Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415

VASPAS

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Μια χρέωση €2,50 + 1% για ανάληψη μετρητών, χωρίς μίνιμουμ ή μάξιμουμ προμήθειας, δηλαδή π.χ. για ανάληψη €400 προμήθεια €6,50, θεωρείται καλή; Στατιστικά ρωτάω, επειδή το έχεις μελετήσει το θέμα.
Για ποιά τράπεζα μιάμε στα 400 ευρώ προμήθεια 6,5 ευρώ?
Εγω που πήρα τηλέφωνο στην Πειραιώς μου είπε οτι για αγορές είναι 2% επι του ποσού της αγοράς με ελάχ. προμήθεια 1 ευρώ και για ανάληψη 4 ευρώ πάγια + 2% προμήθεια με ελαχ. πάλι 1 ευρώ.
Στην Eurbank μου είπαν οτι είναι για αγορές 2% προμήθεια με ελάχ πάλι 1 ευρώ και για αναλήψεις είναι % προμήθεια συναλλάγματος και 1,05% προμήθεια ανάληψης.
Πήρα στην Τράπεζα της Ελλάδος και μου είπαν οτι πλέον δε γίνονται συναλλάγματα εκεί. Πρόκειται να ταξιδέψω Λονδίνο τέλος της βδομάδας. Που θα συνέφερε στην Αθήνα να κάνω συνάλλαγμα για τα πρώτα έξοδα? Να δω στις υπόλοιπες τράπεζες?
Έχω σκοπό, όταν φτάσω να κάνω συνάλλαγμα εκεί το μεγαλύτερο ποσό (αφού είμαι άτυχος και έχω συνεργασία σε αυτές τις δύο τράπεζες μόνο, θα προτιμήσω τη Eurobank για ποσό μικρότερο των 400 ευρώ, συμφέρει περισσότερο), αλλά τα εξοδα της πρώτης μέρας θα ήθελα να τα κάνω από εδώ. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Υπάρχει τράπεζα με τη χρέωση που περιγράφεις (τη βρήκα μόνο στην ανάληψη μετρητών από πιστωτικές κάρτες της Alpha, κάτι που απαγορεύεται από τα capital controls έτσι κι αλλιώς);
Για ποιά τράπεζα μιλάμε στα 400 ευρώ προμήθεια 6,5 ευρώ?
Ξένη Τράπεζα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Που θα συνέφερε στην Αθήνα να κάνω συνάλλαγμα για τα πρώτα έξοδα? Να δω στις υπόλοιπες τράπεζες?
Παντού δέχονται πληρωμές με κάρτα. Βασικά σχεδόν παντού, υπάρχουν κάτι εστιατόρια-μπουφέδες στην chinatown που λένε μόνο μετρητά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παντού δέχονται πληρωμές με κάρτα. Βασικά σχεδόν παντού, υπάρχουν κάτι εστιατόρια-μπουφέδες στην chinatown που λένε μόνο μετρητά.
Υπάρχουν και τα χαλασμένα POS που μπορεί να σου τύχουν οπουδήποτε. Δέκα λίρες σε μετρητά καλό να τις έχεις... (από το πρώτο ανταλλακτήριο που θα βρεθεί στο δρόμο σου, είτε εδώ είτε εκεί). Αλλά έτσι κι αλλιώς όταν έχεις Eurobank δε θες να κάνεις μικροπληρωμές με κάρτα...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Υπάρχουν και τα χαλασμένα POS που μπορεί να σου τύχουν οπουδήποτε. Δέκα λίρες σε μετρητά καλό να τις έχεις... (από το πρώτο ανταλλακτήριο που θα βρεθεί στο δρόμο σου, είτε εδώ είτε εκεί). Αλλά έτσι κι αλλιώς όταν έχεις Eurobank δε θες να κάνεις μικροπληρωμές με κάρτα...
Ναι οκ, εγώ με εθνική και alpha δεν έχω τέτοια προβλήματα απλά περισσότερο το έγραψα για να του δείξω πως παντού μπορεί να πληρώνει με κάρτα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Με κάρτα της Πειραιώς πληρώνω χωρίς προμήθεια στην Ρώμη σωστά? Άμα κάνω ανάληψη υπάρχει προμήθεια?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Στην Ιταλία, ναι.
Είδα ότι είχες βάλει πως έχει προμήθεια αλλά λέει ότι δεν έχει αλλά το διόρθωσες κ εσύ!

Για οποίο ενδιαφέρεται και έχει τράπεζα Πειραιώς:

Αγορές σε Εμπορικές Επιχειρήσεις, σε ΕΥΡΩ: Χωρίς προμήθεια
Αγορές σε Εμπορικές Επιχειρήσεις, σε νόμισμα διαφορετικό του ΕΥΡΩ: 2,00%
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είδα ότι είχες βάλει πως έχει προμήθεια αλλά λέει ότι δεν έχει αλλά το διόρθωσες κ εσύ!

Για οποίο ενδιαφέρεται και έχει τράπεζα Πειραιώς:

Αγορές σε Εμπορικές Επιχειρήσεις, σε ΕΥΡΩ: Χωρίς προμήθεια
Αγορές σε Εμπορικές Επιχειρήσεις, σε νόμισμα διαφορετικό του ΕΥΡΩ: 2,00%
Ναι, σωστά, δεν είχα διαβάσει στην αρχή καλά ότι ρώταγες για Ρώμη και απάντησα για τρίτες χώρες, οπότε το διόρθωσα. Και δεν είναι ακριβές το 2% για τα τρίτα νομίσματα, γιατί υπάρχει minimum χρέωση €1. Παίρνεις μια τυρόπιτα που κάνει €1 και πληρώνεις €2 (δηλαδή προμήθεια 100%). Αυτά για χρεωστικές κάρτες πάντα, για πιστωτικές ισχύουν άλλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom