Σχεδιασμός road trip

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το gps θεωρώ ότι είναι απαραίτητο για τις πόλεις. Γλιτώνεις χρόνο και ίσως και ταλαιπωρία μπαίνοντας και βγαίνοντας σε αυτές. Ασε που σε πάει κατευθείαν στην πόρτα του ξενοδοχείου, σου βρίσκει βενζινάδικο, πάρκινγκ και άλλα παρόμοια.

Επίσης, αν σου προκύψουν έξτρα διαδρομές που μπορεί να μην έχεις μελετήσει καλά, τότε με το gps δεν πρόκειται να προβληματιστείς καθόλου.

Εννοείται ότι έχεις και τους χάρτες με τον παραδοσιακό τρόπο μαζί σου, για παν ενδεχόμενο.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ούτε για τους "επαρχιακούς" δρόμους χρειάζεται ??? Αν φτάσουμε Salzburg μετά Μόναχο ή Βιέννη ??? Εγώ λέω Μόναχο και οι υπόλοιποι Βιέννη....Αυτό με το Μιλάνο καλό ακούγεται....
Επαρχιακοι δρομοι σημαινει οτι θα περασεις μεσα απο πολλα χωρια. Δεν θεωρω οτι ειναι τοσο ευκολο ο συνοδηγος να διαβαζει τον χαρτη και τις εξοδους.
Μην ξεχνας οτι θα σε οδηγησει στο ξενοδοχειο σου , ασε που θα σε προειδοποιει για τα ρανταρ. Θεωρω απαραιτητο εξαρτημα του αυτοκινητου το gps, σου δινει και την δυνατοτητα να επιλεξεις την διαδρομη σου.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
οπως σου ειπαν και οι παραπανω το gps ειναι απαραιτητο..θα σου γλιτωσει πολύ χρονο ...ακομα κι αν τα καταφερεις με χαρτη στις εθνικες οταν μπεις σε μια πολη ,πιστεψε με δεν ειναι παντα ευκολο να βρεις το ξενοδοχειο...υπαρχουν πεζοδρομημενα κομματια και ενα σωρο αλλοι παραγοντες που θα σου φανε μια και δυο ωρες μεχρι να το βρεις...οπως παρτο πριν πας λιγο καιρο και χρησιμοποιησε το στις καθημερινες σου διαδρομες για να εξοικιωθεις με τη λειτουργια του...
το ταξιδι που σκεπτεστε ειναι καλο και βατο για καποιον που ταξιδευει για πρωτη φορα οδικως στο εξωτερικο...ενα προγραμμα που θα προτεινα ειναι το εξης
-2 βραδια βενετια(378χλμ)
-βενετια -ινσμπρουκ,1 βραδυ(341χλμ)
-ινσμπρουκ-μοναχο,3βραδια(166χλμ)
-μοναχο-βιεννη,3βραδια(408)χλμ
-βιεννη -σαλσμπουργκ,2βραδια(300χλμ)
-σαλσμπουργκ-καποια ιταλικη πολη σχετικα κοντα στην ανκονα για να ειστε και σχετικα κοντα(1βραδυ) ...π.χ ραβεννα(566χλμ)...συνολο 2159χλμ

το πραραπανω προγραμμα βγαινει δωδεκα διανυκτερευσεις και σχετικα ξεκουραστο απο πλευρας χλμ...μην ξεχνας οτι οι αυτοκινητοδρομοι ειναι πολύ καλοι και το ταξιδι ανετο...αν εχεις κι αλλες μερες τις προσθετεις οπου σου αρεσει αλλιως,αν σου φαινεται πολύ πιεσμενο, κοβεις ειτε το μοναχο ειτε τη βιεννη...
το παραπανω ταξιδι το εχω κανει οδικως (εχοντας παραλειψει τη βενετια) και ειναι ωραιο και γεματο εικονες και εμπειριες...οπως και να το κανονισεις θα περασεις πολύ ομορφα:)
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Καλησπέρα σας !!! Λέμε 4 άτομα να αρχίσουμε σιγά σιγά να οργανώνουμε ένα road trip από Αθήνα - Μόναχο ή Βιέννη (όχι τώρα σύντομα αλλά μάλλον για την ερχόμενη άνοιξη) και καθώς και οι 4 είμαστε εντελώς άπειροι σε αυτό θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα...Αρχικά λέμε να πάρουμε το δικό μας αμάξι και από Αθήνα να πάμε Πάτρα και από εκεί με καράβι να περάσουμε απέναντι (Ανκόνα) και μετά να ανέβουμε Βενετία, να περάσουμε Αυστρία (μέχρι Salzburg) και από εκεί ή Βιέννη ή Μόναχο (κάνοντας όμως και μια βόλτα γύρω από το Μόναχο).Στο via michelin μου βγάζει πως είναι περίπου 60 ώρες οδήγησης πήγαινε-έλα (περίπου 2.800 χλμ)...Το θέμα είναι πως λέμε να διαθέσουμε 12-15 μέρες και μου φαίνονται λίγες καθώς δεν θέλουμε να πηγαίνουμε μόνο μέσω εθνικού δικτύου αλλά να περάσουμε και από χωριουδάκια...Και τώρα έρχομαι να ρωτήσω :
-Κόστος αυτοκινήτου για το ταξίδι ( υπολογίζαμε με βενζίνη,διόδια,κάρτες να πάει γύρω στα ? 600)....Σωστά υπολογίσαμε ??
-Χιλιόμετρα οδήγησης : Λέμε την μέρα να οδηγούμε γύρω στα 500χλμ...Είναι εντελώς σκότωμα ???
-GPS : τι gps να αγοράσουμε? να φορτώσουμε χάρτη Ευρώπης ή κάθε χώρας ξεχωριστά ??
-Μέρες διαμονής σε πόλεις : Τι προτείνετε ?? (είναι εντελώς γενικό αυτό αλλά με βάση την διαδρομή που σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε ρωτάω)
-Βασικό : Έχετε να προτείνετε κάποια καλύτερη διαδρομή (που να έχει όμως Αυστρία μέσα) ?? Φυσικά δεν έχουμε αποκλείσει την περίπτωση να πάμε μέχρι κάποια πόλη με αεροπλάνο και από εκεί να νοικιάσουμε και να περιηγηθούμε....
Και τέλος 4 άτομα σε ένα αυτοκίνητο (opel astra 1400 turbo του 2012) είναι πολλά ???
Σας έπρηξα αλλά διαβάζω τα θέματα του forum και έχω λίγο χαθεί.....:roll::roll::roll:

Καταρχην να αρχισω με το να πω οτι πρεπει να κανετε το ταξιδι και μην κολλησετε πουθενα. Θελει παρα πολυ καλο σχεδιασμο.
1) Ισως να ειναι καλυτερα να μην πατε με καραβι(μιας και θα γλιτωσετε αρκετα χρηματα),να πατε απο βαλκανια(Σκοπια,Σερβια,Ουγγαρια,Αυστρια). Εξαλλου ειστε 4 ατομα οποτε μπορειτε να κανετε και το ταξιδι σερι και να απολαυσετε ολες μα ολες τις μερες που εχετε στην Αυστρια η στην γερμανια που θελετε. Δικη μου αποψη ειναι οτι 500χλμ την ημερα ειναι λιγα ισως λιγα παραπανω αν δεν θελετε σερι.
Το κοστος εξαρταται καθαρα στο ποσο καει το αυτ/το σας και αν θα διανυκτερευσετε καπου, απο εκει και περα τα υπολοιπα(διοδια,βινιετες και τετοια ειναι περιπου στανταρ).
2)Εγω προσωπικα επειδη δεν μου αρεσει καθολου να ψαχνομαι οπου και να πηγαινω παντα εχω GPS μαζι μου. Εξαρταται ποσα λεφτα θελεις να δωσεις. Εγω πριν 1.5χρονο εδωσα αρκετα λεφτα (250) και πηρα καλο. Περισυ που πηγα βουλγαρια αν δεν ειχα το GPS μεσα στη Σοφια θα ειχα τεραστια προβληματα αλλα ολα ηταν οκ και τελεια! Τωρα απλα λεω την αποψη μου ολα εξαρτονται απο εσας και ποιο ειναι το Budget σας. Παντως νομιζω οτι ακριβως επειδη ειστε 4 ατομα με αυτ/το βγαινει ποιο φθηνα απο αεροπλανο η καραβι.
 

dark_elf

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία και Η.Π.Α.
Στο να πάμε μέσα από Βαλκάνια "φοβάμαι" τις καθυστερήσεις στα τελωνεία κλπ...Αλλά η αλήθεια είναι πως και από εκεί είναι ωραία διαδρομή...Μπέρδεμα............
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Στο να πάμε μέσα από Βαλκάνια "φοβάμαι" τις καθυστερήσεις στα τελωνεία κλπ...Αλλά η αλήθεια είναι πως και από εκεί είναι ωραία διαδρομή...Μπέρδεμα............
Καθυστερησεις την περιοδο που θα πας δεν πιστευω να εχεις προβλημα αλλα εξαρταται και τις ωρες που περνας απο εκει. Για αυτο ειπα οτι χρειαζεται πολυ καλο σχεδιασμο το ταξιδι και καθε ταξιδι μικρο μεγαλο. Μπερδεμα δεν ειναι απλα βαλτα κατω και δες τι σε συμφερει περισσοτερο.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Εμεις σκεφτομαστε να κανουμε αυτο(σχεδον προχειρα που το κοιταξα δεν ξερω αν βγαινουν και αν ειναι σωστες οι διαδρομες)για 10 μερες συνολο
Εύζωνοι-Βελιγράδι 564.5 km 6 hrs 06 min
Βελιγράδι-Ζάγκρεμπ 393.3 km 3 hrs 50 min
Ζάγκρεμπ - Λουμπλιάνα 139.8 km 1 hrs 36 min
Λουμπλιάνα - Σάλτζμπουργκ 288.4 km 2 hrs 43 min
Σάλτζμπουργκ - Μόναχο 155 km 1 hrs 34 min
Μόναχο - Ζυρίχη 314.2 km 3 hrs 15 min
Ζυρίχη - Λουκέρνη 51.9 km 41 min
Λουκέρνη - Μιλάνο 244.3 km 2 hrs 47 min
Μιλάνο -Βενετία 280.3 km 3 hrs 10 min
Ανκονα-Ηγουμενιτσα
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Εμεις σκεφτομαστε να κανουμε αυτο(σχεδον προχειρα που το κοιταξα δεν ξερω αν βγαινουν και αν ειναι σωστες οι διαδρομες)για 10 μερες συνολο
Εύζωνοι-Βελιγράδι 564.5 km 6 hrs 06 min
Βελιγράδι-Ζάγκρεμπ 393.3 km 3 hrs 50 min
Ζάγκρεμπ - Λουμπλιάνα 139.8 km 1 hrs 36 min
Λουμπλιάνα - Σάλτζμπουργκ 288.4 km 2 hrs 43 min
Σάλτζμπουργκ - Μόναχο 155 km 1 hrs 34 min
Μόναχο - Ζυρίχη 314.2 km 3 hrs 15 min
Ζυρίχη - Λουκέρνη 51.9 km 41 min
Λουκέρνη - Μιλάνο 244.3 km 2 hrs 47 min
Μιλάνο -Βενετία 280.3 km 3 hrs 10 min
Ανκονα-Ηγουμενιτσα
Δεν εχω καταλαβει ποιοι ειναι οι τελικη σου προορισμοι παντως δικη μου αποψη ειναι οτι με τους πολυ καλους δρομους του εξωτερικου καποιος ξεκουραστος οδηγος μπορει να κανει 1100-1200 χλμ. Να το κανεις το ταξιδι σου , ωραια τα αεροπλανα,ωραια τα πλοια και τα τρενα αλλα με το αυτ/το ειναι αλλη ιστορια!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν ξέρω πώς είναι η κατάσταση σήμερα στους δρόμους της πρώην Γιουγκοσλαβίας αλλά στο παρελθόν, όσες φορές τη διασχίσαμε (και δεν ήταν λίγες) ήταν το τμήμα του ταξιδιού που μας προβλημάτιζε περισσότερο. Αν εξαιρέσει κανείς τη σημερινή Σλοβενία, η υπόλοιπη διαδρομή ήταν ένα μαρτύριο και λόγω του αδιάφορου γενικά περιβάλλοντος, της κακής ποιότητας των δρόμων από τη Νις και νότια και του κινδύνου που διέτρεχε το αυτοκίνητο κάθε φορά που σταματούσε για οποιονδήποτε λόγο (καύσιμα, κατούρημα, φαγητό). Και πάντοτε φροντίζαμε να είμαστε τουλάχιστον τρεις που θα ταξιδεύαμε - για λόγους ασφαλείας.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
μια χαρα ειναι ο δρομος-δεν κανει 1100-1200 χλμ.οσο ξεκουραστος οδηγος να ειναι ευκολα
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Δεν ξέρω πώς είναι η κατάσταση σήμερα στους δρόμους της πρώην Γιουγκοσλαβίας αλλά στο παρελθόν, όσες φορές τη διασχίσαμε (και δεν ήταν λίγες) ήταν το τμήμα του ταξιδιού που μας προβλημάτιζε περισσότερο. Αν εξαιρέσει κανείς τη σημερινή Σλοβενία, η υπόλοιπη διαδρομή ήταν ένα μαρτύριο και λόγω του αδιάφορου γενικά περιβάλλοντος, της κακής ποιότητας των δρόμων από τη Νις και νότια και του κινδύνου που διέτρεχε το αυτοκίνητο κάθε φορά που σταματούσε για οποιονδήποτε λόγο (καύσιμα, κατούρημα, φαγητό). Και πάντοτε φροντίζαμε να είμαστε τουλάχιστον τρεις που θα ταξιδεύαμε - για λόγους ασφαλείας.
Οσα ατομα ρωτησα και μεσα στο travelstories και περισυ που πηγε φιλος μου στο Βελιγραδι μια χαρα ειναι. Αν ψαξεις λιγο στο φορουμ θα καταλαβεις τι εννοω. Δεν ειναι οπως παλια, καμια σχεση, ενταξει δεν εχουν και δρομους γερμανιας αλλα πραγματικα εκτος απο καποια κομματια δρομων που ειναι υπο κατασκευη , πανω κατω ειναι σαν τους δικους μας. Θεματα ασφαλεις και τετοια χαζα δεν παιζουν πλεον,ρωτα και θα σου πουν και αλλοι. Το μονο που πρεπει να προσεχουν οσοι οδηγουν εκει ειναι τα ορια ταχυτητας. 40 λεει 40 θα πας , τελος αλλιως πλρηρωνε τους βλακες εκει. Φιλε μου την εχω ψαξει τοσο πολυ,εχω ρωτηση τοσσα πολλα ατομα που εχουν παει πολλες φορες απο εκεινες της περιοχες οποτε στα μεταφερω με σιγουρια. Τετοια χαζα λεγανε και για βουλγαρια αλλα οταν πηγα δεν ειχε κανενα θεμα,φυσικα εννοειται οτι προσεχα γενικα.
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
μια χαρα ειναι ο δρομος-δεν κανει 1100-1200 χλμ.οσο ξεκουραστος οδηγος να ειναι ευκολα
Δεν ειπα οτι ειναι ευκολο εννοειται πως οχι απλα λεω οτι μπορει να βγει αν εισαι ξεκουραστος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom