Τουρκία Συναλλαγές στην Κωνσταντινούπολη

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Καλησπέρα σας,

Πάω Κωνσταντινούπολη την επόμενη βδομάδα και ήθελα να ρωτήσω για το συνάλλαγμα.
Εκτός από την revolut που θα χρησιμοποιώ κυρίως που μου προτείνετε να κάνω συνάλλαγμα; Να βγάλω από ΑΤΜ με την revolut απευθείας λίρες ή να κρατάω ευρώ και να αλλάξω σε κάποιο εκδοτήριο; Και έχει κάποιος καμία ιδέα πόσα περίπου χρήματα να αλλάξω; Φαντάζομαι κυρίως για τις αγορές; Ή δέχονται και κάρτες απλά με μετρητά σου κάνουν καλύτερες τιμές και με τα παζάρια;
Αν έχεις την revolut δεν βρίσκω λόγο να κάνεις συνάλλαγμα από εκδοτήριο. Κάνεις ανάληψη με τον τρόπο που περιγράφηκε παραπάνω και χωρίς προμήθεια.
Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το πόσα χρήματα να αλλάξεις. Θα κάνεις ένα μικρό ποσό στην αρχή και όταν σου τελειώσουν τα χρήματα θα ξανακάνεις. Αρκεί να γνωρίζεις κάποιο ΑΤΜ της ziraat που θα είναι κοντά στο μέρος που μένεις η από εκεί που θα περνάς. Στην χειρότερη θα πληρώσεις προμήθεια σε κάποιο ΑΤΜ άλλης τράπεζας. Ούτως η άλλως το πόσα χρήματα χρειάζεται κάποιος για μια ημέρα η για μια εβδομάδα στην Τουρκία είναι κάτι που δεν μπορεί να απαντηθεί απόλυτα ακόμη και αν γνωρίζεις τον άλλον.
Μετρητά γενικά είναι καλό να έχεις μαζί σου γιατί την κάρτα δεν την δέχονται παντού
 
Last edited:
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα στην ομάδα,
Χρειάζομαι και εγώ την βοήθεια σας σχετικά με την Κωνσταντινούπολη.
Γενικά στα ταξίδια μου επιλέγω και εγώ να έχω μετρήτα.
Έχω Revolut αλλά έχασα την κάρτα και έχω παραγγείλει νέα και δεν ξέρω αν θα έχει έρθει.
Και σας ρωτάω εγώ, να κάνω συνάλλαγμα από εδώ. Να κάνω εκεί; Να κρατάω και εύρω και TL. Γιατί κάποιοι μου είπαν ότι προτιμούν τα ευρώ.
Επίσης μου είπαν ότι να μην κρατάω πολλά μετρητά πάνω μου γιατι μπορεί να σε κλέψουν.

Δηλαδή ο καθένας λέει το δικό του, οπότε αν υπάρχει κάποιος που έχει πάει πρόσφατα θα ήθελα την βοήθεια του.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.422
Likes
4.405
Καλησπέρα στην ομάδα,
Χρειάζομαι και εγώ την βοήθεια σας σχετικά με την Κωνσταντινούπολη.
Γενικά στα ταξίδια μου επιλέγω και εγώ να έχω μετρήτα.
Έχω Revolut αλλά έχασα την κάρτα και έχω παραγγείλει νέα και δεν ξέρω αν θα έχει έρθει.
Και σας ρωτάω εγώ, να κάνω συνάλλαγμα από εδώ. Να κάνω εκεί; Να κρατάω και εύρω και TL. Γιατί κάποιοι μου είπαν ότι προτιμούν τα ευρώ.
Επίσης μου είπαν ότι να μην κρατάω πολλά μετρητά πάνω μου γιατι μπορεί να σε κλέψουν.

Δηλαδή ο καθένας λέει το δικό του, οπότε αν υπάρχει κάποιος που έχει πάει πρόσφατα θα ήθελα την βοήθεια του.
Ευρώ δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις.
Συνάλλαγμα θα κάνεις εκεί, σίγουρα σε συμφέρει από το να αλλάξεις στην Ελλάδα.
Ασφάλεια γενικά έχει, ότι πιθανότητα υπάρχει να σε κλέψουν στο Λονδίνο, η ίδια (και χαμηλότερη) υπάρχει στην Πόλη.
 

retzi

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Καλησπέρα στην ομάδα,
Χρειάζομαι και εγώ την βοήθεια σας σχετικά με την Κωνσταντινούπολη.
Γενικά στα ταξίδια μου επιλέγω και εγώ να έχω μετρήτα.
Έχω Revolut αλλά έχασα την κάρτα και έχω παραγγείλει νέα και δεν ξέρω αν θα έχει έρθει.
Και σας ρωτάω εγώ, να κάνω συνάλλαγμα από εδώ. Να κάνω εκεί; Να κρατάω και εύρω και TL. Γιατί κάποιοι μου είπαν ότι προτιμούν τα ευρώ.
Επίσης μου είπαν ότι να μην κρατάω πολλά μετρητά πάνω μου γιατι μπορεί να σε κλέψουν.

Δηλαδή ο καθένας λέει το δικό του, οπότε αν υπάρχει κάποιος που έχει πάει πρόσφατα θα ήθελα την βοήθεια του.
Αμα εχεις NFC στο κινητο σου μπορεις να χρησιμοποιεις απροβληματιστα την ψηφιακη καρτα της revolut οποτε μην σε αγχωνει το αν θα φτασει η καρτα ή οχι. Συνάλλαγμα θα σου προτεινα να κανεις απο εκει. Εχει παρα πολλα στην ιστικλαλ καθως και γυρω απο τις κλειστες αγορες τους με καλο συναλλαγμα(εκτος αν σου εχει φτασει η καρτα της revolut εγκαιρως οποτε θα μπορεις σε atm της ziraat να βγαζεις απευθειας μετρητα χωρις να μπλεκεις με ανταλλακτηρια). Ευρω δεν χρειαζεται να κουβαλας καθολου χαμενος θα βγεις σιγουρα. Εμεις στο μονο που πληρωσαμε με ευρω ηταν το ξενοδοχειο λογω booking. Εμεις γενικοτερα δεν ειχαμε κανενα προβλημα με κλεψιες κλπ, αρκει να εισαι προσεκτικος ειδικα οπου εχει πολυ συνωστισμο.
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Καλησπερα, νεος χρηστης revolut εκμεταλλευομενος το 25ρι μεσω vodafone.

Τυχαινει να παω τριημερο Κωνσταντινουπολη και διαβασα οτι καλυτερα να φορτισω TRY στην revolut.

Οταν παω να προσθεσω χρηματα στην εφαρμογη ομως μου βγαζει αυτο το παραθυρο και δεν με αφηνει να επιλεξω απο την συνδεδεμενη καρτα της πειραιως το ποσο που θελω.

Τι πρεπει να κανω;

Να κανω καταθεση πχ 400€ στο iban που μου βγαζει;
Και αν ναι, η πειραιως ποσο θα μου χρεώσει;
 

Attachments

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.422
Likes
4.405
Καλησπερα, νεος χρηστης revolut εκμεταλλευομενος το 25ρι μεσω vodafone.

Τυχαινει να παω τριημερο Κωνσταντινουπολη και διαβασα οτι καλυτερα να φορτισω TRY στην revolut.

Οταν παω να προσθεσω χρηματα στην εφαρμογη ομως μου βγαζει αυτο το παραθυρο και δεν με αφηνει να επιλεξω απο την συνδεδεμενη καρτα της πειραιως το ποσο που θελω.

Τι πρεπει να κανω;

Να κανω καταθεση πχ 400€ στο iban που μου βγαζει;
Και αν ναι, η πειραιως ποσο θα μου χρεώσει;
Εσύ θα βάλεις χρήματα σε ευρώ μέσω κάρτας (πρέπει να έχει εικονίδιο add money), εξάλλου το βασικό wallet σου είναι σε ευρώ. Στη συνέχεια θα κάνεις τη μετατροπή σε λίρες
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Όπως τα λέει από φίλος από πάνω. Η τράπεζα δε θα κρατήσει προμήθεια, ούτε κ η ρεβολουτ κατά τη μετατροπή.
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
καλησπέρα σε όλους,
μπορείς να κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ της Ziraat με τη ψηφιακή κάρτα της revolut από το κινητό ή απαιτείται η πλαστική αντίστοιχη κάρτα?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.311
Likes
4.845
καλησπέρα σε όλους,
μπορείς να κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ της Ziraat με τη ψηφιακή κάρτα της revolut από το κινητό ή απαιτείται η πλαστική αντίστοιχη κάρτα?
Θα χρειαστείς τη φυσική κάρτα. Δεν έχουν καν δυνατότητα ανέπαφων συναλλαγών στη συγκεκριμένη τράπεζα αν παρατήρησα καλά.

Στην εθνική πάντως που έχουν ενεργοποιημένο το NFC δεν εξυπηρετούν κάρτες αποθηκευμένες στα κινητά. Δοκιμασμένο.
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
Θα χρειαστείς τη φυσική κάρτα. Δεν έχουν καν δυνατότητα ανέπαφων συναλλαγών στη συγκεκριμένη τράπεζα αν παρατήρησα καλά.

Στην εθνική πάντως που έχουν ενεργοποιημένο το NFC δεν εξυπηρετούν κάρτες αποθηκευμένες στα κινητά. Δοκιμασμένο.
ευχαριστώ για την απάντηση. έγινε η παραγγελία για τη φυσική κάρτα.

1 ακόμα ερωτήση παρακαλώ;

Απότι κατάλαβα δε χρειάζεται να φορτίσεις την revolut με τ λίρες. Σε κάθε συναλλαγή η χρέωση σε ευρώ γίνεται αυτόματα, βάση της τρέχουσας ισοτιμίας. Σωστά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom