Σχολικές εκδρομές

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Γιατί σκέφτονται με την λογική του τουρίστα και ότι πάμε για χαβαλε και όχι του ταξιδιώτη.... Δεν τι κρίνω. Και εγω έτσι σκεφτόμουν στην ηλικία τους... Διαφωνώ όσον αφορά για τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα της εκδρομής....
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Γιατί σκέφτονται με την λογική του τουρίστα και ότι πάμε για χαβαλε και όχι του ταξιδιώτη.... Δεν τι κρίνω. Και εγω έτσι σκεφτόμουν στην ηλικία τους... Διαφωνώ όσον αφορά για τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα της εκδρομής....
Σ αυτην την ηλικια με τη λογικη του τουριστα θα σκεφτονται. Γινεται ομως η αρχη για να αποκτησουν τη λογικη του ταξιδιωτη μεγαλωνοντας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.049
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
To μικροβιο των ταξιδιων και αποβολη του ρατσισμου στα 14-17 γιατι σου φαινεται περιεργο; Ποια ηλικια ειναι σωστοτερη για σενα; Υπαρχει ηλικια για αυτα; Οσο για τα κρυφα τσιγαρα, τα φασωματα, τα κλαμπ και ο υπνος στο λεωφορειο γι αυτες τις ηλικιες ειναι, οχι για τη δικη μου..
Αντε βρε, νεο κοριτσι

Γιατί σκέφτονται με την λογική του τουρίστα και ότι πάμε για χαβαλε και όχι του ταξιδιώτη.... Δεν τι κρίνω. Και εγω έτσι σκεφτόμουν στην ηλικία τους... Διαφωνώ όσον αφορά για τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα της εκδρομής....
Κι εγω ρε φιλε που κοντευω τα 40 για χαβαλε ταξιδευω. Ουτε για να γινω κινητη εγκυκλοπαιδεια, ουτε για να λυσω τα προβληματα του κοσμου, ουτε για να δω φτωχεια και δυστυχια, ουτε για να βρω τον εαυτο μου, ουτε για να γινω καλυτερος ανθρωπος. Ομως κατα ενα μαγικο τροπο η τριβη μου με τις αλλες κοινωνιες με εχει βοηθησει και ως προς τον τροπο που βλεπω τον κοσμο και για τις επιχειρηματικες μου δραστηριοτητες.

Δεν ξερω αν το μικροβιο των ταξιδιων και η αποβολη ρατσισμου μπορει να επιτευχθει για ολους (προφανως οχι), ομως σιγουρα ενα ταξιδι σε πολεις οπως το Αμστερνταμ μπορει να σου ανοιξει το μυαλο, αν φυσικα θες να το ανοιξεις. Λυπαμαι ειλικρινα που το λεω αλλα η ελληνικη κοινωνια (οχι φυσικα ολοι οι ανθρωποι αλλα η μεγαλη τους πλειοψηφια) ειναι εξαιρετικα κλειστομυαλη σε θεματα ανθρωπινων δικαιωματων. Θα δουν ανθρωπους που στην Ελλαδα εχουν μαθει να τους κοιτανε περιεργα, να γελανε μαζι τους ή να τους χλευαζουν, εκει να κυκλοφορουν και κανεις να μην ασχολειται μαζι τους.

Θυμαμαι την πρωτη φορα που πηγα στο Λονδινο εφηβος, ποσο χωριατης και αξεστος αισθανθηκαν οταν συνειδητοποιησα πως το επιμονο βλεμμα και το γελιο που μου βγηκε για εναν πολυ εξτριμ ντυμενο ανθρωπο (αντρας με ανδρικο κοστουμι, γοβες, μακιγιαζ και μεγαλο γυναικειο καπελο) προκαλεσε δυσφορια στους ανθρωπους που ηταν γυρω μου.

Δεν λεω πως δια μαγειας απο τη μια στιγμη στην αλλη σταματησα να βαζω ταπελες σε ανθρωπους. Ηταν ομως μια καλη αρχη για να αρχισω να αποβαλω ρατσιστικες μου συμπεριφορες. Σιγα σιγα αρχισα να μην δινω καμια σημασια στην εξωτερικη εμφανιση των ανθρωπων, να μην γυριζω να κοιταξω ενα ομοφυλο ζευγαρι που περπαταει χερι χερι ή που φιλιεται (δεν με ενοχλουσαν ποτε, αλλα τα ματια μου επεφταν πανω τους), να μην κανω το ιδιο με μαυρους, αλλοθρησκους, ανθρωπους με παρα πολλα κιλα, πολυ κοντους, με ιδιαιτερα εμφανη σωματικα ή ψυχικα χαρακτηριστικα. Σημερα δεν δινω δεκαρα τσακιστει για το πως ειναι εμφανισιακα και για το τι κανει ο καθε ανθρωπος αν δεν προβαινει σε εγκληματικη ενεργεια και δεν παραβιαζει τον ιδιωτικο μου χωρο και την ελευθερια μου.

Ντρεπομαι που το λεω αλλα αν δεν ταξιδευα εκτος Ελλαδας ισως αυτο να μην το μαθαινα ποτε. Ακομα και σημερα με ενοχλει οταν ειμαι στην Ελλαδα που ολοι ερχονται να μου σχολιασουν τον "διαφορετικο" και νευριαζουν μαζι μου και με αποκαλουν αναισθητο, στον κοσμο μου, μη παρατηρητικο και δεν ξερω τι αλλο (ακομη και σνομπ μ' εχουν πει), επειδη τους απαντω πως "Δεν τον παρατηρησα" ή "Δεν με ενδιαφερει να ακουσω" ή "Τι εχει ο ανθρωπος; Μια χαρα ειναι".

Στο Αμστερνταμ μπορουν λοιπον τα παιδια να δουν (καποια για πρωτη φορα στη ζωη τους) μια κοινωνια που η εμφανιση δεν γινεται αντικειμενο σχολιασμου. Αν θα το εκμεταλλευτουν ή οχι ειναι δικο τους θεμα. Οπως δικο τους θεμα ειναι αν εκμεταλλευονται ή οχι το μαθημα που γινεται εντος των τοιχων της ταξης τους.

Και να δωσω και μια αλλη διασταση που αφορα τα παιδια που βιωνουν bulling και ρατσισμο. Μπορουν να δουν πως υπαρχουν μερη στον κοσμο οπου μπορουν να βρουν μια διεξοδο απο το μαρτυριο που βιωνουν και τελειωνοντας το σχολειο, να δοκιμασουν μια νεα αρχη στη ζωη τους, σε μερη που θα ειναι αποδεκτα και δεν θα κατακρινονται γι αυτο που ειναι.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παρά πολλά πράγματα μαθαίνει ένα παιδί ταξιδεύοντας, ακόμη κι ασυνείδητα. Ειδικά αν πάει σε χώρες όπου θα δείξει μόνο κοινωνίες πιο ανεκτικες, αλλά οικολογικά και τεχνολογικά πιο προηγμένες, άλλες δομές, ακόμη κι άλλη φύση. Μιλάμε για ατελείωτα ερεθίσματα, σκεφτείτε πόσα πράγματα που είχατε για πρώτη φορά στο εξωτερικό σας έβαλαν να σκεφτείτε αν αυτό που κάνουμε στην Ελλάδα είναι καλύτερο ή χειρότερο και να προβληματιστεις ανάλογα. Από τους ποδηλατοδρομους μέχρι το να πάω μόνος μου να πλύνω τα πιάτα σε εστιατόρια ή το πόσο ανεπτυγμένη ήταν τεχνολογικά η επαρχία ήταν πράγματα που την πρώτη μέρα που ήμουν στο εξωτερικό με προβλημάτισαν.


Ε ναι ενδιάμεσα σε αυτά θα φασωθει και με τη Μαρία, ποιο είναι το πρόβλημα; Της ηλικίας είναι. Αν δε σκέφτεται να φασωθει με τη Μαρία ή το Μήτσο είναι το θέμα.
 
Last edited:

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Όλες οι σχολικές εκδρομές, χαρακτηρίζονται εκπαιδευτικές από το νόμο, είτε εντός Ελλάδος είτε εκτός. Μακάρι όλα τα παιδιά να μπορούσαν να βγουν με σχολική εκδρομή στο εξωτερικό! Μη ξεχναμε ότι πολλοί γονείς δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να ταξιδέψουν και να πάρουν και τα παιδιά τους μαζί. Προσωπικά, το Υπουργείο Παιδείας πιστεύω πως θα έπρεπε να επιχορηγεί αυτές τις εκδρομές και όχι να πληρώνονται από τους γονείς. Για πάρα πολλά παιδιά, που είναι αμφίβολο αν θα ταξιδέψουν ποτέ στη ζωή τους, είναι ευκαρία ζωής αυτές οι εκδρομές. Τα οφέλη σε οποιοδήποτε προορισμό του εξωτερικού είναι τεράστια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.193
Όλες οι σχολικές εκδρομές, χαρακτηρίζονται εκπαιδευτικές από το νόμο, είτε εντός Ελλάδος είτε εκτός. Μακάρι όλα τα παιδιά να μπορούσαν να βγουν με σχολική εκδρομή στο εξωτερικό! Μη ξεχναμε ότι πολλοί γονείς δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να ταξιδέψουν και να πάρουν και τα παιδιά τους μαζί. Προσωπικά, το Υπουργείο Παιδείας πιστεύω πως θα έπρεπε να επιχορηγεί αυτές τις εκδρομές και όχι να πληρώνονται από τους γονείς. Για πάρα πολλά παιδιά, που είναι αμφίβολο αν θα ταξιδέψουν ποτέ στη ζωή τους, είναι ευκαρία ζωής αυτές οι εκδρομές. Τα οφέλη σε οποιοδήποτε προορισμό του εξωτερικού είναι τεράστια.
Δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν οφέλη.Αλλα να επιχορηγούνται;΄Ολες οι εκδρομές όλων των λυκείων της χώρας;Υπερβολικό δεν είναι;
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Καθόλου! Εδώ στην περιοχή μου, κάθε σχολείο έχει πολύ μικρό αριθμό μαθητών που πηγαίνει σε διαφορετικό προορισμό. Αυτό συνεπάγεται αύξηση του ποσού συμμετοχής του κάθε ατόμου για την εκδρομή στο εξωτερικό. Εξ ού και τα 600 Ε, που αναφέρθηκε πιο πάνω. Με επιχορήγηση του Υπουργείου, οσον αφορά εισιτήρια και διαμονή και ενοποίηση του προορισμού για τους μαθητές όλων των μικρών αυτών σχολείων, το πόσο που θα αναλογούσε σε κάθε μαθητή και κατ' επέκταση στο Υπουργείο θα ήταν πολύ πολύ μικρότερο.Εξάλλου, μεχρι πριν λίγα χρόνια τα σχολεία που επισκέπτονταν το Ευρωπαικό Κοινοβούλιο στις Βρυξέλλες, επιχορηγούνταν και για τα αεροπορικά και τη διαμονή τους.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.193
Καθόλου! Εδώ στην περιοχή μου, κάθε σχολείο έχει πολύ μικρό αριθμό μαθητών που πηγαίνει σε διαφορετικό προορισμό. Αυτό συνεπάγεται αύξηση του ποσού συμμετοχής του κάθε ατόμου για την εκδρομή στο εξωτερικό. Εξ ού και τα 600 Ε, που αναφέρθηκε πιο πάνω. Με επιχορήγηση του Υπουργείου, οσον αφορά εισιτήρια και διαμονή και ενοποίηση του προορισμού για τους μαθητές όλων των μικρών αυτών σχολείων, το πόσο που θα αναλογούσε σε κάθε μαθητή και κατ' επέκταση στο Υπουργείο θα ήταν πολύ πολύ μικρότερο.Εξάλλου, μεχρι πριν λίγα χρόνια τα σχολεία που επισκέπτονταν το Ευρωπαικό Κοινοβούλιο στις Βρυξέλλες, επιχορηγούνταν και για τα αεροπορικά και τη διαμονή τους.
Δεν μπορεί να γίνει επιλεκτική επιλογή για μικρά σχολεία μόνον.Αν εξαιρεθούν κάποια αμέσως θα γίνουν προσφυγές στο ΣΤΕ.Επομένως ή μιλάμε για όλα ή τίποτα.Το ΕΚ είναι άλλη περίπτωση.Είναι άλλος φορέας και επιδοτεί πιστεύω μέχρι ένα ορισμένο όριο(πλαφόν).Δεν νομίζω να επιδοτούσε όλα τα σχολεία όλης της ΕΕ.Το ίδιο μπορεί να κάνει και ένας άλλος φορέας(ιδιωτικός ή δημόσιος).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom