Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Ωραια συμφωνοι. Οποτε που συμφερει να κανω συναλαγμα για ουγγαρια;
Α και πως προφερεται σταγγλικα το νομισμα τους; ευχαριστω
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ΑΤΜ! Βγαίνεις απ'το αεροπλάνο, πας στο ΑΤΜ, βγάζεις τα λεφτάκια σου και είσαι οκ. Δες πόσο χρεώνει η τράπεζά σου για κάθε ανάληψη για να μην πληρώσεις πολλές προμήθειες. Η Άλφα χρεώνει για κάθε ανάληψη εκτός ευρώ 4,40. Το νόμισμα είναι το φιορίνι, forint νομίζω προφέρεται αλλά δεν είμαι σίγουρη. Την ισοτιμία τη βρίσκεις στο google.
 

archi

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
σε λίγες μέρες φεύγουμε για Πόλη!
υπάρχουν κάρτες χρεωστικές τόσο ΕΤΕ, όσο και άλλες αλλά βλέπω ότι συμφέρει μακράν η ΕΤΕ.
Η ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. συμφέρει να κουβαλάω μαζί μου μετρητά και να ανταλλάξω πολύ λίγα στο αεροδρόμια για τα εισιτήρια και τα υπόλοιπα σε ανταλλακτήριο στο κέντρο ή είναι το ίδιο να τραβήξω από ΑΤΜ. (θα πρέπει να ελέγξω κάπως την ισοτιμία της ΕΤΕ?)
2. σε αγορές - πληρωμές κατευθείαν με την κάρτα, τι προμήθεια έχει η τράπεζα γιατί δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό

ευχαριστώ
βοηθήστε με και μένα;)
την ισοτιμία που λέτε και παραπάνω ότι τη βρίσκουμε στο google, είμαστε σίγουροι ότι η τράπεζα αλλάζει νόμισμα με την ισοτιμία της συγκεκριμένης μέρας?
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω διόρθωση, ούτε παράθεση στην απάντησή μου οπότε ξαναγράφω για να διορθώσω κάτι στο παραπάνω σχόλιο. Η Αλφα χρεώνει 1% για κάθε συναλλαγή εκτός ευρώ, με ελάχιστη χρέωση 4,40, οπότε δε συμφέρει να σηκώνεις μικρά ποσά (50-100 ευρώ).
Για συναλλαγές εντός ευρώ χρεώνει 1,5 ευρώ για ανάληψη έως 250 ευρώ και 1,65 για πάνω από 250 ευρώ.
Σήμερα η ισοτιμία φιορίνι ευρώ είναι περίπου 307 φ= 1 ε. Μην κολλάτε στο αν η μετατροπή γίνεται με σημερινές ή χθεσινές ισοτιμίες, οι διαφορές είναι απειροελάχιστες.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
να ρωτησω κατι αλλο. αν κανω συναλαγμα 500 ευρω σε φιορι... και μου περισεψουν φιορινι αξιας 100 ευρω οταν γυρισω. που συμφερει να τα αλλαξω σε ευρω;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.808
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
να ρωτησω κατι αλλο. αν κανω συναλαγμα 500 ευρω σε φιορι... και μου περισεψουν φιορινι αξιας 100 ευρω οταν γυρισω. που συμφερει να τα αλλαξω σε ευρω;
Τόση σημασία έχει; Μιλάμε για διαφορές αξίας ενός καφέ (το πολύ).
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Οτι σου περισσέψει να τα ανταλλάξεις την τελευταία σου μέρα εκεί και όχι όταν γυρίσεις στην Ελλάδα! Με την προϋπόθεση πάντα να μη σου έχουν περισσέψει ψιλά που δε θα φτάνουν στην ουσία ούτε για τσιγάρα...
Επίσης αν και έχει ειπωθεί 100 χιλιάδες φορές η καλύτερη λύση είναι να έχεις μαζί σου μια κάρτα αναλήψεων ειδικά της Εθνικής η χρεωστική έχει ελάχιστη προμήθεια έτσι μπορείς να κάνεις μια ανάληψη για τις πρώτες μέρες και ανάλογα τα έξοδα σου κάνεις άλλη μια και είσαι κομπλέ!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
να ρωτησω κατι αλλο. αν κανω συναλαγμα 500 ευρω σε φιορι... και μου περισεψουν φιορινι αξιας 100 ευρω οταν γυρισω. που συμφερει να τα αλλαξω σε ευρω;
Πας σε ένα ανταλλακτήριο στο κέντρο της Βουδαπέστης (πχ στη Vaci Utca), αλλάζεις τα φόριντ σε ευρώ και κρατάς μόνο λίγα φόριντ για τα τελευταία έξοδα.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Έχω να κάνω μια επισήμανση για το θέμα ... ΔΕΝ συμφέρει πάντα , οπως αναφέρθηκε αρκετές φορές πιο πάνω , η ανάληψη απο ΑΤΜ (ακόμα κ αν με ethnocash έχεις προμήθεια μόλις 1 ευρώ)

Πάντα εξαρτάται σε ποιά χώρα είσαι και τι ισοτιμία δίνει η τράπεζα ----- ΠΟΤΕ δεν σου βγάζει χρήματα με την τρέχουσα ισοτιμία άλλα έχει να κάνει με τις τιμές πώλησης κ αγοράς του συγκεκριμένου νομίσματος
Οπότε το ζήτημα είναι σε ποιά χώρα ταξιδεύετε και τι περιθώρια ανταλλαγής σε καλή ισοτιμία μπορείς να έχεις εκεί πέρα (τώρα μιλάμε για όποιον κυνηγάει το καλύτερο πιθανό αποτέλεσμα, κ οχι αν χάσουμε 1-2 ευρώ)

Π.χ. στην Ελβετία δίνουν στα ανταλλακτήρια κακή ισοτιμία και θέλουν και προμήθεια. Έτσι η ανάληψη απτο ΑΤΜ (με τιμή πάνω κάτω στο 1.18 - 1.19) σε συμφέρει
Αντιθέτως σε χώρες όπως Ινδονησία κ Αίγυπτος, όπου υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ ανταλλακτήρια και ακόμα κ οι τράπεζες σου αλλάζουν χωρίς προμήθεια με την ΤΡΕΧΟΥΣΑ διεθνή ισοτιμία, αν εσυ βγάλεις απο ΑΤΜ έχεις αρκετή χασούρα, για τον επιπρόσθετο λόγο οτι για νομίσματα απο χώρες τέτοιου τύπου, η τράπεζα θα σου δώσει ακόμη χειρότερη ισοτιμία (κ θα σου φάει κ την προμήθεια)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.431
Χρήσιμα και ενδιαφέροντα τα παραπάνω, αλλά στη τελική, είναι πολύ πιο πρακτικό να βγάζεις χρήματα από ΑΤΜ από οτιδήποτε άλλο (πλην της χρήσης πιστωτικής κάρτας φυσικά). Γιατί όλοι φανταζόμαστε και ξέρουμε, ότι δε θα πάμε Ινδονησία με ένα χιλιάρικο ευρώ πάνω μας μετρητά για τα εκεί έξοδα, για να τα αλλάζουμε σε εκεί ανταλλακτήρια, να τα έχουμε πάνω μας ή στο δωμάτιο. Είναι προφανώς επικίνδυνο και ψιλο-χαζό. Επομένως, το ΑΤΜ είναι καλώς ή κακώς μονόδρομος.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
βοηθήστε με και μένα;)
την ισοτιμία που λέτε και παραπάνω ότι τη βρίσκουμε στο google, είμαστε σίγουροι ότι η τράπεζα αλλάζει νόμισμα με την ισοτιμία της συγκεκριμένης μέρας?
Όχι δεν είμαστε καθόλου σίγουροι. Το νόμισμα είναι προϊόν και κάθε τράπεζα το πουλάει και το αγοράζει στην τιμή που θέλει η ίδια. Φυσικά από την στιγμή που είναι ομογενές, οι αποκλίσεις είναι μικρές. Στα ανταλλακτήρια δίνουν καλές ισοτιμίες. Αν αλλάξεις στο αεροδρόμιο να αλλάξεις λίγα.Τώρα αν συμφέρει κάρτα δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Τα μετρητά μάλλον είναι πιο συμφέρουσα λύση αλλά υπάρχει το ρίσκο της κλοπής.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδια στην ουγγαρια,οταν παω στο ατμ να τραβηξω λεφτα θα μου τα δειχνει σε ευρω στο ατμ ή στοο νομισμα τους;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.875
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom