ΤΑΞΙΔΙΑ ΖΩΗΣ

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ήταν καθαρή δολοφονία για τους παρακάτω λόγους:

1. Ο τσάρος δεν δικάστηκε ( όπως ο Τσαουσέσκου για παράδειγμα) και δεν υπήρξε δικαστική απόφαση για την εκτέλεση του.

2. Υπήρξε μόνο μια ντεφάκτο απόφαση - αποφασίζουμε και διατάζουμε - του τοπικού Σοβιέτ.

3. Η δολοφονία έγινε κρυφά στο υπόγειο του σπιτιού που η οικογένεια ήταν φυλακισμένη.

4. Η δικαιολογία ήταν ότι μπορούσαν να τους ελευθερώσουν οι "Λευκοί", που πλησίαζαν το Εκατερίνενμπουργκ.

5. Η οικογένεια δεν δολοφονήθηκε εν βρασμώ ψυχής - δηλαδή την ώρα της επανάστασης, ή όταν γινόταν οι ταραχές στους δρόμους από το δικαίως εξαγριωμένο πλήθος, αλλά από προμελετημένη ενέργεια, όταν τα πράγματα είχαν κάπως ησυχάσει, 10 μήνες μετά την οκτωβριανή επανάσταση.

6. Και αν ο τσάρος ήταν υπεύθυνος για τα χίλια κακά που υπέφερε ο λαός του, τα πέντε παιδιά δεν έφταιγαν σε τίποτα. Δεν πάει στο απόσπασμα ένα παιδί 13 χρονών, ούτε έφηβες κοπέλλες που δεν είχαν ιδέα από πολιτική.

7. Η δολοφονία της οικογένειας αποδείχτηκε ότι έγινε για να εκλείψει εντελώς η δυναστεία των Ρομανώφ και για να μη ξαναδιεκδικήσουν την διακυβέρνηση της χώρας και όχι για΄τις λανθασμένες κινήσεις του τσάρου ( π.χ. στον Ρωσοϊαπωνικό πόλεμο, ή όταν η αστυνομία άνοιξε πυρ εναντίον των διαδηλωτών).
Δεν δολοφονήθηκε μόνο ό τσάρος, η γυναίκα του και τα παιδιά του. Δολοφονήθηκαν θείοι, ανήψια και ξαδέλφια, πρίγκηπες, κόμητες και δούκισσες, που πετάχτηκαν ζωντανοί σε ορυχεία, εκτελέστηκαν μέσα στα σπίτια τους, ή λυντσαρίστηκαν στους δρόμους.

ωραια ταξιδια.......
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
1.να κανω το γυρο του κοσμου με ωτοστοπ

η
2. να παιζω μουσικη στις πλατειες των πολεων
με 2-3 φιλους να βγαζω μονο τις μπυρες και τα
εισητηρια για την επομενη αγνωστη πολη,που θα μας περιμενει


μπορω????????????????????????????????????????????????????
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ωραίο θέμα όντως.

Θα ήθελα να ταξίδευα σε όλο τον κόσμο για 1-2 χρόνια συνεχόμενα. Αλλά και ποιος δεν θα ήθελε. Επειδή όμως αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ εκτός κι αν κερδίσω το τζόκερ, ας πω αυτά που είναι πιο υλοποιήσιμα.

Κούβα, στην χώρα μιας άλλης εποχής και του χορού, ευελπιστώ του χρόνου να σταματήσει να είναι απλά ένα όνειρο.
Περού, ξεχωριστό ταξίδι ζωής με μοναδικές εικόνες, μόνο που είναι πανάκριβο. Αν καταφέρω να βρω χρήματα (λέμε τώρα), θα πάει πίσω η Κούβα και θα πάω εκεί του χρόνου.
Γενικά όλη η Λατινική Αμερική κάτι μου κάνει οπότε θα πήγαινα παντού αλλά οι προτεραιότητες μου είναι οι 2 χώρες που ανέφερα ήδη. Μετά πάμε Αγ.Δομήνικο με συνοδεία μπατσάτας και Αργεντινή με συνοδεία ταγκο.
Νότια Αφρική, Τανζανία, Κένυα, Μαδαγασκάρη είναι οι πρώτες μου επιλογές από την Αφρική, για την επαφή με τους ανθρώπους, την φύση και τα ζώα. Επίσης ξεχωριστό ταξίδι ζωής, αυτό το είχα όνειρο κι από παιδί.

Αυτά εξάλλου γράφω και σαν ταξίδια όνειρο. Με την Ασία δεν πολυέχουμε χημεία, αν είχα ποτέ πολλά χρήματα θα έκανα όλα τα παραπάνω και μετά ίσως ένα ταξίδι στην Ασία, αλλά πιο πιθανόν να ανακάλυπτα ακόμα περισσότερο την Λατ.Αμερική και την Αφρική. Δεν πιστεύω να τα καταφέρω όλα αυτά αλλά κάποια σίγουρα. Από την άλλη δεν ξέρεις. Κι αν μου κάτσει? :cool:

Ουφ, ωραία όλα αυτά.
Ας επιστρέψω στα καθήκοντα της δουλειάς μου τώρα.....
 

kath_1983

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ
1. Περού
2. Μαδαγασκάρη
3. Τανζανία - Ζανζιβάρη
4. Υεμένη
5. Ισλανδία

και άλλα πολλά αααχ...
Να είμαστε καλά πιστευω κάποιο από αυτά να πραγματοποιηθεί!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
1.να κανω το γυρο του κοσμου με ωτοστοπ

η
2. να παιζω μουσικη στις πλατειες των πολεων
με 2-3 φιλους να βγαζω μονο τις μπυρες και τα
εισητηρια για την επομενη αγνωστη πολη,που θα μας περιμενει


μπορω????????????????????????????????????????????????????
θα ηθελα και εγω ακριβως το ιδιο .. για να υπαρχει μια ανεμελια,μια περιπετεια στο ολο θεμα .. βασικα πιο ευκολο θα ητανε για μενα να πω που δεν θελω να παω,παρα για το που θελω ... αν ητανε να πρεπει να διαλεξω ενα μονο τοτε .......
Ενα εισιτηριο one way για οποιαδηποτε πολη της Λατινικης Αμερικης ....:clap::clap:
 

evageliageo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ντίσνευλαντ,Αγ. Μαυρίκιος
Τι ωραίο θέμα, αν και σε κάνει να θες να σηκωθείς να φύγεις εδώ και τώρα :)
Λοιπόν αυτά από μένα:
1. Κούβα, γιατί απλά θέλω πάρα πολύ να πάω
2. Disneyworld, γιατί έχω μια μικρή μανία με τη Ντίσνευ και δε μου φτάνει το Παρίσι :bleh:
3. Μαυρίκιος, να αράξω σε καμιά ωραία παραλία
4. Βιέννη, γιατί είχα από μικρή την εντύπωση ότι είναι μαγευτική πόλη

Αυτά, ελπίζω να πάω κάποια στιγμή! :)
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
- Νοτιοανατολική Ασία ολόκληρη γίνεται??? (Βιετνάμ, Καμπότζη, Μαλαισία, Λάος, Βιρμανία, Ινδονησία)
- Σε 1 τουλάχιστον κράτος της Αφρικής (κατά προτίμηση Κένυα ή Αίγυπτος)
- Μαυρίκιος
- Ν.Υόρκη+Σαν Φρανσίσκο
- Σε καναδυό πόλεις Λατινικής Αμερικής
- Ιαπωνία
- Κ το καλύτερο....ταξίδια του νου, παντού κ πάντα, αέναα...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Κούβα οπωσδήποτε. Αργεντινή παρόλο που πήγα, θέλω να δω ακόμα πολλά μέρη της και στο νότο στην Παταγονία (ξεκινώντας από την Provincia του Chubut και κάτω κυρίως)αλλά και στο βόρειο κομμάτι της Αργεντινής Salta και Jujuy.

Μεξικό και ιδιαίτερα στη Χερσόνησο Γιουκατάν.

Και από Αφρική Μαδασκάρη και Κένυα.Και άλλα που δεν είναι μάλλον ταξίδια ζωής γιατί τα θεωρώ ευκολότερους προορισμούς από θέμα απόστασης και χρημάτων.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Aν και αργοπορημενα, μιας και τωρα ξεθαψα το θεμα, να καταθεσω και γω τη σαχλαμαρα μου. Για μενα ονειρο ζωης ειναι να γουσταρω με τοσο τρελλα την πολη που θα μενω και την καθημερινοτητα μου που δεν θα εχω αναγκη ουτε μια μερα ταξιδι. (Οχι οτι κανω και πολυ συχνα, οποτε καλα τα παω:)). Ουτως η αλλως ευτυχισμενος ανθρωπος δεν ειναι αυτος που κανει πολλα ταξιδια αλλα αυτος που δεν τα πολυχρειαζεται η ετσι νομιζω τελος παντων.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
βασικά, να πω τι δε θελω?
Μόλις ανάκαλυψα αυτό το θέμα. Τι ωραίο πραγματικά! Θα περίμενα μεγαλύτερη συμμετοχή.
Εμένα ο τίτλος και μόνο με έκανε να ξεφυλίσω τον κατάλογό μου για να αποφασίσω. :rolleyes:
Αλλά επειδή είναι πολύύύ μεγάλος θα συμφωνήσω με την@fenia42 και θα απαντήσω με την εις άτοπον απαγωγήν:Δεν δίνω προτεραιότητα στις χώρες της Ασίας και της πρώην Σοβιετικής Ένωσης παρόλο που διαβάζω τις ιστορίες που γράφονται γι αυτές.

Οπότε καταλήγουμε: Όνειρο ζωής για μένα είναι να δω όόόόλον τον υπόλοιπο κόσμο - κατά προτίμηση οδικώς. Βέβαια στην διαδρομή μπορεί και να αλλάξω γνώμη και να κάνω στροφή και προς Ασία. Θα δούμε!
Λαμβάνοντας υπ' όψην την ηλικία μου, την συχνότητα με την οποία ταξιδεύω καθώς και το γεγονός πως δεν έχω κερδίσει (ακόμα) το τζόκερ φοβάμαι πως η Ασία θα μείνει παραπονεμένη :haha:
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μόλις ανάκαλυψα αυτό το θέμα. Τι ωραίο πραγματικά! Θα περίμενα μεγαλύτερη συμμετοχή.
Εμένα ο τίτλος και μόνο με έκανε να ξεφυλίσω τον κατάλογό μου για να αποφασίσω. :rolleyes:
Αλλά επειδή είναι πολύύύ μεγάλος θα συμφωνήσω με την@fenia42 και θα απαντήσω με την εις άτοπον απαγωγήν:Δεν δίνω προτεραιότητα στις χώρες της Ασίας και της πρώην Σοβιετικής Ένωσης παρόλο που διαβάζω τις ιστορίες που γράφονται γι αυτές.

Οπότε καταλήγουμε: Όνειρο ζωής για μένα είναι να δω όόόόλον τον υπόλοιπο κόσμο - κατά προτίμηση οδικώς. Βέβαια στην διαδρομή μπορεί και να αλλάξω γνώμη και να κάνω στροφή και προς Ασία. Θα δούμε!
Λαμβάνοντας υπ' όψην την ηλικία μου, την συχνότητα με την οποία ταξιδεύω καθώς και το γεγονός πως δεν έχω κερδίσει (ακόμα) το τζόκερ φοβάμαι πως η Ασία θα μείνει παραπονεμένη :haha:
Μη το λέτε! Και αν σου κάτσει....;;;:haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Βρε @Dina Z τις πιο ενδιαφέρουσες χώρες έχεις βγάλει απ’εξω
Αυτό το τοπικ είναι τόσο παμπάλαιο που παίζει όταν έγραφα την απάντηση μου να είχα πάει σε μονοψήφιο αριθμό χωρών!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom