Συντάσσοντας την travelstorική Βίβλο…

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.237
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Λοιπόν μάλλον το θέμα κατάντησε ανέκδοτο... Αν μέχρι αύριο δεν έχει αναλάβει κάποιος ΣΟΒΑΡΑ να μαζέψει πέντε άτομα και να προχωρήσει εγώ είμαι έξω από όλα... μετά χαράς θα αγοράσω 3 αντίγραφα όπως έγραψα και εννοείτε ότι αν χρειαστεί κάποιος στο μέλλον την ιστορία μου θα την δώσω αλλά από εκεί και πέρα μακριά κι αγαπημένοι... όταν πριν 5-6 μέρες έγραφα εγώ και η ΕΡΣΗ να αναλάβει μια επιτροπή να τρέξει το θέμα μερικοί ονειρεύονταν ψηφοφορίες και λαικές συμμετοχές... το αποτέλεσμα? ακόμη περιμένουμε... αντε αρχίστε τις λαικές διαδικασίες και το 2012 ίσως καταλήξετε κάπου...
Καλά χαλάρωσε, δεν είναι εκλογή νέας βουλής, έκδοση ενός βιβλίου από forum είναι. Ούτε μας έχει κανείς το μαχαίρι στο λαιμό ούτε θα χάσουμε τίποτα εκατομμύρια αγοραστές αν δε βγει αύριο το βιβλίο, τι βιασύνη είναι αυτή και τί αφορισμοί τύπου αν δε γίνει τώρα εγώ είμαι άουτ; υπενθυμίζω ότι όλα αυτά πάνε να γίνουν εθελοντικά.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Φαντάσου να βγεί ο καθένας και να λέει "αν δεν γίνει το δικό μου εγώ δεν συμμετέχω"!

Ευτυχώς που συμφωνήσαμε όλοι να γίνει σε ένα κλίμα συναίνεσης το εγχείρημα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευτυχώς που συμφωνήσαμε όλοι να γίνει σε ένα κλίμα συναίνεσης το εγχείρημα.
Ναι, μόνο που η εικόνα αυτού του "εγχειρήματος" είναι διαφορετική μέσα στο μυαλό του καθενός. Και καμμιά σοβαρή κουβέντα δεν μπορεί να γίνει εάν δεν καθορισθούν πρώτα κάποιοι συγκεκριμένοι τεχνικοί όροι και προδιαγραφές. Η επιλογή των ιστοριών είναι το τελευταίο που θα γίνει, όχι το πρώτο.

Αλήθεια, έχει ψάξει κανείς, πόσες σελίδες Α4 με 10άρια fonts είναι κάθε ιστορία (ή έστω, ο μέσος όρος τους), πόσες σελίδες φωτογραφίες περιλαμβάνονται (πάλι μέσος όρος), κλπ. κλπ. ? Απ' όσους έχουν "ανακατευθεί" μέχρι τώρα, νομίζω ελάχιστοι είναι συγγραφείς (που ξέρουν και καλύτερα για το μέγεθος των δικών τους ιστοριών αλλά και φωτογραφιών).

Και κάτι ακόμη: Μη διανοηθείτε να μην το κάνετε εξ ολοκλήρου έγχρωμο με ικανή υποστήριξη φωτογραφιών. Δεν εκδίδεται Σαίξπηρ, ταξιδιωτικές ιστορίες εκδίδονται. Εκτός αν δεν μας ενδιαφέρει η επιτυχία του "εγχειρήματος".
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ρε baba,δείχνεις να έχεις γνώση του αντικειμένου.Γιατί δεν λες λοιπόν αυτά που γνωρίζεις στο αντίστοιχο θέμα να βοηθήσεις να λυθεί το κουβάρι;

Προφανώς και πρέπει πρώτα να βρούμε πόσο κοστίζει και τι χρειάζεται από υλικοτεχνικής άποψης το "εγχείρημα" το οποίο θεωρώ δεδομένο πως όλοι μας θέλουμε να είναι όσο το δυνατόν επιτυχημένο.Δεν κατέχουμε τη γνώση όμως για να τοποθετηθούμε όλοι σ'αυτό το θέμα.

Όλα είναι αλληλένδετα,πόσες σελίδες θα έχει,πόσες ιστορίες χωράει,πόσο κοστίζει,πόσα αντίτυπα θα προπαραγγελθούν,τι έκπτωση μπορούμε να πετύχουμε,αν θα απευθυνθούμε σε εκδοτικό οίκο κλπ κλπ κλπ.

Γιατί τέτοια απογοήτευση,δεν καταλαβαίνω.Μια εβδομάδα "τρέχει" η κουβέντα.Δεν μας κυνηγάει κανείς όπως σωστά είπε κι ο Def.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κατι το οποιο δεν χρειαζομαστε κανενος ειδους συμβουλη ειναι η αυτονοητη γνωση οτι οσα περισσοτερα δεκαεξασελιδα τοσο περισσοτερο ανεβαινει το κοστος.
Αρα ειτε εκ προοιμιου αποφασιζουμε οτι το μεγεθος του βιβλιου θα ειναι 10 η 15 δεκαεξασελιδα (λεω τυχαιο αριθμο) και ψαχνουμε να βρουμε 10-15 ιστοριες που ταιριαζουν απο αποψη μεγεθους σε αυτον τον αριθμο δεκαεξασελιδων, ειτε διαλεγουμε αυτες που μας αρεσουν και προχωραμε σε οσα δεκαεξασελιδα χρειαστουν με αυξηση της τιμης του βιβλιου.
Αυτη ειναι μια αποφαση η οποια πρεπει να ληφθει εκ των προτερων για να μπορεσει η οποια επιτροπη να διαλεξει ιστοριες. Αλλιως μπορει να της βγουν τα ματια στο διαβασμα και μετα να εχει γινει μια τρυπα στο νερο.
Λεπτομερεια: Δεν χρειαζονται ολα τα δεκαεξασελιδα να ειναι εγχρωμα. Μπορει να ειναι τα μισα και να "ανακατευθουν" στη σελιδοποιηση.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Προφανώς και πρέπει πρώτα να βρούμε πόσο κοστίζει....
Όχι. Αυτό που πρέπει πρώτα να βρούμε είναι: Τι θέλουμε. Κι επειδή ίσως είναι δύσκολο για τον καθένα να το εκφράσει με λόγια, θα μπορούσε να το πει με παράδειγμα, όπως π.χ. ο Hydronetta που είπε ότι έχει στο μυαλό του κάτι σαν το "Ελληνικό Πανόραμα".

Κι αφού καταλήξουμε στο τι θέλουμε, θα προχωρήσουμε στο πώς μπορούμε να το έχουμε. Εκεί μπαίνει το θέμα των προδιαγραφών. Δεν τυπώνονται όλες οι έγχρωμες φωτογραφίες σε όλα τα χαρτιά, απαιτείται ένα ελάχιστο βάρος. Από τις .jpeg του φόρουμ το 90% (για να μην πω και παραπάνω) είναι άχρηστες. Απλά, στην εκτύπωση (ακόμη και στο 120άρι χαρτί) βγαίνουν χάλια. Πόσοι έχουν φωτογραφίες σε αρχεία .tιf ή (έστω) σε υψηλή ανάλυση .jpeg ? Το πλήθος των φωτογραφιών επηρεάζει το τελικό κόστος μόνο στο κομμάτι που αφορά το πλήθος των σελίδων. Τις εποχές που ξέρατε για τις τετραχρωμίες ξεχάστε τις. Τώρα τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Και το πόσα κομμάτια, πάλι μόνο σε σχέση με το χαρτί επηρεάζει. Δηλαδή λίγο.

Θα μπορούσα να πω κι άλλα, αλλά νομίζω ότι καταλάβατε ότι όποιοι ασχοληθούν θα πρέπει να ξέρουν καλά το αντικείμενο.

Τώρα, όσον αφορά εμένα: Το έχω γράψει και στην αρχή, αλλά πέρασε στα ψιλά. Ναι, ξέρω αρκετά πράγματα, κάποια μέλη του φόρουμ έχουν δει δείγματα δουλειάς, μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω αλλά - δυστυχώς - για λόγους υπεράνω της θέλησής μου, δεν έχω τον χρόνο να το κάνω.

Αυτό, λοιπόν, που θα πρέπει να γίνει είναι η ανάθεση της δουλειάς σε ανθρώπους σχετικούς με το αντικείμενο και όχι δημοκρατικά εκλεγμένους εθελοντές. Έστω και με πληρωμή. Αν θέλουμε επαγγελματικές δουλειές. Ερασιτεχνικές μπορεί κι ο καθένας από μόνος του.

Καλή επιτυχία.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Λεπτομερεια: Δεν χρειαζονται ολα τα δεκαεξασελιδα να ειναι εγχρωμα. Μπορει να ειναι τα μισα και να "ανακατευθουν" στη σελιδοποιηση.
Μέγα λάθος. Διάβασε και το παραπάνω σχόλιό μου. Δεν μπορείς να έχεις 2 ποιότητες χαρτιού. Αυτά γινόταν τη δεκαετία του '80, άντε του '90. Άσε που αν γίνει κάτι τέτοιο είναι πιθανό να έχεις και προβλήματα βιβλιοδεσίας.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Προφανως και θα εχεις ενα ειδος χαρτιου: Δυο ειδη εκτυπωσεων θα εχεις.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αυτό, λοιπόν, που θα πρέπει να γίνει είναι η ανάθεση της δουλειάς σε ανθρώπους σχετικούς με το αντικείμενο και όχι δημοκρατικά εκλεγμένους εθελοντές. Έστω και με πληρωμή. Αν θέλουμε επαγγελματικές δουλειές. Ερασιτεχνικές μπορεί κι ο καθένας από μόνος του.
Ποιός διαφώνησε σε αυτό;Είπε κανείς ότι θα πιάσει να το επιμεληθεί ή να το τυπώσει καμιά ομάδα εθελοντών;

Την ομάδα την θέλουμε για το ξεσκαρτάρισμα των ιστοριών,κι ύστερα όλοι να αποφασίσουμε ποιές ιστορίες -από αυτές που θα προτείνει η ομάδα- θέλουμε μέσα και πως περίπου θέλουμε να είναι το βιβλίο.Που βρίσκεις το παράλογο σε αυτό;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Προφανως και θα εχεις ενα ειδος χαρτιου: Δυο ειδη εκτυπωσεων θα εχεις.
Και πόσο νομίζεις ότι μεταβάλλει αυτό το συνολικό κόστος?

Το ξαναλέω: Αυτό που επηρεάζει το κόστος δεν είναι η ύπαρξη ή μη τετραχρωμίας αλλά η ποιότητα του χαρτιού. Και σε φτηνιάρικο χαρτί (π.χ. 80gr. έγχρωμη φωτογραφία απλά δεν τυπώνεται).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ποιός διαφώνησε σε αυτό;Είπε κανείς ότι θα πιάσει να το επιμεληθεί ή να το τυπώσει καμιά ομάδα εθελοντών;

Την ομάδα την θέλουμε για το ξεσκαρτάρισμα των ιστοριών,κι ύστερα όλοι να αποφασίσουμε ποιές ιστορίες -από αυτές που θα προτείνει η ομάδα- θέλουμε μέσα και πως περίπου θέλουμε να είναι το βιβλίο.Που βρίσκεις το παράλογο σε αυτό;
ΟΚ, με την ευχή μου. Θα προλάβω να γράψω και τις δικές μου ιστορίες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.941
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom