Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα σε όλους!
Έχω κανονίσει ταξίδι στο Μπαλί. Έβγαλα Revolut, επειδή δεν ξέρω και πολλά πράγματα ακόμα. Μπορώ να βγάλω χρήματα από οποιοδήποτε ΑΤΜ στο Μπαλί χωρίς προμήθεια?
Καλημέρα! Υπάρχει ξεχωριστό θέμα για revolut Revolut
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Αλλαγή συναλλάγματος στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης, να το τολμήσω ή όχι;

*Δεν είμαι από Θεσσαλονίκη, οπότε έλεγα μήπως δεν πάω μέσα στην πόλη για να αλλάξω, αλλά κατευθείαν στο αεροδρόμιο.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Αλλαγή συναλλάγματος στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης, να το τολμήσω ή όχι;

*Δεν είμαι από Θεσσαλονίκη, οπότε έλεγα μήπως δεν πάω μέσα στην πόλη για να αλλάξω, αλλά κατευθείαν στο αεροδρόμιο.
Γενικα των αεροδρομιων δε συμφερουν πιστευω
 
D

Delmem38110

Guest
Αλλαγή συναλλάγματος στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης, να το τολμήσω ή όχι;

*Δεν είμαι από Θεσσαλονίκη, οπότε έλεγα μήπως δεν πάω μέσα στην πόλη για να αλλάξω, αλλά κατευθείαν στο αεροδρόμιο.
αλλαγή σε τι νόμισμα? και γιατί?
 
D

Delmem38110

Guest
Από ευρώ σε δολάριο! Θα είμαι Αμερική για 20 μέρες.
για τη ρεβολουτ δεν σε μίλησε κανένας..;
να το κάνεις τι το ρευστό εκεί.. κάρτα παντού.
βγάζεις αν θες από ΑΤΜ με την ρεβολουσ 200 δολάρια που είναι υπεραρκετά. προλαβαίνεις να την παραγγείλεις.
τώρα αν θες οπωσδήποτε συνάλλαγμα το παραγγέλνεις στην τράπεζα σου.
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
για τη ρεβολουτ δεν σε μίλησε κανένας..;
να το κάνεις τι το ρευστό εκεί.. κάρτα παντού.
βγάζεις αν θες από ΑΤΜ με την ρεβολουσ 200 δολάρια που είναι υπεραρκετά. προλαβαίνεις να την παραγγείλεις.
τώρα αν θες οπωσδήποτε συνάλλαγμα το παραγγέλνεις στην τράπεζα σου.
Ρεβολούτ πήρα και η κάρτα είναι καθ'οδόν! Δεν ξέρω τι να το κάνω το ρευστό, νομίζω απλώς θα ένιωθα περισσότερη ασφάλεια ΚΑΙ με μετρητά από πριν 😅 Σ'ευχαριστώ!
 
D

Delmem38110

Guest
Ρεβολούτ πήρα και η κάρτα είναι καθ'οδόν! Δεν ξέρω τι να το κάνω το ρευστό, νομίζω απλώς θα ένιωθα περισσότερη ασφάλεια ΚΑΙ με μετρητά από πριν 😅 Σ'ευχαριστώ!
το ρευστό σε κάνει και νιώθεις ασφάλεια αλλά δυστυχώς έχουν αλλάξει τα πράγματα.
εννοείτε ότι θα έχεις ρευστό αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, αλλά το βγάζεις κει με τη ρεβολουτ.
εγώ τον Αύγουστο 5 μέρες σαν φρανσισκο δεν το είδα το ρευστό αλλά και δεν είδα κάποιον να πληρώνει με αυτό. σε μερικά μέρη δεν το δεχόντουσαν καν.
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Πήρα σήμερα την Εθνική να τους ενημερώσω για το ταξίδι. Ο υπάλληλος απόρησε και που πήρα τηλέφωνο, μου είπε ότι μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά την κάρτα μου (debit mastercard) και δεν μου ζήτησε στοιχεία κάρτας και ημερομηνίες ταξιδιών. Είπε ότι δεν θα έχω κανένα θέμα. Τον ρώτησα για προμήθειες και μου είπε 4 ευρώ/ανάληψη και /πληρωμή, το οποίο μου φάνηκε υπερβολικό, ιδίως για τις πληρωμές! Όντως τώρα; Αυτά τα νέα.

Ευτυχώς παρήγγειλα revolut, λογικά θα φτάσει αύριο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Πήρα σήμερα την Εθνική να τους ενημερώσω για το ταξίδι. Ο υπάλληλος απόρησε και που πήρα τηλέφωνο, μου είπε ότι μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά την κάρτα μου (debit mastercard) και δεν μου ζήτησε στοιχεία κάρτας και ημερομηνίες ταξιδιών. Είπε ότι δεν θα έχω κανένα θέμα. Τον ρώτησα για προμήθειες και μου είπε 4 ευρώ/ανάληψη και /πληρωμή, το οποίο μου φάνηκε υπερβολικό, ιδίως για τις πληρωμές! Όντως τώρα; Αυτά τα νέα.

Ευτυχώς παρήγγειλα revolut, λογικά θα φτάσει αύριο.
Η προμήθεια ανάληψης σε νόμισμα εκτός ευρώ είναι όντως 4 ευρώ (παρ.9.1) συν την προμήθεια μετατροπής (παρ.9.2)
Για την πληρωμή δεν ισχύει αυτό που σου είπε.
https://www.nbg.gr/greek/pricing-of...portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Η προμήθεια ανάληψης σε νόμισμα εκτός ευρώ είναι όντως 4 ευρώ (παρ.9.1) συν την προμήθεια μετατροπής (παρ.9.2)
Για την πληρωμή δεν ισχύει αυτό που σου είπε.
https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/Επιτόκια και Τιμολόγιο Προϊόντων[1]/Κάρτες[3]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf
Σε ευχαριστώ πολύ. Μα και εμένα μού φάνηκε υπερβολικό και λέω, "σίγουρα;" και μου λέει, "ναι, ναι μόλις το κοίταξα". 😅 Για πληρωμές ισχύει το 2% επί της συναλλαγής; :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom