Ινδία Νεπάλ ΤΑΞΙΔΙ ΣΕ ΙΝΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΠΑΛ-ΒΟΗΘΕΙΑ!!

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στην πρεσβεία μου είπαν ότι πρέπει να κάνω αίτηση για reentry visa, επειδή θα βγω και θα ξαναμπω στην Ινδία και θα μείνω κιόλας 3 μερες. Μου το παρουσίασαν πολύ δύσκολο. Γενικά δίνουν reentry; Είναι τόσο δύσκολο πια; Ή απλά το παρουσιάζουν δύσκολο;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Στην πρεσβεία μου είπαν ότι πρέπει να κάνω αίτηση για reentry visa, επειδή θα βγω και θα ξαναμπω στην Ινδία και θα μείνω κιόλας 3 μερες. Μου το παρουσίασαν πολύ δύσκολο. Γενικά δίνουν reentry; Είναι τόσο δύσκολο πια; Ή απλά το παρουσιάζουν δύσκολο;
http://www.travelstories.gr/%E1%F3%...1-%F4%E7%ED-%E9%ED%E4%E9%E1-7.html#post162474

συμφωνα με τη μαρτυρια της φιλης παραπανω ειναι δυσκολο, (επρεπε να διαβαζεις περισσοτερο τραβελστορις πριν κλεισεις τα εισιτηρια...:D)

γιατι δεν αλλαζεις τις πτησεις ωστε να πας ινδια, μετα νεπαλ και μετα πετας για αεροδρομιο και φευγεις κατευθειαν χωρις να βγεις εξω? ετσι θα εισαι βεβαιος
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
http://www.travelstories.gr/%E1%F3%...1-%F4%E7%ED-%E9%ED%E4%E9%E1-7.html#post162474

συμφωνα με τη μαρτυρια της φιλης παραπανω ειναι δυσκολο, (επρεπε να διαβαζεις περισσοτερο τραβελστορις πριν κλεισεις τα εισιτηρια...:D)

γιατι δεν αλλαζεις τις πτησεις ωστε να πας ινδια, μετα νεπαλ και μετα πετας για αεροδρομιο και φευγεις κατευθειαν χωρις να βγεις εξω? ετσι θα εισαι βεβαιος
Γιατί Κατμαντού - Αθήνα είναι πανάκριβα, διπλάσια τιμή! Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι δύσκολο. Η πιο δυσκοίλια πρεσβεία ever που έχω δει. Είμαι νέο μέλος και δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις ιστορίες.
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
καλημέρα σε όλους!προσοχή, με τη βίζα της ινδίας δεν παίζουν!οι νεπαλέζοι είναι λίγο στον κόσμο τους,αλλά όχι οι ινδοί!ήμουν τέτοιο καιρό πέρυσι ινδία-νεπάλ.πέρασα σύνορα από νεπάλ σε ινδία στις 01:30 τα ξημερώματα.οι νεπαλέζοι στρατιώτες έκαναν χαβαλέ, οι ινδοί ανύπαρκτοι.με λίγα λόγια δεν μου έβαλε κανείς σφραγίδα και όταν πήγα να φύγω από αεροδρόμιο ινδίας με γύρισαν πίσω και έτρεχα τρείς μέρες στα γραφεία για να με διώξουν!δεν θέλεις να το ζήσεις, πίστεψε με!δεν θέλω να σε απογοητεύσω, απλά ενημερώνω!
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
καλημέρα σε όλους!προσοχή, με τη βίζα της ινδίας δεν παίζουν!οι νεπαλέζοι είναι λίγο στον κόσμο τους,αλλά όχι οι ινδοί!ήμουν τέτοιο καιρό πέρυσι ινδία-νεπάλ.πέρασα σύνορα από νεπάλ σε ινδία στις 01:30 τα ξημερώματα.οι νεπαλέζοι στρατιώτες έκαναν χαβαλέ, οι ινδοί ανύπαρκτοι.με λίγα λόγια δεν μου έβαλε κανείς σφραγίδα και όταν πήγα να φύγω από αεροδρόμιο ινδίας με γύρισαν πίσω και έτρεχα τρείς μέρες στα γραφεία για να με διώξουν!δεν θέλεις να το ζήσεις, πίστεψε με!δεν θέλω να σε απογοητεύσω, απλά ενημερώνω!
Έκανα αίτηση για reentry. Το θέμα δεν είναι αν παίζουν, απλά δεν ήταν καθόλου φιλικοί και παρουσίαζαν τη βίζα σαν ένα άπιαστο όνειρο. Επειδή έχω εμπειρίες από βίζες και reentry άλλων ασιατικών χωρών, μου έκανε εντύπωση.
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να ρωτήσω κάτι πρακτικό; Επειδή θα έχω κινητά, φωτογραφικές κλπ που πρέπει να φορτίζω, οι μπρίζες στην Ινδία είναι διαφορετικές; Και αν ναι μπορώ να βρω μετατροπείς εύκολα; Επίσης, διάβασα σε μια ιστορία ότι μπορείς να αγοράσεις ινδικό καρτοκινητό Airtel με πολύ οικονομικές κλήσεις. Το θέμα είναι πόσο κοστίζει το κινητό!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Να ρωτήσω κάτι πρακτικό; Επειδή θα έχω κινητά, φωτογραφικές κλπ που πρέπει να φορτίζω, οι μπρίζες στην Ινδία είναι διαφορετικές; Και αν ναι μπορώ να βρω μετατροπείς εύκολα; Επίσης, διάβασα σε μια ιστορία ότι μπορείς να αγοράσεις ινδικό καρτοκινητό Airtel με πολύ οικονομικές κλήσεις. Το θέμα είναι πόσο κοστίζει το κινητό!
Electric Supply Pins Plugs Adapter etc explained - India Travel Forum | IndiaMike.com
οι σουκου δε χωρανε σε ινδικες πριζες, οι απλες κινητων και φορτιστων στριμωχνονται και λειτουργουν κανονικα

Electronics in India - India Travel Forum | IndiaMike.com

στο φορουμ παραπανω γραφει αρκετα πραγματα για ηλεκτρονικα, κινητα, κ.τλ

γενικα απεφυγε κλησεις προς και απο κινητο σου, κοστιζουν πολλα...(γυρω στα 5 ευρω το λεπτο να καλεσεις προς ελλαδα) Μπορεις παντως να καλεις παφθηνα προς ελλαδα απο μαγαζακια εκει στυλ ψιλικατζιδικων...εμας μας συνεφερε πολυ.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Επίσης, διάβασα σε μια ιστορία ότι μπορείς να αγοράσεις ινδικό καρτοκινητό Airtel με πολύ οικονομικές κλήσεις. Το θέμα είναι πόσο κοστίζει το κινητό!

Μπορείς να αγοράσεις καρτοκινητό είτε airtel είτε vodafone με πολύ οικονομικές κλήσεις.Δεύτερο κινητό τηλέφωνο δεν έχεις?Αν δεν έχεις πήγαινε στη vodafone και αγόρασε ένα του κουτιού με 9,90 ευρώ!!!!

- Vodafone.gr


Επίσης να βεβαιωθείς ότι από εκεί που θα αγοράσεις την κάρτα,αν είναι μεταπωλητής,θα αποστείλει τα χαρτιά σου στην εταιρεία,αλλιώς θα μείνεις χωρίς εξερχόμενες μετά από 15 ημέρες και χωρίς εισερχόμενες μετά από 18 ημέρες.;)
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά ξέρει κανείς ρουπίες αν μπορώ να βγάλω κάπου εκτός από την Τράπεζα Ελλάδος; Πόσα χρήματα θα χρειαστώ περίπου την ημέρα;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
δε χρειαζεται να βγαλεις απο τη τραπεζα, μολις φτασεις στο αεροδρομιο αλλαξε εικοσι ευρω για τα πρωτα εξοδα (οχι περισσοτερα εκει σε ψιλοκλεβουν στην αναλογια) και τραβα μετα με τη καρτα της εθνικης, η προμηθεια δεν ειναι τπτ σε σχεδη με τα εξοδα που θα κανεις γενικα....και ειδικα για 15 μερες που θα εισαι εκει, 3-4 φορες 8α τραβηξεις ....το μονο κακο οτι τα περισσοτερα ατμ εχουν οριο 10.000 ρουπιες ,μερικες τραπεζες και 8.000

το ποσο 8α χαλας εξαρταται απο σενα...π.χ εμεις χρειαζομασταν το πολυ ενα δεκαευρο την ημερα για φαγητο, νερα,μπυρες,χυμους, μπισκοτα και τετοια...Στα φτηνα εστιατορια πληρωναμε 1-3 ευρω για φαι,σε καλα εστιατορια ξενοδοχειων θα χρειαστεις 5-10 ευρω για φαι . νερα εμφιαλωμενα ειναι 15-20 ρουπιες, μπυρες ενα ευρω,

δες και εδω για να παρεις μια ιδεα
Cost of Living in India. Prices in India.

Για μετακινησεις με τουκ τουκ χρειαζεσαι 150-200 ρουπιες για μεγαλες πολεις (τη διαδρομη) η 50 ρουπιες σε μια μικροτερη πολη μια διαδρομη...Στο δελχι εχει και καλο μετρο παφθηνο παντως (δεκα ρπ περιπου η διαδρομη)

Πρεπει ομως να υπολογιζεις εξτρα χρηματα και για μουσεια και μνημεια π.χ ταζ μαχαλ 750 ρουπιες δηλαδη γυρω στα 12 ευρω...
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
δε χρειαζεται να βγαλεις απο τη τραπεζα, μολις φτασεις στο αεροδρομιο αλλαξε εικοσι ευρω για τα πρωτα εξοδα (οχι περισσοτερα εκει σε ψιλοκλεβουν στην αναλογια) και τραβα μετα με τη καρτα της εθνικης, η προμηθεια δεν ειναι τπτ σε σχεδη με τα εξοδα που θα κανεις γενικα....και ειδικα για 15 μερες που θα εισαι εκει, 3-4 φορες 8α τραβηξεις ....το μονο κακο οτι τα περισσοτερα ατμ εχουν οριο 10.000 ρουπιες ,μερικες τραπεζες και 8.000

το ποσο 8α χαλας εξαρταται απο σενα...π.χ εμεις χρειαζομασταν το πολυ ενα δεκαευρο την ημερα για φαγητο, νερα,μπυρες,χυμους, μπισκοτα και τετοια...Στα φτηνα εστιατορια πληρωναμε 1-3 ευρω για φαι,σε καλα εστιατορια ξενοδοχειων θα χρειαστεις 5-10 ευρω για φαι . νερα εμφιαλωμενα ειναι 15-20 ρουπιες, μπυρες ενα ευρω,

δες και εδω για να παρεις μια ιδεα
Cost of Living in India. Prices in India.

Για μετακινησεις με τουκ τουκ χρειαζεσαι 150-200 ρουπιες για μεγαλες πολεις (τη διαδρομη) η 50 ρουπιες σε μια μικροτερη πολη μια διαδρομη...Στο δελχι εχει και καλο μετρο παφθηνο παντως (δεκα ρπ περιπου η διαδρομη)

Πρεπει ομως να υπολογιζεις εξτρα χρηματα και για μουσεια και μνημεια π.χ ταζ μαχαλ 750 ρουπιες δηλαδη γυρω στα 12 ευρω...
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Μιας και ανέφερες τα εστιατόρια να σε ρωτήσω κάτι. Έχω διαβάσει στις διάφορες ταξιδιωτικές ιστορίες αλλά και σε οδηγούς ότι είναι επικίνδυνο να τρως σε εστιατόρια. Εσείς πού τρώγατε; Εστιατόρια που βρίσκονται σε ξενοδοχεία και τα προτείνουν οι διάφοροι οδηγοί (όρα Lonely Planet) είναι ασφαλή; Οι αλυσίδες τύπου Pizza Hut, McDonalds είναι εντάξει; Επειδή θα είμαστε Ινδία και θα θέλουμε να δοκιμάσουμε την τοπική κουζίνα αλλά να μην μας τρέχουν και στα νοσοκομεία τι προτείνεις να κάνουμε; :cool:
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
δε χρειαζεται να βγαλεις απο τη τραπεζα, μολις φτασεις στο αεροδρομιο αλλαξε εικοσι ευρω για τα πρωτα εξοδα (οχι περισσοτερα εκει σε ψιλοκλεβουν στην αναλογια) και τραβα μετα με τη καρτα της εθνικης, η προμηθεια δεν ειναι τπτ σε σχεδη με τα εξοδα που θα κανεις γενικα....και ειδικα για 15 μερες που θα εισαι εκει, 3-4 φορες 8α τραβηξεις ....το μονο κακο οτι τα περισσοτερα ατμ εχουν οριο 10.000 ρουπιες ,μερικες τραπεζες και 8.000
Έχω κάρτα της Εθνικής και της Alpha Bank. Μπορώ να τραβάω χρήματα με αυτές τις κάρτες σε ATM στην Ινδία;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom