Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Προμηθεια κρατανε παντου. Οταν φτασεις κανε μια ερευνα στη βολτα σου και συγκρινε τιμες. Μπορεις να μπεις και σε τραπεζα να ρωτησεις. Λογικα θα ειναι λιγο καλυτερα απο τα ανταλλακτηρια αλλα δεν ξερω αν αξιζει η αναμονη. Με καρτα, προσωπικα, δεν τολμω γιατι μου την ειχε κρατησει το μηχανημα και μεχρι να τη παρω την επομενη μερα αγχωθηκα πολυ. Αγορες , αν θες να κανεις, μπορεις να χρησιμοποιησεις την χρεωστικη (που οντως συμφερει περισσοτερο). Παντως δεν θα εχεις και ιδιαιτερη δυσκολια με τα Ευρω για τα πρωτα εξοδα. Τα δεχονται σχεδον παντου.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Ναι το ξερω πως κρατανε παντου προμηθεια αλλα πχ στο αεροδρομιο η ελαχιστη που κραταει ειναι 6ε!ενω αν στην εθνικη κραταει 3,5ε δε με συμφερει καλυτερα?ή μηπως δε προλαβαινω να κανω συναλλαγμα ωσ τοτε? :shock::shock:
 

Copa

Member
Μηνύματα
55
Likes
150
Καλησπέρα. Βρίσκομαι στο εξωτερικό και πλέον στις αναλήψεις μου με την εθνοcash τις περισσότερες φορές χρεωθηκα 3 ευρώ ανά συναλλαγή ή 2 φορές από 1,30 ευρώ αντί για 1 ευρώ που ήταν. Έχει αλλάξει η τιμολογιακή πολιτική της Εθνικής?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.953
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα. Βρίσκομαι στο εξωτερικό και πλέον στις αναλήψεις μου με την εθνοcash τις περισσότερες φορές χρεωθηκα 3 ευρώ ανά συναλλαγή ή 2 φορές από 1,30 ευρώ αντί για 1 ευρώ που ήταν. Έχει αλλάξει η τιμολογιακή πολιτική της Εθνικής?
Τον Απρίλιο η Εθνική μου χρέωσε 1,10 ευρώ για ανάληψη στη Γερμανία και πριν από 15 ημέρες μου χρέωσε 1,60 ευρώ για ανάληψη ίδιου ποσού και πάλι στη Γερμανία αλλά και στη Σλοβακία.
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τον Απρίλιο η Εθνική μου χρέωσε 1,10 ευρώ για ανάληψη στη Γερμανία και πριν από 15 ημέρες μου χρέωσε 1,60 ευρώ για ανάληψη ίδιου ποσού και πάλι στη Γερμανία αλλά και στη Σλοβακία.
24% ΦΠΑ...δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο πλεων αυτο...
 

spoul

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
https://www.nbg.gr/el/rates-charges

3. Συναλλαγές σε € στα δίκτυα ΑΤΜ άλλων Τραπεζών στην Ελλάδα και το εξωτερικό: 3.1. Ανάληψη μετρητών από καταθετικό λογαριασμό (ΔΙΑΣ – CIRRUS/MAESTRO- MasterCard): 3.1.1 ποσά έως και €150 €1,30
3.1.2 ποσά €150,01 - €250 €1,40
3.1.3 ποσά άνω των €250 €1,60
3.2. Ερώτηση υπολοίπου λογαριασμού (ΔΙΑΣ) €0,14

4. Συναλλαγές σε νόμισμα εκτός € σε ΑΤΜ άλλων Τραπεζών εξωτερικού 4.1. Ανάληψη μετρητών από καταθετικό λογαριασμό (MAESTRO- MasterCard): 1% του ποσού ανάληψης με min €3 & max €5
 

Copa

Member
Μηνύματα
55
Likes
150
Η χρεωστική της Πειραιώς τι χρεώσεις έχει σε ανάληψη από το εξωτερικό ή σε πληρωμή με την κάρτα?
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
παιδια σορρυ αν εχει ξαναρωτησει κανεις αλλα γνωριζει κανεις το οριο αναληψων σε ατμ του εξωτερικου τωρα με τις αλλαγες που εγιναν στα capital control?ποιο πολυ ενδιαφερομαι για χορες εκτως ευρωπαικης ενωσης!
 

chrysalan

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας,

ήθελα να ρωτήσω μπορώ με την χρεωστική μου (VISA) να σηκώσω χρήματα σε ATM στην Πράγα?
λόγω capital control θα έχω περιορισμό ως προς το ποσο?
η με συμφέρει καλύτερα να κάνω συνάλλαγμα εδω στο eurochange?
συγγνωμή αν έχει επαναληφθει το θέμα αλλά έχω μπερδευτεί με αυτά που έχω διαβάσει

ευχαριστώ
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπέρα σας,

ήθελα να ρωτήσω μπορώ με την χρεωστική μου (VISA) να σηκώσω χρήματα σε ATM στην Πράγα?
λόγω capital control θα έχω περιορισμό ως προς το ποσο?
η με συμφέρει καλύτερα να κάνω συνάλλαγμα εδω στο eurochange?
συγγνωμή αν έχει επαναληφθει το θέμα αλλά έχω μπερδευτεί με αυτά που έχω διαβάσει

ευχαριστώ
Μπορεις να σηκωσεις χρηματα κανονικα,μεχρι το ποσο που επιτρεπετει κι εδω στην Ελλαδα. Συναλλαγμα μην κανεις εδω, εκει ειναι καλυτερα.
Σε καθε περιπτωση, προσωπικα πληρωνω απλα με την καρτα οπου γινεται, και εχω καποα μετρητα αν χρειαστούν. Για ισοτιμιες και τετοια δεν την ψαχνω και τρελά σε μικρα ταξιδια, δεν παιζουν μεγάλο ρολο στα ποσα που ξοδευουμε εκει.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom