Συντάσσοντας την travelstorική Βίβλο…

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Με τέτοιες φωτογραφίες που βγάζουμε;
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Δε το λέω επειδή με ενοχλεί, αντιθέτως τα πολλά ποστς κάνουν πιο δημοφιλή την ιστορία μου, αλλά προτείνω να συζητηθεί σοβαρά το θέμα σε κάποιο χωριστό thread. Να μεταφέρει κάποιος moderator τα ποστς περί έκδοσης και να το συζητήσουμε συλλογικά, σαν φόρουμ. Ίσως καταλήξουμε κάπου, δεν ξέρεις ποτέ... :D:D

Επαναλαμβάνω δε με ενοχλεί καθόλου που η συζήτηση γίνεται εδώ, απλά θεωρώ ότι θα είναι καλύτερο να το σκεφτούν σαν ιδέα όλοι όσοι τυχόν ενδιαφέρονται.
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Εσύ συνέχισε να γράφεις, μην αποσπάσαι!
...
..
.
(προπονούμαι για εκδότης) :haha:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Συμφωνώ απολύτως. Να ανοίξει thread παρακαλώ. Μόνο που άντε να διαλέξεις τις καλύτερες ιστορίες....
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Θα μπορούσε να γίνει ψηφοφορία ανάμεσα στις ιστορίες που κέρδισαν τα πρώτα βραβεία ή κάτι τέτοιο και σε περίπτωση που κάποιος έχει 2 ιστορίες του να πρέπει να διαλέξει τη μία να συμπεριληφθεί, ώστε να χωρέσουν περισσότεροι συγγραφείς στο βιβλίο. Γενικά νομίζω θα μπορούσε ένα βιβλίο να χωρέσει περίπου 10-15 ιστορίες, ανάλογα με το πόσο μεγάλες ή μικρές θα είναι αυτές που θα συμπεριληφθούν. Φυσικά, αν πετύχει η συνταγή, μπορεί να επαναληφθεί ξανά το εγχείρημα κανα δυο χρόνια μετά με το φρέσκο υλικό που θα έχει μαζευτεί. Δεν μου ακούγεται κακό ;)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
+1 κι από μένα
Βέβαια με κάποια καλή γεωγραφική κατανομή (να μην λείπει κι από Ελλάδα καμμιά)
Επίσης να εκπροσωπούνται όσο το δυνατόν περισσότεροι συγγραφείς.
Πάντως αν σκεφτείς ότι είναι ωραίο και για δώρο μάνι μάνι μαζεύονται και τα 500
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Behind the scenes το θέμα έχει συζητηθεί πάρα πολύ και υπάρχει εδώ και καιρό υπό σκέψη πάντως. :)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ποιο θα είναι το target group? Πως το σκέφτεστε? On line μαγαζί που θα τα πουλάει? Αν δεν ήσασταν στο forum θα σκεφτόσασταν ποτέ να αγοράσετε κάτι τέτοιο? Από την άλλη όμως, το βρίσκω πολύ πιθανό μετά την έκδοσή του να το αγόραζα καθώς με νευριάζει να διαβάζω από το laptop (αν είχα βρει το Εκουαδόρ εκτυπωμένο Rosa, θα το είχα διαβάσει 5 φορές)
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
+1 κι απο μενα....μου αρεσει η ιδεα και υπαρχουν πολυ καλες ιστοριες εδω στο φορουμ που αξιζει να τις εχεις τυπωμενες μαζι με τους υπολοιπους ταξιδιωτικους οδηγους σου! κι εγω μεσα λοιπον (kalspiro ποσο δικιο εχεις για το λαπτοπ!!!!)
και φυσικα εγχρωμο!!! τοσες φωτο που μιλανε εχουμε, δεν πρεπει να χανουν την αξια τους
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το θέμα επειδή έχει συζητηθεί πολύ με 1-2 ανθρώπους που θα μπορούσαν να συμβάλλουν, είναι ότι αυτό το πράγμα επειδή θα έχει πολλούς συγγραφείς, δε μπορεί να αντιμετωπιστεί ως κάτι που μπορεί να φέρει κέρδος, άρα εγώ πιστεύω ότι θα μπορούσε να γίνει μόνο με την προοπτική να φτιαχτεί ένα ωραίο αναμνηστικό, ή αν δούμε ότι υπάρχουν περιθώρια κέρδους έστω και μικρά στο σύνολο (και όχι ανά συγγραφέα που θα ήταν μηδαμινά), να δοθούν αυτά σε κάποια φιλανθρωπική οργάνωση για παιδιά ή κάτι τέτοιο.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Εγώ σίγουρα θα το αγόραζα και ξέρω και 2-3 άτομα τουλάχιστον που θα το αγόραζαν. Βασικά ρεαλιστικά και μόνο να το δούμε, αν το αγοράσουν κάποια μέλη του φόρουμ και οι φίλοι/συγγενείς όσων θα συμπεριληφθούν στο βιβλίο, τότε μάλλον θα άξιζε τον κόπο πιστεύω. Δεν είμαι πολύ καλός στις πράξεις και τους υπολογισμούς κόστους, αλλά πιστεύω ότι μια καλή ταξιδιωτική συλλογή θα τραβούσε την προσοχή των απανταχού ταξιδιωτών και όσων ονειρεύονται να ζήσουν κάτι τέτοιο. Άλλωστε, μην ξεχνάμε ότι οι ιστορίες περιλαμβάνουν εκτός από απρόοπτα, χιούμορ και inside jokes και πολλές πρακτικές πληροφορίες, που μαζεμένες σε οδηγούς του εμπορίου δε τις βρίσκεις.

Εκτιμώ ότι θα πήγαινε αρκετά καλά σαν εγχείρημα. Συμφωνώ με το θέμα ανάγνωση από την οθόνη, μερικές ιστορίες θα τις απολάμβανα καλύτερα στο χαρτί.

EDIT: Δευκαλίωνα, είμαι σίγουρος ότι όλοι σχεδόν οι συγγραφείς ιστοριών εδώ μέσα θα συμφωνούσαν με κάτι τέτοιο, καθώς από το να μη δεις ποτέ την ιστορία σου σε κάποιο βιβλίο, καλύτερα να τη δεις και να γίνει και μια καλή πράξη μέσα από όλο αυτό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σαν επιχειρηματικη ιδεα μαλλον ειναι πατατα.
Για το κεφι μας ειναι μια χαρα ιδεα. Αν ειναι μικρο το κοστος θα μπορουσε να υλοποιηθει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom