Βουλγαρία Σόφια, εγώ με αυτή με τίποτα

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ομολογώ ότι όταν έφτασαν τα πιάτα, δεν είχα μυαλό να τα βγάλω φωτογραφία... Και όταν το σκέφτηκα ήταν πια αργά, ήταν σαν τα είχαν πέσει τα όρνια! :innocent::innocent:

Πάντως θα ξαναπώ ότι είναι εκπληκτικό φαγητό. Ο ίδιος είναι χριστιανός εξ Ιράκ, υπηρέτησε στον ιρακινό στρατό από το 1980 ως το 1988, καθηγητής χημείας αν κατάλαβα καλά, μάγειρας στην πρεσβεία όταν ήταν στο Ιράκ, ένα φεγγάρι δούλευε και Ελλάδα και έκοβε ντονέρ. Τα πιάτα που φτιάχνει δεν είναι καθαρά ιρακινά, μας είπε ότι τα πειράζει λίγο για να τα προσαρμόζει σε ευρωπαϊκούς ουρανίσκους (όχι ότι μας χάλασε). Πήραμε τρεις σαλάτες (τις δύο μας τις έκανε δώρο), κοτόπουλο, αρνί, μοσχάρι, ρύζι, χούμους, πίττες, στο τέλος μας κέρασε και μπακλαβά. Τρία άτομα σκάσαμε και πληρώσαμε σύνολο 35 ευρώ.

Να σημειώσω ότι είπε πως θα έρθει Φεβρουάριο Αθήνα για ένα happening μαγειρικής, δεν κατάλαβα ακριβώς. Θα το παρακολουθώ πάντως και θα ενημερώσω δεόντως!
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ένα βράδυ μείναμε, οπότε πήγαμε εκεί. Τις άλλες ώρες της ημέρας ήμασταν στο δρόμο και ψιλοτσιμπήσαμε τυρόπιττες και τέτοια, οπότε τίποτα άξιο λόγου!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ένα βράδυ μείναμε, οπότε πήγαμε εκεί. Τις άλλες ώρες της ημέρας ήμασταν στο δρόμο και ψιλοτσιμπήσαμε τυρόπιττες και τέτοια, οπότε τίποτα άξιο λόγου!
Η τυροπιτα τους είναι τρομερή ειδικά αν την πάρεις από το σωστό μέρος !!!!!
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Τέλεια η ιστορία σου και πολύ κατατοπιστική.
Θα κλέισω για το 3ημερο της 25 Μαρτιου (πέφτει Δευτερα φέτος !!!)
Απο αυτα που έγραψες σίγουρα θα γυρίσω με eagean που αναχωρει 10 το πρώι. Φοβάμε να το ρισκάρω με την Ryainair που φέυγει 6:30.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τέλεια η ιστορία σου και πολύ κατατοπιστική.
Θα κλέισω για το 3ημερο της 25 Μαρτιου (πέφτει Δευτερα φέτος !!!)
Απο αυτα που έγραψες σίγουρα θα γυρίσω με eagean που αναχωρει 10 το πρώι. Φοβάμε να το ρισκάρω με την Ryainair που φέυγει 6:30.
Αφού είναι αργία δεν έχεις λόγο να φύγεις ξημερώματα όσο πιο αργά τόσο πιο καλά. Βολευει όμως κάποιον που Δευτέρα δουλεύει να είναι 8 Αθήνα και να μην χρειαστεί να λείψει ή να παρει άδεια από τη δουλειά του...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μπράβο για την ιστορία σου.
Βρέθηκα το περασμένο ΣΚ στη Σόφια λόγω τένις βλ. Sofia Open.
Τον Τσιτσιπά ατύχησαμε να τον δούμε να παίζει γιατί αποκλείστηκε από την Παρασκευή αλλά μικρό το κακό. Ευχαριστηθηκαμε ματσάκια και τένις, τόσο το Σάββατο όσο και την Κυριακή στον τελικό.
Το συμπέρασμα μου; Είναι μια αρκετά όμορφη πόλη σε μια σοβαρή χώρα!
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση τα πολλά μνημεια και αγάλματα. Σχεδόν σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο θα συναντήσεις και κάτι.
Άνετα θα ξαναπήγαινα για πολλούς λόγους, όπως πχ να πηγαίνεις στο χιονοδρομικό της Βιτοσα με το μετρό. Είδαμε κάποιους στο κέντρο της πόλης με τα snowboards παραμάσχαλα!

Υ. Γ. Την πατήσαμε κι εμείς με τα προαγορασμενα εισιτήρια του μετρό. Για να πάμε στην Armeec Arena, αγόρασαμε κι ένα για την επιστροφή μας αλλά είσοδος στο μετρό γιοκ
 

Attachments

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Μπράβο για την ιστορία σου.
Βρέθηκα το περασμένο ΣΚ στη Σόφια λόγω τένις βλ. Sofia Open.
Τον Τσιτσιπά ατύχησαμε να τον δούμε να παίζει γιατί αποκλείστηκε από την Παρασκευή αλλά μικρό το κακό. Ευχαριστηθηκαμε ματσάκια και τένις, τόσο το Σάββατο όσο και την Κυριακή στον τελικό.
Το συμπέρασμα μου; Είναι μια αρκετά όμορφη πόλη σε μια σοβαρή χώρα!
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση τα πολλά μνημεια και αγάλματα. Σχεδόν σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο θα συναντήσεις και κάτι.
Άνετα θα ξαναπήγαινα για πολλούς λόγους, όπως πχ να πηγαίνεις στο χιονοδρομικό της Βιτοσα με το μετρό. Είδαμε κάποιους στο κέντρο της πόλης με τα snowboards παραμάσχαλα!

Υ. Γ. Την πατήσαμε κι εμείς με τα προαγορασμενα εισιτήρια του μετρό. Για να πάμε στην Armeec Arena, αγόρασαμε κι ένα για την επιστροφή μας αλλά είσοδος στο μετρό γιοκ
Μπορείς να μου εξηγήσεις απο το κέντρο της Σόφιας πώς πήγες Vitosha με το μετρό;
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Δεν πήγα ο ίδιος αλλά θέλω να ξαναπάω για να το κάνω
Χωρίς να το ξέρω πως ακριβως γινεται, νομίζω ότι μια τερματική στάση του μετρό τους λέγεται Βιτοσα και μετά από εκεί με τελεφερίκ ανεβαίνεις στο χιονοδρομικό. Δεν είμαι όμως σίγουρος ότι γίνεται έτσι, ας μας γραψει κάποιο μέλος που ξέρει σχετικά.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.305
Likes
17.276
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Μολις γυρισα απο το χιονοδρομικο της Σοφια.
Πας με το μετρο στον τερματικο σταθμο vitosha και απο εκει το λεωφορειο Νο 122 που σε παει στο Simeonovo lift.
Το τελεφερικ - καμπινα κανει μιση ωρα υπεροχης διαδρομης μεσα στο δασος εως την πρωτη σταση που λεγεται Aleko.
Απο εκει ξεκινουν διαφορες περιπατητικες διαδρομες, ή αλλα lift που πανε πιο ψηλα (για τους σκιερς)
Εχει επισης πολλα σαλε με πολυ καλο φαγητο.
Προτιμηστε μερα με καλο καιρο για να εχετε και θεα προς τη Σοφια.
 
Last edited:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ξέρουμε από τιμές τι παίζει;
Να υποθέσω ότι μεχρι το Simeonovo lift πας με το 1,60 λεβα εισιτήριο
Μετά; κόστος τελεφερίκ;

Υ. Γ.. Ευχαριστούμε Grerena για την άμεση πληροφόρηση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom