Ταξίδια για Πρωτοχρονιά

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλά βουτηγμένο είναι ούτως ή άλλως..
αλλά μας νοιάζει και μας παρανοιάζει γιατί ποιος ο λόγος να πάμε στις γιορτές αν δεν είναι στολισμένο? να το ξέρουμε να πάμε Ρώμη.
:clap:τι ωραία που τα λές Samion!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
:clap:τι ωραία που τα λές Samion!
Ναι τι ωραια που τα λεει το χρυσο μου!!
Αν και αγαπημενη πολη η Ρωμη δεν πιανει μια μπροστα στο Λονδινο οπου φετος το θεμα στον στολισμο ειναι οι ταρανδοι!!!!!
Στην Ρωμη θα υπαρχουν στολισμενες γιγαντοαφισες του Καβαλιερε ντυμενο Αγιο Βασιλη!!
Ελεος , ελεος
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ναι τι ωραια που τα λεει το χρυσο μου!!
Αν και αγαπημενη πολη η Ρωμη δεν πιανει μια μπροστα στο Λονδινο οπου φετος το θεμα στον στολισμο ειναι οι ταρανδοι!!!!!
Στην Ρωμη θα υπαρχουν στολισμενες γιγαντοαφισες του Καβαλιερε ντυμενο Αγιο Βασιλη!!
Ελεος , ελεος

:haha::haha:ό,τι και να λέτε μερικοί μερικοί προτιμούμε την κουκλίτσα Ρώμη από το ψυχρόκ..ο Λονδίνο,αλλά μην ανοίξουμε πόλεμο εδώ τώρα :rolleyes: γιατί θα μας κόψουν..
Πάντως καλό ΚΑΙ το Λονδίνο δεν αντιλέγω...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.030
Διαβάζοντας το ποστ σου το πρώτο μέρος που μου ήρθε στο μυαλό ήταν το Λονδίνο! Διαβάζοντας στη συνέχεια και άλλα ποστς κατάλαβα επίσης ότι δε σκέφτηκα και κάτι φοβερά πρωτότυπο! :haha:
Χωρίς πλάκα πάντως, το Λονδίνο είναι μία υπέροχη πόλη με πολλές δυνατότητες, ιδιαίτερα την Πρωτοχρονιά έναντι των Χριστουγέννων οπότε και είναι πολλά εστιατόρια, μπαρ, θέατρα κ.λ.π. κλειστά.
Βέβαια, αν μπορείς να πας ακόμα πιο μακρυά (και από άποψη απόστασης και από άποψη οικονομική), τέλεια επιλογή είναι η Νέα Υόρκη!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
:haha::haha:ό,τι και να λέτε μερικοί μερικοί προτιμούμε την κουκλίτσα Ρώμη από το ψυχρόκ..ο Λονδίνο,αλλά μην ανοίξουμε πόλεμο εδώ τώρα :rolleyes: γιατί θα μας κόψουν..
Πάντως καλό ΚΑΙ το Λονδίνο δεν αντιλέγω...
πες τα πες τα κι εσυ romantic woman.συμφωνώ απόλυτα. ασε την ευαγγελια να λέει. δουλειές, δισκογραφική ενημέρωση και Nike στο Λονδίνο. όλα τα υπόλοιπα στη Ρώμη.
καλό και το Λονδίνο φυσικά αλλά προτιμάμε Ρώμη. και για πρωτοχρονιά όπως είναι και ο τίτλος του θέματος.
και δεν είμαστε κολλημένοι, κάθε άλλο. θα επαναφέρω εδώ την αποψη της marydim που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο..

"Για τη Πρωτοχρονιά διάλεξε οποιοδήποτε άλλο μέρος της Ιταλίας θέλεις πλην των προαναφερόμενων πόλεων και θα περάσεις υπέροχα!"
 

anastasia.k

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γειά! ειμαι νέα στην παρέα και θα ήθελα πληροφορίες για βιέννη.....και για το περιφημο sky bar ...αν έχει κάποιος ιδέα, θα παμε με το αγόρι μου πρωτοχρονιά και θέλω βοήθειααααα.....
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
γειά! ειμαι νέα στην παρέα και θα ήθελα πληροφορίες για βιέννη.....και για το περιφημο sky bar ...αν έχει κάποιος ιδέα, θα παμε με το αγόρι μου πρωτοχρονιά και θέλω βοήθειααααα.....

καλως όρισες στο travel stories....
ζητας πληροφορίες σε λαθος θεμα ομως :D
κανε μια αναζητηση σε Βιέννη και θα δεις ολα τα σχετικα περι Βιεννης και skybar
:D:D
 

Alcorfu

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18/12- 30/12/09
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ



Διάβασα με προσοχή τη «διαμάχη» για Λονδίνο, Παρίσι, Ρώμη αλλά ακόμα περισσότερο τους λόγους που η Όλγα επιλέγει ένα ταξίδι εκτός Ελλάδας.
Με θλίβει, αλλά πραγματικά θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί της, γιατί όπου και να γυρίσεις η Ελλάδα σε πληγώνει.
Και επειδή, ο εκ πεποιθήσεως ταξιδιώτης έχει μέσα του το DNA του έλληνα , και επειδή όσο κανένας δεν θίγει και δεν μιλάει για τα κακώς κείμενα , τόσο όλοι εμείς οι άξεστοι Νεοέλληνες , θα εξακολουθήσουμε να πληγώνουμε τον εαυτό μας και την Ελλάδα, γεμίζοντας τα πάντα σκουπίδια, ανοίγοντας στους δρόμους τρύπες και περιμένοντες τις μέρες που οι μισοί θα αισχροκερδήσουν σε βάρος των υπολοίπων μισών, ελπίζω (dum spire spero, βεβαίως ) ότι ίσως κάποιες τέτοιες αναφορές , όπως της φίλης μας της Όλγας , αποτελέσουν αφορμή για κάτι νέο…
Όμως απαντώντας στο θέμα που έθεσε η φίλη μας , θα σας μιλήσω για το δικό μου χριστουγεννιάτικο ταξίδι.
Μετά από πολλές παραινέσεις , συμβουλές και διηγήσεις φίλων ένα ταξίδι στην Γερμάνια είναι μάλλον το must των χριστουγεννιάτικων διακοπών. Δεν θα αναφερθώ στο ότι στη συγκεκριμένη χωρά στήνεται ένα ολόκληρο σκηνικό Χριστουγέννων , αυτά έχουν ειπωθεί από πολλούς , αλλά βασικά είναι ένα ταξίδι εύκολα πραγματοποιήσιμο με το αυτοκίνητο και σου δίνεται η δυνατότητα να διατρέξεις μια ολόκληρη περιοχή και όχι να την δεις μέσα από τα φευγαλέα βλέμματα των οργανωμένων γκρουπ …..
Παραθέτω το δικό μου πρόγραμμα , προς εξυπηρέτηση όποιων τυχόν ενδιαφέρονται, αλλά κυρίως ( ελπίζοντας) στις δικές σας παρατηρήσεις που θα το βελτιώσουν

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18/12/09 22.30 αναχώρηση από Ηγουμενίτσα για ΑΓΚΩΝΑ
(συνολικό κόστος με επιστροφή από Βενετία για Κέρκυρα με ΑΝΕΚ 2 ενήλικες 1 παιδί και αυτοκίνητο 600 ευρω)
ΣΑΒΒΑΤΟ 19/12/09 13.00 άφιξη στην ΑΓΚΩΝΑ και αναχώρηση για Innsbruck (εκτιμώμενο κόστος 120 EUR διάρκεια 7 ώρες απόσταση 624 χμ )

ΣΑΒΒΑΤΟ 19/12/09 20.00 άφιξη στο Innsbruck
(1 Διανυκτέρευση εκτιμώμενο κόστος 80 /100 )
ΚΥΡΙΑΚΗ 20/12/09 αναχώρηση για Ettal Garmisch-Partenkirchen
( εκτιμώμενο κόστος 20 EUR Διάρκεια 1. 20 ώρες απόσταση 73 km )
ΚΥΡΙΑΚΗ 20/12/09 άφιξη
(2 διανυκτερεύσεις εκτιμώμενο κόστος 210)
ΤΡΙΤΗ 22/12/09 αναχώρηση για Nürnberg
(εκτιμώμενο κόστος 30 EUR Διάρκεια 3 ώρες απόσταση 251 km)
ΤΡΙΤΗ 22/12/09 αφιξη στην Nürnberg
( 4 διανυκτερεύσεις εκτιμώμενο κόστος 260/240

http://www.booking.com/hotel/de/hilton-nurnberg.html?sid=d6a060feff71d22d980fe54d741e500e;checkin=2009-12-22;checkout=2009-12-26;show_room=RD6418311_132606_0
η

http://www.booking.com/hotel/de/nh-furth-nurnberg.html?sid=d6a060feff71d22d980fe54d741e500e;checkin=2009-12-22;checkout=2009-12-26;show_room=RD6305907_438319_0

ΣΑΒΒΑΤΟ 26/12/2009 αναχώρηση για Europa-Park
(εκτιμώμενο κόστος 32.57 EUR Διάρκεια 3- 4 ώρες απόσταση 351 km)
ΣΑΒΒΑΤΟ 26/12/2009 άφιξη στο Europa-Park
(2διανυκτερεύσεις εκτιμώμενο κόστος 587 συμπεριλαμβανομένων και των εισιτήριων για 2ημερες 2 ενήλικες και 1 παιδί)
https://booking.europapark.de/v8hotel/ShowBriefPrices.aspx
ΔΕΥΤΕΡΑ 28/12/2009 αναχώρηση για ΒΕΡΟΝΑ
(εκτιμώμενο κόστος 100 EUR Διάρκεια 7 ώρες)
ΔΕΥΤΕΡΑ 28/12/2010 αφιξη στη ΒΕΡΟΝΑ
http://www.booking.com/hotel/it/relais-corte-guastalla.html?sid=d6a060feff71d22d980fe54d741e500e;checkin=2010-01-02;checkout=2010-01-03
η
http://www.booking.com/hotel/it/b-b-ca-maddalena.html?sid=d6a060feff71d22d980fe54d741e500e;checkin=2010-01-02;checkout=2010-01-03

ΔΕΥΤΕΡΑ 29/12/2010 αναχώρηση για ΒΕΝΕΤΙΑ
(εκτιμώμενο κόστος 20 EUR Διάρκεια 3 ώρες απόσταση 123 km )
ΔΕΥΤΕΡΑ 29/12/2010 ώρα 14.00 άφιξη στη ΒΕΝΕΤΙΑ
Και ώρα 19.00 επιστροφή Ελλάδα
Ιεροσόλυμα,
Σόφια,Σαντάνσκι[/quote]
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
γιατι ουστ Κωστακη ????????? εχω αδικο για τα σκ..κια στο παρίσι
είναι γνωστη των απανταχου παριζιανων φιλόζωων να μην κρατουν σακουλίτσα για το ζωάκι τους :bleh::bleh::bleh:
Φαίνεται το μπερδεύεις με το Amsterdam... Το Παρίσι είναι πεντακάθαρο από σκ..άκια!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν διαφωνώ καθόλου για Λονδίνο, ίσα-ίσα είναι υπέροχο !

Αλλά να σου δώσω άλλη μια ιδέα, εναλλακτική και καθόλου συνηθισμένη, για τη Λισσαβώνα...υπέροχα στολισμένη ΠΑΝΤΟΥ, με πρωτότυπα στολίδια. φώτα, χρώματα...εντελώς γιορταστική, άπειρες επιλογές για διασκέδαση και φαγητό...μια πόλη γλύκα, με ξεχωριστή αύρα και με κόσμο μέχρι το ξημέρωμα να διασκεδάζει...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.017
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom