Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

litsaki_tz

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Σας ευχαριστω πολυ!!! Μαλλον δεν θα χρησιμοποιησω καθολου τη χρεωστικη καρτα αγγλιας της φιλης μου. Θα το εκανα αλλωστε πιο πολυ για να μην κουβαλαω πολλα μετρητα. Θα παω με τη χρεωστικη κ την πιστωτικη μου κ θα πληρωνω με αυτες. Καλη κ ταξιδιαρικη χρονια σε ολους!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπερα σε ολους! Ετοιμαζομαι για ταξιδι παρισι-λονδινο!!! Απο 6 μερες στην καθε πολη!! Διαβασα οτι οι πιο πολυ προτεινετε τη χρηση πιστωτικης και χρεωστικης για αγορες και τη χρηση χρεωστικης για αναληψη μετρητων απο ατμ του εξωτερικου.

Εγω εχω χρεωστικη κ πιστωτικη της πειραιως αλλα θα παρω μαζι μου και καποια μετρητα. Σκοπευω οτι μπορω να πληρωσω στο παρισι με την πιστωτικη, ωστε να εχω μετρητα για το λονδινο. Η ερωτηση μου ειναι εξης: η πιστωτικη καρτα δεν εχει χρεωση μετατροπης συναλλαγματος ή εξτρα εξοδα επιβαρυνσης απο την τραπεζα; δλδ, αν αγορασω κατι στο λονδινο σε λιρες αγγλιας με την πιστωτικη, θα χρεωθω το ποσο αγορας βασει της ισοτιμιας εκεινη την ημερα αλλα μονον αυτο;

Επισης, μια φιλη μου δανεισε μια visa debit της τραπεζας NatWest ωστε να βγαλω μια φορα ενα μεγαλο ποσο απο τη χρεωστικη μου και να το καταθεσω σε αυτον τον λογαριασμο, για να μην κυκλοφορω με πολλα μετρητα μαζι μου. Αναρωτιεμαι, ομως, αν αποδεχονται συναλλαγες μονο μετην εισαγωγη pin και οχι με ταυτοτητα, διοτι η καρτα λεει το δικο της ονομα. Γιατι απο οτι διαβασα στο φορουμ καποιοι θεωρειτε παραβλεψη το να μη σου ζητησουν ταυτοτητα. Βεβαια η φιλη μου μου ειπε οτι εφοσον θα ξερω το pin δεν θα εχω προβλημα. Εσεις τι γνωριζετε απο τις ταξιδιωτικες σας εμπειριες;

Ευχαριστω εκ των προτερων!!
Για το Παρισι να εχεις οπωσδηποτε μερικα μετρητα μαζι σου γιατι για μικρους λογαριασμους (κατω απο 8€-12,5€ ) δεν γινονται δεκτες ή πληρωνεις προμηθεια.

Αν η καρτα ειναι με pin δεν σου ζητουν ταυτοτητα.
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Καλημέρα, έχει πάει κάποιος Ιαπωνία πρόσφατα κι έχει χρησιμοποιήσει χρεωστική κάρτα γι ανάληψη μετρητών; Απ οτι διαβαζω οι πιστωτικές σηκώνουν λεφτα απο υποκαταστηματα των Citibank, Seven Bank και μία τράπεζα του τοπικού Ταχυδρομείου αλλά δεν γνωρίζω αν το ίδιο συμβαίνει και με τις χρεωστικές.
 

Copa

Member
Μηνύματα
55
Likes
150
Η ethnocash εκτός από την προμήθεια 1 ευρώ που σε χρεώνει κατά την ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ, βγάζει χρήματα και από την αλλαγή νομίσματος ή στα αλλάζει με την πραγματική ισοτιμία ??
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Καλημέρα, έχει πάει κάποιος Ιαπωνία πρόσφατα κι έχει χρησιμοποιήσει χρεωστική κάρτα γι ανάληψη μετρητών; Απ οτι διαβαζω οι πιστωτικές σηκώνουν λεφτα απο υποκαταστηματα των Citibank, Seven Bank και μία τράπεζα του τοπικού Ταχυδρομείου αλλά δεν γνωρίζω αν το ίδιο συμβαίνει και με τις χρεωστικές.
Χρησιμοποιείς κανονικά τη χρεωστική σου κάρτα για αναλήψεις στα ATM Citibank, στα υπόλοιπα που αναφέρεις δε δοκίμασα ...
 

archi

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
σε λίγες μέρες φεύγουμε για Πόλη!
υπάρχουν κάρτες χρεωστικές τόσο ΕΤΕ, όσο και άλλες αλλά βλέπω ότι συμφέρει μακράν η ΕΤΕ.
Η ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. συμφέρει να κουβαλάω μαζί μου μετρητά και να ανταλλάξω πολύ λίγα στο αεροδρόμια για τα εισιτήρια και τα υπόλοιπα σε ανταλλακτήριο στο κέντρο ή είναι το ίδιο να τραβήξω από ΑΤΜ. (θα πρέπει να ελέγξω κάπως την ισοτιμία της ΕΤΕ?)
2. σε αγορές - πληρωμές κατευθείαν με την κάρτα, τι προμήθεια έχει η τράπεζα γιατί δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό

ευχαριστώ
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
ναι σοβαρα ρωταω. επεσα σε συζητηση που λεει οτι δε δεχονται ολοι ευρω.
Δεν έχει ευρώ η Ουγγαρία άρα κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δεχτεί ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.894
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom