Τέννις, Βόλλευ, Κολύμπι, Στίβος και άλλα ευγενή αθλήματα...

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε.
Τι να σου πω δε συμπαθώ πολλούς Έλληνες αθλητές σε ατομικά αθλήματα όπως Παπαχρηστοθ αλλά απλά με αφήνουν αδιάφορο οι επιτυχίες της και οι αποτυχίες της. Δεν θα κάτσω να δω αγώνα της κι ούτε θα χαρώ αν αποτύχει.
Πάμε παρακάτω λοιπόν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε.
Τι να σου πω δε συμπαθώ πολλούς Έλληνες αθλητές σε ατομικά αθλήματα όπως Παπαχρηστοθ αλλά απλά με αφήνουν αδιάφορο οι επιτυχίες της και οι αποτυχίες της. Δεν θα κάτσω να δω αγώνα της κι ούτε θα χαρώ αν αποτύχει.
Πάμε παρακάτω λοιπόν.
Καλά κι εγώ δεν κάθομαι να δω επισταμένως τον Τσιτσιπα... Αλλά αν τον δω δεν τον στηρίζω.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Ο Τσιτσιπάς είναι ένα εξαιρετικά σπάνιο ταλέντο, που συνδυάζει εργατικότητα, πάθος, χαρισματική προσωπικότητα και ωριμότητα.

Για όποιον ξέρει ...
Σήμερα στον αγώνα με τον king Roger είχε 11 σωσμένα break point στα 12! Εκτός από δύναμη, φυσική κατάσταση και τεχνική είχε και απίστευτη πνευματική δύναμη. Αυτό σημαίνει ότι έχει σπάνια νοοτροπία νικητή.
Είναι ήδη ένα παγκόσμιο είδωλο στο απόλυτα ανταγωνιστικό περιβάλλον του τένις.

Για όσους αγαπάνε το τένις και μέχρι τώρα ήταν fun των Roger, Rafa ή Νole, τώρα είναι και του Tsitsi-fast!!!

Σε όποιον τομέα και να διαπρέπει Έλληνας παγκοσμίως νιώθω χαρά. Και φυσικά στον αθλητισμό.
Τι χαρά είναι αυτή!
Πάμε Στέφανε δυνατά! :clap:
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
659
Ο σημερινός του αγώνας καθώς και όλη η παρουσία του στο συγκεκριμένο τουρνουά Nitto finals όπου παίρνουν μέρος οι οχτώ καλύτεροι του κόσμου είναι αξιοθαύμαστη!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Κι εγώ καμία περηφάνια δεν νιώθω για τον Τσιτσιπά, όπως βγήκε και δήλωσε εσφαλμένα η... πρωθυπουργαρα μας, για τον λόγο που εξήγησες @Yorgos
Screenshot_20191116_222844.jpg





Χαρά όμως ναι, γιατί πετυχαίνει ένας νέος μετά από θυσίες σπουδαία πράγματα και παίζει ελκυστικότατο τενις.

Υ. Γ.1: @Yorgos πάρε ναχεις και λίγο "συμπαθή" Τζόκοβιτς με αρνητική συμπεριφορα και ας ήταν σε κάποια ματς αρκετά μεγαλύτερος σε ηλικία από τον δικό μας.
Υ. Γ. 2: δηλαδή αν περάσει για αυριο το Γερμανόρωσακι ο Ζβερεφ θα γουστάρεις Αλέξανδρο αντί για Στέφανο εεε; αν είναι έτσι, το τενιστικο σου γούστο χρήζει.. θεραπείας :p
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Προηγείται 1 0 Ο Τιμ. Λογικά πιο δύσκολος αντίπαλος από τον Ζβερεφ. Βέβαια ο Τσιτσιπας παίζει εκπληκτικά αυτή την εβδομάδα οπότε όλα ανοικτά
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Ο τρόπος που έχασε το πρώτο σετ με double fault ο Γερμανός λέει πολλά για το μένταλ στο οποίο πάσχει ο Αλέξανδρος.
Ο Δομίνικος σε αυτό είναι αρκετά πιο δυνατός. Και όχι μόνο.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Τέλος Τιμ εναντίον Τσιτσιπα.
Δίκαια και οι δύο στον τελικό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγώ καμία περηφάνια δεν νιώθω για τον Τσιτσιπά, όπως βγήκε και δήλωσε εσφαλμένα η... πρωθυπουργαρα μας, για τον λόγο που εξήγησες @Yorgos
View attachment 285770
Μπα ούτε ο Ζβερεφ μου αρέσει ιδιαίτερα. Όπως και ο φίλος μου ο τζορντι που δεν άντεχε τα εθνικιστικά πρωτοσέλιδα της Ισπανίας οπότε φτερνιζοταν ο Φερνάντο Αλόνσο ή έπαιρνε γκραν σλαμ ο Ναδάλ, θα προτιμούσα να μην έχουμε τσιτσιπομανια στα ΜΜΕ, αλλά δε θα σκάσω κιόλας, αν κερδισει, κέρδισε, μπράβο του. Ότι μου είναι πιο συμπαθής ο Τιμ, αλήθεια είναι.

Χαρά όμως ναι, γιατί πετυχαίνει ένας νέος μετά από θυσίες σπουδαία πράγματα και παίζει ελκυστικότατο τενις.
Ε σε αυτό το επίπεδο όλοι θυσίες έχουν κάνει και μπράβο τους. Είναι και πολύ καθαρό άθλημα το τένις και σπάνια έχει καραγκιόζηδες. Τον Κυργιο ας πούμε δεν τον αντέχω.

Βιντεάκια δεν μπορώ να δω, αλλά στην πρώτη ευκαιρία θα τα κοιτάξω, ενδιαφέροντα φαίνονται.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Και εμένα μου είναι αντιπαθής γενικά, από τα μια τα μισογυνιστικά του, από την άλλη η συμπεριφορά του στη Μελβούρνη που ήταν πολύ κακή, πέτυχα και τους ελληνάρες στις κερκίδες που έκαναν καφρίλες γενικά, ε, δε θέλει και πολύ. Μπορεί να πάει πολύ καλά καθώς έχει τα προσόντα, αλλά δε μπορώ να πω ότι θα τον υποστηρίξω φανατικά.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Ειδα τον αγωνα με Ναδαλ πολύ καλό παιχνίδι απο τον Τσιτσιπά μεν αλλά φάνηκε ότι αφού έφθασε σε τόσα πολλά break ο Ναδαλ κάποιο θα έπαιρνε όπως και συνέβη.. ε μετά το ψιλοπαράτησε αφού δεν έιχε και τοση σημασία αν έχανε.. Είχα δει και το παιχνίδι με τον Ζβέρεφ οπου τον νίκησε εύκολα και κει κατάλαβα ότι μπορεί πολλά περισσότερα..

Εχθες δεν μπορεσα να παρακολοθήσω τον αγώνα αλλά άκουσα στο post game έναν Έλληνα προπονητή του τενις ότι τον Ζβέρεφ τον έχει τωρα ο Τσιτσιπάς ενω ο Τιμ είναι πιο ποιοτικός και θα είναι πιο δύσκολος αντίπαλος.. Ο Τσιτσιπάς πάντως τωρα μου φαίνεται πιο ώριμος απο ποτέ και πιο έτοιμος ..Έχει κάνει 4 με 5 συνεχόμενα πολύ καλά έως τέλιεα παιχνίδια..

Τωρα στα του χαρακτηρα τι να πω ... ακόμα πλάθεται ο Τσιτσιπάς.. όλοι μα όλοι οι αθλητές σε αυτό το επίπεδο μπορεί να φθάσουν σε σημείο να παρεκτραπούν.. είναι τεράστια η πίεση που δεχονται και δεν μπορω καν να φανταστώ .. μιλάμε για παγκόσμιο επίπεδο.. εμείς όμως απο τον καναπέ μας κρίνουμε με μεγάλη ευκολία.. Μαθαίνει ο Τσιτσιπάς .. έχει χάσει παιχνίδι επειδή έκαναν εμφανώς λάθος οι διαιτητές και με τις διαμαρτυριες του και το όλο σκηνικό έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και το παιχνιδι.. Πως ένα παιδί που γίνεται άντρας να διαχειριστεί όλο αυτό το πράγμα με συνεχείς προπονήσεις, κάθε μηνα δύο τουρνουά δυο χώρες (αχα πρεπει να γινει εδω μέλος), τα σόσιαλ που επιτελους τα σταμάτησε, τα χρηματικά ποσά για τα οποία παίζουν .. κάποιες φορές μιλάμε για εκατομμύρια.. Εντάξει όπως και νάχει εμεις θα κρίνουμε αυστηρά αρκεί να είμαστε το ίδιο αυστηροί και με τον εαυτό μας..

Και γω νοιώθω μεγάλη χαρά όταν Έλληνες αθλητές φθάνουν στο βάθρο σε μεγάλους αγώνες.. Μπάσκετ 87 (τοτε παρακολοθούσα και μπάσκετ), ποδόσφαιρο 2004 (ανίατη ασθενεια είπαμε), Μελισανιδης, Στεφανίδη, Πετρούνιας, Δήμας κλ ναι μου δώσανε χαρά και τωρα ο Τσιτσιπάς σε ένα άθλημα που εγω πρακολοθούσα απο το 1980 και μας ξαναζέστανε πάλι..

Περιττό να πούμε οτι όποιος είναι δάσκαλος τεννις θα γεμίσει τις τσέπες του ..τωρα είναι η ευκαρία.. .οπως έλεγε χθες ο προπονητης του τεννις γέμισαν τα κορτ Ελληνόπουλα "Τσιτσιπάδες" ..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
δεν έχει το class που επιβάλλει το άθλημα, μπασκλασαρια millenial
Ηρέμησε Γεώργιε δεν θα ηγηθεί κάποιας επανάστασης απ'την οποία θα χάσεις τα ανάκτορα σου
Με τη λογική σου τένις να παίζουν μόνο στα βπ και μόνο όσοι είναι κληρονόμοι. Οι υπόλοιποι στα ναυπηγεία Σκαραμαγκά μη και αναμιχθεί το αίμα.

Προσωπικό, τίποτε, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο
Κι ο Πασσαρης συμπατριώτης μου είναι, τι να κάνω, να τον στηρίζω;
Δεν τον ξέρεις, δεν έχεις τίποτα προσωπικό εναντίον του απλά τον συγκρίνεις με τον Πάσσαρη, έναν καταδικασμένο δολοφόνο.

Και είναι λογικό αυτό και παράλογο που δεν τον συμπαθείς επειδή στη Μελβούρνη είχε νεύρα ή στην κερκίδα κάποιος Έλληνας έλεγε "μη μασάς Στέφανε".

Για τα νεύρα του φταίει αυτός, μικρός είναι θα το διορθώσει, μη φτάνεις στο σημείο να συγκρίνεις το ρομπότ Φέντερερ στα τελευταία του χρόνια με έναν νεαρό. Να συγκρίνεις την ίδια περίοδο να δούμε αν θα βρεις διαφορές στη συμπεριφορά.
Για τον κόσμο όμως στην κερκίδα, ότι και να λέει αυτός, όσα συνθήματα και να φωνάζει, δεν φταίει ο Τσιτσιπάς ούτε μπορεί να του χρεωθεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom