Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.962
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
να ρωτήσω τελικά τι πιστεύετε οτι είναι καλύτερα? (σε χώρες που δεν χρησημοποιούν ευρώ) να πληρώνεις με πιστωτική κάρτα ή να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ (σε τοπικό νόμισμα)?
Εξαρτάται. Με την πιστωτική κάρτας πληρώνεις με την ισοτιμία της μέρας που κάνεις της συναλλαγή (ή μήπως με την ισοτιμία της μέρας που εκκαθαρίζεται? θα σε γελάσω). Με μετρητά, πληρώνεις προμήθεια στην τράπεζα, αλλά κάνεις μια φορά ανάληψη με μια Χ ισοτιμία, και μετά ισχύει η ισοτιμία εκείνη για όλες σου τις συναλλαγές. Επιπλέον, αν στο τέλος σου μείνουν χρήματα, υπάρχει και κόστος για τη μετατροπή πίσω σε ευρώ.
In short: Η πιστωτική κάρτα συμφέρει, εκτός αν προβλέπεις ότι η ισοτιμία του τοπικού νομίσματος με το ευρώ θα εξελιχθεί αρνητικά για σένα τις επόμενες ημέρες.
 

pantsos

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα,
Διάβασα τα σχόλια αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.

Σε 2 εβδομάδες θα πάω Καναδά.
Θα χρειαστώ πάνω απο 1000? να έχω μαζί μου.
Η ερώτηση μου είναι: Έχω κάρτα ταμιευτηρίου στην εθνική τράπεζα.Θα ήταν πιο καλό να τα βάλω όλα στον λογαριασμό αυτόν και με την κάρτα (προσοχή δεν είναι πιστωτική-είναι ταμιευτηρίου)να κάνω ανάληψη από ένα ΑΤΜ απο τον Καναδά ?
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Παιδιά καλησπέρα,
Διάβασα τα σχόλια αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.

Σε 2 εβδομάδες θα πάω Καναδά.
Θα χρειαστώ πάνω απο 1000? να έχω μαζί μου.
Η ερώτηση μου είναι: Έχω κάρτα ταμιευτηρίου στην εθνική τράπεζα.Θα ήταν πιο καλό να τα βάλω όλα στον λογαριασμό αυτόν και με την κάρτα (προσοχή δεν είναι πιστωτική-είναι ταμιευτηρίου)να κάνω ανάληψη από ένα ΑΤΜ απο τον Καναδά ?
Nαι.Την ιδια καρτα εχω και εγω και πιστευω συμφερει πολυ περισσοτερο ετσι παρα να τα παρεις μαζι και να τα αλλαξεις εκει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.962
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά καλησπέρα,
Διάβασα τα σχόλια αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.

Σε 2 εβδομάδες θα πάω Καναδά.
Θα χρειαστώ πάνω απο 1000? να έχω μαζί μου.
Η ερώτηση μου είναι: Έχω κάρτα ταμιευτηρίου στην εθνική τράπεζα.Θα ήταν πιο καλό να τα βάλω όλα στον λογαριασμό αυτόν και με την κάρτα (προσοχή δεν είναι πιστωτική-είναι ταμιευτηρίου)να κάνω ανάληψη από ένα ΑΤΜ απο τον Καναδά ?
Δεν είμαι σίγουρος για το μέγιστο όριο ανάληψης, ενδεχομένως να χρειαστείς πάνω από μία συναλλαγές (δηλ. πάνω από μια φορά να πληρώσεις την προμήθεια). Καλύτερα χρησιμοποίησε όπου μπορείς πιστωτικές κάρτες, και κράτα τα μετρητά μόνο για τις συναλλαγές στις οποίες είναι απολύτως απαραίτητα.
 

pantsos

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Πιστωτική δεν έχω.Μόνο αυτή του ταμιευτηρίου.
Ε εντάξει δε θα τα βγάλω και όλα μαζί τα χρήματα.Ενδεχομένως να χρειαστεί 2-3 φορές να κάνω ανάληψη.Τελικά τι να κάνω.Καλύτερα δεν είναι να κάνω ανάληψη απο atm μεσω της κάρτας ταμιευτηρίου? Και απο που θα μάθω πόσο να βγάλω πιο πολλά,δλδ το όριο.Απο την τράπεζα του Καναδά ή απο την Εθνική?
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Να καλέσεις την Εθνική τράπεζα εδώ για να σου αναφέρουν ποιο είναι το δικό σου πιστωτικό όριο για αναλήψεις στο εξωτερικό και ενδεχομένως να κάνεις και κάποια τροποποίηση σε αυτό εάν χρειαστεί.
 

pantsos

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Μόλις βρήκα την επιστολή που είχε έρθει μαζί με την κάρτα και λέει:

''Το ημερήσιο όριο αναλήψεων σας απο τα ATM's είναι 1.200?,ενώ το ημερήσιο όριο αγορών σας σε εμπορικά καταστήματα και επιχειρήσεις είναι 1.000? και παραμένει ανεξάρτητο απο το ημερήσιο όριο αναλήψεων σας.''

Άρα μπορώ π.χ κάθε μέρα να βγάζω τουλάχιστον 300? έως και 600? σωστά?
Και μάλλον για να μη διευκρινίζει για Ελλάδα και εξωτερικό άρα δε παίζει ρόλο που βρίσκεσαι.
 

pantsos

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Μίλησα χθες με Καναδά, και μου είπαν οτι απο την τράπεζα αν πάω και τους δώσω ? μου το αλλάζουν με καναδέζικο $ χωρίς κάποιο κόστος.Όσο αντιστοιχεί το ? με το $.Χωρίς επιπλέον χρέωση.Είναι παράξενο η μήπως όχι?
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Προφανώς εννοούν ότι δεν υπάρχουν έξοδα συναλλαγής, αλλά λογικά θα κερδίζουν κάτι από την διαφορά αγοράς - πώλησης του συναλλάγματος.
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Λίρες Αγγλίας

Τον επόμενο μήνα ταξιδεύω για Λονδίνο, τι συμφέρει αυτή την εποχή να κάνω όσο αναφορά το συνάλλαγμα; Να κάνω από εδώ Λίρες (και που) ή στο Λονδίνο (και που); Διαθέτω επίσης και κάρτα της Citibank (χρεωστική & πιστωτική). Επίσης ότι μου περισσέψει από Λίρες που είναι καλό να τις ανταλλάξω;
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τον επόμενο μήνα ταξιδεύω για Λονδίνο, τι συμφέρει αυτή την εποχή να κάνω όσο αναφορά το συνάλλαγμα; Να κάνω από εδώ Λίρες (και που) ή στο Λονδίνο (και που); Διαθέτω επίσης και κάρτα της Citibank (χρεωστική & πιστωτική). Επίσης ότι μου περισσέψει από Λίρες που είναι καλό να τις ανταλλάξω;
Κάνε ένα ποσό από δώ - καμμιά εκατοστή λίρες τουλάχιστον - για να μην τρέχεις εκεί όταν φτάσεις (μπορεί να είναι και λίγο χειρότερη η ισοτιμία που προσφέρουν στο αεροδρόμιο), θα σου χρειαστούν για τα πρώτα μικρο-έξοδα, π.χ. τραίνο, εισιτήρια (κάρτα ενδεχομένως - αν έχεις και φωτογραφία διαθέσιμη, ακόμη καλύτερα). Αλλαγή στις Τράπεζες - είτε εδώ, είτε εκεί. Ρώτα πρώτα τι προμήθειες χρεώνουν (αν χρεώνουν), εκεί είναι η διαφορά, στην ισοτιμία οι διαφορές είναι ασήμαντες από Τράπεζα σε Τράπεζα.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom