Τί αντιπαθείτε περισσότερο σε ένα ταξίδι?

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Introductory Tourism - Wikibooks, open books for an open world

In 1976 Tourism Society of England defined it as "Tourism is the temporary, short-term movement of people to destination outside the places where they normally live and work and their activities during the stay at each destination. It includes movements for all purposes."
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Ακριβως ετσι συμβαινει και σε μενα,μια τρελα εχω-τα ταξιδια-και με πολλες στερησεις τα κανω,ακομα και τωρα που τα πραγματα ειναι τοσο δυσκολα.Πολυ λιγοι χαιρονται οταν κανω ενα ταξιδι,εχω φτασει στο σημειο να μην το λεω στους περισσοτερους γιατι βαρεθηκα αυτη την αντιμετωπιση.Λες και τους ζητησα ποτε χρηματα...
Έτσι ακριβώς.. Εμείς δεν είμαστε η γενιά των εξοχικών, εμείς ότι περισέβει το κάνουμε ταξιδάκια κι ας ζούμε στο νοίκι.. Τουλάχιστον έχουμε αναμνήσεις διαφορετικών πολιτισμών..
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Όταν στραβώσει η οργάνωση που έχεις κάνει μήνες πριν ,λόγω καιρού,λόγω καθυστερήσεων,λόγω κακής συννενόησης κλπ.
Επίσης θα συμφωνήσω με την Paefstra.
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Συμφωνώ κι εγώ με τους περισσότερους σε γενικές γραμμές.
Κάτι που δεν αναφέρθηκε και προσωπικά με ενοχλεί ιδιαίτερα είναι οι απαράδεκτοι γονείς στα αεροπλάνα που δεν επιβάλλουν την τάξη στα πιτσιρίκια τους όταν αυτά είναι ανήσυχα σε υπερβολικό (και κατ' επέκταση μη ανεκτό) βαθμό.
 

joch

Member
Μηνύματα
40
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ-ΚΑΜΤΣΑΤΚΑ
Ετυμολογικά οποιοσδήποτε κάνει ένα ταξίδι μετ' επιστροφής μικρής διάρκειας είναι τουρίστας.
Δηλαδή κι ο οδηγός ενός αστικού λεωφορείου ή ένας φορτηγατζής που κάνει δρομολόγια πέρα δώθε όλη μέρα είναι τουρίστας ? Δεν είναι απόλυτα ακριβής ο ορισμός που δίνεις.
Πέρα από αυτό, και ξεπερνώντας τις Μπαμπινιώτικες ερμηνείες, εκείνο που υπονόησα, και όλο το έχετε καταλάβει (ασχέτως εαν κάποιοι ενδεχομένως μυγίστηκαν), είναι η αποστροφή μου προς οποιαδήποτε συμπεριφορά υποδεικνύει έλλειψη σεβασμού προς κάποιον τόπο ή άτομο ή ομάδα πληθυσμού ή πολιτισμό ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ.
Αυτό το υφάκι κακομαθημένου παιδιού, έχω λεφτά, και αφού έρχομαι στον τόπο σας, πρέπει ντε και καλά να φροντίζετε να περνάω καλά, δείχνει μια βαθυτατη (καθαρά ιδεολογική στον πυρήνα της) περιφρόνηση που δεν μπορώ να αποδεχθώ. Άλλο ταξιδιώτης, άλλο ταξιδευτής, άλλο τουρίστας....

Αυτό και τίποτα άλλο...
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Aρα τουριστας ειναι το ατομο που '' η συμπεριφορα του υποδεικνυει ελλεψη σεβασμου προς καποιον τοπο η πολιτισμο με υφακι κακομαθημενου παιδιου που δειχνει περιφρονηση.'' Και αυτα επρεπε να τα καταλαβουμε με τη μοναδικη λεξη που εβαλες ''τουριστας''. Και επειδη δεν τα καταλαβαμε ''μυγιαστηκαμε''. ΟΚ!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Άλλο ταξιδιώτης, άλλο ταξιδευτής, άλλο τουρίστας....
Δηλαδη εσυ,τουριστα,εννοεις εναν που κανει αυτα που αποστρεφεσαι και ταξιδιωτη η ταξιδευτη αυτον που συμπεριφερεται κοσμια στο μερος που επισκεπτεται...σωστα?
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σύμφωνα με ένα ωραίο κείμενο που διάβασα πρόσφατα, Τουρίστας είναι εκείνος που ταξιδεύει σε ένα μέρος με σκοπό να διασκεδάσει και να ξεκουραστεί χωρίς να το γνωρίσει σε βάθος (δηλαδή επιφανειακή θέαση μνημείων, αξιοθέατων κ.λπ.).
Περιηγητής είναι εκείνος ο οποίος ταξιδεύει με σκοπό να αφουγκραστεί τον τόπο που θα επισκεφθεί, να γνωρίσει σε βάθος τον πολιτισμό του και να νιώσει ότι ανήκει εκεί.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
οτι κανεις το σ@@το παξιμαδι να μαζεψεις λεφτα μιας και εισαι υπαλληλακος των 800, εχεις το ιδιο αμαξι 12 χρονια (αντι να αλλαζεις καθε τρια) κλεινεις αεροπορικα εξι μηνες πριν (για πιο φθηνα) ψαχνεις ωρες και ωρες για πιο φθηνη προσφορα για αμαξι να νοικιασεις, βρισκεις ενα ενοικιαζομενο δωματιο στα 45 / βραδια για 2 ατομα με πρωινο (που στην ελλαδα σου λενε κατι 120/βραδια), και ακους κατι του στυλ:
- αρε για σενα ειναι η ζωη...αναγκη εχεις;;;
- καλα τοσα λεφτα για πεταμα....
- και φυσικα: ωχ μωρε τι τρεχεις εκει τωρα...κατσε εδω να πιουμε κανα ποτακι μεθαυριο

ΥΓ οταν αποφασισα να παω για μεταπτυχιακο στην Αγγλια ακουσα φυσικα και τοτε το εξης θεικο: τι πας να κανεις μεταπτυχιακο;; αφου πηρες ενα πτυχιο... πανε παρε ενα αμαξι καλυτερα....
να προσθέσω επίσης, συνήθως όταν ακούν Ασιατικό ή Αφρικανικό προορισμό αναρωτιούνται :
τι θα τρώτε εκεί? αν πάθετε τίποτα έχουν γιατρούς?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
΄Η το αλλο οταν θα πηγαινα στην Πολη......προσεχε ...εχω ακουσει οτι απαγαγουν κοσμο εκει.
Jesus!!!!!!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ενα πραμα μονο απεχθανομαι τη ΜΙΡΛΑ
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ακριβως ετσι συμβαινει και σε μενα,μια τρελα εχω-τα ταξιδια-και με πολλες στερησεις τα κανω,ακομα και τωρα που τα πραγματα ειναι τοσο δυσκολα.Πολυ λιγοι χαιρονται οταν κανω ενα ταξιδι,εχω φτασει στο σημειο να μην το λεω στους περισσοτερους γιατι βαρεθηκα αυτη την αντιμετωπιση.Λες και τους ζητησα ποτε χρηματα...
και εγω ετσι κανω ποια....με εχει κουρασει αυτο το βιολι....


να προσθέσω επίσης, συνήθως όταν ακούν Ασιατικό ή Αφρικανικό προορισμό αναρωτιούνται :
τι θα τρώτε εκεί? αν πάθετε τίποτα έχουν γιατρούς?
ή πχ γινεται γινονται συμπλοκες στην Ινδια - Πακισταν .... Η Ινδια ειναι στην Ασια...
εσυ πας Ταυλανδη, επισης Ασια...
και ακους το θεικο: που πας? στην Ασια εχουν πολεμο τωρα.... :shock:


ΥΓ Οι Ελληνες φοβουνται να πανε ενα ταξιδι πχ στην Ασια (το αεροπλανο, φαγητο, ξενος κοσμος , ξενη κουλτουρα) αλλα δεν φοβουντα να οδηγανε με 180, 190 χλμ / ωρα στην οποιαδηποτε εθνικη οδο της χωρας μας
Φοβουνται να φανε κατι σε ξενη χωρα, αλλα δεν φοβουνται να φανε το πιτογυρο, ή το σουβλακι στο γηπεδο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.736
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom