Συντάσσοντας την travelstorική Βίβλο…

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολύ ωραία, άρα ξεκινάμε από το ότι ρωτάμε κάποιον επαγγελματία του χώρου για το εγχείρημα, και θέλουμε να μας πει τη γνώμη του τί πρέπει αυτό να περιλαμβάνει, όσον αφορά το πλήθος των ιστοριών, το αν πρέπει να έχει φωτογραφίες ή όχι και πόσες, το μέγεθος του βιβλίου, και εν συνεχεία βλέπουμε αυτό πώς μεταφράζεται σε κόστος και αν μπορούμε να το σηκώσουμε.

Ε;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μάλιστα. Συγγνώμη, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα αρχικά αλλά ούτε κι αυτά που έγραψε η Έρση εκ των υστέρων:
Εγώ έχω καταλάβει τι λες.
Θέτεις εδώ και πολλά post,θέμα προτεραιοτήτων.
Κι εγώ θέτω θέμα τρόπου λήψης αποφάσεων.


Και με τη συζήτηση φτάσαμε σε ένα κατανοητό συμπέρασμα πάνω στο οποίο μπορούμε να πατήσουμε.Είδες τι ωραία;Πολύ καλύτερα απ'το "καλή τύχη".
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλα δεν διαβαζει κανενας εκδοτης αυτο το φορουμ;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Nα τον ακούτε τον babaduma...
Δεν θα έγραφε κάτι αν δεν ήταν γνώστης.
Επίσης συμφωνώ με τα χίλια με τον babaduma ότι πιθανά κέρδη θα έπρεπε να μπούν σαν κεφάλαιο για την επόμενη έκδοση.

Επίσης επιμένω και θα επιμένω. Δεν μπαίνουμε σε μια τέτοια διαδικασία για να χρηματοδοτήσουμε ιστορίες 5-6 ατόμων. Προσωπικά θέλω να υπάρχει καθολικότερη συμμετοχή ακόμα και σε επίπεδο φωτογραφιών. Γι'αυτό και δεν θα ήθελα να υπάρξει μόνο μια έκδοση. Ώστε (σχεδόν) όλοι να έχουν τη χαρά να δουν κάποια στιγμή μια ιστορία τους τυπωμένη - ή και φωτογραφία...

Νομίζω σε πρώτη φάση πρέπει να καταλήξουμε στο τι μορφή και μετά να ρωτήσουμε το πόσο.
Εγώ επαναφέρω τη πρόταση να είναι τύπου "Ελληνικό Πανόραμα" (μπορείτε να το δείτε όλοι στα περίπτερα).
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Τι γίνεται με τα 5 βιβλία μου;; :reading:
Έχουμε πάρει τη γνώμη κανενός επαγγελματία για το πως πρέπει να κινηθούμε;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλά σε πόσα θέματα θα γράψεις το ίδιο μήνυμα;
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Ουπς, δεν είναι το ίδιο;;;
:shock:
Πάλι αυτό το ντεζαβού...

ΥΓ. Δεν είναι το ίδιο μήνυμα!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Τι γίνεται με τα 5 βιβλία μου;; :reading:
Έχουμε πάρει τη γνώμη κανενός επαγγελματία για το πως πρέπει να κινηθούμε;
Ουπς, δεν είναι το ίδιο;;;
:shock:
Πάλι αυτό το ντεζαβού...

ΥΓ. Δεν είναι το ίδιο μήνυμα!

Αλήθεια βρε φιλεναδούλα γιατί τόσο ενδιαφέρον για τα βιβλία; για εσένα μέχρι το καλοκαίρι η βιβλιογραφία σου είναι εξασφαλισμένη. Αν δεις ότι και μέχρι τότε δεν έχουμε καταλήξει ε τι να πω καλύτερα να ξεκινήσεις πλέξιμο.
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Αλήθεια βρε φιλεναδούλα γιατί τόσο ενδιαφέρον για τα βιβλία; για εσένα μέχρι το καλοκαίρι η βιβλιογραφία σου είναι εξασφαλισμένη. Αν δεις ότι και μέχρι τότε δεν έχουμε καταλήξει ε τι να πω καλύτερα να ξεκινήσεις πλέξιμο.
Τα έχω τάξει!
Έχω ξεκινήσει το προμόσιον. :haha:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Α και εγώ είδα ότι έχεις παραγγείλει 5 και νόμιζα ότι θέλεις να το διαβάσεις 5 φορές
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Λοιπόν μέσω ενός μέλους που με βοήθησε, έμαθα από εκδότη περίπου τι παίζει. Ο εκδότης για να βγάλει ένα βιβλίο διαστάσεων 17χ24, σε 320 σελίδες, θέλει κοντά στα 10,000 ευρώ για 1500 αντίτυπα. Μέσα σε αυτά είναι όλα τα έξοδα για την έκδοση, μαζί φυσικά με τη διανομή στα βιβλιοπωλεία.

Το βιβλίο θάχει τελικό κόστος 20-25 ευρώ χοντρικά. Παρότι εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι η καλύτερη περιπτωση (θα έχει σαφώς πολύ καλύτερο και επαγγελματικό αποτέλεσμα, και φυσικά θα πάει σε βιβλιοπωλεία), βλέπετε ότι τα χρήματα που απαιτούνται έιναι πολλά. Θα πρέπει δηλαδή κάποιος να δώσει αυτά τα χρήματα για να βγει το βιβλίο, και εν συνεχεία ο κόσμος να το πληρώσει 25 ευρώ το κομμάτι, και από το ποσοστό των εσόδων που θα περισσέψει από τον εκδότη, να πρέπει να καλυφθούν οι 10,000. Το βρίσκω πάρα πολύ δύσκολο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.743
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom