Τουρκία Συναλλαγές στην Κωνσταντινούπολη

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Σωστά, πλην ΣΚ όπου χρεώνει μια μικρή προμήθεια. Εγώ έκανα λίρες τα ευρώ πριν το ΣΚ και κινήθηκα έτσι.
 

polidoros

Member
Μηνύματα
33
Likes
29
Είναι απαραίτητο να μετατρέψεις τα ευρώ σε λίρες; Αν τα αφήσεις ευρώ χάνεις κάτι;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Είναι απαραίτητο να μετατρέψεις τα ευρώ σε λίρες; Αν τα αφήσεις ευρώ χάνεις κάτι;
Γίνεται μετατροπή στην ισοτιμία της ημέρας της συναλλαγής κι όχι κατά την ημέρα της μετατροπής (με το οποίο μπορείς να χάσεις ή να κερδίσεις) και όπως είπε ο φίλος από πάνω υπάρχει προμήθεια για μετατροπή τα ΣΚ (και η πληρωμή από euro wallet σε λίρες θεωρείται μετατροπή)
 

polidoros

Member
Μηνύματα
33
Likes
29
Γίνεται μετατροπή στην ισοτιμία της ημέρας της συναλλαγής κι όχι κατά την ημέρα της μετατροπής (με το οποίο μπορείς να χάσεις ή να κερδίσεις) και όπως είπε ο φίλος από πάνω υπάρχει προμήθεια για μετατροπή τα ΣΚ (και η πληρωμή από euro wallet σε λίρες θεωρείται μετατροπή)
Άρα αν κατάλαβα καλά καλύτερα να μετατρέψεις σε λίρες ένα ποσό που θα χρειαστείς και απλά αυτό να το κάνεις καθημερινή;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Άρα αν κατάλαβα καλά καλύτερα να μετατρέψεις σε λίρες ένα ποσό που θα χρειαστείς και απλά αυτό να το κάνεις καθημερινή;
Δεν έχει τρελή διαφορά, βέβαια, αν λάβεις υπόψιν την προμήθεια, αλλά καλό είναι να κάνεις ένα ποσό καθημερινή.
Το ίδιο ισχύει και για τυχόν ανάληψη από ΑΤΜ (θα χρειαστείτε και μετρητά εκεί ούτως ή άλλως)
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.350
Likes
5.000
ευχαριστώ για την απάντηση. έγινε η παραγγελία για τη φυσική κάρτα.

1 ακόμα ερωτήση παρακαλώ;

Απότι κατάλαβα δε χρειάζεται να φορτίσεις την revolut με τ λίρες. Σε κάθε συναλλαγή η χρέωση σε ευρώ γίνεται αυτόματα, βάση της τρέχουσας ισοτιμίας. Σωστά;
Σωστά.
Αν όμως μετατρέψεις τα ευρώ σου σε λίρες έχεις ένα μικρό κέρδος το Σαββατοκύριακο λόγω επιπλέον προμήθειας που σου κρατάει η ρεβολουτ.
Εγώ προσωπικά όπως και μερικοί άλλοι μετατρέπω για τα τετραήμερα μου στην Πόλη τα χρήματα μου σε λίρες, βγάζω από την Ziraat κάπου 1000 λίρες σε ρευστό και τα υπόλοιπα έξοδα με χρήση κάρτας η κινητού.
Την Δευτέρα που επιστρέφω τα μετατρέπω σε ευρώ ξανά.
Εσύ μπορείς να κάνεις όπως νομίζεις καλύτερα.
Πάντα μου μένουν μερικά χρήματα σε ρευστό για την επόμενη φορά. Και πάντα κάθε φορα η Πόλη γίνετε όλο και πιο ακριβή, αλλά πιο φτηνή από Ελλάδα.
 
Last edited:

JusticeTravel

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα. Σύντομα θα πραγματοποιήσω ένα 7ημερο ταξίδι αναψυχής στην Κωνσταντινούπολη. Ο καλύτερος τρόπος (λιγότερη χασουρα) για ανταλλαγή νομίσματος ποιος είναι?
Ανταλλάσσω από εδώ ένα μικρό ποσό για πρώτα έξοδα και τα υπόλοιπα σε κάποιο ανταλλακτηριο στην Τουρκία ή φορτώνω Revolut και κάνω ανάληψη από ATM τράπεζας?
 

JusticeTravel

Member
Μηνύματα
6
Likes
1

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom