Γενικά Συνδυασμός νησιών

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ναξο με τη νησι μπορω να την συνδιασω?θελω να αποφυγω το ναξος-πειραιας κ μετα παλι πειραιας γι αλλο προορισμο οποτε θελω ενα νησι για 3 μερες που να χει απευθειας συνδεση απο ναξο..σας ευχαριστω!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επίσης μιας και πήγες, πού προτείνεις να μείνουμε, στο Λακκί ή στην Αγία Μαρίνα, γιατί νόμισα ότι στην Αγία Μαρίνα έχει πιο πολύ κίνηση.
Αγία Μαρίνα.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Για διαμονή δεν ξέρω, γιατί έμεινα λίγες ώρες, από Πάτμο transit για να πάρω το αεροπλάνο. Αλλά μάλλον Αγ. Μαρίνα είδα να υπάρχουν πιο πολλά, και έχει ένα γνωστό ζαχαροπλαστείο (που δεν θυμάμαι το όνομά του) με την πιο must πορτοκαλόπιττα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θεωρώ ότι θα είναι κάπως αδικία να αφήσουμε από έξω τα μικρά νησιά. Για παράδειγμα το Αγαθονήσι είναι αρκετά μικρό και...
Δε μπορώ να σε καταλάβω συγγνώμη. Αρχικά λες ότι δε θέλετε ερημνονήσια με τον κίνδυνο να βαρεθείτε, να μην είναι πολύ υποτονικά, να έχει κάποια κίνηση το βράδυ κτλ, κι από την άλλη για δύο βράδια στο Αγαθονήσι με νησιώτικη ατμόσφαιρα. Δε ξέρω, σκεφτείτε το καλά πριν κλείσετε οτιδήποτε.

Η Λέρος είναι καλή περίπτωση, κλασσικό μικρομεγάλο νησί που είναι μεν εύκολο να γυρίσεις, αλλά έχει και πολλά να κάνεις, ζωή, νύχτα, αρκετή κίνηση και ομορφιές . Είναι όντως πολύ παρεξηγημένη, συμφωνώ κι εγώ σ' αυτό.

πού προτείνεις να μείνουμε, στο Λακκί ή στην Αγία Μαρίνα, γιατί νόμισα ότι στην Αγία Μαρίνα έχει πιο πολύ κίνηση.
Σε καμία περίπτωση Λακκί, Αγία Μαρίνα κατά προτίμηση ή Πλάτανο (κολλητά είναι) και σε δεύτερη επιλογή Άλιντα.

Ναξο με τη νησι μπορω να την συνδιασω?θελω να αποφυγω το ναξος-πειραιας κ μετα παλι πειραιας γι αλλο προορισμο οποτε θελω ενα νησι για 3 μερες που να χει απευθειας συνδεση απο ναξο..σας ευχαριστω!
Άπειρες επιλογές, είσαι στο κέντρο των Κυκλάδων και μπορείς να το συνδυάσεις με πολλά. Τα πρώτα που μου ρχονται στο μυαλό είναι η Δονούσα (και οι υπόλοιπες μικρές Κυκλάδες), η Αστυπάλαια και λίγο πιο μακριά η Ανάφη. ;)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ναξο με τη νησι μπορω να την συνδιασω?θελω να αποφυγω το ναξος-πειραιας κ μετα παλι πειραιας γι αλλο προορισμο οποτε θελω ενα νησι για 3 μερες που να χει απευθειας συνδεση απο ναξο..σας ευχαριστω!
Φέτος ειδικά, στην κυριολεξία με σχεδόν όλες τις Κυκλάδες (πλην ίσως κάποιων νησιών στις δυτικες), με Αστυπάλαια όσον αφορά τα Δωδεκάνησα, αλλά και με Κρήτη
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Δε μπορώ να σε καταλάβω συγγνώμη. Αρχικά λες ότι δε θέλετε ερημνονήσια με τον κίνδυνο να βαρεθείτε, να μην είναι πολύ υποτονικά, να έχει κάποια κίνηση το βράδυ κτλ, κι από την άλλη για δύο βράδια στο Αγαθονήσι με νησιώτικη ατμόσφαιρα. Δε ξέρω, σκεφτείτε το καλά πριν κλείσετε οτιδήποτε.
Ενδεχομένως να ήμουν υπερβολικός για το Αγαθονήσι (που σίγουρα δεν είναι στις προτεραιότητές μας αυτή τη στιγμή). Απλά ήθελα να τονίσω ότι σε δύο μέρες δεν είναι τόσο εύκολα να βαρεθείς, ειδικά όταν πας για πρώτη φορά.
Η Λέρος είναι καλή περίπτωση, κλασσικό μικρομεγάλο νησί που είναι μεν εύκολο να γυρίσεις, αλλά έχει και πολλά να κάνεις, ζωή, νύχτα, αρκετή κίνηση και ομορφιές . Είναι όντως πολύ παρεξηγημένη, συμφωνώ κι εγώ σ' αυτό.
Τη Λέρο την είχα στο μυαλό μου έτσι κι αλλιώς. Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι να πάμε κατευθείαν Λέρο από τη Χίο (δεν είδα και αν έχει απευθείας σύνδεση) ή να σκεφτούμε και Αρκιούς και Λειψούς; Κάτι φωτογραφίες που είδα μου άρεσαν πολύ (και από κάποια κείμενα που διάβασα). Και εκεί που τα σκεφτόμουν όλα αυτά, πέφτω στο facebook πάνω σε αυτό το κείμενο για τους Λειψούς και πραγματικά με ενθουσίασε. Βασικά είμαστε της λογικής ότι αν μας αρέσει κάποιο νησί (άσχετα αν το έχουμε γυρίσει όλο, θα θέλαμε να μείνουμε παραπάνω για να το απολαύσουμε, οπότε οι μέρες που θα μείνουμε είναι αρκετά ρευστή κατάσταση).
Σε καμία περίπτωση Λακκί, Αγία Μαρίνα κατά προτίμηση ή Πλάτανο (κολλητά είναι) και σε δεύτερη επιλογή Άλιντα.
Τόσο χάλια είναι το Λακκί; Οπότε πάμε για Αγία Μαρίνα.

Απλά στο σχεδιασμό που κάνουμε σκεφτόμαστε για αφετηρία την Χίο και μετά ανάλογα πόσο θα μείνουμε εκεί θα κατεβούμε πιο νότια.

Άσχετα με αυτό το σχεδιασμό, αν υποθέσουμε ότι πάμε για Κυκλάδες και αποκλείσουμε Σαντορίνη (για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω), Μύκονο, Μήλο, Νάξο, Σύρο (που έχουμε πάει), ποια νησιά βολεύουν για να συνδυάσουμε (όχι αποκλειστικά από Κυκλάδες);
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
κατευθείαν Λέρο από τη Χίο (δεν είδα και αν έχει απευθείας σύνδεση
Εχει με bluestar μια - δυο φορές την εβδομάδα.
ή να σκεφτούμε και Αρκιούς και Λειψούς;
Αντιτιθεται σε οσα λες περι ησυχιας.
πέφτω στο facebook πάνω σε αυτό το κείμενο για τους Λειψούς και πραγματικά με ενθουσίασε
Μαλλον ο συντακτης δεν εχει πάει στους Λειψούς, αλλιώς δε θα ξεκινούσε το αρθρο με φωτογραφια απ' τη Συμη (!). Οι υπολοιπες ωστοσο ειναι σωστες, με αρκετες απο τις ομορφιές του νησιού.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Αντιτιθεται σε οσα λες περι ησυχιας.
Καλά, τόσο πολύ ήσυχα είναι;
Μαλλον ο συντακτης δεν εχει πάει στους Λειψούς, αλλιώς δε θα ξεκινούσε το αρθρο με φωτογραφια απ' τη Συμη (!). Οι υπολοιπες ωστοσο ειναι σωστες, με αρκετες απο τις ομορφιές του νησιού.
Μήπως επειδή γράφει για Δωδεκάνησα έβαλε φωτογραφία από τη Σύμη. Όπως και να 'χει δείχνουν πολύ όμορφοι οι Λειψοί.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Καλησπέρα και πάλι. Επειδή προέκυψε ένα θέμα με τη Χίο και δεν μπορούμε να πάμε (γιατί η μισή παρέα είναι καλεσμένη σε γάμο τον Αύγουστο και θα πάνε τότε), πρέπει να αναδιοργανώσουμε τα σχέδιά μας.

Επιλογή πρώτη: Πάμε Λέρο, Κάλυμνο και από τη στιγμή που δεν θα πάμε Χίο, αυτές τις μέρες τις περνάμε σε Κάρπαθο - Κάσο (πού χρειάζονται περισσότερες μέρες Χίο ή Κάρπαθο);

Επιλογή δεύτερη: Πηγαίνουμε Κάρπαθο - Κάσο και μετά κατεβαίνουμε Κρήτη (έχουμε πάει στις πρωτεύουσες και των 4 νομών και γύρω από αυτές) και σκεφτόμαστε να μείνουμε Σητεία και Ιεράπετρα και αν γυρίσουμε στα μέρη πέριξ αυτών των πόλεων.

Επιλογή τρίτη: Πηγαίνουμε μόνο Κρήτη και εκτός από αυτές τις δύο πόλεις που ανέφερα στη δεύτερη επιλογή, πηγαίνουμε και Χερσόνησο (;) (δεν ξέρω κατά πόσο είναι επικίνδυνα με μεθυσμένους τουρίστες κλπ., γιατί αν ισχύει αυτό θα την αποφύγουμε). Και οποιοδήποτε άλλου μέρος μου προτείνετε που να το έχουμε σαν βάση και να έχει σχετική κίνηση το βράδυ.

Επιλογή τέταρτη: Συνδυάζουμε Αστυπάλαια και Αμοργό που είναι και σχετικά κοντά.

Επιλογή πέμπτη: Τήνο - Πάρο - Αντίπαρο, αλλά επειδή είναι Κυκλάδες, αν οι τιμές είναι πολύ υπερβολικές, θα το αποκλείσουμε με συνοπτικές διαδικασίες.

Τέλος πείτε και πόσο καιρό να μείνουμε σε κάθε μέρος, όχι για να δούμε και το τελευταίο βότσαλο, αλλά για να πάρουμε μια γενική εικόνα (δηλαδή ένας συνδυασμός ξεκούρασης και περιήγησης).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα και πάλι. Επειδή προέκυψε ένα θέμα με τη Χίο και δεν μπορούμε να πάμε (γιατί η μισή παρέα είναι καλεσμένη σε γάμο τον Αύγουστο και θα πάνε τότε), πρέπει να αναδιοργανώσουμε τα σχέδιά μας.

Επιλογή πρώτη: Πάμε Λέρο, Κάλυμνο και από τη στιγμή που δεν θα πάμε Χίο, αυτές τις μέρες τις περνάμε σε Κάρπαθο - Κάσο (πού χρειάζονται περισσότερες μέρες Χίο ή Κάρπαθο);

Επιλογή δεύτερη: Πηγαίνουμε Κάρπαθο - Κάσο και μετά κατεβαίνουμε Κρήτη (έχουμε πάει στις πρωτεύουσες και των 4 νομών και γύρω από αυτές) και σκεφτόμαστε να μείνουμε Σητεία και Ιεράπετρα και αν γυρίσουμε στα μέρη πέριξ αυτών των πόλεων.

Επιλογή τρίτη: Πηγαίνουμε μόνο Κρήτη και εκτός από αυτές τις δύο πόλεις που ανέφερα στη δεύτερη επιλογή, πηγαίνουμε και Χερσόνησο (;) (δεν ξέρω κατά πόσο είναι επικίνδυνα με μεθυσμένους τουρίστες κλπ., γιατί αν ισχύει αυτό θα την αποφύγουμε). Και οποιοδήποτε άλλου μέρος μου προτείνετε που να το έχουμε σαν βάση και να έχει σχετική κίνηση το βράδυ.

Επιλογή τέταρτη: Συνδυάζουμε Αστυπάλαια και Αμοργό που είναι και σχετικά κοντά.

Επιλογή πέμπτη: Τήνο - Πάρο - Αντίπαρο, αλλά επειδή είναι Κυκλάδες, αν οι τιμές είναι πολύ υπερβολικές, θα το αποκλείσουμε με συνοπτικές διαδικασίες.

Τέλος πείτε και πόσο καιρό να μείνουμε σε κάθε μέρος, όχι για να δούμε και το τελευταίο βότσαλο, αλλά για να πάρουμε μια γενική εικόνα (δηλαδή ένας συνδυασμός ξεκούρασης και περιήγησης).
Καλησπέρα. Επειδή έχουν περάσει μέρες και πολλά μηνύματα στο ενδιάμεσο, μας λες ξανά το πλάνο σου και τον αριθμό ημερών. Καταλαβαίνω ότι η Χίος ήταν ένα κομμάτι μόνο των διακοπών σου.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Έχω πάει Χίο πάνω από 15 φορές(σε διαφορετικές εποχές) κ δεν την έχω δει όλη.Μόνο τα βασικά βλέπεις αν έχεις 7-8 μέρες.Έχει πολλές δεκάδες χωριά(πολλά μεσαιωνικά)κ εξίσου πολλές παραλίες.Χώρια βυζαντινά μνημεία,εκκλησίες με ιδιαίτερη αγιογράφηση που μπαίνεις μόνο με ντόπιο που έχει κλειδιά.

Ιεράπετρα με 3-4 διανυκτερεύσεις βλέπεις κ τα πέριξ,θα έβαζα άλλες τόσες σε Αγιο Νικόλα.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Καλησπέρα. Επειδή έχουν περάσει μέρες και πολλά μηνύματα στο ενδιάμεσο, μας λες ξανά το πλάνο σου και τον αριθμό ημερών. Καταλαβαίνω ότι η Χίος ήταν ένα κομμάτι μόνο των διακοπών σου.
Καλησπέρα. Πράγματι, παράληψή μου, απλά επειδή είχε συζητηθεί πολύ δε θέλησα να τα αναφέρω ξανά. Η προοπτική ήταν για Χίο - Λέρο - Κάλυμνο. Οπότε, αφαιρώντας τη Χίο μήπως στη θέση της να βάζαμε την Κάρπαθο, οπότε να γίνει Λέρος - Κάλυμνος - Κάραπαθος. Αυτά όλα στην πρώτη επιλογή (γιατί την Κάρπαθο την έχω και στη δεύτερη επιλογή).
Έχω πάει Χίο πάνω από 15 φορές(σε διαφορετικές εποχές) κ δεν την έχω δει όλη.Μόνο τα βασικά βλέπεις αν έχεις 7-8 μέρες.Έχει πολλές δεκάδες χωριά(πολλά μεσαιωνικά)κ εξίσου πολλές παραλίες.Χώρια βυζαντινά μνημεία,εκκλησίες με ιδιαίτερη αγιογράφηση που μπαίνεις μόνο με ντόπιο που έχει κλειδιά.

Ιεράπετρα με 3-4 διανυκτερεύσεις βλέπεις κ τα πέριξ,θα έβαζα άλλες τόσες σε Αγιο Νικόλα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν εννοούσα όμως πόσες μέρες να μείνουμε Χίο, γιατί τη βγάλαμε από το πρόγραμμα αλλά τα άλλα μέρη (Λέρο, Κάρπαθο, Κάλυμνο, Σητεία, Ιεράπετρα).

Στον Άγιο Νικόλαο δεν τον συζητάμε γιατί έχουμε πάει πριν κάτι χρόνια (Ελούντα, Πλάκα, Σπιναλόγκα), οπότε λέγαμε να μείνουμε στη Σητεία. Αξίζει η Σητεία να την έχουμε σαν βάση (γιατί είδα από φωτογραφίες στην παραλία να έχει κίνηση και πολλά μαγαζιά).
Άρα 3-4 μέρες Ιεράπετρα. Όταν ήμασταν στον Άγιο Νικόλαο, πήγαμε ημερήσια εκδρομή στην Ιεράπετρα και πολύ μου άρεσε που είχε και παραλία μέσα στην πόλη. Δηλαδή μια μέρα που θα είμαστε πολύ της βαρεμάρας να μείνουμε μέσα στην Ιεράπετρα με μπάνιο, καφέ, φαγητό κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom