Τουρκία Συναλλαγές στην Κωνσταντινούπολη

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Έγραψες σε ένα θέμα για Κωνσταντινούπολη και μίλησες για ευρω. Προφανώς αυτά τα δυο στοιχεία δεν συμβαδίζουν (διαβασε τον taver πιο πριν). Προφανώς από εκεί ξεκινάει και ο όλος προβληματισμός με τις καρτες.
Σωστός, απλά είχα στο νου μου ότι γενικά αυτή η ερώτηση παίζει πολύ στο forum.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Τι είναι η κάρτα αυτή???? Γτ την βγάλατε??? Εγώ πάω 19-10!!!!!
Για συναλλαγμα ειναι η ρεβολουτ ψαξε εδω στο φορουμ υπαρχει αντιστοιχο θεμα που τα λεμε αναλυτικα και θα σου λυθουν οι αποριες..παιζει και προμοτιον με 10ε δωρο,ειναι καλη ευκαιρια γενικα για οποιον σκεφτετε να βγαλει
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Απλά όσοι θελήσουν να βγάλουν χρήματα στην Τουρκία από ΑΤΜ, είτε με τουριστική κάρτα που δε χρεώνει όπως η ρεβολούτ, είτε με ελληνική, θέλει προσοχή γιατί τα ΑΤΜ εκεί πλέον -από φέτος το καλοκαίρι- χρεώνουν κάποια προμήθεια και τα ίδια για την χρήση.
Η μόνη τράπεζα που δεν χρεώνει ακόμα είναι η Akbank άρα προτιμήστε αυτά τα ΑΤΜ.

Επίσης, προσοχή στα ψιλά γράμματα στις επιλογές στο ΑΤΜ, γιατί έχει ενεργοποιηθεί επίσης το DCC -Dynamic Currency Conversion- με βάση το οποίο η συναλλαγή πραγματοποιείται με την ισοτιμία που ορίζει κατά το δοκούν η εκάστοτε τράπεζα στην οποία ανήκει το ατμ. Καθαρή κλεψιά, επιλέξτε η μετατροπή να γίνει από την κάρτα σας...

Κατά τα άλλα, χρησιμοποιείστε την κάρτα άφοβα στις υπόλοιπες συναλλαγές στα καταστήματα, οι τούρκοι είχαν περάσει πολύ πριν από εμάς από ΔΝΤ και το κράτος τους τους επέβαλλε και εκείνους τη χρήση καρτών για να μην παιδεύονται να παρουσιάζουν αποδείξεις πληρωμών στην εφορία και έτσι έχει γενικευτεί κάπως η χρήση..
 

Georgethym

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Τι είναι η κάρτα αυτή???? Γτ την βγάλατε??? Εγώ πάω 19-10!!!!!
Από ότι μου έχουν πει γιατί κ εγώ πρώτη φορά θα την χρησιμοποιήσω κ δεν τα ξέρω πολύ καλά ! Είναι μια κάρτα από αγγλική τράπεζα που σου κάνει τις καλύτερες δυνατές ισοτιμίες και δεν σου παίρνει προμήθεια συνάλλαγματος για τις αγορές σε χώρες με άλλα νομίσματα, επίσης νομίζω μπορείς να τραβήξεις από atm μέχρι 250 ευρώ τον μήνα χωρίς να σου παρει προμήθεια (από την άλλη τράπεζα του atm φαντάζομαι κάτι θα χρεωθείς οπότε δεν ξέρω πόσο συμφέρει εκει), ας με διορθώσει οποίος τα ξέρει καλύτερα. Κατεβάζεις την εφαρμογή revolut στο κινητό σου και την παραγγέλνεις πολύ εύκολα
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Αρχικα μπορει καποιος 200-300 να χει για ολο το ταξιδι και να μην ειναι τοσο λαρτζ οσο εσυ
Είτε πληρώσεις 200-300 ευρώ σε κάρτα ή έχεις την ισοτιμία σε Τούρκικες Λίρες σε μετρητά, το ίδιο και το αυτό.

επειδη η νοοτροπια του ελληνα καταστηματαρχη ειναι "ελα ρε συ 2ε κανει δεν εχεις ψιλα;;"
Περιττό να πω ότι τσουβαλιάζεις επιχειρήσεις με 2-3% περιθώριο κέρδους με άλλους που έχουν 20%.

η μεγαλη μας διαφορα με εξωτερικο ειναι οτι κ για 20λεπτα αν πληρωσεις με καρτα δε θα στραβωσει κανεις
Επίσης στο εξωτερικό οι προμήθειες στις κάρτες είναι αισθητά μειωμένες αλλά και πάλι το θεωρώ κοροϊδία να μπαίνει νταβατζής η τράπεζα (υπόψιν δουλεύω σε χρηματοπιστωτικό τομέα).

Τέλος για να επιστρέψω στο topic, μέχρι πέρυσι η revolut δεν χρέωνε (ή εγώ έκανα ανάληψη μικρότερα ποσά ίσως), αλλά φέτος έχω δει και σε αυτήν διάφορες χρεώσεις (μικρότερες από άλλες τράπεζες).
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Τέλος για να επιστρέψω στο topic, μέχρι πέρυσι η revolut δεν χρέωνε (ή εγώ έκανα ανάληψη μικρότερα ποσά ίσως), αλλά φέτος έχω δει και σε αυτήν διάφορες χρεώσεις (μικρότερες από άλλες τράπεζες).
Νομίζω είμαστε λίγο 0ff-topic
 

Georgethym

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Τράβηξα από ak bank σήμερα πρώτη μέρα στην πόλη μετρητά. 600 λίρες κάπου 95 ευρώ κ με χρέωσε 108 ευρώ, στην μόνη επιλογή που μου έβγαλε επέλεξα να γίνει η μετατροπή στο τοπικό νόμισμα, ανεβάζω κ φώτο νομίζω μου κράτησε προμήθεια 12%. Θα έπρεπε να επιλέξω κάτι άλλο? Μου φαίνεται πολύ μεγάλη η προμήθεια είμαι λάθος?
 

Attachments

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τράβηξα από ak bank σήμερα πρώτη μέρα στην πόλη μετρητά. 600 λίρες κάπου 95 ευρώ κ με χρέωσε 108 ευρώ, στην μόνη επιλογή που μου έβγαλε επέλεξα να γίνει η μετατροπή στο τοπικό νόμισμα, ανεβάζω κ φώτο νομίζω μου κράτησε προμήθεια 12%. Θα έπρεπε να επιλέξω κάτι άλλο? Μου φαίνεται πολύ μεγάλη η προμήθεια είμαι λάθος?
Ναι. Δεν επιλέγουμε ΠΟΤΕ να κάνει η ξένη τράπεζα τη μετατροπή, επιλέγουμε ΠΑΝΤΑ να πληρώνουμε σε τοπικό νόμισμα και να κάνει τη μετατροπή το σύστημα όπως ξέρει (MasterCard/VISA κλπ).

(Και οι Ελληνικές τράπεζες την ίδια απάτη κάνουν με τις ξένες κάρτες....)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Περιττό να πω ότι τσουβαλιάζεις επιχειρήσεις με 2-3% περιθώριο κέρδους με άλλους που έχουν 20%.
Περιττο να σου πω οτι απο την στιγμη που εχουν Pos και δεχονται καρτες δε με νοιαζει τι κερδος εχουν,αν θελαν μετρητα ας μην βαζαν pos..ας σταματησουμε με τη καραμελα με τα κερδη και ας αφησουμε το off topic εδω
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
στην μόνη επιλογή που μου έβγαλε επέλεξα να γίνει η μετατροπή στο τοπικό νόμισμα
Είναι αυτό που έγραψα παραπάνω για το DCC, φαίνεται ξεκάθαρα στην απόδειξη...
Λίγο καλύτερα που το βλέπω, το dcc μεν είναι 5.99% αλλά έχει και έξτρα commission άλλα τόσα επί του συνολικού ποσού..
Το πρώτο εξάρι το απέφευγες αν επέλεγες να μη γίνει η μετατροπή από αυτούς, ενώ την προμήθεια αν χρησιμοποιούσες ρεβολούτ και αυτό δεν ξέρω ακόμα για πόσο. Με ελληνικές κάρτες δεν την αποφεύγεις, καλύτερα με μετρητά και σε όχι κεντρικά ανταλλακτήρια..
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
οι τούρκοι είχαν περάσει πολύ πριν από εμάς από ΔΝΤ και το κράτος τους τους επέβαλλε και εκείνους τη χρήση καρτών για να μην παιδεύονται να παρουσιάζουν αποδείξεις πληρωμών στην εφορία και έτσι έχει γενικευτεί κάπως η χρήση..
Τι σχέση έχει το ΔΝΤ τώρα; Σε όλη τη δυτική Ευρώπη (πλην Γερμανίας, για ειδικούς λόγους ευαισθησίας με το privacy) οι συναλλαγές με κάρτα είναι ο κανόνας, πέρασε κι από κει το ΔΝΤ;
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Τι σχέση έχει το ΔΝΤ τώρα; Σε όλη τη δυτική Ευρώπη (πλην Γερμανίας, για ειδικούς λόγους ευαισθησίας με το privacy) οι συναλλαγές με κάρτα είναι ο κανόνας, πέρασε κι από κει το ΔΝΤ;
Το ΔΝΤ δανειοδότησε την Τουρκία το 2001. Στα πλαίσια της συμφωνίας για αποπληρωμή του χρέους ήταν η πάταξη της φοροδιαφυγής. Τότε ήταν που επέβαλε η Τουρκία τις ηλεκτρονικές συναλλαγές με κάρτα ώστε να υπάρχει άμεσα έλεγχος καθώς ζητούσε για τις υπόλοιπες συναλλαγές με μετρητά τη συγκέντρωση και προσκόμιση αποδείξεων από τον κάθε ένα στην εφορία.

Ο κόσμος -ένας κόσμος μην ξεχνάμε που δούλευε μόνο τα μετρητά, το σκόντο και το παζάρι, και με μαύρη εργασία πολύ περισσότερη από εμάς- αναγκάστηκε για την ευκολία του να συμμορφωθεί, και πολύ πριν στην Ελλάδα γίνει συνήθειο να χρησιμοποιείται η τραπεζική κάρτα για ανάληψη της σύνταξης των παππούδων από ατμ, πόσο δε για χρήση στα μαγαζιά, εκεί την ίδια εποχή έβλεπες να αγοράζουν με κάρτα ακόμα και τσίχλες από το μπακάλικο...

Σύμφωνοι, το ίδιο έβλεπες και αλλού στο εξωτερικό, δεν το περίμενες όμως η Ελλάδα να είχε μείνει τόσο πίσω στη χρήση πλαστικού χρήματος.. Και θα ήμασταν ακόμα πίσω αν δεν ερχόταν και σε εμάς το δντ να μας το επιβάλλει με τον ίδιο τρόπο...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom