Βουλγαρία Ουγγαρία Σερβία Σόφια - Βελιγράδι – Βουδαπέστη με αυτοκίνητο.

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
· Χωρίς GPS δεν θα επιχειρήσετε κανένα ταξίδι με αυτοκίνητο σε καμιά πόλη της Ευρώπης αν δεν είστε σίγουροι για το πώς θα βρείτε το μέρος διαμονής σας στην πόλη της επιλογή σας.
Φοβερή συμβουλή! Το 2009 είχα κλείσει ένα ξενοδοχείο μέσα στην Στουτγκάρδη, το οποίο δεν μπορουσα να βρω με τίποτα. Δεν είχα GPS τότε, ούτε καν smart phone. Απελπίστηκα τόσο πολύ που δεν μπορούσα να το βρω, που στο τέλος σταμάτησα ένα ταξί και το πλήρωσα για να με οδηγήσει μέχρι το ξενοδοχείο (μπροστά το ταξί και πίσω εγώ με το αυτοκίνητό μου).
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Σε λιγότερο από βδομάδα... το πρόστιμο είναι 30.000 φιορίνια δηλαδή περίπου 96 €

Έχουν προσαρτήσει αριθμό λογαριασμού προφανώς σε κάποια τράπεζα. Η κλήση πρέπει να πιστοποιήθηκε μάλλον σε κάποιο παράδρομο της Βουδαπέστης γιατί την ώρα που αναγράφει δεν είχα μπει στην πόλη, ή μόλις είχα...
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Φοβερή συμβουλή! Το 2009 είχα κλείσει ένα ξενοδοχείο μέσα στην Στουτγκάρδη, το οποίο δεν μπορουσα να βρω με τίποτα. Δεν είχα GPS τότε, ούτε καν smart phone. Απελπίστηκα τόσο πολύ που δεν μπορούσα να το βρω, που στο τέλος σταμάτησα ένα ταξί και το πλήρωσα για να με οδηγήσει μέχρι το ξενοδοχείο (μπροστά το ταξί και πίσω εγώ με το αυτοκίνητό μου).
Το σκεφθήκαμε προς στιγμή και εμείς σε κάποια στιγμή αλλά θεωρήσαμε τότε πως πλέον φτάναμε...
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
:shock::shock: Σε λιγότερο από 15 ημέρες από την παράβαση, ήρθε η κλήση από την Ουγγαρία;
Αυτό θα πει ταχύτητα!!
Και πόσο ήταν - αν επιτρέπεται - το πρόστιμο και που πρέπει να πληρωθεί;
Σε λιγότερο από βδομάδα... το πρόστιμο είναι 30.000 φιορίνια δηλαδή περίπου 96 €

Έχουν προσαρτήσει αριθμό λογαριασμού προφανώς σε κάποια τράπεζα. Η κλήση πρέπει να πιστοποιήθηκε μάλλον σε κάποιο παράδρομο της Βουδαπέστης γιατί την ώρα που αναγράφει δεν είχα μπει στην πόλη, ή μόλις είχα...
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Σε λιγότερο από βδομάδα... το πρόστιμο είναι 30.000 φιορίνια δηλαδή περίπου 96 €

Έχουν προσαρτήσει αριθμό λογαριασμού προφανώς σε κάποια τράπεζα. Η κλήση πρέπει να πιστοποιήθηκε μάλλον σε κάποιο παράδρομο της Βουδαπέστης γιατί την ώρα που αναγράφει δεν είχα μπει στην πόλη, ή μόλις είχα...
Πηγαίνοντας από Ζάγκρεμπ για Βουδαπέστη, διαπιστώσαμε ότι υπήρχαν αρκετά ραντάρ, κυρίως πάνω σε γέφυρες, κάποια από τα οποία ίσως τα περάσαμε με 10-15 χμ παραπάνω και είχα ένα άγχος μην μου έρθει κανένα συστημένο.
Ήδη έχουν περάσει 2+ μήνες, οπότε φαντάζομαι ότι ίσως την σκαπουλάραμε!
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Πηγαίνοντας από Ζάγκρεμπ για Βουδαπέστη, διαπιστώσαμε ότι υπήρχαν αρκετά ραντάρ, κυρίως πάνω σε γέφυρες, κάποια από τα οποία ίσως τα περάσαμε με 10-15 χμ παραπάνω και είχα ένα άγχος μην μου έρθει κανένα συστημένο.
Ήδη έχουν περάσει 2+ μήνες, οπότε φαντάζομαι ότι ίσως την σκαπουλάραμε!
Λογικά ναι, εμένα μου ήρθε στα Ουγγρικά με συνημμένη επιστολή μετάφρασης στα ελληνικά η οποια δεν έλεγε για προσαυξήσεις ποσού σε περίπτωση μη έγκαιρης πληρωμής, αναφερόταν όμως στα ισχύοντα της Ουγγρικής νομοθεσίας.
Κάποιος φίλος από το παρόν σάιτ μου έστειλε την ισχύουσα στην Ουγγαρία νομοθεσία, η οποία μιλάει για Ουγγρικά δικαστήρια και για υποχρέωση κοινωφελούς εργασίας... Τρέχα γύρευε δηλαδή.
Αν δεν μου έρθει ειδοποίηση από την ελληνική αστυνομία ή την εφορία δεν πρόκειται να πληρώσω, χρήματα που μάλιστα τα ζητούν στο νόμισμά τους...
 

HAMBOS

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Καλημερα σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. Μια και έχεις ταξιδέψει στο εξωερικό ξέρεις τι κάνουμε με τις κλήσεις τις τροχαίας; Μόλις μου ήρθε μια κλήση για υπερβολή ορίου ταχύτητας (71 χλμ αντί για 50) από την Ουγγαρία. Την πληρώνω ή την αγνοώ;
Είναι αδύνατον να ακολουθεί κανείς όσο καλή διάθεση να έχει όλα τα όρια...
Από φίλο οδηγό νταλίκας έμαθα πως θα πρέπει να πληρωθεί οπωσδήποτε , αλλιώς σε κανένα εξάμηνο θα έρθει στο δημόσιο της Ελλάδας , μπορεί το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου να μην σε ειδοποιήσει και να κινδυνεύεις ανά πάσα στιγμή σε πιθανό τροχαίο έλεγχο με αυτόφωρο λόγω οφειλής , γνώμη μου είναι να απευθυνθείς στην πρεσβεία τους στην Ελλάδα και να ενημερωθείς υπεύθυνα ζητώντας και το όνομα του υπαλλήλου
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Από φίλο οδηγό νταλίκας έμαθα πως θα πρέπει να πληρωθεί οπωσδήποτε , αλλιώς σε κανένα εξάμηνο θα έρθει στο δημόσιο της Ελλάδας , μπορεί το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου να μην σε ειδοποιήσει και να κινδυνεύεις ανά πάσα στιγμή σε πιθανό τροχαίο έλεγχο με αυτόφωρο λόγω οφειλής , γνώμη μου είναι να απευθυνθείς στην πρεσβεία τους στην Ελλάδα και να ενημερωθείς υπεύθυνα ζητώντας και το όνομα του υπαλλήλου
Σε ευχαριστώ θα το κοιτάξω...
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Καλησπέρα! Θα μπορούσα να έχω το όνομα του ξενοδοχείου σε Σόφια; Ψάχνω για αρχή κάτι σε στυλ σπα αλλά να είναι και οικονομικό δεδομένου ότι πάμε Βουλγαρία!

Πολύ ωράιο το road trip!!!! Μας έδωσες τρομερές ιδέες!!!!! Η ταχύτητα με την κλήση με εξέπληξε πάντως!!! Βουδαπέστη έχω πάει την λάτρεψα!!!!!
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Καλησπέρα! Θα μπορούσα να έχω το όνομα του ξενοδοχείου σε Σόφια; Ψάχνω για αρχή κάτι σε στυλ σπα αλλά να είναι και οικονομικό δεδομένου ότι πάμε Βουλγαρία!

Πολύ ωράιο το road trip!!!! Μας έδωσες τρομερές ιδέες!!!!! Η ταχύτητα με την κλήση με εξέπληξε πάντως!!! Βουδαπέστη έχω πάει την λάτρεψα!!!!!
Το πρώτο ξενοδοχείο -στο πήγαινε- είναι το ANEL αλλά είναι κάπως ακριβό (εμείς το κλείσαμε φθηνά 70€ με πάρκινγκ και spa, αλλά η συνήθεις τιμές του είναι 120€ και πάνω. Ψάξτε το λίγο, αξίζει να μετακινήσετε λίγο αν έχετε τη δυνατότητα τις διακοπές σας προκειμένου να μείνετε σε αυτό. Το ξενοδοχείο είναι άριστο, αξίζει τον κόπο) το δεύτερο ξενοδοχείο μας στην επιστροφή ήταν το GLORIA PALLAS (https://www.booking.com/hotel/bg/gloria-palace.el.html) πληρώσαμε 39€ για το δωμάτιο και 5€ για το πάρκινγκ το οποίο ήταν καλό στο πλάι του ξενοδοχείου. Το wifi του δωματίου είχε πρόβλημα, τα σκεπάσματα ήταν κοντά (μέχρι το γόνατο) και ο καναπές χαλασμένος. Το στρώμα ήταν καλό και το ξενοδοχείο ήταν αρκετά κοντά σε εκείνα που θέλαμε να δούμε (πιο κοντά από το ΑΝΕΛ). Σε κάθε περίπτωση δωμάτιο από δωμάτιο διαφέρει. Μην εμπιστεύεστε απόλυτα τις φωτογραφίες στις οικονομικές λύσεις. Εμείς κάναμε ένα ύπνο στο δωμάτιο και για αυτό το κρίναμε ικανοποιητικό. Προσοχή αν πάτε με αυτοκίνητο απαιτείται κράτηση στο πάρκινγκ. Οτιδήποτε άλλο θελήσετε μην διστάσετε να ρωτήσετε...
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Το πρώτο ξενοδοχείο -στο πήγαινε- είναι το ANEL αλλά είναι κάπως ακριβό (εμείς το κλείσαμε φθηνά 70€ με πάρκινγκ και spa, αλλά η συνήθεις τιμές του είναι 120€ και πάνω. Ψάξτε το λίγο, αξίζει να μετακινήσετε λίγο αν έχετε τη δυνατότητα τις διακοπές σας προκειμένου να μείνετε σε αυτό. Το ξενοδοχείο είναι άριστο, αξίζει τον κόπο) το δεύτερο ξενοδοχείο μας στην επιστροφή ήταν το GLORIA PALLAS (https://www.booking.com/hotel/bg/gloria-palace.el.html) πληρώσαμε 39€ για το δωμάτιο και 5€ για το πάρκινγκ το οποίο ήταν καλό στο πλάι του ξενοδοχείου. Το wifi του δωματίου είχε πρόβλημα, τα σκεπάσματα ήταν κοντά (μέχρι το γόνατο) και ο καναπές χαλασμένος. Το στρώμα ήταν καλό και το ξενοδοχείο ήταν αρκετά κοντά σε εκείνα που θέλαμε να δούμε (πιο κοντά από το ΑΝΕΛ). Σε κάθε περίπτωση δωμάτιο από δωμάτιο διαφέρει. Μην εμπιστεύεστε απόλυτα τις φωτογραφίες στις οικονομικές λύσεις. Εμείς κάναμε ένα ύπνο στο δωμάτιο και για αυτό το κρίναμε ικανοποιητικό. Προσοχή αν πάτε με αυτοκίνητο απαιτείται κράτηση στο πάρκινγκ. Οτιδήποτε άλλο θελήσετε μην διστάσετε να ρωτήσετε...
ANEL https://www.booking.com/hotel/bg/anel.el.html
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Ευχαριστώ πολύ! Κλείσαμε το τριήμεο της Καθαράς Δευτέρας, με 40€ το άτομο με επιστροφή!!!! Θα ήθελα να κάνουμε και κάτι διαφορετικό όπως σπα. Δν ξέρω αν απαραίτητα θα ήταν μέσα στο ξενοδοχείο ή θα πηγαίναμε σε άλλο χώρο! Αν υπάρχει κάποια αντίστοιχη πρόταση δεκτή! Το ξενοδοχείο για την ώρα έχει περίπου τα 80€ και στις παροχές το σπα το γράφει με επιπλέον χρέωση. Θα πρέπει να το συζυτήσω πρώτα με τους υπόλοιπους! :) ευχαριστώ και πάλι!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom