Βουλγαρία Σόφια, εγώ με αυτή με τίποτα

salonik_M

New Member
Μηνύματα
3
Likes
31
Βαιβεως ότι θα σε ενημερώσω για όλα τα όμορφα μέρη της Σοφίας . Σκέφτομαι να κάνω και ένα θέμα στο oπειο να βάλω χρήσιμη πλροφορία για την πόλη της Σοφίας αλλά και για όλη την Βουλγαρία . Απλά θα γίνει μέσα στις επόμενες ημέρες λόγω απασχόλησης μου .
Αυτό που είπες ότι δεν περίμενες πολλά το ξέρω καλά , όπως και ξέρω πολύ καλά την κοινή γνώμη για την χώρα . Αυτό όμως είναι άλλο θέμα . Εγώ προσωπικά έχω πολλούς φίλους και από της δύο χώρες και έχω της καλύτερες αναμνήσεις από τον όμορφο κόσμο της Θεσσαλονίκης που έμενα χρόνια Αγαπητέ
Οσο για το φόρουμ έχω ενημερωθεί για πολλά ταξιάδιa μου στο εξωτερικό και μου ήταν πολύ χρήσιμο. Όταν πήγα στην Κύπρο πριν λίγες μήνες πρώτα εδώ τσέκαρα . Όταν πήγα Ιταλία πάλι απο εδω έμαθα πόλυ χρήσιμη πληροφορία . Τώρα σχεδιάζω να πάω Βελγράδι μετά από της όμορφες φωτογραφίες που είδα στο φόρουμ .
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Όσες φορές και αν πάμε σε ένα μέρος ποτέ δεν θα φτάσουμε στο επίπεδο κάποιου σαν και σένα που μενει εκεί και ζει κάθε μέρα στους ρυθμούς της πόλης ..Εμείς είμαστε απλοί επισκέπτες, όσο και αν θέλουμε να ζήσουμε σαν ντοπιοι αυτές τις λίγες μέρες που παμε σε ένα προορισμό είναι πολύ δύσκολο...Άνθρωποι σαν κ σενα όμως μας βοηθάνε να αποφύγουμε τις τουριστικές παγίδες και να μπορέσουμε μέσα από μικρά και μεγάλα μυστικά της πόλης να πάρουμε μια καλή γευση του τρόπου ζωής ενός πολύ διαφορετικού αλλά και και με πολλά κοινά χαρακτηριστικά λαού...Σε ευχαριστούμε πολύ προκαταβολικά και περιμένουμε με αγωνία να ανοίξεις τα χαρτιά σου :)
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Ιδιαίτερο πιάτο, μια από τις βουλγαρικές "σπεσιαλιτέ", το έχω δοκιμάσει (όχι στο συγκεκριμένο μαγαζί) και όχι μόνο μια φορά - μου άρεσε.

Το μαγαζί αξιοπρεπές μεν, αλλά τουριστικό και μάλλον ακριβό, το γεγονός ότι σχεδόν όλα τα γκρουπ θα περάσουν από κει, νομίζω ότι κάτι σημαίνει.

Αν θέλετε να έχετε μια πραγματικά μοναδική, εξαιρετική γευστική εμπειρία στη Σόφια, επισκεφθείτε οπωσδήποτε το Ashurbanipal. Το 80% των πιάτων θα τα δοκιμάσετε για πρώτη φορά και μάλλον δεν θα έχετε την ευκαιρία να τα ξαναφάτε αλλού - βλέπετε, ο ιδιοκτήτης του (Freddie) είναι πρόσφυγας από το Ιράκ, οπότε...

https://foursquare.com/v/ashurbanipal/4c076e8fa0129c744883d2c9

https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...-Reviews-Ashurbanipal-Sofia_Sofia_Region.html

Η κουζίνα λειτουργεί μέχρι τις 10μ.μ., πρέπει να είστε εκεί το αργότερο μέχρι τις 20:30, κράτηση απαραίτητη.
Δηλαδή η κουζίνα του είναι Ιρακινή?
 
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουλγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στάζεις μέλι για μένα και σε ευχαριστώ τόοοοοοσο πολύ!!!!

Δεν σου κρύβω ότι ανησυχούσα μήπως απογοητευτείς από την πόλη και σε πάρω στο λαιμό μου με τις ενθουσιώδεις περιγραφές μου για τη Σόφια.
Αλλά για τους λόγους που αναφέρω και στην ιστορία μου (κόστος εισιτηρίων, κόστος διατροφής, αξιοθέατα κλπ.) είναι ένας προορισμός για τον οποίο κρατούσα μικρό καλάθι και τελικά με αποζημίωσε πολύ ευχάριστα.
Οπότε ομολογώ ότι ανακουφίστηκα όταν ανέφερες ότι η πόλη σου έκανε καλή εντύπωση και απόλαυσες το ταξίδι σου.

Χαίρομαι που βλέπω τόσα λουλούδια στις φωτογραφίες σου και φαντάζομαι την πόλη να γίνεται ακόμα πιο όμορφη πλαισιωμένη με τόσο πολύ χρώμα.
Σίγουρα θα ήθελα να την ξαναεπισκεφθώ και άνοιξη για να δω τα πάρκα της γεμάτα λουλούδια.

Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια.
ευχαριστούμε για τις ιστορίες σας!! το jasmine που μου άρεσε δεν το βρήκα στους χάρτες θυμάστε περιοχή??
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Έχει να προτείνει κανείς και κάποιο εστιατόριο με βουλγαρική κουζίνα μη τουριστικό;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παραδοσιακή βουλγάρικη κουζίνα θα βρεις στην ταβέρνα Manastirska Magernitsa αλλά και σε αυτά τα δύο που φάγαμε εμείς ( δεν τα λες παραδοσιακά βέβαια) το φαγητο ήταν πολύ καλό και οι χώροι πολύ όμορφοι...
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Αν θέλετε να έχετε μια πραγματικά μοναδική, εξαιρετική γευστική εμπειρία στη Σόφια, επισκεφθείτε οπωσδήποτε το Ashurbanipal. Το 80% των πιάτων θα τα δοκιμάσετε για πρώτη φορά και μάλλον δεν θα έχετε την ευκαιρία να τα ξαναφάτε αλλού - βλέπετε, ο ιδιοκτήτης του (Freddie) είναι πρόσφυγας από το Ιράκ, οπότε...
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ εστιατόριο! Εκπληκτικός κι ο Freddy. Ευχαριστώ για την πρόταση, αν δεν το έγραφες, δεν θα το έβρισκα ποτέ, ούτε είναι το μαγαζί που σε εμπνέει να μπεις αν δεν πας συστημένος...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Βάλε μας καμιά φωτογραφία από πιάτα να δούμε τι καλό είχε εκεί
Στη σχετική σελίδα στο Facebook (που, ωστόσο, δεν σχετίζεται με τον ιδιοκτήτη) μπορείς να δεις πολλές φωτογραφίες του χώρου, των πιάτων και του ίδιου του Freddie (με το πορτοκαλί πουκάμισο και το μουστάκι).

https://www.facebook.com/pages/Ашурбанипал/370833556393412?rf=789774734381444
 
  • Like
Reactions: Pel

Gwgwkal

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα θα πάω τα Χριστούγεννα για 4ημερες Βουλγαρία . Λέμε 2μερες σοφια και 2φιλιππουπολη να πάμε.. Θέλω να ρωτήσω από αεροδρόμιο πως θα πάω φιλιππουπολη και επίσης όσες πληροφορίες για φαγητά μαγαζιά κλπ ευπρόσδεκτες!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom