Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Σε ευχαριστώ πολύ. Μα και εμένα μού φάνηκε υπερβολικό και λέω, "σίγουρα;" και μου λέει, "ναι, ναι μόλις το κοίταξα". 😅 Για πληρωμές ισχύει το 2% επί της συναλλαγής; :rolleyes:
Απ'ότι φαίνεται, ναι (με ελάχιστη χρέωση 1 ευρώ).
 
D

Delmem38110

Guest
Σε ευχαριστώ πολύ. Μα και εμένα μού φάνηκε υπερβολικό και λέω, "σίγουρα;" και μου λέει, "ναι, ναι μόλις το κοίταξα". 😅 Για πληρωμές ισχύει το 2% επί της συναλλαγής; :rolleyes:
η εθνική χρεώνει 2% επί του ποσού της συναλλαγής με ελάχιστη χρέωση ένα ευρώ σε κάθε μεμονωμένη αγορά.
αν πάρεις δηλαδή ένα καφέ που κάνει ένα δολάριο εσύ θα χρεωθείς άλλο ένα ευρώ καπέλο από την τράπεζα γιατί έτσι γουστάρει.

ενδέχεται να μπλοκάρει την κάρτα σου η ρεβολουλ σαν ύποπτη κίνηση όταν από Ελλάδα πας Αμερική, προσοχή λοιπόν να έχεις πάντα στο κινητό σου ώστε να μπορείς να την ξεμπλοκάρεις.
μου έτυχε πολλές φορές φέτος ειδικά μόλις άλλαζα χώρα. δεν είναι τίποτα πατάς αποδοχή και όλα οκ. απλά να το έχεις στα υπόψιν. και φυσικά πάντα το κινητό που είναι εγκατεστημένη η εφαρμογή μαζί σου.
 
Last edited by a moderator:

nikos78

Member
Μηνύματα
41
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Λυών, Σπλιτ, Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα, αν έχεις revolut μπορείς να κάνεις ανταλλαγή σε όποιο νόμισμα θες και να κάνεις ανάληψη χρηματων χωρίς χρέωση μέχρι ένα ποσό από ΑΤΜs συνεργαζομενων τοπικών τραπεζών αλλιώς καλύτερα να κάνεις ένα μικρό ποσό εδώ Ελλάδα, όχι στο αεροδρόμιο, για να έχεις για περίπτωση ανάγκης και να χρησιμοποιείς κάρτα εκεί.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
καλησπέρα σας, έχεις κάποιος φίλος εμπειρία για ανταλλακτήρια στην Πράγα?κάποια πρόταση στο κέντρο?
Άλλαξα χρήματα εδώ την περίοδο των Χριστουγέννων με εξαιρετική ισοτιμία. Κεντρικά, λίγα μόνο βήματα από την πλατεία wenceslas.
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
52
Η Revolut γινεται δεκτη στην Ιαπωνία;
(*γενικα την εχει χρησιμοποιησει κπ για πληρωμες/αναλ. ΑΤΜ σε Ασιατικές χωρες;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η Revolut γινεται δεκτη στην Ιαπωνία;
Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία νομίζω πως ναι, δίνει εξάλλου την επιλογή για αλλαγή νομίσματος σε γιεν.
 

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
Με Revolut όλες οι συναλλαγές, μετατρέπει τις ισοτιμίες μόνη της αυτόματα, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ. Έχω πάει 3 φορές στις χώρες αυτές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom