Τήνος Τήνος!! :)

JsOphelia

Member
Μηνύματα
37
Likes
46
Ταξίδι-Όνειρο
Northern Lights
Χθες κιόλας γύρισα από Τήνο! Μπορώ να πω καμία σχέση όπως την περίμενα ! Δυστυχώς όμως δεν είχαμε αμάξι και δεν επεκταθήκαμε περισσότερο εκτός του κέντρου παρά μόνο προς τον Αγ.Φωκά. Σκεφτόμασταν να νοικιάσουμε ποδήλατα με την αδερφή μου(νοικιάζεις στο λιμάνι) αλλά επικρατούσε πολύς αέρας!
Είχε πολύ κόσμο αλλά κυρίως για την Παναγία, ερχόντουσαν πλοία κάθε ένα 15λεπτο (το ΣΚ βασικά) και γενικά πολύ όμορφο νησί.

  • Δυστυχώς δεν επισκεφτήκαμε παραλίες και ας μείναμε 4 μέρες, λόγω του ότι είχε πάρα πολύ αέρα, παρά μόνο εκείνη δίπλα από το λιμάνι που είναι οργανωμένη και την παραλία του Αγίου Φωκά που επίσης είναι οργανωμένη!
  • Μείναμε στο "Παράθυρο του Αιγαίου" όπου η ιδιοκτήτρια ήταν πολύ καλή και πρόθυμη σε οτι της ζητήσουμε (μας μετέφερε αυτή κάτω στο κέντρο οσες φορές της ζητήσαμε & μας άλλαξε αμέσως δωμάτιο όταν της ζητήσαμε αμέσως)
  • Φάγαμε στα εστιατόρια/ουζερί στο κέντρο όπου μου άρεσε αρκετά το "Απαλάχτηκα" (ουζερί) με καλές τιμές και ποιότητα φαγητού και το "Μεταξύ μας" που είχε ωραία φαγητά παρόλο που ήταν τσιμπημένες οι τιμές και οι ποσότητες μικρές.
  • Οι άνθρωποι ήταν όλοι πάρα πολύ καλοί και φιλικοί μεταξύ μας, όλοι πρόθυμοι να βοήθησουν σε οτιδήποτε! Γνώρισα πολλά άτομα και κυρίως ήταν όλοι τους απίστευτοι!

Ελπίζω να με ξαναβρεί η Τήνος εκεί του χρόνου :)
Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι για το κέντρο(κυρίως, αφού δεν φύγαμε και πολύ από εκεί) ευχαρίστως!

WP_20140629_039.jpg

Η θέα από το μπαλκόνι μας.
WP_20140630_001.jpg

Ο δρόμος προς την Παναγία.
 
Μηνύματα
49
Likes
96
Επειδή σκεφτόμαστε την Τήνο για λίγες μερες ήθελα να σε ρωτησω αν πιστεύεις ότι αξίζει περισσότερο στο κέντρο ή καλυτερα λίγο κέντρο-αποκεντρο για περισσότερη ησυχία; Επίσης απο φαγητό τι παιζει στη Χώρα;
 

JsOphelia

Member
Μηνύματα
37
Likes
46
Ταξίδι-Όνειρο
Northern Lights
Επειδή σκεφτόμαστε την Τήνο για λίγες μερες ήθελα να σε ρωτησω αν πιστεύεις ότι αξίζει περισσότερο στο κέντρο ή καλυτερα λίγο κέντρο-αποκεντρο για περισσότερη ησυχία; Επίσης απο φαγητό τι παιζει στη Χώρα;
Ελπίζω να σε πρόλαβα!! Για να μείνετε πιστεύω πως δεν είναι τόσο θέμα, δηλαδη είναι ήσυχο νησί και δνε έχει τόσο φασαρία και μπορείς να μείνεις κέντρο! Εμείς μείναμε στο "Παράθυρο στο Αιγαιο" που είναι και κέντρο αλλα λίγο παραπέρα και δεν είχε καθόλου φασαρία! Έχει 2 οικόπεδα νομίζω η κυρια αυτη, εμείς μέναμε σε εκείνο κοντά στα θερμοκήπια και το άλλο είναι ακόμα πιο απομακρυσμένο και έχει και δικη του παραλία! Με τα πόδια είναι 5-10 λεπτά απο τα μαγαζιά στο κέντρο και το ταξί παίρνει 3€

Στο κέντρο έχει αρκετά εστιατόρια να φας και ουζερί για να τσιμπήσεις..εμεις επειδή τις πρώτες μέρες φάγαμε έξω και φευγανε αρκετά λεφτά (ήμασταν και 5 άτομα) τις υπόλοιπες φορές είχαμε πάει για σου λακια, μια άλλη μέρα για πίτσα κλπ..μονο το βραδυ τρώγαμε εξω και είναι αυτα που ανέφερα στο αρχικό ποστ και 2-3 ακομα που δεν θυμάμαι το ονομα τους! Απο κέντρο δυστυχώς δεν φυγαμε γτ δεν είχαμε μέσο οποτε όλα αυτά είναι στο κέντρο που σου λέω :)

Αμα αποφασίσετε να μην μείνετε στο κέντρο, έχω ακούσει πολύ καλα λόγια για το Porto Vidalis στον Άγιο Ιωάννη που είναι 10 λεπτά με το αμάξι αλλα είναι σε πολύ καλο σημείο..

Ότι αλλο θες ρωτα με!! Ελπίζω να βοήθησα :)

Επίσης αμα θες μπορώ να ανεβάσω και μερικές φωτογραφίες από εκεί που πήγαμε! Ποιες ημερομηνίες σκέφτεσαι να πας;
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
49
Likes
96
Σε ευχαριστώ πολύ! Σκεφτόμαστε για τέλη Μαϊου...Είναι λίγο νωρίς και ελπίζω να μην είμαστε μόνοι μας στο νησί...Μήπως γνωρίζεις αν εκείνη την περίοδο λυσσάνε οι άνεμοι στην Τήνο; Γενικά έχω ακούσει ότι είναι ένα νησί με τρομερό αέρα και ανησυχώ...Αν πιστεύεις ότι θα είναι καλύτερα να το αποφύγουμε τόσο νωρίς και να το προτιμήσουμε κάποια άλλη στιγμή, όταν θα έχει "καλοκαιριάσει" περισσότερο, πες μου σε παρακαλώ! :)
 

JsOphelia

Member
Μηνύματα
37
Likes
46
Ταξίδι-Όνειρο
Northern Lights
Σε ευχαριστώ πολύ! Σκεφτόμαστε για τέλη Μαϊου...Είναι λίγο νωρίς και ελπίζω να μην είμαστε μόνοι μας στο νησί...Μήπως γνωρίζεις αν εκείνη την περίοδο λυσσάνε οι άνεμοι στην Τήνο; Γενικά έχω ακούσει ότι είναι ένα νησί με τρομερό αέρα και ανησυχώ...Αν πιστεύεις ότι θα είναι καλύτερα να το αποφύγουμε τόσο νωρίς και να το προτιμήσουμε κάποια άλλη στιγμή, όταν θα έχει "καλοκαιριάσει" περισσότερο, πες μου σε παρακαλώ! :)

Δυστυχώς είναι αληθεια!! Έχει τρομερους ανέμους..είχαμε πάει τέλη Ιουνίου με αρχές Αυγούστου και είχε τρομερους ανέμους και δεν καταφέραμε να κάνουμε κανένα μπάνιο παρα μόνο την τελευταία μέρα που φευγαμε..

Η Τήνος γενικα είναι νησί που μαζεύει κυρίως κόσμο που έρχονται για ολοήμερη Εκδρομή ή για 1-2 μέρες λόγω της Παναγίας.. Εγώ θα σου πρότεινα να μην κλείσετε τίποτα απο τωρα, ούτως η αλλιώς δεν πρόκειται να τα κλείσουν όλα και να μην μπορέσετε να πάτε :p
Μια δυο μέρες πριν πάτε κοιτάξτε τους ανέμους και κλείστε τότε τα εισητηρια και το μέρος που θα μείνετε..ειδικα για το πλοίο έχει κάθε ένα μισάωρο οποτε δεν υπάρχει θέμα μη διαθεσιμότητας.. :p
Ημέρα αποκορυφωσης του τουρισμού πάντως είναι η Κυριακή!! Κυριακή γίνεται χαμός απο κόσμο και γενικα τα σαββατοκύριακα οποτε αν έχετε την ευκαιρία προτιμήστε να πάτε σαββατοκύριακο !!

Πάντως εμείς κλείσαμε 2-3 μέρες πριν ξενοδοχείο και εισητηριο την προηγούμενη μέρα..:p καντο έτσι για να είσαι σίγουρος πως θα έχει καλο καιρό και θα το ευχαριστηθείτε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom