Συνέβη στο Ελ. Βενιζέλος.

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
εχει επισκεφτει τις πιο πολλες χωρες. Δε σημαινει και χωρα ανα ταξιδι
Ούτε όμως ταξίδι ανα χώρα, μπορεί σε μερικές χώρες να έχει πάει πάρα πολλές φορές, σε κάποιες να έχει μείνει και για μεγάλο χρονικό διάστημα.Σχετικά είναι όλα.
 

Peregrinator

Member
Μηνύματα
36
Likes
47
Τα πιο πολλα μαλον τα εχει κανει ο Yorgos τις προαλες που ειχαμε βαλει κατω και κοιτουσαμε τα διαβατηρια του ειχε παει νομιζω σε 111 χωρες απλα δε σημειωνει στο χαρτητου οσες δεν εχει ταξιδεψει ενδελεχως η αν μονο πηγε στην πρωτευουσα η αν πηγε μονο με καμια κυβερνηση για δουλεια. αλλα μπορει να υπαρχουν και μελη που δεν εχουν διαθεση να συμπληρωνουν τους χαρτες για να μην μπουμε στην τεραστια συζητηση του τι ειναι ταξιδι και τι οχι γιατι δε θα τελειωσουμε αλλα για μενα παιζει ρολο και πολη μεγαλο μαλιστα η διαρκεια και του τι βλεπεις στο ταξιδι δεν μπορει να ειναι το ιδιο ενας που γυρισε ολη την κινα 6 μηνες κι ενας που πηγε 10 μερες σε δυο τρια τουριστικα μερη, στο χαρτη φαινεται το ιδιο αλλα δεν ειναι. αλλη ερωτηση του σε ποσες χωρες πηγε ο καθενας και αλλη ποιος εχει κανει τα πιο πολλα ταξιδια αλλοσ μπορει να πηγαινει τριημερα και να τα μετραει ολα για ταξιδια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα πιο πολλα μαλον τα εχει κανει ο Yorgos τις προαλες που ειχαμε βαλει κατω και κοιτουσαμε τα διαβατηρια του ειχε παει νομιζω σε 111 χωρες απλα δε σημειωνει στο χαρτητου οσες δεν εχει ταξιδεψει ενδελεχως η αν μονο πηγε στην πρωτευουσα η αν πηγε μονο με καμια κυβερνηση για δουλεια. αλλα μπορει να υπαρχουν και μελη που δεν εχουν διαθεση να συμπληρωνουν τους χαρτες για να μην μπουμε στην τεραστια συζητηση του τι ειναι ταξιδι και τι οχι γιατι δε θα τελειωσουμε αλλα για μενα παιζει ρολο και πολη μεγαλο μαλιστα η διαρκεια και του τι βλεπεις στο ταξιδι δεν μπορει να ειναι το ιδιο ενας που γυρισε ολη την κινα 6 μηνες κι ενας που πηγε 10 μερες σε δυο τρια τουριστικα μερη, στο χαρτη φαινεται το ιδιο αλλα δεν ειναι. αλλη ερωτηση του σε ποσες χωρες πηγε ο καθενας και αλλη ποιος εχει κανει τα πιο πολλα ταξιδια αλλοσ μπορει να πηγαινει τριημερα και να τα μετραει ολα για ταξιδια.
Οι πολλές διαφορετικές χώρες είναι ένα metric, και ο αριθμός ταξιδιών ένα άλλο. Δε συγκρίνονται, ούτε είναι ένδειξη το ένα για το άλλο. Εγώ ας πούμε έχω πάει >30 φορές στη Γερμανία και >10 φορές στο Παρίσι. Με 1 χώρα και μια πόλη, έχω κάνει >40 ταξίδια. Άλλο ο αριθμός των χωρών, και άλλο ο αριθμός των ταξιδιών.
Από κει και πέρα, δεν κάνουμε διαγωνισμό για τον πιο ταξιδεμένο. Το βρίσκω παιδιάστικο, και μάλλον συμφωνούν και οι πιο πολυταξιδεμένοι. Και παίζει και ρόλο και η ηλικία, που δεν είναι το ίδιο για όλους. Άλλο να έχεις πάει σε 100 χώρες σε μια περίοδο π.χ. 40 ετών, κι άλλο να το έχεις κάνει μέχρι τα 30 σου.

Από κει και πέρα, για το τι σημειώνει ο καθένας στο χάρτη του, τρέχα γύρευε. Άλλος μετράει μόνο τις χώρες που έχει ταξιδέψει πολύ σε σχέση με το μέγεθός τους (φαντάζομαι για χώρες όπως το Λιχτενσταίν και η Santa Lucia, αρκεί και λίγο ταξίδι), άλλος μετράει και τις χώρες που έχει επισκευθεί έστω και λίγο, κι άλλος μετράει τις χώρες πάνω από τις οποίες πέταξε. Αν θέλουμε να κάνουμε σύγκριση, θα πρέπει πρώτα να συμφωνήσουμε σε ένα κοινό ορισμό, αλλά έχει νόημα?
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Αλλο να ταξιδευεις για δουλειες(και μερικες φορες να στα πληρωνουν αλλοι) και αλλο διακοπες που τα βαζεις απο την τσεπουλα σου.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Αλλο να ταξιδευεις για δουλειες(και μερικες φορες να στα πληρωνουν αλλοι) και αλλο διακοπες που τα βαζεις απο την τσεπουλα σου.
Το ιδιο ειναι,αρκει να εχεις προλαβει να δεις τα ενδιαφεροντα της καθε πολης.Το ποιος στα πληρωνει,δεν εχει καμμια σχεση.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όταν πηγαίνεις για δουλειά εξωτερικό συνήθως έχεις περιορισμένο χρόνο για αξιοθέατα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Όταν πηγαίνεις για δουλειά εξωτερικό συνήθως έχεις περιορισμένο χρόνο για αξιοθέατα.
Αν εισαι του ελληνικου δημοσιου εχεις αφθονο χρονο... Βεβαια τοτε θα μου πεις, μπορεις να σε στελνουν αλλα εσυ δεν πας γαι δουλεια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όταν πηγαίνεις για δουλειά εξωτερικό συνήθως έχεις περιορισμένο χρόνο για αξιοθέατα.
Σίγουρα ο χρόνος είναι περιορισμένος, αλλά δεν ξέρω άνθρωπο που να πήγε εξωτερικό (ή και εσωτερικό) υπό αυτές τις συνθήκες και να μην είδε, έστω και επιφανειακά, μερικά βασικά αξιοθέατα.

Επιπλέον, όταν κάποιος πάει κάπου για επαγγελματικούς λόγους, του δίνεται η ευκαιρία να γνωρίσει ντόπιους και να δει πώς λειτουργεί η εκεί καθημερινότητα στον εργασιακό τομέα, κάτι που ενδεχομένως μπορεί να τον εισαγάγει στην κουλτούρα της χώρας πολύ καλύτερα από μία επίσκεψη στο χ μουσείο ή Καθεδρικό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σίγουρα ο χρόνος είναι περιορισμένος, αλλά δεν ξέρω άνθρωπο που να πήγε εξωτερικό (ή και εσωτερικό) υπό αυτές τις συνθήκες και να μην είδε, έστω και επιφανειακά, μερικά βασικά αξιοθέατα.

Επιπλέον, όταν κάποιος πάει κάπου για επαγγελματικούς λόγους, του δίνεται η ευκαιρία να γνωρίσει ντόπιους και να δει πώς λειτουργεί η εκεί καθημερινότητα στον εργασιακό τομέα, κάτι που ενδεχομένως μπορεί να τον εισαγάγει στην κουλτούρα της χώρας πολύ καλύτερα από μία επίσκεψη στο χ μουσείο ή Καθεδρικό.
Θυμάμαι μια φορά που πήγα στη Βιέννη για 3 ημέρες και είδα μόνο ένα (1) δρόμο, αυτόν στο οποίο βρισκόταν το ξενοδοχείο και το γραφείο στο οποίο είχα τη δουλειά. Α, και δε γνώρισα και κανένα ντόπιο που δεν ήξερα ήδη.

Την επόμενη φορά, η δουλειά έτυχε για Δευτέρα, και πήγα από Παρασκευή Βράδυ (αλλάζοντας φυσικά το εισιτήριο με δικά μου χρήματα, και πληρώνοντας ο ίδιος όλα τα έξοδα για τις επιπλέον ημέρες).
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom