Βουλγαρία Σόφια, εγώ με αυτή με τίποτα

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Επειδή οι προλαλήσαντες έχουν αναφέρει ήδη δύο απο αυτά που θα έλεγα και εγώ, και επειδή το πιάτο το κοιτάω αρκετή ώρα για να καταλάβω τι μπορεί να είναι και έχω αρχίσει να πεινάω κοιτώντας το....Μήπως είναι κάτι σαν το σπετσοφάι του Πηλίου;;; Το κρέας θα μπορούσε να είνια και λουκάνικο κομμένο...λέω τώρα! :)

Και κάτι ακόμα...τη Σόφια την χούφτωσες;;;....αν όχι, τότε χούφτωσ' την, χούφτωσ' την :p Μια χαρά προορισμός είναι ;)
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Να ανεβάσω την σωστή απάντηση ή μια φωτογραφία από το μενού που θα το κάνει πιο εύκολο να το βρείτε;

Εγώ για ένα ποτό πήγα και παρολίγο να βρεθώ παντρεμένος με παιδιά :) :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
  1. Έχω φάει. Όχι σε αυτήν τη version - πιο λιτά και κανιβαλικά, σε σούπα.
  2. Οι υπόλοιποι είχαν αποκλείσει άλλες πιθανότητες.
  3. Και το μενού το επιβεβαίωσε.
Δεν σας άρεσε.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
  1. Έχω φάει. Όχι σε αυτήν τη version - πιο λιτά και κανιβαλικά, σε σούπα.
  2. Οι υπόλοιποι είχαν αποκλείσει άλλες πιθανότητες.
  3. Και το μενού το επιβεβαίωσε.
Δεν σας άρεσε.
Ήμουν σίγουρος ότι πριν απαντήσεις θα το έχεις ψάξει :) Το πιάτο το παρήγγειλε η κοπέλα μου μάλλον από λάθος και όταν μας το έφεραν νόμιζα ότι είναι η τηγανιά γιατί το είδα και σε τηγάνι μέσα.Έτσι δοκίμασα πρώτος ένα πιάτο που δεν θα έτρωγα ούτε επί πληρωμή αν ήξερα τι ήταν. Στην αρχή το επεξεργάστηκα λίγο στο στόμα μου πριν το κάνω πάσα στη διπλανή χαρτοπετσέτα. Μάλιστα φωνάξαμε τον σερβιτόρο και του είπαμε ότι αυτό δεν είναι η τηγανιά που παραγγείλαμε.Μας το επιβεβαίωσε και αυτός αλλά όταν μου έδειξε τι ήταν γύρισα κοίταξα την δικιά μου και λέω δεν μπορεί να είσαι εσύ από την Τρίπολη, από κάποια φυλή είσαι :) Ο τρίτος από την παρέα που υποτίθεται τρώει τέτοια δεν μπόρεσε να το φάει αν και έκανε φιλότιμες προσπάθειες χαρακτηρίζοντας το ένα κράμα γκουρμέ και κανιβαλικού πιάτου ταυτόχρονα. Με τα πολλά το βάλαμε στο πλάι και πήραμε ένα κότσι ακόμα αν και από το μαγαζί νόμιζαν ότι δεν ήταν καλά μαγειρεμένο και προσφέρθηκαν να το αλλάξουν.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Φτουυυ δεν πρόλαβα να απαντήσω για το πιάτο χαχαχα ήμουν σίγουρος ότι ήταν αυτό που μου είχες πει! :haha:
Εμείς είχαμε φάει στο απέναντι στρογγυλό τραπέζι και εκεί που κάτσατε εσείς ήταν επίσης μια ελληνική παρέα.
Η αλήθεια είναι οτι δεν περίμενα να διαβάσω ιστορία για την Σόφια και να νοσταλγήσω το ταξίδι μου αυτό. Όχι οτι πέρασα άσχημα,ίσα-ίσα αλλά όπως και να το κάνουμε δεν τρελάθηκα. 2 μέρες κάτσαμε και ήδη την δεύτερη μέρα άρχισα να βαριέμαι! Και ήταν το μοναδικό ταξίδι που όταν έφευγα δεν είπα "αχ να'χα 1-2 μερούλες ακόμα",παρόλα αυτά τώρα που διαβάζω την ιστορία σου νιώθω οτι θέλω να ξαναπάω. :lol:

Περιμένουμε την συνέχεια!!!! :clap:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ήμουν σίγουρος ότι πριν απαντήσεις θα το έχεις ψάξει :) Το πιάτο το παρήγγειλε η κοπέλα μου μάλλον από λάθος και όταν μας το έφεραν νόμιζα ότι είναι η τηγανιά γιατί το είδα και σε τηγάνι μέσα.Έτσι δοκίμασα πρώτος ένα πιάτο που δεν θα έτρωγα ούτε επί πληρωμή αν ήξερα τι ήταν. Στην αρχή το επεξεργάστηκα λίγο στο στόμα μου πριν το κάνω πάσα στη διπλανή χαρτοπετσέτα. Μάλιστα φωνάξαμε τον σερβιτόρο και του είπαμε ότι αυτό δεν είναι η τηγανιά που παραγγείλαμε.Μας το επιβεβαίωσε και αυτός αλλά όταν μου έδειξε τι ήταν γύρισα κοίταξα την δικιά μου και λέω δεν μπορεί να είσαι εσύ από την Τρίπολη, από κάποια φυλή είσαι :) Ο τρίτος από την παρέα που υποτίθεται τρώει τέτοια δεν μπόρεσε να το φάει αν και έκανε φιλότιμες προσπάθειες χαρακτηρίζοντας το ένα κράμα γκουρμέ και κανιβαλικού πιάτου ταυτόχρονα. Με τα πολλά το βάλαμε στο πλάι και πήραμε ένα κότσι ακόμα αν και από το μαγαζί νόμιζαν ότι δεν ήταν καλά μαγειρεμένο και προσφέρθηκαν να το αλλάξουν.
Μπορεί να έφταιγε ο τρόπος μαγειρέματος :D. Επίσης τα περισσότερα πιάτα με εντόσθια δεν είναι για χόρταση
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
πωωωωωωωωωωωωωωωω με έστειλες αδιάβαστο.Διάβασες το μενού ή το έχεις φάει;
Η σωστή απάντηση είναι :

View attachment 237557
Ιδιαίτερο πιάτο, μια από τις βουλγαρικές "σπεσιαλιτέ", το έχω δοκιμάσει (όχι στο συγκεκριμένο μαγαζί) και όχι μόνο μια φορά - μου άρεσε.

Το μαγαζί αξιοπρεπές μεν, αλλά τουριστικό και μάλλον ακριβό, το γεγονός ότι σχεδόν όλα τα γκρουπ θα περάσουν από κει, νομίζω ότι κάτι σημαίνει.

Αν θέλετε να έχετε μια πραγματικά μοναδική, εξαιρετική γευστική εμπειρία στη Σόφια, επισκεφθείτε οπωσδήποτε το Ashurbanipal. Το 80% των πιάτων θα τα δοκιμάσετε για πρώτη φορά και μάλλον δεν θα έχετε την ευκαιρία να τα ξαναφάτε αλλού - βλέπετε, ο ιδιοκτήτης του (Freddie) είναι πρόσφυγας από το Ιράκ, οπότε...

https://foursquare.com/v/ashurbanipal/4c076e8fa0129c744883d2c9

https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...-Reviews-Ashurbanipal-Sofia_Sofia_Region.html

Η κουζίνα λειτουργεί μέχρι τις 10μ.μ., πρέπει να είστε εκεί το αργότερο μέχρι τις 20:30, κράτηση απαραίτητη.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Είναι σίγουρα ένα ιδιαίτερο πιατο και σε μια παρέα που μπορεί να μπερδευτεί και να το πάρει χωρίς να ξέρει τι είναι, δεν συγκεντρώνει πολλες πιθανοτητες να αρέσει...Δεν ξέρω αλλα μπορούν να μας πουν τα παιδιά που μαντεψαν τι μπορεί να είναι, όχι αν θα το ετρωγαν γιάτι το βλέπω δυσκολο, αλλά αν έστω θα δοκιμαζαν.. @Nikos86 @escursione @Borealis @Sassenach77
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Είναι σίγουρα ένα ιδιαίτερο πιατο και σε μια παρέα που μπορεί να μπερδευτεί και να το πάρει χωρίς να ξέρει τι είναι, δεν συγκεντρώνει πολλες πιθανοτητες να αρέσει...Δεν ξέρω αλλα μπορούν να μας πουν τα παιδιά που μαντεψαν τι μπορεί να είναι, όχι αν θα το ετρωγαν γιάτι το βλέπω δυσκολο, αλλά αν έστω θα δοκιμαζαν.. @Nikos86 @escursione @Borealis @Sassenach77
Αν ήταν σπετσοφάι θα το έτρωγα :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom