Σχεδιασμός road trip

dark_elf

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία και Η.Π.Α.
Καλησπέρα σας !!! Λέμε 4 άτομα να αρχίσουμε σιγά σιγά να οργανώνουμε ένα road trip από Αθήνα - Μόναχο ή Βιέννη (όχι τώρα σύντομα αλλά μάλλον για την ερχόμενη άνοιξη) και καθώς και οι 4 είμαστε εντελώς άπειροι σε αυτό θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα...Αρχικά λέμε να πάρουμε το δικό μας αμάξι και από Αθήνα να πάμε Πάτρα και από εκεί με καράβι να περάσουμε απέναντι (Ανκόνα) και μετά να ανέβουμε Βενετία, να περάσουμε Αυστρία (μέχρι Salzburg) και από εκεί ή Βιέννη ή Μόναχο (κάνοντας όμως και μια βόλτα γύρω από το Μόναχο).Στο via michelin μου βγάζει πως είναι περίπου 60 ώρες οδήγησης πήγαινε-έλα (περίπου 2.800 χλμ)...Το θέμα είναι πως λέμε να διαθέσουμε 12-15 μέρες και μου φαίνονται λίγες καθώς δεν θέλουμε να πηγαίνουμε μόνο μέσω εθνικού δικτύου αλλά να περάσουμε και από χωριουδάκια...Και τώρα έρχομαι να ρωτήσω :
-Κόστος αυτοκινήτου για το ταξίδι ( υπολογίζαμε με βενζίνη,διόδια,κάρτες να πάει γύρω στα ? 600)....Σωστά υπολογίσαμε ??
-Χιλιόμετρα οδήγησης : Λέμε την μέρα να οδηγούμε γύρω στα 500χλμ...Είναι εντελώς σκότωμα ???
-GPS : τι gps να αγοράσουμε? να φορτώσουμε χάρτη Ευρώπης ή κάθε χώρας ξεχωριστά ??
-Μέρες διαμονής σε πόλεις : Τι προτείνετε ?? (είναι εντελώς γενικό αυτό αλλά με βάση την διαδρομή που σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε ρωτάω)
-Βασικό : Έχετε να προτείνετε κάποια καλύτερη διαδρομή (που να έχει όμως Αυστρία μέσα) ?? Φυσικά δεν έχουμε αποκλείσει την περίπτωση να πάμε μέχρι κάποια πόλη με αεροπλάνο και από εκεί να νοικιάσουμε και να περιηγηθούμε....
Και τέλος 4 άτομα σε ένα αυτοκίνητο (opel astra 1400 turbo του 2012) είναι πολλά ???
Σας έπρηξα αλλά διαβάζω τα θέματα του forum και έχω λίγο χαθεί.....:roll::roll::roll:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το συγκεκριμένο μοντέλο όπως θα γνωρίζεις έχει υπερβολικά μακριές σχέσεις οπότε μαζί με τέσσερα άτομα και αποσκευές λογικά θα πρέπει να είσαι με μια ταχύτητα κάτω και θα κάψεις περισσότερο.

Ίσως είναι πιο ξεκούραστο να πετάξετε στο Μιλάνο και από εκεί να νοικιάσετε.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
για μένα, GPS δε χρειάζεσαι, μιας και όλοι οι δρόμοι είναι άριστοι, και υπάρχουν παντού επισημάνσεις
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Last edited by a moderator:

dark_elf

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία και Η.Π.Α.
Ούτε για τους "επαρχιακούς" δρόμους χρειάζεται ??? Αν φτάσουμε Salzburg μετά Μόναχο ή Βιέννη ??? Εγώ λέω Μόναχο και οι υπόλοιποι Βιέννη....Αυτό με το Μιλάνο καλό ακούγεται....
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Να παρεις gps, και μαλιστα καλο γιατι εμας μας αλλαξε δρομο(συγκεκριμενα μας εβγαλε απο autostrada λογω κυκλοφοριακου φορτου και ετσι προλαβαμε το καραβι).Το οδικο εχει αλλη χαρη.Οι μερες αρκουν μεχρι εκει που θελεις να φτασεις.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ούτε για τους "επαρχιακούς" δρόμους χρειάζεται ??? Αν φτάσουμε Salzburg μετά Μόναχο ή Βιέννη ??? Εγώ λέω Μόναχο και οι υπόλοιποι Βιέννη....Αυτό με το Μιλάνο καλό ακούγεται....
Τον χάρτη που σου ποστάρησα τον είδες? Πας και Μόναχο και Βιέννη και Ζάλτσμπουργκ και δεν κάνεις κύκλους. Και είναι και λιγότερα χλμ. απ' αυτά που υπολόγισες. Οι "επαρχιακοί" δρόμοι δεν είναι σαν τους δικούς μας (πολλοί είναι σαν κάποιες δικές μας "εθνικές" - αλλά χωρίς τις λακκούβες! ) και σήμανση υπάρχει παντού. Όσο για τα διόδια (στην Ιταλία), μια φορά πληρώνεις - όταν βγαίνεις απ' την autostrada (εκτός κι αν έχεις πολλές εισόδους-εξόδους).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
εμας μας αλλαξε δρομο(συγκεκριμενα μας εβγαλε απο autostrada λογω κυκλοφοριακου φορτου και ετσι προλαβαμε το καραβι.
Ε, αν δεν έχεις GPS, ακούς τον ραδιοσταθμό της autostrada που σε ενημερώνει για τα κυκλοφοριακά προβλήματα! :)
 

dark_elf

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία και Η.Π.Α.
Τον χάρτη που σου ποστάρησα τον είδες? Πας και Μόναχο και Βιέννη και Ζάλτσμπουργκ και δεν κάνεις κύκλους. Και είναι και λιγότερα χλμ. απ' αυτά που υπολόγισες. Οι "επαρχιακοί" δρόμοι δεν είναι σαν τους δικούς μας (πολλοί είναι σαν κάποιες δικές μας "εθνικές" - αλλά χωρίς τις λακκούβες! ) και σήμανση υπάρχει παντού. Όσο για τα διόδια (στην Ιταλία), μια φορά πληρώνεις - όταν βγαίνεις απ' την autostrada (εκτός κι αν έχεις πολλές εισόδους-εξόδους).
Μόλις μου το άνοιξε !! Μπορώ να πω πως είναι πάρα μα πάρα πολύ ωραία διαδρομή !!!! Σ' ευχαριστώ !!!!!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Ε, αν δεν έχεις GPS, ακούς τον ραδιοσταθμό της autostrada που σε ενημερώνει για τα κυκλοφοριακά προβλήματα! :)
Αα φιλτατε, προτιμω να ακουω τραγουδακια(εξαλλου δεν κατεχουν ολοι την ιταλικη-εστω κι αν ειναι ευκολα κατανοητη-)
Θεωρω απαραιτητο το gps, διευκολυνει αφανταστα...ακομα κι εμενα που εχω στα ποδια μου σε ολη την διαδρομη λεπτομερεστατο χαρτη και εννιοτε συμβουλευομαι....
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
έναν καλό ταξιδιωτικό χάρτη να πάρεις, και είσαι κομπλέ.
αρκεί να είναι του 2010-2012 (έχω τύχει να μου δώσουν χάρτη σε ταξίδι, που να έχει ακόμα Τσεχοσλοβακία, Γιουγκοσλαβία, Λαίκη Δημοκρατία της Πολωνίας και το κορυφαίο, Βασίλειο της Ελλάδος)
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Πριν 2 χρόνια ειχα κάνει με μηχανη Ανκόνα- Βενετία-Βουδαπέστη -Βιέννη-Σαλζμπουργκ-Μόναχο-Βαυαρικές Άλπεις(fussen αν θυμαμαι καλα)-Βερόνα.χωρις gps.Έχω να πω ότι δεν χαθήκαμε πουθένα,τέλεια σήμανση και οδικό δίκτυο.Στις πόλεις μόνο κυκλοφορούσαμε με μετρο (εκεί χρειάζεσαι περισσότερο το Gps,μιλάμε για πολύ χάσιμο).;Τα 500 χλμ νομίζω δεν θα τα καταλάβετε καν με αμάξι ειλικρινά. πρέπει για 1300αρα μηχανή φορτωμένη σαν το γαιδουρι να πληρώσαμε γύρω στα 800-950 βενζίνες και διόδια .Το κομμάτι των Άλπεων είναι απίστευτο.αν πας Μόναχο να πας οπωσδήποτε σε χωριά στις Άλπεις(τσέκαρε τα κάστρα Neuschwanstein και Hohenschwangau),εκπληκτικά!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom