Ταξίδια!Για όλους η για λίγους??

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Δεν ξέρω αλλά αυτό το "ξινίζουν", "ζηλεύουν" κλπ μου φαίνεται εντελώς ελληνικό φαινόμενο. Κι εγώ ζω σε κοινωνία που το 99% δεν ονειρεύεται καν να ταξιδέψει ποτέ στο εξωτερικό διότι είναι παντελώς αδύνατον, δεν έχω ακούσει ποτέ μου αρνητικό σχόλιο, πιο συχνά είναι το "πότε θα έρθεις σπίτι να μας δείξεις καμιά φωτό";
Ίσως επειδή δεν το ονειρευτικε καν, διότι είναι παντελώς αδυνατον
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ίσως επειδή δεν το ονειρευτικε καν, διότι είναι παντελώς αδυνατον
Ή ίσως είναι καλύτεροι άνθρωποι. Πολλοί κάνουν αίτηση για βίζα στις ΗΠΑ, λίγοι την παίρνουν και ΠΑΝΤΑ γίνεται πάρτι κι όλοι χαιρόμαστε για αυτόν που φεύγει κι έχει νέες ευκαιρίες, ποτέ μα ποτέ δεν έχω ακούσει σχόλιο κακίας ή ζηλοφθονιας. Υπάρχει κι αλλού η κατσίκα του γείτονα, αλλά σαν την Ελλάδα, σε τέτοια έκταση, δεν το έχω δει πουθενά.
 

porcelain

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Διαβάζω τα επόμενα σας ταξίδια και είμαι απλά σε κατάσταση: WOW! Απορώ αλήθεια για το που βρίσκεται τα χρήματα και το χρόνο για ταξίδι κάθε μήνα ή για μεγάλες περιόδους!!
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς παίζει με τα μίλια και πως ακριβώς δουλεύουν;

Εγώ για το 18' θα ήθελα μία επίσκεψη από Ισπανία και Download Fest τον Ιούνιο, αλλά μάλλον δύσκολο. Οπότε καλοκαίρι σχεδόν κλεισμένη Σαμοθράκη και από χειμώνα ίσως Ολλανδία.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Διαβάζω τα επόμενα σας ταξίδια και είμαι απλά σε κατάσταση: WOW! Απορώ αλήθεια για το που βρίσκεται τα χρήματα και το χρόνο για ταξίδι κάθε μήνα ή για μεγάλες περιόδο.
Προγραμματιζουμε νωρις και βρισκουμε εξαιρετικες τιμες σε καταλυματα και εισιτηρια. Για παραδειγμα τα εισιτηρια για τα 3 ταξιδια που προανεφερα μου στοιχισανε 185 ευρω.
 

porcelain

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Προγραμματιζουμε νωρις και βρισκουμε εξαιρετικες τιμες σε καταλυματα και εισιτηρια. Για παραδειγμα τα εισιτηρια για τα 3 ταξιδια που προανεφερα μου στοιχισανε 185 ευρω.
Υπάρχει συγκεκριμένη χρονική περίοδος πριν το ταξίδι όπου τα εισιτήρια είναι φτηνά γιατί τότε κάτι κάνω εντελώς λάθος! Για παράδειγμα όποτε έχω κοιτάξει για αεροπορικά ακόμα και για ένα χρόνο μετά οι τιμές πολλές φορές είναι πιο ακριβές από ότι στους 3 μήνες πριν το ταξίδι..το ίδιο και η διαμονή. Λογικά έχει να κάνει και με την περίοδο που πας πχ καλοκαιρινούς μήνες πιο ακριβά ανεξάρτητα του πότε θα τα κλείσεις...
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Υπάρχει συγκεκριμένη χρονική περίοδος πριν το ταξίδι όπου τα εισιτήρια είναι φτηνά γιατί τότε κάτι κάνω εντελώς λάθος! Για παράδειγμα όποτε έχω κοιτάξει για αεροπορικά ακόμα και για ένα χρόνο μετά οι τιμές πολλές φορές είναι πιο ακριβές από ότι στους 3 μήνες πριν το ταξίδι..το ίδιο και η διαμονή. Λογικά έχει να κάνει και με την περίοδο που πας πχ καλοκαιρινούς μήνες πιο ακριβά ανεξάρτητα του πότε θα τα κλείσεις...
Συνηθως το καλοκαιρι ειναι πιο ακριβα, εχεις δικιο.
Κοιτάς το low fare calendar των εταιριών και εντοπίζεις τους φτηνούς μηνες ανα προορισμό. Επισης, γραφεσαι στα newsletters και μαθαίνεις για τις προσφορες τους.
Τελος παρακολουθείς ανελλιπώς το παρον forum και ενημερωνεσαι για προσφορες και ευκαιρίες.
Μονο που η κουβέντα μας ειναι off-topic.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Είναι απλό.Κάποιοι έχουν την οικονομική άνεση να ταξιδεύουν συνέχεια,κάποιοι έχουν τη δυνατότητα να ναι φαντάσματα στις δουλείες τους και να την κοπανάνε συνέχεια,κάποιοι ίσως δε δουλεύουν και τρώνε από τα έτοιμα, κάποιοι ενδεχομένως απασχολούνται στον ευρύτερο τομέα του τουρισμού και κάνουν τη δουλειά τους χόμπι.Κάποιοι άλλοι απλά τα λένε για να τα λένε(κοινώς μυθομανείς), κάποιοι κάνουν και το σκατό τους παξιμάδι, άλλοι πέφτουν θύματα των προσφορών και κλείνουν με την κάθε λογής volotea με 2 ευρώ και μετά όταν συνειδητοποιούν ότι το ξενοδοχείο πχ στη Βενετία δεν πέφτει κάτω από 150 ευρώ τη βραδιά απλά δεν ταξιδεύουν ποτέ.Υπάρχουν πάλι και άλλοι που για να το παιξουν ντε και καλά travellers, τρώνε σαβούρες όπου πάνε, μένουν σε hostels παρέα με κατσαρίδες και χρησιμοποιούν κουπόνια και προσφορές από τα αζήτητα.Πάντως για να κάνεις διακοπές συχνά τα αεροπορικά εισιτήρια είναι το πιο χαμηλό έξοδο και συχνά λειτουργούν ως κράχτης προκειμένου να κλείσεις να πας κάπου που τελικά δεν το αντέχει η τσέπη σου.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Δίκιο έχεις αλλά εκτός από αυτούς που αναφέρεις υπάρχουν και αυτοί που μεθοδικά και ταιριάζοντας το υστέρημα τους με τις ταξιδιωτικές προσδοκίες τους οργανώνουν κανα δυο ταξιδάκια το χρόνο. Πιθανότατα δημόσιοι υπάλληλοι, συνταξιούχοι, στελέχη εταιρειών που έχουν τη δυνατότητα να προσθέσουν και κάποιες μέρες στα προγραμματισμένα ταξίδια τους, λιγότεροι ιδιωτικοί υπάλληλοι και γενικώς εργαζόμενοι σε σχετικά ασφαλείς θέσεις. Ελεύθεροι επαγγελματίες, άλλοι βιοποριστές και μάλλον όλοι οι υπόλοιποι που δεν είναι κονομημένοι, ούτε που το σκέφτονται.
Σε λίγο θα φανεί κάποιος να ανταπαντήσει ότι το σχόλιο σου είναι οφτοπικ και ότι όπου θέλουμε τα βρίσκουμε.
Κάποιων ιστορικών μελών όμως είναι ενδιαφέρον να δει κανείς το πλάνο, όπως και κάποιων που έχουν ψάξει πολύ πολύ τις προσφορές και μάλλον αυτό, μαζί με την χαρούμενη πλευρά της ζωής ήταν το πνεύμα του τοπικ σταρτερ. Η απλή παράθεση πάντως, χωρίς κάποιο σχόλιο τύπου θα πάω εκεί γιατί με εμπνέει το ..... ή γιατί θέλω αυτό... ή... ,μου θυμίζει δημοτικο σχολείο.
 
Last edited:

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Σαφώς και υπάρχουν και αυτοί που με το υστέρημα τους κάνουν 2-3 ταξίδια το χρόνο.Στην κανονική ζωή είναι η πλειοψηφία ευτυχώς.Μόνο που τα άτομα αυτά δεν πετιουνται συνέχεια εδώ μέσα,ούτε κάνουν 7 ποστ την ημέρα για να μας υπενθυμίσουν που θα πάνε αυτό το ΣΚ, και πόσο απλό είναι αν και εργαζόμενος με μόλις 22-25 μέρες άδεια το χρόνο να κάνεις ένα ταξίδι την εβδομάδα στην Ευρώπη και 12 διηπειρωτικά το χρόνο.Είναι εύκολο να προσπαθήσεις να εντυπωσιάσεις, όσο εύκολο όμως είναι να γίνεις αλαζόνας και να εκτροχιαστείς.Πάντα παίρνω ιδέες από τα ταξίδια κάποιων μελών σε topic σαν και αυτό, αλλά τις περισσότερες φορές προσπαθώ να επικεντρωθώ στην ουσία, να φιλτράρω τι διαβάζω και να μη δίνω βάση σε μεγαλοστομίες.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Σαφώς και υπάρχουν και αυτοί που με το υστέρημα τους κάνουν 2-3 ταξίδια το χρόνο.Στην κανονική ζωή είναι η πλειοψηφία ευτυχώς.Μόνο που τα άτομα αυτά δεν πετιουνται συνέχεια εδώ μέσα,ούτε κάνουν 7 ποστ την ημέρα για να μας υπενθυμίσουν που θα πάνε αυτό το ΣΚ, και πόσο απλό είναι αν και εργαζόμενος με μόλις 22-25 μέρες άδεια το χρόνο να κάνεις ένα ταξίδι την εβδομάδα στην Ευρώπη και 12 διηπειρωτικά το χρόνο.Είναι εύκολο να προσπαθήσεις να εντυπωσιάσεις, όσο εύκολο όμως είναι να γίνεις αλαζόνας και να εκτροχιαστείς.Πάντα παίρνω ιδέες από τα ταξίδια κάποιων μελών σε topic σαν και αυτό, αλλά τις περισσότερες φορές προσπαθώ να επικεντρωθώ στην ουσία, να φιλτράρω τι διαβάζω και να μη δίνω βάση σε μεγαλοστομίες.
Αν καταλαβα καλα, αποψη σου ειναι αν καποιος κανει 15 ταξιδια το χρονο, να το κρυβει και να λεει οτι κανει 3 για να μη χαρακτηριστει αλαζονας. Η μηπως πρεπει να αναλυσει τον τροπο με τον οποιο εξοικονομει μερες και χρημα για να σου καληψει τις αποριες;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κάποιοι έχουν την οικονομική άνεση να ταξιδεύουν συνέχεια,κάποιοι έχουν τη δυνατότητα να ναι φαντάσματα στις δουλείες τους και να την κοπανάνε συνέχεια,κάποιοι ίσως δε δουλεύουν και τρώνε από τα έτοιμα, κάποιοι ενδεχομένως απασχολούνται στον ευρύτερο τομέα του τουρισμού και κάνουν τη δουλειά τους χόμπι.Κάποιοι άλλοι απλά τα λένε για να τα λένε(κοινώς μυθομανείς), κάποιοι κάνουν και το σκατό τους παξιμάδι, άλλοι πέφτουν θύματα των προσφορών και κλείνουν με την κάθε λογής volotea με 2 ευρώ και μετά όταν συνειδητοποιούν ότι το ξενοδοχείο πχ στη Βενετία δεν πέφτει κάτω από 150 ευρώ τη βραδιά απλά δεν ταξιδεύουν ποτέ.Υπάρχουν πάλι και άλλοι που για να το παιξουν ντε και καλά travellers, τρώνε σαβούρες όπου πάνε, μένουν σε hostels παρέα με κατσαρίδες και χρησιμοποιούν κουπόνια και προσφορές από τα αζήτητα.
Μα αν δεν είχαμε όλους αυτούς που δεν τους έχει δει η θέση τους στο δημόσιο, που είναι συνταξιούχοι με άπειρο ελεύθερο χρόνο, που έχουν το ψώνιο να αυτοδιαφημίζονται ότι ταξιδεύουν συνέχεια και τα χαλάνε όλα γι' αυτό, που ταξιδεύουν επαγγελματικά με έξοδα άλλων, που είναι φοιτητές και αντί να διαβάζουν ταξιδεύουν με τα δίευρα της Volotea δε θα υπήρχε όλη αυτή η πληθώρα πληροφοριών στο φόρουμ. Για σένα ταξιδεύουν όλοι αυτοί που όταν θα χρειαστείς πληροφορία θα τη βρεις.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom