Τί είδε ένας "τουρίστας" στη Ρώμη...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ασχετο με την γλωσσα,θα αναφερθω στην συμπεριφορα των νοτιων Ιταλων(Ναπολη,Σικελια).Μπαινουν στο μαγαζι μου και κανουν την περισσοτερη φασαρια,απο τους αλλους λαους.Αμα κουβαλανε και την οικογενεια,εχουμε θορυβωδες παρτυ:lol:Γενικα φωναζουν πολυ,μιλανε σαν...πολυβολα,και η μονιμη λεξη ειναι..sconto(εκπτωση).Γενικα κανω πλακα μαζι τους,εκτος αν μπουν πολλοι!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αν και είμαστε οφ τόπικ, θα σου απαντήσω τι μας έλεγαν οι ντόπιοι που συναντούσαμε στα ταξίδια μας στην Ασία: Όταν τους ρωτούσαμε, όταν μας άκουγαν να μιλάμε μεταξύ μας, από ποιά χώρα νόμιζαν ότι είμαστε, πρώτα απαντούσαν Ισπανία και μετά Ιταλία. Η Ελλάδα δεν έπαιζε γενικά σαν επιλογή πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Και ο λόγος (όπως μας εξηγούσαν) είναι γιατί "ηχητικά" τους ακούγονταν να μοιάζουν πολύ.
Ναι, ίδιες εμπειρίες κι εγώ από Ασιάτες αλλά και Ευρωπαίους που γνώρισα. Πρώτα τους ακουγόμαστε ως ισπανικά, μετά ιταλικά ή τούρκικα (αν δε ξέρουν συγκεκριμένα τα ακούσματα κάθε γλώσσας). Οι Βέλγοι μου λέγαν (τι θράσος να το λένε οι φλαμανδοί....) ότι ακουγόμαστε σαν να λέμε κάτι σαν:

φδκσξφδλκξχχχχχχχχχχχχχ χχχχχχχχχχχχχχχχχχσδσκξασσχχχχχχχχχχχχχχχχδσξαχχχχχχχχχχχχχχχχχχααα χχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

Οι Ιταλοί μου λένε ότι μιλάμε υπερβολικά γρήγορα....

Άρα όπως καταλαβαίνουμε κανένας δε βλέπει την καμπούρα του :bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευαγγελια said:
δεν περναει εδω ο ταβερισμος! αντε κι εσυ για balsamico. εκτος απο την Πατρα και τα ανατολικα αθηναικα προαστια εχουν πληθωρα...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αυτο κ αν ειναι θρασος!
χαχαχχα μα πραγματικά! Νομίζω δεν καταλαβαίνουν πόσο απίστευτα γρήγορα μιλάνε. (όχι ότι κι εμείς πάμε πίσω, πολυβόλα είμαστε)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
δεν περναει εδω ο ταβερισμος! αντε κι εσυ για balsamico. εκτος απο την Πατρα και τα ανατολικα αθηναικα προαστια εχουν πληθωρα...
Ποπω θα αρχισω να μισω την Ιταλια με τοσα ανουσια θρεντς !
Travelstories ειναι εδω , οχι to-know-the-Italians-better-stories
Εσένα, ειδικά, δεν σε λυπάμαι καθόλου!
Τις ρίζες σου τις έψαξες βαθειά? :haha:

Μαζοχ-α οπως το ειπες !!
Αγαπα τους φιλους σου με τα ελαττωματα τους χαχαχαχααα
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οταν σας κουραζω να μου το λετε, αλλα ευγενικα παρακαλώ γιατι ειμαι και παρεξηγιαρα..
Βέβαια το ότι εσείς θα μου λέτε, δε σημαίνει απαραίτητα ότι εγώ θα σας ακούω...:bleh::bleh:

δεν περναει εδω ο ταβερισμος! αντε κι εσυ για balsamico. εκτος απο την Πατρα και τα ανατολικα αθηναικα προαστια εχουν πληθωρα...
Bravo Samion!! Σπουδαία λέξη, σχεδόν όλες οι σημαντικές λέξεις που εχουν περασει στην ιστορια έχουν το επίθημα -ισμός!! Μετά τον καπιταλισμό, μαρξισμό, χριστιανισμό, εξπρεσιονισμό κτλ έρχεται και ο ταβερισμός, μια νέα τάση... Πραγματικά σπουδαία!! Sei bravissimooo :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευαγγελια said:
Ποπω θα αρχισω να μισω την Ιταλια με τοσα ανουσια θρεντς !
Travelstories ειναι εδω , οχι to-know-the-Italians-better-stories
α
ελπιζοντας να εχεις καταλαβει οτι βρισκεσαι στους ιταλοφιλους,οπου τα ταβερικα συνθηματα δεν περνουν,επαναλαμβανω οτι δεν ειναι αναγκη να τα διαβαζεις...η τουλαχιστον παραδειγματισου απο τους παραδοσιακους αντιιταλους που δειχνουν παραδοξως αξιολογο χιουμορ αντι των συνηθων κακιων...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
όλες οι σημαντικές λέξεις που εχουν περασει στην ιστορια έχουν το επίθημα -ισμός!! Μετά τον καπιταλισμό, μαρξισμό, χριστιανισμό, εξπρεσιονισμό κτλ έρχεται και ο



μια νέα τάση... Πραγματικά σπουδαία!! Sei bravissimooo :)
:cool::cool::cool:
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ειιιι εγώ δεν είπα κάτι τετοιο!! Αντε βρε babadum με κάνεις και ντρεπομαι τωραααα....... :oops:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.361
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
rover21

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom