Συντάσσοντας την travelstorική Βίβλο…

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πρωτον δε δεχομαι επ' ουδενι καμια κουβεντα περι "αδικιας". Απο που και ως που αδικειται κανεις, εφοσον δε δημοσιευθει καποια ιστορια του; Απο που απορεει η οποιαδηποτε υποχρεωση να δημοσιευθει με εξοδα ολων μας η ιστορια του ενος η του αλλου μελους; Ειμαστε τουλαχιστον 500 μελη που κατι εχουμε γραψει. Λογικα οι περισσοτεροι δε θα δουν την ιστορια τους να δημοσιευεται. Ας μην αρχισουμε τετοιες κουβεντεες γιατι προβλεπω να εχουμε 485 μελη "αδικημενα".
Δευτερον θεωρω οτι ως πρωτη προσπαθεια πρεπει να δωσουμε την καλυτερη δυνατη εικονα μας. Και αν αυτη αντιπροσωπευεται με δυο ιστοριες ενος συγγραφεα εμενα τουλαχιστον δε θα με χαλαγε καθολου. Δεν ειπα να ειναι ολο το βιβλιο με ιστοριες ενος, δυο η τριων ατομων, αλλα δεν θεωρω καπως απολυτο το μια ιστορια ανα συγγραφεα η ανα προορισμο.
Αλλα ας μην αναλωθουμε απο τωρα σε αυτην την κουβεντα, ειναι πολυ προοιμο.
Και επιπλεον: δε θεωρω οτι εχουμε δεκαδες καλους συγγραφεις. Αν βρουμε καμια δεκαπενταρια των οποιων οι ιστοριες να μπορουν να δημοσιευθουν με αυστηρα κριτηρια, τυχεροι θα ειμαστε.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ερση για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις και παρερμηνείες να ξεκαθαρίσω το εξής:
Και εγώ ενδεχομένως να ήθελα να δω στο βιβλίο δημοσιευμένες τις πλέον αγαπημένες μου ιστορίες, κάποιες εκ των οποίων να είσαι σίγουρη ανήκουν σε συγκεκριμένα άτομα. Και όπως οι περισσότεροι θα δυσκολευτώ στην τελική επιλογή.
Λόγω όμως του περιορισμενού αριθμού θεωρώ ότι μπορούμε να βρουμε 15 εξαιρετικές ιστορίες από 15 διαφορετικά μέλη. Θα ήταν κρίμα να το πω λαικα δυο-τρία μέλη να εκπροσωπηθούν με παραπάνω από μια ιστορία και να μείνουν απέξω εξίσου (ή σχεδόν εξίσου) καλές ιστορίες από άλλα μέλη.
Θέμα αδικίας κυριολεκτικά δεν τίθεται, καθώς όλοι μας θα ψηφίσουμε σύμφωνα με τους όρους που θα ορίσουν οι υπεύθυνοι και τους οποίους θα αποδεχθούμε συμμετέχοντας στην όλη διαδικασία.
Για αυτό έβαλα την λέξη σε εισαγωγικά.
Όσον αφορά τα 485΄"αδικημένα" μέλη που αναφέρεις νομίζω ότι τα περισσότερα από αυτά (συμπεριλαμβάνω και τον ευατό μου για να μην παρεξηγηθώ) είναι συνειδητοποιημένα και γνωρίζουν ότι οι ιστορίες τους δεν έχουν την ποιότητα ή το ύφος για να μπουν σε ένα βιβλίο που μάλλον θα έχει λογοτεχνικό χαρακτήρα.
Και επαναλαμβάνω ότι αυτά τα λέω αν και στα 2 1/2 χρόνια που είμαι μέλος του φόρουμ έχω ξεχωρίσει τις ιστορίες συγκεκριμένων μελών- συγγραφέων που λατρεύω και τις ξαναδιαβάζω ευχάριστα.
Αυτά και συγγνώμη όσους κούρασα.

Εdit: Όταν κάνω λόγο για δεκάδες δεν μιλάω για καμιά 30 άτομα, αλλά 15-20 νομίζω ότι έχουμε.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ας συνεχισουμε αυτην την κουβεντα οταν θα υπαρχει short list. Τωρα ειναι πολυ πρωιμη. Ας μαζεψουμε τις τριαντα σαραντα καλες ιστοριες και βλεπουμε.
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Μαλλον χρειαζεται μια ομαδα ανθρωπων που θα ασχοληθει με το ξεσκαρταρισμα των ιστοριων χωριζοντας τις (μεταξυ τους) χρονικα μαλλον προτου μπουν σε ψηφοφορια. Τα μειονεκτηματα αυτης της πρακτικης ισως ειναι πως τα κριτηρια της επιτροπης θα ειναι ενδεχομενως διαφορετικα απο τα δικα μου, ας πουμε, γουστα και πως χρειαζονται πολλες "εργατοωρες" απο τους συμμετεχοντες στην επιτροπη αυτη. Αλλιως, ανοιγουμε ενα καινουριο θεμα και ψηφιζουμε τις δικες μας 15-20-30 αγαπημενες και απο αυτες επιλεγονται οσες μπορουν να περιληφθουν στην εκδοση.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Eπιγραμματικά κι εγώ...

1. Υποθέτω ότι όλοι όσοι δημοσίευσαν μια ιστορία τους εδώ μέσα δεν θα είχαν αντίρρηση να τυπωθεί σε ένα βιβλίο πόσο μάλιστα όταν τα όποια έσοδα του βιβλίου θα πήγαιναν για φιλανθρωπικούς σκοπούς... αν υπάρχει καποιος περίεργος που δεν θα δεχθεί μπορεί να το δηλώσει από την αρχή...

2. Για μένα όλες μα όλες οι ιστορίες χρειάζονται ρετουσάρισμα... αυτό υποθέτω, εκτός από τον έξτρα χρόνο του συγγραφέα, χρειάζεται και βοήθεια από διορθωτή... κρατούμενο ένα λοιπόν ψάχνουμε για διορθωτή...

3. Εγώ δεν θα συμφωνήσω με τους πολλούς και θα πω ότι οι περισσότερες ιστορίες δεν είναι δημοσιεύσιμες... για ένα φόρουμ είναι μια χαρά αλλά για να τις τυπώσεις και να τις παρουσιάσεις θα μου επιτρέψετε να έχω σοβαρές αμφιβολίες... μονόδρομος για μένα είναι να υπάρξει μια επιτροπή 3-4 ατόμων που θα κάνει ένα γενναίο ξεσκαρτάρισμα... αυτά με τις συνεχείς ψηφοφορίες μου φαίνονται και ανεφάρμοστα και υπερβολικά... το πολύ πολύ να καταλήξουμε σε 30 ιστορίες και να ψηφίσουμε να κόψουμε π.χ τις 10...

4. Και λογικό και δίκαιο και αντιπροσωπευτικό είναι να υπάρχει μια ιστορία από κάθε συγγραφέα και κάθε προορισμό...

5. Για να μην το πολυψυρίζουμε λοιπόν... ορίζονται 3-4 άτομα που τρέχουν τα διαδικαστικά και άλλα 3-4 που αναλαμβάνουν το ξεσκαρτάρισμα... όσοι θέλουν να βοηθήσουν και το βλέπουν ζεστά ας το δηλώσουν και ας αρχίσει η δουλειά...
Να μαζευόμαστε λοιπόν όσοι μπορούμε !
Είμαι στη διάθεσή σας, να προχωρήσουμε επιτέλους το πρώτο βιβλίο μας, αν προκρίνουμε αυτόν τον τρόπο και δεν αποφασίσουμε απευθείας ψηφοφορία !
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπορώ να μάθω πως καταλήξαμε εκεί;
Επειδή συμφώνησε ο Traveller με την Έρση και τον dik-7 ήμαστε όλοι ΟΚ;

Πιθανόν να έχει δίκιο ο Traveller αλλά επειδή το φόρουμ το διαχειρίζονται άλλοι προτιμώ από αυτούς μια τελική απόφαση αν θα πάμε έτσι ή σε ψηφοφορία του τρόπου επιλογής.Δεν βρίσκω που είναι το κακό σε μια συλλογική απόφαση.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ο Traveller ειπε την αποψη του.
Εγω συμφωνω σε γενικες γραμμες, εκτος απο το θεμα ενας συγγραφεας -ενας προορισμος, αλλα θεωρω οτι ουτως η αλλως ειναι πολυ προοιμο να συζητηθει τωρα.
Ποιες ειναι οι αλλες αποψεις προς συζητηση;
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μπορώ να μάθω πως καταλήξαμε εκεί;
Επειδή συμφώνησε ο Traveller με την Έρση και τον dik-7 ήμαστε όλοι ΟΚ;

Πιθανόν να έχει δίκιο ο Traveller αλλά επειδή το φόρουμ το διαχειρίζονται άλλοι προτιμώ από αυτούς μια τελική απόφαση αν θα πάμε έτσι ή σε ψηφοφορία του τρόπου επιλογής.Δεν βρίσκω που είναι το κακό σε μια συλλογική απόφαση.
Mάλλον παρεξήγησες...Προσωπικά ήμουν σαφής, συμμετέχω στην ομάδα αν αποφασίσουμε να κάνουμε ξεσκαρτάρισμα !
Πειράζει λες, να δούμε πόσοι μπορούμε να ασχοληθούμε σ΄αυτό ? (άσχετα με το ποιά απόφαση θα ληφθεί)

Επίσης θα προτιμούσα ένα βιβλίο μόνο με τις ιστορίες του 2008, αλλά η πλειοψηφία διαφωνεί, οπότε συντάσσομαι...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όχι,δεν είπα ότι πειράζει,είπα ότι φάνηκε σαν τετελεσμένο.

Νομίζω ότι έχει εκφραστεί επίσης και η άποψη του να προτείνει κάθε χρήστης Χ ιστορίες προς ψήφιση ή ο κάθε συγγραφέας που ενδιαφέρεται να συμμετέχει Χ ιστορίες προς ψήφιση (με αυτό τον τρόπο ξεπερνιέται και το ζήτημα του ποιός συγγραφέας ενδιαφέρεται ή δίνει την άδεια του) ή να αποφασίσει η διαχείριση τον τρόπο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Θα ήθελα στο σημείο αυτό να ρωτήσω στο φόρουμ μήπως κάποιο από τα μέλη μας ξέρει (και νομίζω υπάρχουν 1-2) ποια είναι η διαφορά του να πάμε με αυτοέκδοση όπως λέμε μέχρι τώρα, με το να πάμε σε κανονική έκδοση, με εκδοτικό οίκο κλπ, ώστε το βιβλίο να διανεμηθεί ΚΑΙ σε βιβλιοπωλεία. Αλλιώς περιορίζεται το πράγμα εντός φόρουμ μόνο, φτιάχνουμε κάτι για τους εαυτούς μας αναμνηστικό, και για τους 10 ανθρώπους που θα το μάθουν εκτός travelstories. Νομίζω αξίζει τον κόπο να μάθουμε τί ακριβώς απαιτείται για μια κανονική έκδοση που θα φτάσει σε πολύ περισσότερο κόσμο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οσον αφορα τους συγγραφεις αυτο ενεχει τον κινδυνο καποιος ο οποιος δεν κρινει οτι η ιστορια του αξιζει την δημοσιευσει να μην την προτεινει, αλλα η ιστορια να ειναι καλη και να μην βρεθει να παιζει. Επισης πολυ φοβαμαι οτι αν αφεθουμε να προτεινουν τα μελη απο μονα τους ισως θα αγνοησουν το συνολο των ιστοριων γιατι δε θα καθησουν να διαβασουν και τις 700 που υπαρχουν. Εδω στην ιστορια του μηνα απο τα 10.000 μελη μονο καμια 35 ασχολουνται. Φοβαμαι οτι θα προσθεσουν τις πιο προσφατες, η θα κρινουν απο αυτες που εχουν διαβασει και θα αγνοησουν τις υπολοιπες.
Ενδεχομενως ενα μικτο συστημα να ειναι καλυτερο. Μια ομαδα εργασιας να καθισει να ξεσκαρταρει τις 700 ιστοριες και να καταληξει σε καμια τριανταρια και αν υπαρχει καποια αντιρρηση με τις επιλογες της ομαδας εργασιας ας προστεθουν καμια πεντε δεκα ακομη και μετα ας γινει η τελικη ψηφοφορια.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αγαπητέ Def σέβομαι την επιθυμία σου να βγούμε στο βιβλιοπωλείο και το εύχομαι ολόψυχα αν μπορούμε να το επιχειρήσουμε.Αλλά δεν νομίζω ότι το να αυτοεκδοθούμε και να το πάρουμε μεταξύ μας και κάποιοι παραέξω ή όσοι εγγραφούν μελλοντικά στο φόρουμ είναι δίκαιο να χαρακτηρίζεται σαν "τρύπα στο νερό".Το λέω με κάθε καλή διάθεση,μην παρεξηγηθώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom