Ρουμανία Συναλλαγές στη Ρουμανία

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ποιες ειναι οι χρεωσεις των τραπεζων
Ρωτω γιατι τουλαχιστον της εθνικης δε νομιζω οτι ειναι και τοσο υπερβολικες.
Σε προσφατο ταξιδι στην Σοφια για αναληψη 100 ευρω ισοποσου σε λεβα, κρατησε προμηθεια 3 ευρω.
Και παραπανω ποσο να επαιρνα απο το ΑΤΜ παλι την ιδια προμηθεια θα κρατουσε.
Οποτε προσωπικα δεν υπαρχει κανενας λογος να ψαχνω εκει για ανταλλακτηριο η πολυ περισσοτερο
να εχω κανει συναλλαγμα στην Ελλαδα.
Σχεδον σε ολα τα αεροδρομια υπαρχουν ΑΤΜ που μπορει πολυ ανετα να εξυπηρετηθει καποιος.
Αν όμως βγάλεις 3 φορές από μηχάνημα θα δώσεις 3 ευρω επί 3 συνολο 9 ευρώ, οπότε πρέπει να βγάλεις ένα καλό ποσό για να πληρώσεις μια φορά προμήθεια..Από εκεί και πέρα αν σου περισεψει συναλλαγμα θα πρέπει να το ξοδέψεις ή να το ανταλλαξεις..Είναι μια λύση κ το ανταλλακτήριο, αν βγάλεις 3 φορές λεφτά 9 ευρώ δεν θα δώσεις πιστεύω...Από εκεί και πέρα υπάρχει κ η revolut την έβγαλα την κάρτα κ τώρα θα δοκιμάσω να τη χρησιμοποιήσω κ θα σου πω εντυπώσεις...
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Συναλλαγές σε νόμισμα εκτός € σε ΑΤΜ ή POS Καταστημάτων άλλων Τραπεζών εξωτερικού:
Ανάληψη μετρητών από καταθετικό λογαριασμό (ΔΙΑΣ – CIRRUS/MAESTRO- Mastercard) : 1% του ποσού ανάληψης με min €3 & max €5

Ερώτηση υπολοίπου σε ΑΤΜ με το σήμα Mastercard στο εξωτερικό: €0,14

Αλλαγή ΡΙΝ σε ΑΤΜ με το σήμα Mastercard στο εξωτερικό: €0,50

Τα παραπάνω είναι από το τιμολόγιο της Εθνικής Τράπεζας
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Με απλά λόγια μέχρι 300 ευρω είναι 3 ευρω προμήθεια και από εκεί και πέρα στα 400 είναι 4 στα 500 5 και μετά όσα παραπάνω κ να βγάλεις θα δώσεις 5....Το θέμα είναι με κάποιο τρόπο να ξέρεις πόσα λεφτά περίπου θα ξοδέψεις και να μην χρειαστεί να κάνεις 2 φορές ανάληψη από ΑΤΜ κ πληρώσεις 2 φορές τα (3-5€)..Για αυτό θα δώσω λίγο χρόνο στην revolut να δω πόσο και αν συμφέρει ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.777
Η χρηση πιστωτικης καρτας μπορει να λειτουργησει συμπληρωματικα. Αν δω οτι δεν μου φτανει η αρχικη αναληψη, πληρωνω με πιστωτικη οπου μπορω. Ποτε δεν εχω κανει αναληψη δευτερη φορα.

Γι αυτους που θεωρουν πολλα τα 3 ευρω, καπου τοσα θελει να πας και να γυρισεις με συγκοινωνια Ομονοια συν τον χαμενο χρονο.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
210
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Η χρηση πιστωτικης καρτας μπορει να λειτουργησει συμπληρωματικα. Αν δω οτι δεν μου φτανει η αρχικη αναληψη, πληρωνω με πιστωτικη οπου μπορω. Ποτε δεν εχω κανει αναληψη δευτερη φορα.

Γι αυτους που θεωρουν πολλα τα 3 ευρω, καπου τοσα θελει να πας και να γυρισεις με συγκοινωνια Ομονοια συν τον χαμενο χρονο.
Πολυ σωστο!
Ακριβως αυτο που περιγραφεις εκανα στην Σοφια.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Να πας Ομονοια δεν αξιζει καν όπως τα είπες @paefstra προτιμώ αν πρέπει να έχω λίγα λεφτά μαζί για να μεταβώ από αεροδρόμιο στο κέντρο να αλλάξω 20 στο Βενιζελος κ 4 ευρώ να μου στοιχίσει μόνο ο χρόνος που θα κερδίσω αξιζει
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τα €3 είναι πολύ λιγότερα από αυτά που θα πάρει το ανταλλακτήριο κρυμμένα μέσα στην ισοτιμία που δίνει. Δς μπορεί να κάνει αλλιώς (εκτός αν δίνει π.χ. πλαστά). Επιχείρηση είναι, και πρέπει κι αυτός μετά κάπως να αλλάξει τα ευρώ που μαζεύει σε τοπικό νόμισμα γιατί δεν έχει άπειρα λεφτά. Και πρέπει και να βγάλει και κάποιο κέρδος. Αυτός παίρνει τυπικά rates fixing +/- 2%, και στον πελάτη δίνει +/-5%.
 

Georgios1

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Οπως σου τόνισα και πριν αυτα δεν ισχύουν για τα ανταλλακτήρια στο Βουκουρέτσι και στο Brasov που πήγα και είμαι βέβαιος. Λίγα έχουν προμήθεια και η τιμή που δίνουν είναι πολύ κοντά στο interbanking rate. Τις μέρες που ήμουν εκεί το interbanking rate ήταν 1 ευρω =4,654 Lei. Αρκετα ανταλλακτηρια στο Βουκουρέτσι αλλαζαν το 1 ευρω για 4,63-4.64 και στο Brasov 4,62-4,63. Οπότε δεν ισχύουν αυτα τα γενικά που γράφεις για Ρουμανία αλλά ισχύουν για Ελλάδα. Μην τα γενικεύεις όμως...
Συνοψίζοντας δεν υπήρχε περιπτωση να πάρω καλύτερο Rate κάνοντας ανάληψη με οποιαδήποτε κάρτα από τις 4 μεγάλες (alpha, εθνική Πειραιώς, eurobank) από τα ατμ εκεί συγκριτικα με αυτά που έδιναν τα ανταλλακτήρια.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Συναλλαγές σε νόμισμα εκτός € σε ΑΤΜ ή POS Καταστημάτων άλλων Τραπεζών εξωτερικού:
Ανάληψη μετρητών από καταθετικό λογαριασμό (ΔΙΑΣ – CIRRUS/MAESTRO- Mastercard) : 1% του ποσού ανάληψης με min €3 & max €5

Ερώτηση υπολοίπου σε ΑΤΜ με το σήμα Mastercard στο εξωτερικό: €0,14

Αλλαγή ΡΙΝ σε ΑΤΜ με το σήμα Mastercard στο εξωτερικό: €0,50

Τα παραπάνω είναι από το τιμολόγιο της Εθνικής Τράπεζας
Αυτα θα χρεώσει η "Εθνική" πχ.
Η τράπεζα του εξωτερικού στην οποία θα κάνει κάποιος τη συναλλαγή δεν θα χρεώσει κι αυτή τα δικά της;;
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Αυτα θα χρεώσει η "Εθνική" πχ.
Η τράπεζα του εξωτερικού στην οποία θα κάνει κάποιος τη συναλλαγή δεν θα χρεώσει κι αυτή τα δικά της;;
Όχι, η προμήθεια της τράπεζάς σου είναι η μοναδική που επιβαρύνεσαι
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
συνεπως αναληψη απο λογαριασμο πειραιως με διπλο ποσοστο απο την εθνικη.. μαλλον δε συμφερει
επισης οταν θελουμε να πληρωνουμε στα καταστηματα με debit card η κ credit ακομα.. τι επιπλεον επιβαρυνσεις υπαρχουν;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
να απαντησω μονη μου μιας κ ρωτησα σημερα την πειραιως
για αναληψη απο ΑΤΜ 2% συν 4 ευρω για τη μετατροπη του ξενου νομισματος
για χρηση ντεμπιτ η κρεντιτ 2% επι του ποσου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom