Συντάσσοντας την travelstorική Βίβλο…

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Θα ήθελα στο σημείο αυτό να ρωτήσω στο φόρουμ μήπως κάποιο από τα μέλη μας ξέρει (και νομίζω υπάρχουν 1-2) ποια είναι η διαφορά του να πάμε με αυτοέκδοση όπως λέμε μέχρι τώρα, με το να πάμε σε κανονική έκδοση, με εκδοτικό οίκο κλπ, ώστε το βιβλίο να διανεμηθεί ΚΑΙ σε βιβλιοπωλεία. Αλλιώς κάνουμε μια τρύπα στο νερό, φτιάχνουμε κάτι για τους εαυτούς μας αναμνηστικό, και για τους 10 ανθρώπους που θα το μάθουν εκτός travelstories. Νομίζω αξίζει τον κόπο να μάθουμε τί ακριβώς απαιτείται για μια κανονική έκδοση που θα φτάσει σε πολύ περισσότερο κόσμο.

Νομίζω ότι καλό θα ήταν, κάποιος που πραγματικά γνωρίζει το αντικείμενο, να μας πει και τί είναι απαραίτητο λογιστικά και φορολογικά για κάθε μία από αυτές τις περιπτώσεις, έτσι ώστε να αποφευχθούν πιθανά μελλοντικά προβλήματα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αγαπητέ Def σέβομαι την επιθυμία σου να βγούμε στο βιβλιοπωλείο και το εύχομαι ολόψυχα αν μπορούμε να το επιχειρήσουμε.Αλλά δεν νομίζω ότι το να αυτοεκδοθούμε και να το πάρουμε μεταξύ μας και κάποιοι παραέξω ή όσοι εγγραφούν μελλοντικά στο φόρουμ είναι δίκαιο να χαρακτηρίζεται σαν "τρύπα στο νερό".Το λέω με κάθε καλή διάθεση,μην παρεξηγηθώ.
Εντάξει τώρα που το ξαναδιάβασα έχεις δίκιο, δεν φαίντεαι ωραίο έτσι που τόγραψα, αλλά δεν είχα τέτοια πρόθεση, εννοούσα απλά ότι θα το μοιραστούν μόνο όσοι ήδη το ξέρουν και όσοι -πιθανότατα- ήδη έχουν διαβάσει τις ιστορίες που θα δημοσιευθούν. Το διορθώνω για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις ;)
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
ποια είναι η διαφορά του να πάμε με αυτοέκδοση όπως λέμε μέχρι τώρα, με το να πάμε σε κανονική έκδοση, με εκδοτικό οίκο κλπ, ώστε το βιβλίο να διανεμηθεί ΚΑΙ σε βιβλιοπωλεία.
απλά να διευκρινιστεί ότι είναι πολλές μα πολλές οι διαφορές από το να πάμε σε εκδοτικό οίκο (αν και εφ'όσον βρεθεί, τι ποσοστά θα κλείσουμε, και πολλάααα άλλαααα) με την αυτοέκδοση.

Πάντως, και στην περίπτωση της αυτοέκδοσης, μπορεί κανονικά να γίνει διανομή αργότερα το βιβλίο. Απλά, φυσικά, χρεώνεται παραπάνω στην τελική τιμή.

Απλά καλύτερα, για να μη "χαθούμε", για το κόστος και τα περί έκδοσης, να μιλάμε στο συγκεκριμένο sub-forum, και όχι εδώ έτσι γενικά και αόριστα (εννοώ εκεί, να μιλάμε με τιμές κτλ)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Kι εγώ συμφωνώ με τα γραφόμενα του traveller συν τις προσθήκες της Ερσης.
Θέλω τις καλύτερες ιστορίες - συμφωνα με τα κριτήρια που θα βάλει η επιτροπή κρίσης.
Κατανοώ πως αν επιλέγαμε το μοντέλο 1 συγγραφέας - 1 ιστορία - ισως ειχαμε μεγαλύτερη κυκλοφοριακή επιτυχία, αλλά κατα τη γνώμη μου θα "εριχνε" την ποιοτητα του βιβλίου.
Προβλέπεται πολλή και σκληρή δουλειά μέχρι την έκδοση.
(Οταν μιλάμε για 700 ιστορίες, της ....εκδιδόμενης θα γίνει)
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Δυσκολο το εγχειρημα γιατι εμπλεκονται πολλοι και αν περιμενεις να συμφωνησουν
oλοι καπου χαθηκες.
Γι αυτό και δεν είναι ειμαι υπερ και τοσο των δημοκρατικων διαδικασιων(ψηφοφοριες κλπ) αλλα της μιας επιτροπης που θα αποφασισει για το ποιες θα είναι οι 15-20 ιστοριες που τελικα θα επιλεγουν.
Πωντως θα συμφωνησω με τον defkalion περι κανονικης εκδοσης(εαν είναι εφικτο) που θα υπαρχει η δυνατοτητα να διανεμηθει και από βιβλιοπωλεια.
Αλλιως αν η εκδοση περιοριστει για τα μελη τοτε τα πραγματα πιστευω είναι πολύ πιο ευκολα αρκει να γνωριζεις το ακριβες κοστος ,να εκληλωσουν το ενδιαφερον τα μελη για το ποσα αντιτυπα θα χρειαστουν και να γινει προεισπραξη του ποσου που αντιστοιχει σε καθε ενδιαφερομενο.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
+1 και από εμένα για εκδοτικό οίκο...
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Αντε να βρουμε ποιος θα μας εκδιδει....:haha:

Ακριβώς, ΕΡΣΗ, δεν είναι τυχαίο.Ο εκδοτικός οίκος, αν βρεθεί, έχει πολλά θετικά,
Από την προβολή του βιβλίου, τη διακίνιση και κυρίως ότι έχει να κάνει με εφορία ΦΠΑ κ.λ.π.
Και στην περίπτωση της αυτοέκδοσης, μπορεί να διακινιθεί το βιβλίο αλλά συνήθως τα πρακτορεία ή αδιαφορούν η και το "θάβουν".Και επιπλέον, ποιός θα κόβει τιμολόγια, αποδείξεις και στο όνομα τίνος? Υπάρχει ο κίνδυνος κάποιος-κάποιοι να μπλέξουν.
Αυτή τη δουλειά κάνει ο εκδότης, ΕΡΣΗ, που στη καθομιλουμένη λέγεται αλλιώς!!!:rolleyes:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Θα έχει τελειώσει ΤΟ νησί μέχρι να το πάρουμε απόφαση και σιγά που δεν θα είναι μέσα!
Πολύ φοβάμαι ότι όχι μόνο "ΤΟ νησί" θα έχει τελειώσει, αλλά και η "Ερυθραία" κι ακόμη κι εκείνη η ξεχασμένη "Μαλαισία". Έχουν γραφεί πολλά από πολλούς στα διάφορα θέματα που έχουν ανοίξει για τη "Βίβλο" (δε θα κάνω χαρακτηρισμούς γιατί θα παρεξηγηθούν ορισμένοι - άλλωστε το θέμα μας δεν είναι αυτό) αλλά έχω την αίσθηση ότι ούτε το 1/10 εξ όσων ασχολούνται έχει ιδέα για τι πράγμα μιλάμε. Μακάρι να κάνω λάθος και μακάρι όταν κάποια στιγμή καταλήξουν κάπου να μην εισπράξουν απ' τους ενδιαφερόμενους την απάντηση του γνωστού ανέκδοτου με τον γρύλο...

Παρατήρηση: Στο άλλο θέμα που μαζεύονται υπογραφές ... εεε, συγγνώμη, παραγγελίες ήθελα να πω, δήλωσα για 3 αντίτυπα γνωρίζοντας ότι το τελικό κόστος που θα κληθώ να πληρώσω θα είναι τριπλάσιο απ' αυτό που αναφέρθηκε στην αρχή.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Λοιπόν μάλλον το θέμα κατάντησε ανέκδοτο... Αν μέχρι αύριο δεν έχει αναλάβει κάποιος ΣΟΒΑΡΑ να μαζέψει πέντε άτομα και να προχωρήσει εγώ είμαι έξω από όλα... μετά χαράς θα αγοράσω 3 αντίγραφα όπως έγραψα και εννοείτε ότι αν χρειαστεί κάποιος στο μέλλον την ιστορία μου θα την δώσω αλλά από εκεί και πέρα μακριά κι αγαπημένοι... όταν πριν 5-6 μέρες έγραφα εγώ και η ΕΡΣΗ να αναλάβει μια επιτροπή να τρέξει το θέμα μερικοί ονειρεύονταν ψηφοφορίες και λαικές συμμετοχές... το αποτέλεσμα? ακόμη περιμένουμε... αντε αρχίστε τις λαικές διαδικασίες και το 2012 ίσως καταλήξετε κάπου...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Λοιπόν μάλλον το θέμα κατάντησε ανέκδοτο... Αν μέχρι αύριο δεν έχει αναλάβει κάποιος ΣΟΒΑΡΑ να μαζέψει πέντε άτομα και να προχωρήσει εγώ είμαι έξω από όλα... μετά χαράς θα αγοράσω 3 αντίγραφα όπως έγραψα και εννοείτε ότι αν χρειαστεί κάποιος στο μέλλον την ιστορία μου θα την δώσω αλλά από εκεί και πέρα μακριά κι αγαπημένοι... όταν πριν 5-6 μέρες έγραφα εγώ και η ΕΡΣΗ να αναλάβει μια επιτροπή να τρέξει το θέμα μερικοί ονειρεύονταν ψηφοφορίες και λαικές συμμετοχές... το αποτέλεσμα? ακόμη περιμένουμε... αντε αρχίστε τις λαικές διαδικασίες και το 2012 ίσως καταλήξετε κάπου...
Κάτσε ρε σύ! Γιατί το χαλάς τώρα? Να μην προλάβω κι εγώ, δηλαδή, να βάλω μιαν ιστοριούλα μέσα? :haha:

Από την άλλη, πιο γρήγορα βλέπω "ΤΟ Νησί" (το δικό μας, ντε) στις προθήκες, με αυτόνομη κάθοδο σαν ανεξάρτητο-μεμονωμένο, παρά τη "Βίβλο"...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Traveller;254973. αντε αρχίστε τις λαικές διαδικασίες και το 2012 ίσως καταλήξετε κάπου...[/quote said:
Μα το 2012 θα καταστραφει ο κοσμος! Το ειπαν και οι Μαγιας!:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.151
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom