Συντάσσοντας την travelstorική Βίβλο…

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δύσκολο έως αδύνατο. Είναι πολλά τα χρήματα
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Οντως ειναι εμπορικα δυσκολο για τους εξης λογους (επιτρεψτε μου να μπω στην κουβεντα εστω καθυστερημενα και χωρις να εχω διαβασει ολα τα προηγουμενα).
1. Ποιος θα το αγορασει? Αυτοι που ενδιαφερονται για ταξιδιωτικους οδηγους αγοραζουν για τη χωρα ή την πολη που θελουν, δηλαδη κατι εξειδικευμενο με εμφαση στην τελευταια λεπτομερεια καθε τοπου και οχι κατι γενικο με λιγο απο ολα. Επισης λειπει η ''εμπορικη'' τεκμηριωση των συγγραφεων. Αλλο να διαβαζω κατι απο το lonely planet και αλλο απο εναν αγνωστο με ψευδωνυμο, ποιον θα εμπιστευτω απο τους 2 εστω και αν ο δευτερος αφηγειται αυτα που εζησε ενω ο πρωτος γραφει ιστοριες χωρις να εχει παει ποτε σε μια χωρα (εχουν δημοσιευθει τετοιες κατηγοριες για το lonely planet).
2. Ζουμε στην εποχη της εικονας, για να ειναι ενα εντυπο ελκυστικο πρεπει να εχει πληθωρα φωτογραφιων που να εντυπωσιαζουν περισσοτερο και απο το κειμενο. Αυτο ανεβαζει κατακορυφα το κοστος και επιπλεον οσο καλες φωτογραφιες και να εχουν τραβηξει τα μελη του φορουμ, ειναι ακαταλληλες για εκτυπωση σε βιβλιο (ας μου βρειτε τουλαχιστον εναν που τραβαει σε format Adobe Rgb που ζητανε οι τυπογραφοι).
3. Ο ανταγωνισμος σε σχεση με ξενογλωσσα ή μεταφρασμενα βιβλια ειναι συντριπτικα εναντιον του εγχειρηματος.
4. Μπλεκομε με την καλη μας εφορια (μπρρρρ) που αν δε βγει κερδος θα μας θεωρει κλεφτες (και κερδος να βγει παλι κλεφτες θα μας θεωρει):D
Για να ειμαστε ρεαλιστες, απομενει η περιπτωση του να καλυψουμε το κοστος και να αγορασουμε τα βιβλια για προσωπικους συναισθηματικους λογους και να τα δωρισουμε εκει που νομιζουμε. Νομιζω πως σε αυτη τη βαση πρεπει να το συζητησουμε.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πάντως με κόστος 25 ευρώ ανά βιβλίο πολύ θα το σκεφτόταν και για δώρο κάποιος από μας. Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι σαν εκδοτικό εγχείρημα ευρείας κυκλοφορίας δεν βλέπω να στέφεται από επιτυχία. Ίσως να επανερχόταν η κουβέντα στην αυτοέκδοση που ακουγόταν οικονομικότερη..
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λοιπόν μέσω ενός μέλους που με βοήθησε, έμαθα από εκδότη περίπου τι παίζει. Ο εκδότης για να βγάλει ένα βιβλίο διαστάσεων 17χ24, σε 320 σελίδες, θέλει κοντά στα 10,000 ευρώ για 1500 αντίτυπα. Μέσα σε αυτά είναι όλα τα έξοδα για την έκδοση, μαζί φυσικά με τη διανομή στα βιβλιοπωλεία.
Το βιβλίο θάχει τελικό κόστος 20-25 ευρώ χοντρικά.....
Συγνώμη, αλλά κάτι μου διαφεύγει από την διαίρεση. Αν δεν κάνω λάθος 10.000 ευρώ / 1500 αντίτυπα κάνει 6,66 ευρώ/αντίτυπο. Γιατί μιλάμε για 20-25 ευρώ; Αυτή θα είναι η τιμή του βιβλιοπωλείου; 250 % κέρδος; Δεν μπορεί η εμπορική τιμή να περιοριστεί στα 15 ευρώ;
Αν μπορούσαμε μέσω travelstories να διακινήσουμε 500 κομμάτια με 15 ευρώ, θα καλυπτόταν το 75% του κόστους, οπότε το υπόλοιπο 25% θα μπορούσε να καλυφθεί σχετικά άνετα από τα βιβλιοπωλεία.
Βέβαια πρόβλημα είναι και το κεφάλαιο των 10.000 ευρώ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Συγνώμη, αλλά κάτι μου διαφεύγει από την διαίρεση. Αν δεν κάνω λάθος 10.000 ευρώ / 1500 αντίτυπα κάνει 6,66 ευρώ/αντίτυπο. Γιατί μιλάμε για 20-25 ευρώ; Αυτή θα είναι η τιμή του βιβλιοπωλείου; 250 % κέρδος; Δεν μπορεί η εμπορική τιμή να περιοριστεί στα 15 ευρώ;
Αν μπορούσαμε μέσω travelstories να διακινήσουμε 500 κομμάτια με 15 ευρώ, θα καλυπτόταν το 75% του κόστους, οπότε το υπόλοιπο 25% θα μπορούσε να καλυφθεί σχετικά άνετα από τα βιβλιοπωλεία.
Βέβαια πρόβλημα είναι και το κεφάλαιο των 10.000 ευρώ.
Στη θεωρία μπορεί να φαίνεται έτσι, αλλά στην πράξη δεν είναι. Δεν πουλάς γάλα που θα φύγει έτσι κι αλλιώς. Απ' τα 1500 αντίτυπα, τα 1000 μπορεί να μείνουν στοκ. Και τα 500 δε θα φύγουν αμέσως. Βάλε και διανομείς κι ένα σωρό άλλα... Η τιμή μου φαίνεται λογική. Κι αν θυμάσαι, σε ανύποπτο χρόνο το είχα πει αλλά μάλλον (κι αυτό) είχε περάσει απαρατήρητο: Ότι, δηλαδή, είχα δηλώσει ότι θα αγοράσω 3 αντίτυπα για λογαριασμό μου, γνωρίζοντας ότι το κόστος θα ήταν 3-πλάσιο απ' αυτό που υπολόγιζαν μέχρι τότε.

Τώρα, έχοντας κατά νου τα τεχνικά δεδομένα που έδωσε ο Δευκαλίων, θα κάνω μια ερώτηση και στους δικούς μου να δω τι θα μου πουν - έτσι από περιέργεια.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ για άλλη μια φορά θα επιμείνω στην αυτοέκδοση και στο να κάνουμε κάτι για να γουστάρουμε μεταξύ μας.Στην τελική κι απ'όσους θα το δωρίσουμε ή θα το ξεφυλλίσουν διαφήμιση του φόρουμ γίνεται.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Την περίπτωση να υπάρχουν διαφημίσεις στο οπισθόφυλλο και σε κάποιες εσωτερικές σελίδες την έχουμε σκεφθεί? Θα κάλυπταν μέρος του κόστους της έκδοσης.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εδώ δεν βγάζουμε άκρη με τα εκδοτικά,μπλέξαμε τα διαφημιστικά τώρα.
Εγώ λέω να πάρουμε και κανένα κονδύλι από την Ε.Ε.

(πλακίτσα κάνω έτσι; )
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Μπορούμε να μάθουμε το τελικό κόστος μιας επαγγελματικής έκδοσης χωρίς να υπολογίζεται μελλοντικό κέρδος για τον εκδότη, χωρίς διανομή σε βιβλιοπωλεία, χωρίς στοκάρισμα κλπ;
Αν υποθέσουμε δηλαδή ότι το θέλουμε για εσωτερική διακίνηση ή μέσω ίντερνετ, πόσο θα πήγαινε;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Να τονίσω εδώ ότι το ποσό που έγραψα δεν είναι οριστικό αλλά χοντρικό, επίσης αυτό αφορά όλο το κόστος της έκδοσης, και σε κάποιες περιπτώσεις ένα ποσοστό το καλύπτει ο εκδότης (μπορεί 30% μπορεί και 50% αλλά μπορεί και καθόλου).
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Το όλο εγχείρημα θα ήταν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα όπως το πρότειναν στον Δευκαλίωνα..Σίγουρα όλοι θα θέλαμε το καλύτερο δυνατό και έστω και χοντρικά όπως ανέφερε ο boss, τα λεφτά είναι τα "νορμάλ" που απαιτούνται για μια τέτοια έκδοση- αφού περιλαμβάνει αν κατάλαβα καλά και έλεγχο και επίβλεψη και διανομή κλπ-...ωστόσο θεωρώ πως είναι αρκετά.
Το κεφάλαιο και να βρεθεί και να μπει, αν δεν καλυφθεί μετά τι γίνεται; Ποιός πληρώνει τη "νύφη";
Και καλά εγώ και ο καθένας που έχει δηλώσει πως θα πάρει, θα πάρουμε 5 ευρώ πάνω 5 κάτω, για 1-2 βιβλία εγώ θα τα έδινα.
Θεωρώ δύσκολο να καλυφθεί. Και χωρίς διαφήμιση κιόλας.
Αυτό που πρότεινε ο baba δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν εφικτό, ωστόσο ίσως έδινε μια οικονομική "ανάσα".
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom