1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιανουάριο - Απρίλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Βουλγαρία Σόφια, εγώ με αυτή με τίποτα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος vagar78, στις 12 Μαϊου 2018.

1. Grerena

Grerena Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ;;;;;
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ιορδανία και Μεξικό
    Για καποιο λογο που δεν καταλαβα, δεν πληρωσαμε τιποτα στο λεωφορειο. Δεν υπηρχε μηχανημα εκδοσης εισιτηριου ουτε επικυρωσης. Οταν επιχειρησα να ρωτησω τον οδηγο... δεν τα καταφερα επειδη σε ολη τη διαδρομη μιλουσε στο κινητο του. o_O
    Εβγαλα λοιπον το πιθανο αυθαιρετο συμπερασμα οτι μπορει ... να ειναι δωρεαν (αφου δεν ειδα και κανεναν αλλο με εισητηριο).

Οσον αφορα το τελεφερικ το εισιτηριο του κοστισε 15 λεβ το ατομο πηγαινε ελα. Οι τιμες για τους σκιερ ηταν αλλες. Εχω φωτογραφησει τον πινακα των εισιτηριων, αλλα δεν εχω προσβαση αυτη τη στιγμη στις φωτο μου.
    Αν καποιος ενδιαφερεται, ευχαριστως αργοτερα που θα μπορω, να ανεβασω τη σχετικη φωτογραφια. :)

2. Παρίσακτος

Αφού επιβεβαιώσω την Grerena σε ό,τι λέει για το χιονοδρομικό (15 λεβ για απλή είσοδο στο χιονοδρομικό, που περιλαμβάνει μισάωρη όμορφη διαδρομή πήγαινε κι άλλο τόσο έλα, που απόσβεση κάνεις και μόνο με τις εικόνες ακόμη κι αν δεν παίξεις με το χιόνι, τελείως value for money), να προσθέσω ότι υπάρχει εισιτήριο ημερήσιο 4 λεβ για όλα τα μέσα, που συμφέρει, οπότε εμείς δεν ασχοληθήκαμε με το πού χτυπάμε το εισιτήριο, θεωρώντας ότι ήμασταν safe - να ξέρετε μόνο ότι πρέπει κάθε φορά που θέλετε να μπείτε στο μετρό να πηγαίνετε στο γκισέ να σας το ξαναφορτίζουν, ή τουλάχιστον αυτό ίσχυε πριν από κάνα μήνα όταν επιχειρήσαμε να μπούμε τη 2η φορά στο μετρό στην επιστροφή. Ανέβαιναν και αμάξια, άρα ίσως να παίζει και η λύση του ταξί, αλλά κατά τη γνώμη μου συμφέρει το lift.

Elena2508, chris7, thanosth and 4 others like this.
  3. maria91

maria91 Member

Παμε για χαλαρο σκ σοφια οποτε θελω γνωμη ως προς σε ποια εμπορικα να κινηθουμε..δηλαδη ποια αξιζουν.. @vagar78 αναψες φωτιες με το ουτλετ να ξερεις:haha:επισης εψαχνα εστιατοριο για να φαμε μια φορα τοπικη κουζινα και ελεγα να κλεισω και εγω σ αυτο που πηγες την πρωτη μερα..απο τα 2 που πηγες πιο αξιζει πιο πολυ??

4. vagar78

vagar78 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Στο Sofia Outlet Center πήραμε τζιν και μπλουζάκια replay και g star raw σε απίστευτες τιμές , στο άλλο που γράφω τη πρώτη μέρα είχε πιο μεγάλη ποικιλία ήταν πιο κεντρικά αλλά δεν είδα κάποια ευκαιρία...
    Το δεύτερο μαγαζι που είναι πάνω στον πεζόδρομο είχε πιο ωραίες γεύσεις και ήταν πολύ ωραίος ο χώρος, ισως το πρώτο να έμοιαζε πιο πολύ με παραδοσιακό..Σαν γεύσεις πάλι το δεύτερο ήταν καλύτερο χωρίς ωστόσο το πρώτο να υστερεί πολύ. ..

escursione and maria91 like this.
  5. angelo_kav

angelo_kav Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΤΑΛΙΝ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
    Κανε τον κόπο και πανε ΙΚΕΑ να δεις διάφορα στις τιμες με της Ελλάδας τα ΙΚΕΑ.. Δεν το πιστευα οταοταν πηγα και είδα

vagar78 likes this.
  6. maria91

maria91 Member

πιο πολυ για Nike ενδιαφερομαστε εμεις και ειδα οτι ειχε απλα φοβαμαι μηπως εχει τιμες σα τα δικα μας τα ουτλετ και χασουμε τσαμπα χρονο:haha:

7. escursione

escursione Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?????
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΙΟΡΔΑΝΙΑ
    Οι τιμές στα mall από όσο έχω προσέξει είναι σχεδόν ίδιες με την Ελλάδα σε αθλητικά NIKE κλπ
    Οικονομικά και αρκετά καλά είναι τα Bulldozer που παράγονται εκεί. Επίσης πολύ καλά και ποιοτικά είναι και τα flair λίγο τσιμπημένες τιμές.

Last edited: 17 Απριλίου 2019
    Elena2508 and vagar78 like this.
  8. vagar78

vagar78 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Επειδή είμαι αθλητής και εψαξα για επώνυμα αθλητικά συμφωνώ απόλυτα με την άποψή του @escursione ...

escursione and maria91 like this.
  9. maria91

maria91 Member

Για το ουτλετ αναφερομουν σε μαγαζια γενικα της nike το παρατηρησα και εγω στη τουρκια αυτο που λες...θα τα κοιταξω κ αυτα που λες...αρα μαλλον θα παραμεινουμε στην βιτοσα και σ οποιο αλλο μολ προλαβουμε

escursione likes this.
  10. vagar78

vagar78 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Την έχουμε του "πεταμου" την Σόφια και είναι πολύ όμορφη. Δεν είναι Βουδαπέστη,Παρίσι ή κάποιο άλλο από τα πιο γνωστά μερη αλλά οποίος θέλει να πάει ένα διήμερο οικονομικό θα φύγει ευχαριστημένος.

greco, maria91 and escursione like this.
  11. maria84

maria84 Member

Με τα εισητηρια την πατησα και εγω.Αγορασα απο την προηγουμενη μερα εισητηρια μετρο αλλα οταν πηγα να τα χρησιμοποιησω δεν λειτουργουσαν.Οταν εκδιδεις εισητηρια εχουν ενα barcode που γραφουν ημερομηνια και ωρα αγορας.Απο αυτη λοιπον την ωρα ισχυουν για 30 λεπτα!!!Γί´αυτό η αγορα εισητηριου πρεπει να γινεται τη στιγμη που θα χρειαστεις το μετρό.

greco, Elena2508 and vagar78 like this.
  12. maria91

maria91 Member

Στα μηχανηματα για εισιτηριο δεχονται καρτα ή μονο μετρητα?μιλαω για τους σταθμους μεσα στη πολη οχι στο αεροδρομιο..γιατι πχ τουρκια δε δεχονταν πουθενα