Τουρκία Συναλλαγές στην Κωνσταντινούπολη

Lino22gr

Member
Μηνύματα
39
Likes
27
Να ρωτήσω κάτι; Σήμερα μετέτρεψα ένα ποσό σε ΤΛ στην revolut. Ξέρει κάποιος, αν πάω να τραβήξω σε κάποιο ποσό από την revolut μετρητά σε κάποιο από τα ΑΤΜ της Ziraat που πολλοί έχετε προτείνει.. Θα μου τραβήξει από το υπόλοιπο των ΤΛ που ήδη έχω μέσα στην κάρτα ή θα πάει να μου τραβήξει από τυχόν υπόλοιπο € που έχω μέσα στην κάρτα; Θα πρέπει εντός της εφαρμογής να διαλέξω ίσως κάτι; Σορρυ για την ερώτηση αλλά δεν έχει χρειαστεί να τραβήξω ξανά από revolut.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Να ρωτήσω κάτι; Σήμερα μετέτρεψα ένα ποσό σε ΤΛ στην revolut. Ξέρει κάποιος, αν πάω να τραβήξω σε κάποιο ποσό από την revolut μετρητά σε κάποιο από τα ΑΤΜ της Ziraat που πολλοί έχετε προτείνει.. Θα μου τραβήξει από το υπόλοιπο των ΤΛ που ήδη έχω μέσα στην κάρτα ή θα πάει να μου τραβήξει από τυχόν υπόλοιπο € που έχω μέσα στην κάρτα; Θα πρέπει εντός της εφαρμογής να διαλέξω ίσως κάτι; Σορρυ για την ερώτηση αλλά δεν έχει χρειαστεί να τραβήξω ξανά από revolut.
Εφόσον επαρκεί το ποσό των λιρών θα τραβήξει σε λίρες, διαφορετικά σε ευρώ.
Αν σου ζητηθεί στο ΑΤΜ σε ποιο νόμισμα να γίνει η ανάληψη, εννοείται ότι θα επιλέξεις σε λίρες. Αυτό ισχύει για οποιαδήποτε κάρτα, όχι μόνο για τη Revolut
 

Iliaxtida

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο (?)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βαρκελώνη και Σκωτία
Καλησπέρα!
Πάμε σε λίγες μέρες Κωνσταντινούπολη και προσπαθώ να βρω άκρη με συνάλλαγμα κτλ.
Έχω διαβάσει τα σχετικά ποστ, αλλά επειδή πραγματικά έχω μπερδευτεί τελικά συμφέρει να έχει κάποιος μετρητά μαζί και να κάνει ανταλλαγή σε τοπικό ανταλλακτήριο συναλλάγματος εκεί; Στις πληρωμές με χρεωστική/ πιστωτική κρατείται πάντα μια σχετική προμήθεια από ότι έχω καταλάβει σωστά;
Συγγνώμη αν είναι λίγο χαζές οι ερωτήσεις, αν κάποιος δε βαριέται ας βοηθήσει :)
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Καλησπέρα!
Πάμε σε λίγες μέρες Κωνσταντινούπολη και προσπαθώ να βρω άκρη με συνάλλαγμα κτλ.
Έχω διαβάσει τα σχετικά ποστ, αλλά επειδή πραγματικά έχω μπερδευτεί τελικά συμφέρει να έχει κάποιος μετρητά μαζί και να κάνει ανταλλαγή σε τοπικό ανταλλακτήριο συναλλάγματος εκεί; Στις πληρωμές με χρεωστική/ πιστωτική κρατείται πάντα μια σχετική προμήθεια από ότι έχω καταλάβει σωστά;
Συγγνώμη αν είναι λίγο χαζές οι ερωτήσεις, αν κάποιος δε βαριέται ας βοηθήσει :)
Προσωπικά 3 φορές στην Πόλη έκανα χρήση κάρτας και εκεί έκανα λίρες στα εκατοντάδες ανταλλακτήρια σε αυτό στα 2 τελευταία βρήκα την καλύτερη τιμή (κοντά στην αιγυπτιακή αγορά) , αλλά οι σημερινές τιμές είναι άπαιχτες, καλά να περάσετε
Angun Döviz · Hobyar, Yeni Cami Cd. 4/A, 34112 Fatih/İstanbul, Turquie
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές στο παρελθόν, ο πιο συμφέρων τρόπος συναλλαγών στην Τουρκία είναι η Revolut. Οι αγορές αλλά ΚΑΙ οι αναλήψεις μετρητών γίνονται χωρίς προμήθεια με κάποιες προϋποθέσεις (όχι αγορές από λογαριασμό Revolut σε € τα ΣΚ, ανάληψη από Ziraat και όχι άλλες τράπεζες). Γενικά ακολουθώντας κάποια απλά βήματα (στο thread της Revolut υπάρχουν όλες οι λεπτομέρειες) είναι πολύ εύκολο να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο τρόπο πληρωμής.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Βλέπω πολλούς να λέτε για ανάληψη χωρίς προμήθεια από την Ziraat και μου κάνει εντύπωση. Εγώ τον Αύγουστο προσπάθησα από την τράπεζα αυτή στην Τένεδο και μου έλεγε ξεκάθαρα ότι θα μου κρατήσει προμήθεια, οπότε δεν προχώρησα σε ανάληψη. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβη.
Οπότε τις λίγες φορές που χρειάστηκε, δούλεψα το ανταλλακτηριο. Στην πλειοψηφία βέβαια συναλλαγές με revolut.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Βλέπω πολλούς να λέτε για ανάληψη χωρίς προμήθεια από την Ziraat και μου κάνει εντύπωση. Εγώ τον Αύγουστο προσπάθησα από την τράπεζα αυτή στην Τένεδο και μου έλεγε ξεκάθαρα ότι θα μου κρατήσει προμήθεια, οπότε δεν προχώρησα σε ανάληψη. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβη.
Οπότε τις λίγες φορές που χρειάστηκε, δούλεψα το ανταλλακτηριο. Στην πλειοψηφία βέβαια συναλλαγές με revolut.

αν δεις κοκκινο ΑΤΜ ZIRAAT επελεξε αναληψη μετρητων withoit commision 2 φορες εκανα τον τελευταιο μηνα σε Τουρκια αλλα και Ρουμανια απο αντιστοιχο αλλης τραπζας δεν μου κρατηθηκε κανενα ποσο επιπλεον ως προμηθεια!
 

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Καλησπέρα σας,

Πάω Κωνσταντινούπολη την επόμενη βδομάδα και ήθελα να ρωτήσω για το συνάλλαγμα.
Εκτός από την revolut που θα χρησιμοποιώ κυρίως που μου προτείνετε να κάνω συνάλλαγμα; Να βγάλω από ΑΤΜ με την revolut απευθείας λίρες ή να κρατάω ευρώ και να αλλάξω σε κάποιο εκδοτήριο; Και έχει κάποιος καμία ιδέα πόσα περίπου χρήματα να αλλάξω; Φαντάζομαι κυρίως για τις αγορές; Ή δέχονται και κάρτες απλά με μετρητά σου κάνουν καλύτερες τιμές και με τα παζάρια;
 

despoinapan

Member
Μηνύματα
72
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα, Νεα Υορκη!
Καλησπέρα! Στο μακρινό 2017 που επισκέφθηκα τελευταία φορά την Πόλη, συνάλλαγμα έκανα εκεί. Γενικά, θυμάμαι πως καλύτερη ισοτιμία έβρισκα στην Istiklal. Δε γνωρίζω πόσο μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε, όμως θεωρώ πως εκτός από λίγα χρήματα που μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα εδώ για τα πρώτα έξοδα, τα υπόλοιπα εκεί. (Δε συνηθίζω να χρησιμοποιώ κάρτα στα ταξίδια στο εξωτερικό, καθότι μου αρέσει να έχω χαρτονομίσματα της χώρας που πάω, είναι κι αυτό, για εμένα, μέρος του ταξιδιού και του καινούριου που συναντώ).
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Καλησπέρα! Στο μακρινό 2017 που επισκέφθηκα τελευταία φορά την Πόλη, συνάλλαγμα έκανα εκεί. Γενικά, θυμάμαι πως καλύτερη ισοτιμία έβρισκα στην Istiklal. Δε γνωρίζω πόσο μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε, όμως θεωρώ πως εκτός από λίγα χρήματα που μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα εδώ για τα πρώτα έξοδα, τα υπόλοιπα εκεί. (Δε συνηθίζω να χρησιμοποιώ κάρτα στα ταξίδια στο εξωτερικό, καθότι μου αρέσει να έχω χαρτονομίσματα της χώρας που πάω, είναι κι αυτό, για εμένα, μέρος του ταξιδιού και του καινούριου που συναντώ).

Προχθές ειμουν για ψώνια και βρίσκω ένα κατάστημα Ziraat και βάζω την κάρτα μου ...είχα 60€ ......ζητάω ανάληψη without commission και μου έβγαλε το ποσό που ήθελα σε κολαριστα χαρτονομίσματα...νομίζω ισοτιμία έδινε 20.22 TL την ημέρα της Κυριακής που έβγαλα δίχως το παραμικρό.

Φίλη μου που έκανε συναλλαγές με κάρτα Πειραιώς έβαλε βενζίνη και δύο τρία άλλα μικρά ψώνια ισχυρίζεται ότι δεν κράτησε προμήθεια η ελληνική τράπεζα αλλά δεν το πιστεύω!!!!
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom