Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Ελπίζω να μην πάρεις πολλούς στο λαιμό σου.
Δεν έχω τέτοια πρόθεση, μακριά από εμένα! Γι 'αυτό μιλάω πάντα με προσωπικά παραδείγματα με πράξεις και αριθμούς. Ίσως αυτό που θα έπρεπε να προσθέσω στη συζήτησή μας ήταν ακόμα ένα παράδειγμα. Πέρυσι αγόρασα με μετρητά κάποιο είδος σε ένα μαγαζί, στο ίδιο μαγαζί αγόρασα και κάτι άλλο με την πιστωτική μου κάρτα (alpha bonus) γιατί δεν έβγαιναν τα μετρητά μου. Όταν γυρίσαμε ήρθε το statement της τράπεζας για να τους πληρώσω και είδα με πόση διαφορά έκαναν την εκκαθάριση της συναλλαγής εδώ στην Ελλάδα σε σχέση με τα μετρητά (είχα κάνει εκεί συνάλλαγμα). Υπήρχε διαφορά, τελεία και παύλα! Το είδα, το έζησα, το πλήρωσα!

Διαφωνώ κάθετα με αυτήν την τακτική, κυρίως γιατί δεν θέλω να ξοδεύω τον περιορισμένο χρόνο του ταξιδιού μου ψάχνοντας την καλύτερη απόδοση στα ανταλλακτήρια. Επίσης, η χρήση καρτών που δίνει μεγαλύτερη ευελιξία, λιγότερο "άγχος", άσε που μάλλον "χτίζει" και το αφορολόγητο ;).
Θα ήταν πολύ χρήσιμο, να είχαμε και κάποια παραδείγματα συναλλάγματος με ανάληψη ή αγορά με κάρτα. Υποστηρίζω ότι συμφέρει περισσότερο, αρκεί να κάνεις ορθολογική χρήση.
Αναφαίρετο δικαίωμά σου να διαφωνείς αγαπητή katkats! Εδώ μιλάμε για πέντε - δέκα λεπτά ξόδεμα χρόνου μέχρι να γίνει η συναλλαγή.
 
Last edited by a moderator:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Αναφαίρετο δικαίωμά σου να διαφωνείς αγαπητή katkats! Εδώ μιλάμε για πέντε - δέκα λεπτά ξόδεμα χρόνου μέχρι να γίνει η συναλλαγή.
Ενταξει αν εχει παει καποιος προσφατα(οπως εσυ πχ τωρα)...μεσα σε ενα μηνα δηλαδη το πολυ απο το δικο σου ταξιδι και γνωριζοντας σε στειλει καπου "συστημενα"... σε καποιο συγκεκριμενο ανταλλακτηριο δηλαδη λογω πολυ καλου rate τοτε οκ....

Αν ομως μολις εχεις φτασει και ψαχνεις ποση ωρα απο την αρχη μεχρι να βρεις αυτο το ενα που δινει το καλυτερο συναλλαγμα τοτε ισως χασεις αρκετη ωρα απο τη βολτα σου!

Επιπλέον χρέωση είναι αυτό που κάνει η Eurobank: Τυρόπιτα μισό ευρώ και κερατιάτικα άλλα 2,5, σύνολο 3 ευρώ. Το 2% είναι προμήθεια που σε άλλες τράπεζες (Εθνική, Άλφα) το βλέπεις ενσωματωμένο στη μετατροπή συναλλάγματος, (αντί π.χ. να σου μετατρέπουν το ποσό με 0,85 λίρες στο ευρώ στο κάνουν με 0,83). Δεν είναι "επιπλέον" χρέωση.
Τα rates στα ανταλλακτήρια ξεκινάνε από 5% (δες τη διαφορά τιμής πώλησης συναλλάγματος από την τιμή αγοράς).
ουσιαστικα δλδ ειτε ετσι ειτε αλλιως σε χρεωνουν κατι. Απλα αλλες σου μειωνουν κατευθειαν το rate και αλλες σου βαζουν απλα καποιο "εξτρα" κοστος... μια η αλλη δηλαδη.
 
Last edited by a moderator:

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Κι αν χρεωκοπήσει η ΑΕ που σου παρέχει την υπηρεσία, τα κλαίς. Επίσης, το έμβασμα εχει χρεωση, συγκρίσημη με τις προμήθειες των αναλήψεων.
Online εμβασμα Εθνικης = 1 ευρώ ---- Δε μου φαινεται κ τοσο τρομερο
Οσο για το αν χρεωκοπήσει η ΑΕ, με το ιδιο σκεπτικο δεν πρέπει ποτε να χρησιμοποιησω πρακτορειο (αν χρεωκοπησει κλαψτα, ψάξε να βρεις τα λεφτα οταν θα προηγούνται δημοσιοι οργανισμοι κ τράπεζες). Επίσης μπορεί να χρεωκοπήσει κ η αεροπορική (συνεβει πριν λιγα χρονια με τσέχικη lowcost κ οι ταξιδιώτες που είχαν πραγματοποιήσει το πρώτο σκελος έμειναν ξεκρέμαστοι κ έψαχναν τρόπο να γυρισουν πισω)
Αλλα με αυτο το σκεπτικο ΟΥΤΕ κ οι τράπεζες προσφέρουν απολυτη σιγουρια όπως μας απέδειξε το πρόσφατο παρελθον --- κάθεσαι αμέριμνος κ σε ένα ΠΣΚ σου τραβάνε ενα ωραιότατο κουρεμα κ κοιτάς στο καθρέφτη να δεις αν σου εμεινε τρίχα (Κυπρος) ή ακομα ακομα, ενω εισαι σε κάποιο όμορφο μερος στην άλλη ακρη του κόσμου, ο πρωθυπουργος αποφασίζει μουφα δημοψήφισμα, οι τράπεζες επιβάλλουν capital control εντος Ελλάδος, ενω εκτος Ελλάδος οι κάρτες απλα ΔΕΝ δουλεύουν (συνέβη σε μενα, ευτυχως ειχα μετρητα μαζι μου)

Τωρα αρχισα να το ψαχνω. Μη σου λεω ψεμματα δηλαδη. Εχω κατεβασει την εφαρμογη και ψαχνομαι. Εφοσον μεταφερεις εμβασμα απο ενα λογαριασμο σου στην καρτα...μετα κανεις οσες αναληψεις θες ειτε ελλαδα ειτε εξωτερικο και δεν σου κραταει τιποτα απο προμηθειες δηλαδη? Και αγοραζεις κανονικα και σε μαγαζια?
Επισης η εικονικη καρτα που αναφερει η εφαρμογη τι ειναι?
H εικονική καρτα ειναι οπως η virtual prepaid της Πειραιώς --- εχεις τα στοιχεια της καρτας αλλα οχι τη "φυσικη παρουσια" της καρτας --- τη χρησιμοποιεις μονον για αγορες απτο διαδικτυο
Με τη πλαστικη, κάνεις όσες αναλήψεις θες, προμηθεια κρατάει μονον εαν κανεις ανάληψη μετρητών πανω απο ενα ποσο μεσα σε ενα μηνα (δεν θυμαμαι ποσο ειναι , μπορεις να το ψαξεις στο faq τους)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Καλύτερα ανάληψη από ΑΤΜ κατευθείαν εκεί με την χρεωστική σου.Αλλά αφού διαβάσεις/μάθεις τις προμήθειες που χρεώνει η τράπεζα σου.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
25.889
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλησπερα,προκειται να ταξιδεψω στην Βουδαπεστη,θα μπορουσατε να μου πειτε που να κανω συνναλαγμα?
Μόλις χθες γύρισα από Βουδαπέστη και την καλύτερη ισοτιμία την βρήκα σε αυτό το ανταλλακτήριο: IBLA International Kft.
Anker köz 2-4 Tel: (1) 266-22-94. (30) 266-03-09.
www.iblachange.hu

Προτείνω να αποφύγεις ανταλλακτήρια σε τουριστικά σημεία γιατί δεν έχουν καλές ισοτιμίες.

Εγώ έκανα ένα μικρό ποσό από Ελλάδα για τα πρώτα έξοδα (κάρτες για τα μέσα μεταφοράς και φαγητό) και όλα τα υπόλοιπα χρήματα τα άλλαξα εκεί.

Σου εύχομαι καλό ταξίδι και καλά να περάσεις. Η Βουδαπέστη είναι πανέμορφη!!!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Παιδιά καλησπέρα . 21 Φλεβάρη πάω Λονδίνο με την γυναίκα μου.. Διάβασα και τις προηγούμενες σελίδες... Εγώ που έχω Eurobank χρεωστική αρα δεν αξίζει με τίποτα να την χρησιμοποιήσω σωστά? Όμως και πάλι δεν κατάλαβα τι είναι καλύτερο να κάνω.. Να πάω να βγάλω κάρτα σε Πειραιώς η Εθνική?
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Παιδιά καλησπέρα . 21 Φλεβάρη πάω Λονδίνο με την γυναίκα μου.. Διάβασα και τις προηγούμενες σελίδες... Εγώ που έχω Eurobank χρεωστική αρα δεν αξίζει με τίποτα να την χρησιμοποιήσω σωστά? Όμως και πάλι δεν κατάλαβα τι είναι καλύτερο να κάνω.. Να πάω να βγάλω κάρτα σε Πειραιώς η Εθνική?
Καλησπερα. Το ιδανικο θα ηταν να χρησιμοποιεις για τις συναλλαγες σου εκει χρεωστικη της εθνικης αν εχεις. Εχει τη μικροτερη προμηθεια απο ολες τις τραπεζες γιατι ρωτησα και στις 4!! Επισης κανε συναλλαγμα ενα μικρο ποσο απο εδω και οταν πας εκει αν θελησεις σηκωνεις χρηματα απο atm τραπεζας ωστε να εχεις και καλη ισοτιμια στο συναλλαγμα. Και σε αυτο το κομματι παλι τη μικροτερη προμηθεια την εχει η εθνικη. Το καλυτερο θα ηταν να κανεις μια αναληψη (μια και εξω) οσα χρειαστεις και οχι αλλες για να γλιτωσεις τις επιπλεον προμηθειες της τραπεζας σου. Και εγω Λονδινο θα ειμαι το Μαρτη...

Υγ: Μακρια απο eurobank, εχει με διαφορα τη μεγαλυτερη προμηθεια.
 

jim92

Member
Μηνύματα
20
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους! Στο Ντουμπάι θα μπορώ να χρησιμοποιώ την κάρτα μου στα εκεί ΑΤΜ; Θα μου βγάζει τα λεφτά στο τοπικό νόμισμα; Τι μου προτείνετε όσον αφορα την μετατροπή νομίσματος, να την κάνω εδώ, εκεί.; Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Καλησπέρα σε όλους! Στο Ντουμπάι θα μπορώ να χρησιμοποιώ την κάρτα μου στα εκεί ΑΤΜ; Θα μου βγάζει τα λεφτά στο τοπικό νόμισμα; Τι μου προτείνετε όσον αφορα την μετατροπή νομίσματος, να την κάνω εδώ, εκεί.; Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά!
Το ΑΤΜ βγάζει τα χρήματα σε τοπικό νόμισμα.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
ειμαι σιγουρος οτι εχει αναφερθει· ελπιζω να μη μου θυμώσετε - μηπως ξερετε ποση προμηθεια χρεωνει η χρεωστικη της αλφα μπανκ και ποση η εθνικη για αναληψη;

Ψαχνοντας, βρηκα κατι δαιδαλωδη, δυσχρηστα λιαν, οπως αυτο εδω: http://www.alpha.gr/files/aboutalphabank/SYNALLAGES_GR_20071120.pdf

και ειπα να σπευσω εις το μεγα, ανυπερβλητο και υψιπετες μετεριζι του ταξιδευειν, το τραβελ στορις, σιγουρευαμενος οτι θα γνωριζουν οι τρισμέγιστοι τραβελογκουρου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom