Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Μου φαίνεται ότι πελαγοδρομείς. Καταρχήν ρώτα ξανά στις τράπεζες σου, συνολικά για όλα αυτά: α) την προμήθεια/χρέωση για ανάληψη από ατμ β) την προμήθεια/χρέωση για χρήση χρεωστική για αγορές γ) αν έχες πιστωτική το ίδιο.
Εγώ ξέρω ότι α) για ανάληψη υπάρχει προμήθεια/χρέωση και την χαμηλότερη την έχει παραδοσιακά η Εθνική
β) για αγορές με τη χρεωστική δεν υπάρχει καμιά επιπλέον χρέωση
γ) για αγορές με τη πιστωτική visa/mastercard υπάρχει επιπλέον χρέωση 2% (μπορεί να έχει αυξηθεί)
Καθολου θα ελεγα, απλα ψαχνομαι να δω τι και πως(σε ευλογο χρονικο διαστημα πριν το ταξιδι) για να ειμαι προετοιμασμενος....Η eurobank μου ειπε οτι υπαρχει 2,5 ευρω χρεωση για καθε συναλλαγη με την χρεωστικη καρτα!!!!! Οποτε το β) δεν ισχυει για ολες. Και η πειραιως μου ειπε αν θυμαμαι καλα για 5% προμηθεια στη χρηση της χρεωστικης καρτας για πληρωμη απευθειας σε καταστηματα. Εθνικη ακομα δεν εχω ρωτησει ειναι η αληθεια.

Επισης οσες ρωτησα (Πειραιως/eurobank) εχουν μεγαλη προμηθεια για αναληψη και απο τα εκει atm.

Μου εχει μεινει μονο η Εθνικη αλλιως μετα μου μενει να παρω ευρω απο εδω (μετρητα) και να κανω παζαρια στα ανταλλακτηρια του κεντρου εκει για να μου δωσουν καλητερο rate σε μεγαλυτερα ποσα.

παλαιοτερα με ειχε εξυπηρετησει πολλακις η Τραπεζα της Ελλαδος. Και μαλιστα εδινε με διαφορα απο τον δευτερο τα καλυτερα rate. Τωρα τι εχει αλλαξει και δεν εξυπηρετουν?? Ηταν σωτηρια

Τωρα τελευταια διαβαζω και για μια εφαρμογη "revolut" που την διαφημιζουν παντου. Φτιαχνεις λεει λογαριασμο και περνας χρηματα μεσα και σου δινει τα καλυτερα rate χωρις προμηθειες αλλα ψαχνομαι ακομα στο πως δουλευει το ολο συστημα...
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Τωρα τελευταια διαβαζω και για μια εφαρμογη "revolut" που την διαφημιζουν παντου. Φτιαχνεις λεει λογαριασμο και περνας χρηματα μεσα και σου δινει τα καλυτερα rate χωρις προμηθειες αλλα ψαχνομαι ακομα στο πως δουλευει το ολο συστημα...
Είναι πολυ απλό -- παραγγέλνεις την κάρτα, σου έρχεται σπίτι μετα απο καμια βδομάδα κ στέλνεις έμβασμα ηλεκτρονικά απτην τράπεζα σου (έχει οδηγιες στο website τους)
Απαξ κ φορτωθεί το χρήμα, τραβάς απο τα local ATM με την τρέχουσα ισοτιμία ή την χρησιμοποιείς στα POS --- κ ξενοιάζεις μια κ καλή
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καθολου θα ελεγα, απλα ψαχνομαι να δω τι και πως(σε ευλογο χρονικο διαστημα πριν το ταξιδι) για να ειμαι προετοιμασμενος....Η eurobank μου ειπε οτι υπαρχει 2,5 ευρω χρεωση για καθε συναλλαγη με την χρεωστικη καρτα!!!!! Οποτε το β) δεν ισχυει για ολες. Και η πειραιως μου ειπε αν θυμαμαι καλα για 5% προμηθεια στη χρηση της χρεωστικης καρτας για πληρωμη απευθειας σε καταστηματα. Εθνικη ακομα δεν εχω ρωτησει ειναι η αληθεια.
Για να είμαι σωστή πρέπει να προσθέσω ότι, όσα γράφω αφορούν την Εθνική. Και θα κάνω edit στο προηγούμενο μήνυμά μου, για να το επισημάνω.
Πάντως, συγκέντρωσε τις επίσημες απαντήσεις από όλες τις τράπεζες που σε αφορούν (αυτό εννοούσα με το "πελαγοδρομείς") και χάραξε μια στρατηγική πχ. με αυτήν την χ κάρτα θα κάνω ανάληψη, το ποσό της ανάληψης με συμφέρει να είναι μεγάλο/μικρό, με την ψ κάρτα θα κάνω αγορές κτλ.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Για να είμαι σωστή πρέπει να προσθέσω ότι, όσα γράφω αφορούν την Εθνική. Και θα κάνω edit στο προηγούμενο μήνυμά μου, για να το επισημάνω.
Πάντως, συγκέντρωσε τις επίσημες απαντήσεις από όλες τις τράπεζες που σε αφορούν (αυτό εννοούσα με το "πελαγοδρομείς") και χάραξε μια στρατηγική πχ. με αυτήν την χ κάρτα θα κάνω ανάληψη, το ποσό της ανάληψης με συμφέρει να είναι μεγάλο/μικρό, με την ψ κάρτα θα κάνω αγορές κτλ.
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Ναι αυτο θα κανω. Θα παω να ρωτησω και στην εθνιλη και αναλογα του τι με συμφερει καθε φορα θα χρησιμοποιω..

Είναι πολυ απλό -- παραγγέλνεις την κάρτα, σου έρχεται σπίτι μετα απο καμια βδομάδα κ στέλνεις έμβασμα ηλεκτρονικά απτην τράπεζα σου (έχει οδηγιες στο website τους)
Απαξ κ φορτωθεί το χρήμα, τραβάς απο τα local ATM με την τρέχουσα ισοτιμία ή την χρησιμοποιείς στα POS --- κ ξενοιάζεις μια κ καλή
Τωρα αρχισα να το ψαχνω. Μη σου λεω ψεμματα δηλαδη. Εχω κατεβασει την εφαρμογη και ψαχνομαι. Εφοσον μεταφερεις εμβασμα απο ενα λογαριασμο σου στην καρτα...μετα κανεις οσες αναληψεις θες ειτε ελλαδα ειτε εξωτερικο και δεν σου κραταει τιποτα απο προμηθειες δηλαδη? Και αγοραζεις κανονικα και σε μαγαζια?
Επισης η εικονικη καρτα που αναφερει η εφαρμογη τι ειναι?
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στην Αγγλία, συναλλαγές με χρεωστικες καρτες Εθνικής και Πειραιώς δεν έχουν ουδεμία επιπλεον χρεωση. Παω 4-5 φορες το χρόνο και χρισιμοποιώ αποκλειστικά χρεωστικές ή αλλες κάρτες για όλες τις συναλλαγές μου. Μετρητά μόνο για πληρωμές ρεφενέ....
Μακριά από τις κάρτες eurobank.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Στην Αγγλία, συναλλαγές με χρεωστικες καρτες Εθνικής και Πειραιώς δεν έχουν ουδεμία επιπλεον χρεωση. Παω 4-5 φορες το χρόνο και χρισιμοποιώ αποκλειστικά χρεωστικές ή αλλες κάρτες για όλες τις συναλλαγές μου. Μετρητά μόνο για πληρωμές ρεφενέ....
Μακριά από τις κάρτες eurobank.
Αρα στην Πειραιως αυτος προφανως δεν ηταν γνωστης και μου ελεγε οτι να ναι. Για να το επιβεβαιωσω θα παω και σε αλλο καταστημα να ρωτησω. Σε ευχαριστω για την απαντηση σου
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είναι πολυ απλό -- παραγγέλνεις την κάρτα, σου έρχεται σπίτι μετα απο καμια βδομάδα κ στέλνεις έμβασμα ηλεκτρονικά απτην τράπεζα σου (έχει οδηγιες στο website τους)
Απαξ κ φορτωθεί το χρήμα, τραβάς απο τα local ATM με την τρέχουσα ισοτιμία ή την χρησιμοποιείς στα POS --- κ ξενοιάζεις μια κ καλή
Κι αν χρεωκοπήσει η ΑΕ που σου παρέχει την υπηρεσία, τα κλαίς. Επίσης, το έμβασμα εχει χρεωση, συγκρίσημη με τις προμήθειες των αναλήψεων.
Αρα στην Πειραιως αυτος προφανως δεν ηταν γνωστης και μου ελεγε οτι να ναι. Για να το επιβεβαιωσω θα παω και σε αλλο καταστημα να ρωτησω. Σε ευχαριστω για την απαντηση σου
Σύμφωνα με το http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/debit-cards/visa-debit η χρήση στο εξωτερικό έχει χρέωση 2% επί της αξίας της συναλλαγής. Η προμήθεια των αναλήψεων μετρητών είναι μεγαλύτερη, και των ανταλλακτηρίων φτάνει ακόμα και στο 5%.
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Το έχω γράψει παλαιότερα και το γράφω τώρα με φρέσκα στοιχεία. Συνάλλαγμα κάνουμε στη χώρα που πάμε (καλό είναι να έχουμε λίγα μαζί μας στην αρχή για τα πρώτα έξοδα). Χωρίς να απαγορεύεται, αποφεύγουμε χρεωστικές και πιστωτικές κάρτες γιατί χάνουμε στην μετατροπή των νομισμάτων όταν θα γίνει η εκκαθάριση της συναλλαγής και στην προμήθεια που κρατάει η ΚΑΘΕ τράπεζα (κάθε μία έχει ξεχωριστή τιμολογιακή πολιτική). Όσο αφορά ανταλλακτήρια στο εξωτερικό, κοιτάμε ποια αναγράφουν "no commission" ή "0% commission". Ρωτάμε και συγκρίνουμε και αποφασίζουμε. Σας παραθέτω πρόσφατα παραδείγματα:
Σήμερα, 5/1/17 στα ανταλλακτήρια της Ομόνοιας (Αθήνα) για κάθε 100,00 ευρώ μου έδιναν 83,25 λίρες Αγγλίας (διεθνείς τιμές λίρας: 0,85300).
Στο διάστημα 22/12 - 28/12/16 στο Λονδίνο που ήμουν βρήκα για κάθε 100,00 ευρώ από 75 - 85 λίρες (διεθνείς τιμές λίρας: από 0,85100 έως 0,85250). Εννοείται ότι αγόρασα με 85 λίρες / 100,00 ευρώ, στάση μετρό Λονδίνου Queensway (central line κόκκινη γραμμή). Έχει πάρα πολλά μαγαζιά με τουριστικά είδη που στο βάθος του μαγαζιού έχουν γκισέ που κάνουν συνάλλαγμα νόμιμα. Κάποια από αυτά έχουν πινακίδα έξω από το μαγαζί με τις τιμές που δίνουν. Αυτό κάνω κάθε φορά που πάω στο Λονδίνο. Ελπίζω να βοηθήσω πολλούς φίλους εδώ στο φόρουμ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το έχω γράψει παλαιότερα και το γράφω τώρα με φρέσκα στοιχεία. Συνάλλαγμα κάνουμε στη χώρα που πάμε (καλό είναι να έχουμε λίγα μαζί μας στην αρχή για τα πρώτα έξοδα). Χωρίς να απαγορεύεται, αποφεύγουμε χρεωστικές και πιστωτικές κάρτες γιατί χάνουμε στην μετατροπή των νομισμάτων όταν θα γίνει η εκκαθάριση της συναλλαγής και στην προμήθεια που κρατάει η ΚΑΘΕ τράπεζα (κάθε μία έχει ξεχωριστή τιμολογιακή πολιτική). Όσο αφορά ανταλλακτήρια στο εξωτερικό, κοιτάμε ποια αναγράφουν "no commission" ή "0% commission". Ρωτάμε και συγκρίνουμε και αποφασίζουμε. Σας παραθέτω πρόσφατα παραδείγματα:
Σήμερα, 5/1/17 στα ανταλλακτήρια της Ομόνοιας (Αθήνα) για κάθε 100,00 ευρώ μου έδιναν 83,25 λίρες Αγγλίας (διεθνείς τιμές λίρας: 0,85300).
Στο διάστημα 22/12 - 28/12/16 στο Λονδίνο που ήμουν βρήκα για κάθε 100,00 ευρώ από 75 - 85 λίρες (διεθνείς τιμές λίρας: από 0,85100 έως 0,85250). Εννοείται ότι αγόρασα με 85 λίρες / 100,00 ευρώ, στάση μετρό Λονδίνου Queensway (central line κόκκινη γραμμή). Έχει πάρα πολλά μαγαζιά με τουριστικά είδη που στο βάθος του μαγαζιού έχουν γκισέ που κάνουν συνάλλαγμα νόμιμα. Κάποια από αυτά έχουν πινακίδα έξω από το μαγαζί με τις τιμές που δίνουν. Αυτό κάνω κάθε φορά που πάω στο Λονδίνο. Ελπίζω να βοηθήσω πολλούς φίλους εδώ στο φόρουμ.
Ελπίζω να μην πάρεις πολλούς στο λαιμό σου.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το έχω γράψει παλαιότερα και το γράφω τώρα με φρέσκα στοιχεία. Συνάλλαγμα κάνουμε στη χώρα που πάμε (καλό είναι να έχουμε λίγα μαζί μας στην αρχή για τα πρώτα έξοδα). Χωρίς να απαγορεύεται, αποφεύγουμε χρεωστικές και πιστωτικές κάρτες γιατί χάνουμε στην μετατροπή των νομισμάτων όταν θα γίνει η εκκαθάριση της συναλλαγής και στην προμήθεια που κρατάει η ΚΑΘΕ τράπεζα (κάθε μία έχει ξεχωριστή τιμολογιακή πολιτική). Όσο αφορά ανταλλακτήρια στο εξωτερικό, κοιτάμε ποια αναγράφουν "no commission" ή "0% commission". Ρωτάμε και συγκρίνουμε και αποφασίζουμε. Σας παραθέτω πρόσφατα παραδείγματα:
Σήμερα, 5/1/17 στα ανταλλακτήρια της Ομόνοιας (Αθήνα) για κάθε 100,00 ευρώ μου έδιναν 83,25 λίρες Αγγλίας (διεθνείς τιμές λίρας: 0,85300).
Στο διάστημα 22/12 - 28/12/16 στο Λονδίνο που ήμουν βρήκα για κάθε 100,00 ευρώ από 75 - 85 λίρες (διεθνείς τιμές λίρας: από 0,85100 έως 0,85250). Εννοείται ότι αγόρασα με 85 λίρες / 100,00 ευρώ, στάση μετρό Λονδίνου Queensway (central line κόκκινη γραμμή). Έχει πάρα πολλά μαγαζιά με τουριστικά είδη που στο βάθος του μαγαζιού έχουν γκισέ που κάνουν συνάλλαγμα νόμιμα. Κάποια από αυτά έχουν πινακίδα έξω από το μαγαζί με τις τιμές που δίνουν. Αυτό κάνω κάθε φορά που πάω στο Λονδίνο. Ελπίζω να βοηθήσω πολλούς φίλους εδώ στο φόρουμ.
Διαφωνώ κάθετα με αυτήν την τακτική, κυρίως γιατί δεν θέλω να ξοδεύω τον περιορισμένο χρόνο του ταξιδιού μου ψάχνοντας την καλύτερη απόδοση στα ανταλλακτήρια. Επίσης, η χρήση καρτών που δίνει μεγαλύτερη ευελιξία, λιγότερο "άγχος", άσε που μάλλον "χτίζει" και το αφορολόγητο ;).
Θα ήταν πολύ χρήσιμο, να είχαμε και κάποια παραδείγματα συναλλάγματος με ανάληψη ή αγορά με κάρτα. Υποστηρίζω ότι συμφέρει περισσότερο, αρκεί να κάνεις ορθολογική χρήση.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Κι αν χρεωκοπήσει η ΑΕ που σου παρέχει την υπηρεσία, τα κλαίς. Επίσης, το έμβασμα εχει χρεωση, συγκρίσημη με τις προμήθειες των αναλήψεων.


Σύμφωνα με το http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/debit-cards/visa-debit η χρήση στο εξωτερικό έχει χρέωση 2% επί της αξίας της συναλλαγής. Η προμήθεια των αναλήψεων μετρητών είναι μεγαλύτερη, και των ανταλλακτηρίων φτάνει ακόμα και στο 5%.
Οποτε πως μου ειπες πριν οτι χρησιμοποιεις καρτες πειραιως στην Αγγλια και δεν εχεις επλιπλεον χρεωση;;
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οποτε πως μου ειπες πριν οτι χρησιμοποιεις καρτες πειραιως στην Αγγλια και δεν εψεις επλιπλεον χρεωση;;
Επιπλέον χρέωση είναι αυτό που κάνει η Eurobank: Τυρόπιτα μισό ευρώ και κερατιάτικα άλλα 2,5, σύνολο 3 ευρώ. Το 2% είναι προμήθεια που σε άλλες τράπεζες (Εθνική, Άλφα) το βλέπεις ενσωματωμένο στη μετατροπή συναλλάγματος, (αντί π.χ. να σου μετατρέπουν το ποσό με 0,85 λίρες στο ευρώ στο κάνουν με 0,83). Δεν είναι "επιπλέον" χρέωση.
Τα rates στα ανταλλακτήρια ξεκινάνε από 5% (δες τη διαφορά τιμής πώλησης συναλλάγματος από την τιμή αγοράς).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom