Συντάσσοντας την travelstorική Βίβλο…

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μα δε συζητάμε για ηλεκτρονικό βιβλίο εδώ, μιλάμε για έντυπη έκδοση. Τι ηλεκτρονικό βιβλίο εξάλλου να γίνει, πόσο μεγάλη διαφορά θα ήταν αυτό από τις ιστορίες που βρίσκονται στο φόρουμ;
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Να καταλήξουμε σε αριθμό σελίδων για να έχουμε μια πρώτη εκτίμηση του κόστους;
Το ποιές ιστορίες θα μπουν, το βρίσκουμε στη συνέχεια. Όπως και τις φωτογραφίες ή τη σελιδοποίηση ή οτιδήποτε άλλο τεχνικό.
Το κόστος μπορούμε να το μοιραστούμε όσοι ενδιαφερόμαστε.
Εγώ θέλω 5 βιβλία...
Τελειώνετε!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Βοrealis, δεν κάνεις μια αρχή; Να πάρουμε κάποιες τιμές να έχουμε μια ιδέα.
Αλλοιώς προβλέπω να αναλωνόμαστε σε ατελέσφορες συζητήσεις. Το έγραψα και πριν. Όποιος έχει ανάλογη εμπειρία είναι ο αρμοδιότερος να το χειριστεί
Δεν βρισκω λόγο να είναι σε ηλεκτρονική μορφή. Μια χαρά είναι κι έτσι στο φόρουμ
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Hydronetta, πριν γράψω ρώτησα για τιμές, 3000 συν ΦΠΑ 5.5%, για βιβλίο 160 σελ. συμπεριλαμβανομένου του χοντρού εξωφύλλου. Φυσικά δεν συμπεριλαμβάνονται μεταφορικά από Θεσσαλονίκη. Τα έγχρωμα 16λιδα θα είναι 3 ή 4, εξαρτάται της ποιότητος του χαρτιού και των διαστάσεων. Οι τιμές είναι για 700 αντίτυπα αλλά η διαφορά με τα 1000 είναι αμελητέα.
Για να μη θεωρηθεί ότι προσπαθώ να βρω ''πελάτες'' λέω τελευταία φορά τις προυποθέσεις και δεν επανέρχομαι.
1. Οι συγγραφείς είναι υποχρεωμένοι να παραδώσουν στις προθεσμίες τα κείμενά τους και τις φωτογραφίες στη μορφή που θα τους ζητηθεί.
2. Τουλάχιστον μία προκαταβολή για να διασφαλιστεί ότι θα ολοκληρωθεί το βιβλίο.

Πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να προχωρήσει είναι να προτείνουν όσοι συγγραφείς είναι αποφασισμένοι να συνεργαστούν, τις ιστορίες τους που θεωρούν ότι αξίζει να δημοσιευτούν. Αν αυτές υπερβαίνουν την πρόβλεψη μπορεί να υπάρξει ψηφοφορία στο φόρουμ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Borealis, τι μέγεθος είναι αυτό το βιβλίο που λες; σε διαστάσεις εννοώ. :)

επίσης η τιμή αυτή περιλαμβάνει και την επιμέλεια;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μήπως το softcover είναι οικονομικότερο ώστε να υπάρξουν περισσότερες έγχρωμες σελίδες;
3 ευρώ το βιβλίο;;;.... να το κάνουμε βρε παιδιά. Ούτε ένας καφές δεν κοστίζει τόσο πλέον
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γνώμη μου είναι αν κάνουμε κάτι να το κάνουμε να αξίζει, καλή έκδοση, χοντρό εξώφυλλο, ποιοτικό χαρτί κλπ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω επιμεληθεί επιστημονικές εκδόσεις και πρακτικά συνεδρίων και ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ζήτησε από τους συγγραφείς να κάνουν έναρξη επαγγέλματος, άλλωστε τις περισσότερες φορές είναι στους όρους του συμβολαίου να αποποιείται ο συγγραφέας της αμοιβής. Αν είναι αυτοέκδοση με οικονομική συμμετοχή των συγγραφέων τα παραστατικά κόβονται από το τυπογραφείο που το εκδίδει και το οποίο θεωρητικά θα κόβει τις αποδείξεις, σε άλλη περίπτωση μπορεί να γίνει μέσω κοινωφελούς συλλόγου ή πολιτιστικού.
Εγώ πάλι την έχω πατήσει έτσι με αυτοέκδοση (επιμελούμενος βιβλίου συγγενικού μου προσώπου). Δε μπορεί να μπει σε ράφια βιβλιοπωλείου αν δεν έχει περάσει τις διαδικασίες της εφορίας, κι αν τις κάνεις εκ των υστέρων τότε δε μπορεί να εκπέσει ο ΦΠΑ που έχεις ήδη πληρώσει για την έκδοση, και καταλήγεις να τον πληρώνεις διπλό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Σύμφωνα με τα παραπάνω το κόστος θα είναι 5 Ευρώ περίπου?Για βιβλίο 160 σελίδων με 50-60 σελίδες έγχρωμα.Πολύ λογική τιμή φαίνεται που δίνει περιθώριο να μπεί ένα "καπέλο" στην τιμή για έκτακτα έξοδα/μεταφορικά+οτι ποσό προσθέσετε για φιλανθρωπική δωρεά.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ναι εννοείται η επιμέλεια μέσα, διαστάσεις παίζει το 24χ17 ή το 22χ15.
Συμφωνώ για το μαλακό εξώφυλλο το οποίο αν είναι τετράχρωμο δεν θα ''φωνάζει'' και δεν θα γυαλοκοπάει όπως οι εκδόσεις των πρακτορείων.
Νομίζω ότι θα πρέπει να θυμίζει περισσότερο λογοτεχνικά βιβλία καθώς τα κείμενα θα είναι οι πρωταγωνιστές και οι φωτογραφίες θα πρέπει να είναι τόσες ώστε να εξάπτουν τη φαντασία, αλλά όχι να τα καλύπτουν όλα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κι'εγώ πιστεύω ότι πρέπει νάχει ελάχιστες φωτογραφίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.153
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom