Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Παιδιά καλησπέρα φεύγω μεθαύριο για Βουδαπέστη. σκοπευω να πληρώνω απευθείας με κάρτα παντού (νομίζω αυτο συμφαιρει καλύτερα ε;) αλλά θέλω να χω και καμία 100αρια ευρώ σε δικο τους νόμισμα. Που συμβαίνει να κάνω συνάλλαγμα;
Το 2019 που ήμουν τελευταία φορά στην Βουδαπέστη την καλύτερη αναλόγια την είχε ένα ανταλλακτήριο στο κέντρο, στην Király utca 17 που λεγόταν απλά Change.
Παλιότερα είχα βρει καλή τιμή και σε αυτό: Northline Currency Exchange, Váci utca. 86. (Στο τέρμα της Váci utca κοντά στην Fővám tér).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Παιδιά καλησπέρα φεύγω μεθαύριο για Βουδαπέστη. σκοπευω να πληρώνω απευθείας με κάρτα παντού (νομίζω αυτο συμφαιρει καλύτερα ε;) αλλά θέλω να χω και καμία 100αρια ευρώ σε δικο τους νόμισμα. Που συμβαίνει να κάνω συνάλλαγμα;
Καλησπέρα.
Σίγουρα όχι στο αεροδρόμιο, ψάξε κάτι εντός πόλης με όσο το δυνατόν χαμηλότερη προμήθεια.
Με τη κάρτα μπορείς να πληρώσεις σχεδόν παντού, αλλά τα μετρηρά θα σου φανούν χρήσιμα σε περιπτώσεις όπως κάποιες ανοικτές αγορές που δε δέχονται κάρτα, αλλά και σε μερικά αξιοθέατα όπως ο λαβύρινθος της Βούδας που παραδόξως απαιτούν μόνο μετρητά.
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
23
Καλησπέρα.
Σίγουρα όχι στο αεροδρόμιο, ψάξε κάτι εντός πόλης με όσο το δυνατόν χαμηλότερη προμήθεια.
Με τη κάρτα μπορείς να πληρώσεις σχεδόν παντού, αλλά τα μετρηρά θα σου φανούν χρήσιμα σε περιπτώσεις όπως κάποιες ανοικτές αγορές που δε δέχονται κάρτα, αλλά και σε μερικά αξιοθέατα όπως ο λαβύρινθος της Βούδας που παραδόξως απαιτούν μόνο μετρητά.
Ρε παιδια οτσν πληρωνεις στην ουγγαρια ας πούμε με καρτα (alpha k eurobank) σου κραταει προμηθεια;;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ρε παιδια οτσν πληρωνεις στην ουγγαρια ας πούμε με καρτα (alpha k eurobank) σου κραταει προμηθεια;;
Ακριβώς, είναι διαφορετικό νόμισμα και κρατάει.
Σε πληρωμή στη Πολωνία πχ μου χε κρατήσει 2%.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αααα οποτε συμφαιρει να Κανω Συναλλαγμα ε;
Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις μετρητά ναι, αλλιώς υπάρχουν και οι κάρτες τύπου revolut, N26, με μηδενική προμήθεια και πληρωμή απευθείας στο νόμισμα της χώρας.
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Δεν υπάρχει λόγος για μετρητά σε χώρες που δέχονται κάρτες κανονικά...παίρνεις revolut και τέλος
 

Pasxalis Terzakis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα φιλες και φιλοι.Γυρνωντας μετα απο 3 μηνες απο αμερικη πισω στην πατριδα μας εχωντασ στην κατοχη μου μια αμερικανικη καρτα αναρωτιομουν αν θα μπορουσα να κανω αναληψη σε καποιο απο τα ατμ που εχει η χωρα μας(Ελλαδα) ειναι εφικτο?Διαβασα σε μια σελιδα οτι γινεται μονο αν η "ξενη" χωρα βρισκεται στην Ε.Ε μπορω να κανω αναλυψη απο αυτη την χωρα.Καθε βοηθεια ειναι αποδεκτη.
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα φιλες και φιλοι.Γυρνωντας μετα απο 3 μηνες απο αμερικη πισω στην πατριδα μας εχωντασ στην κατοχη μου μια αμερικανικη καρτα αναρωτιομουν αν θα μπορουσα να κανω αναληψη σε καποιο απο τα ατμ που εχει η χωρα μας(Ελλαδα) ειναι εφικτο?Διαβασα σε μια σελιδα οτι γινεται μονο αν η "ξενη" χωρα βρισκεται στην Ε.Ε μπορω να κανω αναλυψη απο αυτη την χωρα.Καθε βοηθεια ειναι αποδεκτη.
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!
Γίνεται, φυσικά (θα λάβεις ευρώ). Απλά δε συμφέρει και ιδιαίτερα, τα Ελληνικά ATM χρεώνουν αρκετά υψηλότερη προμήθεια από αυτά στην Αμερική (για Αμερικάνικες κάρτες). Αν σε ρωτήσουν αν θέλεις να χρεώσεις το λογαριασμό σου σε ευρώ ή σε δολάρια, επιλέγεις πάντα Ευρώ (αλλιώς σε κλέβουν ΚΑΙ στην ισοτιμία).
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Καλησπέρα, θα πάω ένα 2μερο στη Σουηδία ,αλλά δεν προλαβαίνω να κάνω κάρτα revolt, μήπως ξέρετε ποια χρεωστική χρεώνει λιγότερη προμήθεια/καλύτερο rate για να την χρησιμοποιήσω για τις πληρωμές? Έχω εθνική, euro & alpha.
ευχαριστώ πολύ
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Καλησπέρα, θα πάω ένα 2μερο στη Σουηδία ,αλλά δεν προλαβαίνω να κάνω κάρτα revolt, μήπως ξέρετε ποια χρεωστική χρεώνει λιγότερη προμήθεια/καλύτερο rate για να την χρησιμοποιήσω για τις πληρωμές? Έχω εθνική, euro & alpha.
ευχαριστώ πολύ
Εθνική: 2% επί του ποσού συναλλαγής με ελάχιστο €1.
Alpha: Έως 2,50% επί του ποσού της συναλλαγής (2,39% η visa, 2,28% η mastercard, για την κορόνα).
Eurobank δεν γνωρίζω, αλλά ήταν η πρώτη (και για πολλά χρόνια η μόνη) τράπεζα που είχε ελάχιστη χρέωση 1€.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.363
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom