Τί είδε ένας "τουρίστας" στη Ρώμη...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Νομίζω πως μέχρι να καταφέρω να πάω να ζήσω μόνιμα στην Ιταλία δε θα έχω ποτέ απάντηση στο ζήτημα Ιταλοί και αγγλικά...Απλά να διευκρινήσω πως δεν είπα ότι ο λόγος που οι Ιταλοί δε μιλάνε αγγλικά είναι οτι αυτοί θεωρούν τη γλώσσα τους ομορφότερη κτλ αλλά οτι αν δεν μιλούν αγγλικα εγω μπορώ να τους καταλαβω γιατι εχουν ηδη το "χαρισμα" να μιλουν την ομορφοτερη γλωσσα του κοσμου...Δικη μου διαπιστωση και θεωρία και όχι οτι αυτός ειναι ο λόγος που μιλουν ή δε μιλουν αγγλικα...
Οχι. Θα ηθελαν να μιλουν αγγλικα κ εκτιμουν οσους το κανουν. Απλα ποτε κανεις (οικογενεια, σχολειο μπλα μπλα) δεν τους εδωσε αυτα τα εφοδια.
Δεν ειναι αμεση προτεραιοτητα οπως εδω στην Ελλαδα .
Συμφωνω οτι πολυ πιθανον δεν το θεωρουν αναγκαιο.Το θεμα ειναι με εμας,πως την ειδαμε και τρεχουμε απο νηπια να μαθουμε αγγλικα.Το θεωρω,βεβαια αναγκαιο,γιατι με την δικη μας ομορφη γλωσσα,δεν μπορουμε να μιλησουμε με κανεναν αλλο λαο.Καταλαβαμε οτι η γλωσσα του εμποριου,του ταξιδιου και τωρα των υπολογιστων ειναι τα αγγλικα.Κολλαει και η μια μαμα με την αλλη(μην υστερησουν σε κατι)και τα τρεχουν απο τα 2 χρονια!!:)Παντως οι Σκανδιναβοι(γενικα) ειναι οι μονοι που εχω γνωρισει και μιλανε αγγλικα-απο 5 χρονων μεχρι 85!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μήπως δεν μιλούν αγγλικά οι Ιταλοί επειδή απλά δεν "τό'χουν" με τις ξένες γλώσσες? Επειδή ζορίζονται πολύ με την εκμάθησή τους?

Δεν είναι προβοκατόρικη ερώτηση, ούτε δικό μου αυθαίρετο συμπέρασμα. Φίλος μου Ιταλός εκπαιδευτικός το είπε σε κουβέντα και συμφώνησαν και άλλοι Ιταλοί που συμμετείχαν σ΄αυτήν. Μόνο στα Ισπανικά, είπαν, τα κουτσο-καταφέρνουν επειδή μοιάζουν αρκετά.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μήπως δεν μιλούν αγγλικά οι Ιταλοί επειδή απλά δεν "τό'χουν" με τις ξένες γλώσσες? Επειδή ζορίζονται πολύ με την εκμάθησή τους?

Δεν είναι προβοκατόρικη ερώτηση, ούτε δικό μου αυθαίρετο συμπέρασμα. Φίλος μου Ιταλός εκπαιδευτικός το είπε σε κουβέντα και συμφώνησαν και άλλοι Ιταλοί που συμμετείχαν σ΄αυτήν. Μόνο στα Ισπανικά, είπαν, τα κουτσο-καταφέρνουν επειδή μοιάζουν αρκετά.
Κοιτα ειναι καποιοι ηχοι οπως το γ, το δ ή το χ που στη δική τους γλώσσα δεν υπάρχουν ενω στην αγγλική υπάρχουν και με το παραπανω (βλ. year, this, here) αλλά και πάλι δε νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα γιατι και στα ισπανικα υπάρχουν αντιστοιχοι ήχοι...Βεβαια μοιαζουν πολύ περισσότερες λέξεις τους με τις ισπανικες απ'οτι με τις αγγλικες και ειναι γεγονος νομιζω οτι αν ενας Ιταλος με εναν Ισπανο μιλάνε ο καθενας τη γλωσσα του καταλαβαινονται μεταξυ τους...Τουλαχιστον σε εμενα εχει συμβει να μιλαω με εναν Κουβανο, αυτος ισπανικα στανταρ και εγω ιταλικα στανταρ και μια χαρα τα ειπαμε!! :D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τουλαχιστον σε εμενα εχει συμβει να μιλαω με εναν Κουβανο, αυτος ισπανικα στανταρ και εγω ιταλικα στανταρ και μια χαρα τα ειπαμε!! :D
Και σε μένα - στην Ισπανία (ναι, μιλάω Ιταλικά). Αλλά δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τους φθόγγους και ούτε ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν το κάνουν (αν κάποιος θέλει να μάθει μια γλώσσα, δεν θα κολλήσει σε τέτοιου είδους δυσκολίες και ούτε οι αποδέκτες της ομιλίας του θα τον κατηγορήσουν γι αυτές).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.412
Likes
9.343
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ονειρο του μεσου Ιταλου-υψηλου μορφωτικου επιπεδου-ειναι να εργαστει στο Λονδινο.
καλά κόψε κάτι..αν μιλάς πραγματικά για το μέσο όρο και οχι αυτούς που ξέρεις ή εχεις στο νου. σιγά μην ονειρεύεται κατι τετοιο η νεολαία των πανεπιστημίων μιας από τις ισχυρότερες οικονομικά χώρες του κόσμου, της 2ης σε εξαγωγες στην ΕΕ και από τις πιο βιομηχανοποιημένες. ας μην επεκταθώ άλλο. το θέμα είναι για Ρώμη, αλλά μην ακούμε και αστοχες γενικευσεις...:D
Την έχω πιο πάνω από το Παρίσι
έχεις ψηφίσει στο war?
Μήπως δεν μιλούν αγγλικά οι Ιταλοί επειδή απλά δεν "τό'χουν" με τις ξένες γλώσσες? Επειδή ζορίζονται πολύ με την εκμάθησή τους?
ενδιαφερουσα ερώτηση. σίγουρα αν κατι ειναι πιο ευκολο ειναι και πιο ελκυστικό. εξ ου και η επιθυμια τους για ισπανικά που τα μαθαινουν πανευκολα. περαν αυτού νομίζω ότι το ν.1 θέμα ειναι η εκπαιδευση. δεν τα μαθαινουν. είναι λίγη η διδασκαλία των αγγλικών και κακής ποιότητας. αφού ειναι κατα βαση σχολική. όπως ηταν εδω παλιά και δεν ξερω αν ειναι ακομα ετσι. η εννοια του φροντιστηρίου δεν υπάρχει ή ειναι πολυ περιορισμένη. μόνο το 21% από όσους μαθαινουν αγγλικά πανε σε φροντιστηρια. κατι λέει αυτό.
La Stampa - Quanti italiani parlano inglese?
μην ξεχνάμε και υποδεεστερους σε σημασια παραγοντες όπως η έκθεση στη γλώσσα. η νεα γενια έχει ακουσματα, μουσική, ιντερνετ κλπ. η παλιοτερη τπτ. όλα μεταγλωττισμενα, ιταλοποίηση (μουσολινικού τύπου) όρων, λέξεων οπότε η προφορά παραμενει κακιστη για μεγαλα τμηματα του πληθυσμού.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.412
Likes
9.343
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κοιτα ειναι καποιοι ηχοι οπως το γ, το δ ή το χ που στη δική τους γλώσσα δεν υπάρχουν ενω στην αγγλική υπάρχουν και με το παραπανω
αυτο δεν σημαινει κ πολλα. ξερουν λατινικά και κυριως τη δομη της γλωσσας. δεν ειμαι ειδικος, ουτε καν φιλολογος, αλλά εχετε ακουσει ιταλο να μιλαει ελληνικα? εχω ακουσει δεκαδες, να μην πω εκατονταδες...εχουν προφορα που αγγιζει την τελειοτητα , αυτοι που μιλουν πολυ καλα βεβαια. οι αγγλοσαξονες ποτε δεν αποκτουν τετοια προφορα. παρομοια οι ιταλοι ποτε δεν αποκτουν την τελεια προφορα των αγγλικων ή τουλάχιστον την αποκτουν πολυ πιο δυσκολα από αυτη των ελληνικών.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τώρα που είπες ιταλοποίηση όρων, θυμάμαι μια φορά που είχα γελάσει παρα πολύ όταν ένας φίλος μου ζητησε να του δωσω την οδοντοκρεμα και μου λεει "Μου φερνεις λίγο την Κολγκάτε;;" αντί για "Κολγκέιτ"...!! Μέχρι να καταλάβω τι εννοούσε πέρασε κανα 3λεπτο!! :haha::haha:
Αχχχ bei tempi!! (ωραιοι καιροι δλδ)
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Πάντως αυτό το πράγμα με τους Έλληνες (κάποιους εν πάση περιπτώσει αλλά αρκετούς) να ξέρουν αγγλικά,γαλλικά,ισπανικά,ιταλικά,αραβικά,τούρκικα,ρώσικα,γερμανικά κ.ο.κ. είναι πραγματικά απίστευτο. Και σε γενικές γραμμές τα καταφέρνουν καλά και με την προφορά, κάτι που δεν το έχω συναντήσει τόσο στο εξωτερικό (στην Ευρώπη τουλάχιστον) και σε θέσεις που θα έπρεπε για μένα να ξέρουν έστω αγγλικά, σε ξενοδοχεία, εστιατόρια κλπ. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω έναν ξένο πως του φαίνονται τα ελληνικά σαν ακουστική τουλάχιστον.
 
Last edited by a moderator:

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
αυτο δεν σημαινει κ πολλα. ξερουν λατινικά και κυριως τη δομη της γλωσσας. δεν ειμαι ειδικος, ουτε καν φιλολογος, αλλά εχετε ακουσει ιταλο να μιλαει ελληνικα? εχω ακουσει δεκαδες, να μην πω εκατονταδες...εχουν προφορα που αγγιζει την τελειοτητα , αυτοι που μιλουν πολυ καλα βεβαια. οι αγγλοσαξονες ποτε δεν αποκτουν τετοια προφορα. παρομοια οι ιταλοι ποτε δεν αποκτουν την τελεια προφορα των αγγλικων ή τουλάχιστον την αποκτουν πολυ πιο δυσκολα από αυτη των ελληνικών.

μμμμ μου φαινεται πως εχεις δικιο...γνωριζω καποιον που μιλαει παρα πολυ καλα ελληνικα, βεβαια ειναι πολλα χρονια στην Ελλαδα, αλλα η προφορα του ειναι καταπληκτικη...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.412
Likes
9.343
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τώρα που είπες ιταλοποίηση όρων, θυμάμαι μια φορά που είχα γελάσει παρα πολύ όταν ένας φίλος μου ζητησε να του δωσω την οδοντοκρεμα και μου λεει "Μου φερνεις λίγο την Κολγκάτε;;" αντί για "Κολγκέιτ"...!! Μέχρι να καταλάβω τι εννοούσε πέρασε κανα 3λεπτο!! :haha::haha:
Αχχχ bei tempi!! (ωραιοι καιροι δλδ)
μα ακομα ετσι τη λένε! ετσι τη διαφημιζει η τιβι, πώς να την πουν? και στις ειδησεις ακομα προφερουν λαθος ονοματα, τοπωνυμια, αρχικα...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
854
Likes
791
Samion said:
καλά κόψε κάτι..αν μιλάς πραγματικά για το μέσο όρο και οχι αυτούς που ξέρεις ή εχεις στο νου. σιγά μην ονειρεύεται κατι τετοιο η νεολαία των πανεπιστημίων μιας από τις ισχυρότερες οικονομικά χώρες του κόσμου, της 2ης σε εξαγωγες στην ΕΕ και από τις πιο βιομηχανοποιημένες..
Δεν κοβω τιποτα, διευκρινιζω απλα οτι αναφερομαι σε ατομα με τα εξης χαρακτηριστικα:
Ηλικια: 25-35
Μορφωτικο Επιπεδο: υψηλο (επιστημονικο-τεχνικο)

Ναι αυτοι οι Ιταλοι ονειρευονται να δουλεψουν στο Λονδινο για μια διετια και το ευχαριστο ειναι οτι μεγαλο ποσοστο αυτων το πραγματοποιουν!
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
αυτο δεν σημαινει κ πολλα. ξερουν λατινικά και κυριως τη δομη της γλωσσας. δεν ειμαι ειδικος, ουτε καν φιλολογος, αλλά εχετε ακουσει ιταλο να μιλαει ελληνικα? εχω ακουσει δεκαδες, να μην πω εκατονταδες...εχουν προφορα που αγγιζει την τελειοτητα , αυτοι που μιλουν πολυ καλα βεβαια. οι αγγλοσαξονες ποτε δεν αποκτουν τετοια προφορα. παρομοια οι ιταλοι ποτε δεν αποκτουν την τελεια προφορα των αγγλικων ή τουλάχιστον την αποκτουν πολυ πιο δυσκολα από αυτη των ελληνικών.
Πάντως εμένα ο δάσκαλος που μας έκανε μάθημα σε φροντιστήριο γνωστό και έμενε καμιά 20 αριά χρόνια στην Ελλάδα δεν το είχε. "Το ντάτυλο (δάχτυλο), το καλατάκι (καλαθάκι), ο άντρωπος (άνθρωπος), το παράτυρο (παράθυρο) κλπ" είχε γέλιο όμως, δεν μπορώ να πω.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.712
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom