Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

D

Delmem38110

Guest
Με πιστωτική όχι. Με χρεωστική ναι και το ποσοστό της προμήθειας εξαρτάται απο τη τράπεζα που έχει εκδοθεί η κάρτα.
πως έχω την εντύπωση πώς δεν υπάρχει καμία προμήθεια όταν πληρώνεις με κάρτα (χρεωστική η πιστωτική) στην ΕΕ (σε χώρες που είναι στο ευρώ). δεν μιλάμε για ανάληψη.

Όταν πληρώνετε για κάτι στην ΕΕ χρησιμοποιώντας την πιστωτική ή χρεωστική σας κάρτα, οι έμποροι και οι τράπεζες δεν μπορούν να σας επιβάλλουν επιπλέον τέλος —γνωστό και ως «επιπρόσθετη χρέωση»— μόνο και μόνο επειδή χρησιμοποιήσατε μια συγκεκριμένη κάρτα. Ο κανόνας αυτός ισχύει για όλες τις αγορές με κάρτα (σε καταστήματα ή στο διαδίκτυο) που γίνονται εντός της χώρας σας ή σε άλλη χώρα της ΕΕ

Πληρωμές, μεταφορά χρημάτων και επιταγές στην ΕΕ

Ηλεκτρονικές πληρωμές και πληρωμές σε μετρητά και κανόνες για τις πρόσθετες χρεώσεις
 
Last edited by a moderator:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Όταν πληρώνεις με κάρτα στο εξωτερικό εντός ευρωπαϊκής ενωσης κρατάει κάποια προμήθεια?
Αν η χωρα εχει ευρω καμια προμηθεια
Αν εχει αλλο νομισμα (πχ Πολωνια) εχει προμηθεια συναλλαγματος
Για αγορα μιλαμε παντα οχι αναληψη
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
πως έχω την εντύπωση πώς δεν υπάρχει καμία προμήθεια όταν πληρώνεις με κάρτα (χρεωστική η πιστωτική) στην ΕΕ. δεν μιλάμε για ανάληψη.
Εντός ΕΕ υπάρχουν και χώρες που δεν έχουν ευρώ. Έπρεπε να το διευκρινίσω και αυτό!

Αυτό
Αν η χωρα εχει ευρω καμια προμηθεια
Αν εχει αλλο νομισμα (πχ Πολωνια) εχει προμηθεια συναλλαγματος
Για αγορα μιλαμε παντα οχι αναληψη
 

croce

Member
Μηνύματα
224
Likes
403
Αν η χωρα εχει ευρω καμια προμηθεια
Αν εχει αλλο νομισμα (πχ Πολωνια) εχει προμηθεια συναλλαγματος
Για αγορα μιλαμε παντα οχι αναληψη
Με πιστωτική της Άλφα, καμία προμήθεια.
Στη Βουλγαρία:
1639322894716.png

H ισοτιμία είναι 1€=1.92λέβα , ενώ στα ανταλλακτήρια είναι 1€=1.93 ή 1.94λέβα
Στην Πολωνία:
1639324686871.png
 
Last edited:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
View attachment 382676
Με πιστωτική της Άλφα, καμία προμήθεια.
H ισοτιμία είναι 1€=1.92λέβα , ενώ στα ανταλλακτήρια είναι 1€=1.93 ή 1.94λέβα
Η ισοτιμια ειναι 1.96 (το 1.92 που σου εδωσε ειναι 2% κατω απο αυτη που θα σου εδινε η revolut). Επισης οι χρεωσεις συναλλαγματος εμφανιζονται ως ξεχωριστες χρεωσεις και οχι στην αγορα που κανεις (και συνηθως δεν το βλεπεις αμεσα αλλα μολις γινει οριστικοποιηση της συναλλαγης). Εμενα στη eurobank αυτη η χρεωση εμφανιζεται συνηθως 3-4 μερες μετα
 

croce

Member
Μηνύματα
224
Likes
403
Η ισοτιμια ειναι 1.96 (το 1.92 που σου εδωσε ειναι 2% κατω απο αυτη που θα σου εδινε η revolut). Επισης οι χρεωσεις συναλλαγματος εμφανιζονται ως ξεχωριστες χρεωσεις και οχι στην αγορα που κανεις (και συνηθως δεν το βλεπεις αμεσα αλλα μολις γινει οριστικοποιηση της συναλλαγης). Εμενα στη eurobank αυτη η χρεωση εμφανιζεται συνηθως 3-4 μερες μετα
Αν προσέξεις καλά, δίνω 2 διαδοχικές πληρωμές ακριβώς για να φανεί ότι δε χρεώνεται προμήθεια.
Όσο για την revolut και τη διαφορά 2% που έχει στην ισοτιμία, προτιμώ την πιστωτική bonus που έχω χωρίς συνδρομή , και που μου δίνει 2πλάσια μίλια ,πληρωμή μετά 30 μέρες και άλλα προνόμια.
 
D

Delmem38110

Guest
Αν προσέξεις καλά, δίνω 2 διαδοχικές πληρωμές ακριβώς για να φανεί ότι δε χρεώνεται προμήθεια.
Όσο για την revolut και τη διαφορά 2% που έχει στην ισοτιμία, προτιμώ την πιστωτική bonus που έχω χωρίς συνδρομή , και που μου δίνει 2πλάσια μίλια ,πληρωμή μετά 30 μέρες και άλλα προνόμια.
διπλάσια μίλια δεν σου δίνει καμία κάρτα, διπλάσιους πόντους ναι.
τους παίρνεις έτσι και αλλιώς φορτίζοντας τη ρεβολουτ και πληρώνεις 30 μέρες μετά η όποτε θες..
 
Last edited by a moderator:
D

Delmem38110

Guest
μια άλλη λύση που δεν έχω δει να αναφέρετε εδώ είναι η curve.
κάνει την ίδια δουλειά με τη ρεβολουτ με διαφορετικό τρόπο.
συνδέεις τις κάρτες σου με το σύστημα της και εκείνη κάνει τη δουλειά της.
υποστηρίζει apple pay και google pay.
Curve | Gagnez de l’argent quand vous dépensez
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Εχω την απορια τι γινεται αν φορτισεις με συναλλαγμα αλλα δεν το ξοδεψεις. Μενει στη Ρεβολουτ ως ξενο νομισμα? Ξαναγινεται εθρω με απωλειες απο την ισοτιμια?
Γιατι αν ειναι να μενει μεσα ως περισσευμα, νομιζω οτι ακυρωνεται το οποιο οφελος.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Εχω την απορια τι γινεται αν φορτισεις με συναλλαγμα αλλα δεν το ξοδεψεις. Μενει στη Ρεβολουτ ως ξενο νομισμα? Ξαναγινεται εθρω με απωλειες απο την ισοτιμια?
Γιατι αν ειναι να μενει μεσα ως περισσευμα, νομιζω οτι ακυρωνεται το οποιο οφελος.
Μπορείς να το ξαναμετατρέψεις σε ευρώ με την ισοτιμία που θα ισχύει τότε
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εχω την απορια τι γινεται αν φορτισεις με συναλλαγμα αλλα δεν το ξοδεψεις. Μενει στη Ρεβολουτ ως ξενο νομισμα? Ξαναγινεται εθρω με απωλειες απο την ισοτιμια?
Γιατι αν ειναι να μενει μεσα ως περισσευμα, νομιζω οτι ακυρωνεται το οποιο οφελος.
Το ξαναγυρνάς σε ευρώ με ελάχιστες (έως καθόλου) απώλειες και μετά χρησιμοποιείς το υπόλοιπο όπως θέλεις.
Ή το κρατάς στην άκρη για το επόμενο ταξιδάκι. ;)
 

ibarumah

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα φεύγω μεθαύριο για Βουδαπέστη. σκοπευω να πληρώνω απευθείας με κάρτα παντού (νομίζω αυτο συμφαιρει καλύτερα ε;) αλλά θέλω να χω και καμία 100αρια ευρώ σε δικο τους νόμισμα. Που συμβαίνει να κάνω συνάλλαγμα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom