ) και στη συνέχεια να πληρώνω με κάρτα όπως προτείνεις και εσύ σε τοπικό νόμισμα. Μπορείς να μου δώσεις λίγες πληροφορίες γι αυτό ; Πάντα στο εξωτερικό έκανα συνάλλαγμα και χρησιμοποιούσα μόνο μετρητά. Σου δίνει επιλογή να πληρώσεις σε ευρώ ή σε τοπικό νόμισα ; ( έχω χρεωστική της Εθνικής ) . Ευχαριστώ !
Μολις γυρισαμε απο Κρακοβια και Βαρσοβια. Στο μονο μερος που μας ζητησαν μετρητα ηταν ο οδηγος του λεωφορειου απο Αουσβιτς. Ισως πεσαμε στο συγκεκριμενο λεωφορειο. Ενα καλο ανταλλακτηριο ειναι στο μεγαλο πολυκαταστημα της Κρακοβιας διπλα στο σταθμο των τραινων συον 4ο οροφο. Προσοχη στα τουριστικα μερη διαφημιζουν την τιμη πωλησης και οχι της αγορας που θελουμε εμεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom